Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak se uplatňují opatření ve vztahu k nebezpečí úrazu elektrickým proudem?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak se uplatňují opatření ve vztahu k nebezpečí úrazu elektrickým proudem?  (Přečteno 10719 krát)
Velký Bobeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 26.03.2020, 10:34 »

Tak nejprve v -4-41 ed.2 od základu převrtali názvosloví v ochraně před úrazem (základní, zvýšená apod.). Na něco zapomněli, tak to dali do Z1 (doplněná ochrana pro prostory Zvl.Neb.). Než to všichni stačili strávit (nebo právě proto),  tak vydali ed. 3, způsobem: čistírna původní ed. 2 a Z1. Neuvěřitelný normo marasmus. Pláč zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #19 kdy: 26.03.2020, 11:50 »

Jen pro doplnění....
Minulý rok měli kolegové spoustu "pravých" otázek z několika firem ,  učebnici z TIČRu a ve skutečnosti bylo celkem na E2A asi 10 otázek s úplně jiným zněním,jak měli všichni za pravé!! I podle učebnice...

Ale poku si prostudoval učebnici z TIČRu ,měl by to dát! podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #20 kdy: 26.03.2020, 12:45 »

Mimochodem, poslední aktualizace otázek na stránkách TIČR je z března 2020. Oproti verzi z roku 2019 došlo ke změně ve dvou otázkách v testu na vn/vvn a k aktualizaci odkazovaných norem (nová edice),  jinou změnu jsem nenašel.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #21 kdy: 26.03.2020, 13:42 »

Citace:
Osoby, jimž skončila platnost osvědčení během nouzového stavu, mohou na území České republiky vykonávat činnosti v příslušném rozsahu tohoto osvědčení, a to po dobu trvání nouzového stavu.

Znamená to tedy, že i když se na zkoušky přihlásím tak včas před vyhlášením nouzového stavu, abych stihl přezkoušení do konce platnosti osvědčení, a chovám se tedy nanejvýš obezřetně, tak den po skončení nouzového stavu nemůžu nic dělat, protože mě ten den určitě TIČR nepřezkouší.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #22 kdy: 26.03.2020, 16:25 »

Citace:

přednostně budou vyřizovány všechny podané a nevyřízené žádosti evidované v systému TIČR, před a během období platnosti nouzového stavu. TIČR zajistí projednání nových termínů konání zkoušek s žadateli.


Nebude to tak horké, doufám.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #23 kdy: 26.03.2020, 18:33 »

Já jsem se objednal 13.3.2020, potvrzeno 16.3.2020.
Vše proběhlo OK, nicméně už jsem ve frontě...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 26.03.2020, 19:41 »


Já jsem se objednal 16.3.2020, potvrzeno 17.3.2020.
Vše proběhlo OK, nicméně už jsem taky ve frontě...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jiří Vodehnal
Automatizace, to je moje hobby, bez parazitů a jejich lobby
*
Offline Offline




« Odpověď #25 kdy: 27.03.2020, 22:56 »

otázka č.15 na kterou neumím v normě najít odpověď...

Jak se uplatňují ochranná opatření ve vztahu k nebezpečí úrazu elektrickým proudem, které může vzniknout při provozu elektrických zařízení s ohledem na vnější vlivy a jejich působení?
ČSN 33 2000-4-41 ed. 2:2007, ČSN 33 2000-4-41 ed. 3:2018

odpověď není v těchto normách, ale jsou v testu tři odpovědi, a logicky je správná ta nejlogičtější.

Vnější vlivy jsou v 5.51 ed 3 nadále platí, ale nejsou tam žádná ochranná opatření, postory normální, nebezpečné atd. již nejsou.

Platí odpověď:
... ochranná opatření HD 384 část 7

jen pro pořádek, ostatní odpovědi z A,B.C jsou blobosti, takže vylučovací metodou je to jednoznačné.

Byl jsem v únoru na přzkoušení, myslím, že jsem tam tuto otázku možná i měl.




Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Průmyslová automatizace
Projektování MaR
Revize nn a strojních zařízení
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 28.03.2020, 09:05 »

Já vím, že člověk musí udělat test a vše ostatní je vedlejší....bo jovat proti zkoušejícím je marné a odvažné. Občas je dobré vzpomenout na školy a profesory....

otázka č.15 na kterou neumím v normě najít odpověď...

Platí odpověď:
... ochranná opatření HD 384 část 7

jen pro pořádek, ostatní odpovědi z A,B.C jsou blobosti, takže vylučovací metodou je to jednoznačné.


Pokud v testu mám volit z ABCD nějakou učebnicovou logickou odpověď, tak snad ano.
Proč ale volili odkaz na HD 384 část 7, když odpovědi jsou v 4-41 ed.3  čl, 415.1 415.2.

Proč mám znát restrukturaliz aci norem IEC-HD-ČSN EN-ČSN a vývoj harmonizačních dokumentů na vliv novelizaci národních ustanovení. Nezaměnili jsme již cíle s prostředky?

Ta ochranná opatření nemusím vždy najít v části 7-7XX a jsem zase v 4-41
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Velký Bobeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 28.03.2020, 10:28 »

...zdá zahrnuje nebo nezahrnuje zvýšené nebezpečí.
Pokud zahrnuje, musíme specifikovat doplňkovou ochranu.
Jsem v rozpacíchOno to s těmi názvy úplně tak není. Viz ČSN 33 2000-4-41 ed.2/Z1, Příloha NA, čl. NA.1.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Manas
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 01.04.2020, 12:02 »

Tak nejprve v -4-41 ed.2 od základu převrtali názvosloví v ochraně před úrazem (základní, zvýšená apod.). Na něco zapomněli, tak to dali do Z1 (doplněná ochrana pro prostory Zvl.Neb.). Než to všichni stačili strávit (nebo právě proto),  tak vydali ed. 3, způsobem: čistírna původní ed. 2 a Z1. Neuvěřitelný normo marasmus. Pláč zle

Naprostý souhlas. V ed.2 to mělo logiku a pravidla. Teď je v tom chaos. Proč se to nemůže řídit národní ČSN, která z ostatních norem bude vycházet ? Doplňkovou ochranu musím aplikovat dnes podle ČSN 33 2000-4-41 ed.3 čl.415.1 a 411.3.3 a 411.3.4 skoro všude u AC koncových vývodů, které napájí svítidla či zásuvky do 32 A s automatickým odpojením od zdroje v sítích TN bez ohledu na to, jestli zamýšlené el. zařízení zvyšuje či nezvyšuje nebezpečí úrazu el. proudem. Proč se zabývat nějakým rozdělením na to, jestli zařízení zvyšuje nebo nezvyšuje ... ? Určení VV má logiku, vyjdou z nich pravidla na provedení el. zařízení, na lhůty revizí, ale po 07072020 už ne pravidlo na výběr ochranných opatření.

Vlákno se zde stočilo na správnou obecnou odpověď na otázku č. 15 a na termíny zkoušek na TIČRu. Vyjádří se ale někdo z projektantů k tomu, co bude uvádět v PD, tedy na základě čeho vybral ochranné opatření při poruše ? Bude se tam třeba tedy dle tzv. nového pojetí uvádět něco ve smyslu, že z hlediska nebezpečí úrazu elektrickým proudem je zamýšlené použití el. zařízení dle ČSN EN 61140 ed.3 čl. 4.4 definováno jako zařízení, které nebezpečí úrazu elektrickým proudem : nezvyšuje/zvyšuje ? .. ekvivalentně k prostorům N a NB resp. ZNB dle "starého pojetí" ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Četli jste článek o bezpečnosti domácích instalací v EU?
 Líbí se vám tato výživná přednáška o bezpečnosti?
 Pracovní úrazovost na elektrickém zařízení
 Jaký stav představuje hustá mlha?
 Kde v legislativě naleznu, že nesmí být z rozvodny volně visící kabely?
 Poznatky inspektora práce z kontrolní činnosti
 Jakto, že není nebezpečný dotyk 14 voltů?
 Jak by asi vypadala elektroinstalace podle šamana?
 Jak dodržujete bezpečnost práce u svých prototypů?
 Proč při odchodu z pracoviště vytáhněte varnou konvici ze zásuvky?
 Vaše bezpečnostní samolepka do rozvaděče
 Může být přehnaná ochrana nebezpečná?
 Jaký je význam bezpečnostních prvků (tlačítek) strojních zařízení?
 Chcete se před víkendem zasmát a poučit zároveň?
 Státní úřad inspekce práce poukazuje na nebezpečí práce ve výškách
 Opravdu si může obecný supermarket dovolit ignorovat legislativu, SUIP nebo ČOI?
 Jaké mohou být zdravotní následky u spotřebičů s/bez zapojení ochranného vodiče?
 Jak dalece dnes přihlížíme k nejnovějším poznatkům vědy a techniky?
 Bezpečná elektrotechnika Václava Honyse
 EH# Jaký byl pohled na bezpečnost práce v osmdesátých létech
 Inspekce práce bude dohlížet na pracovní podmínky ukrajinských uprchlíků
 Hranice dozoru Státní báňské správy a orgány Inspekce práce
 Myslíte, že jsou rozbory pracovních úrazů užitečné?
 SOLID 63: Miroslav Záloha o bezpečnosti práce za poslední období
 jaká jsou opatření pro zajištění bezpečnosti při práci bez napětí, pod napětím ?
 Upozorňujete obyvatele bytových domů při práci na elektroinstalaci?
 Co dělat, když ti někdo podkopne žebřík?
 Ještě narážíte na provozovatele bez potřebné provozní dokumentace?
 Jaké máme nové ČSN a předpisy?
 Technické a právní předpisy vztahující se k elektrickým instalacím nízkého a vysokého napětí a důsledky jejich porušování
 SOLID: Problémová ustanovení předpisů a norem (II) - stanoviska
 SOLID: Důležitá ustanovení pro elektrická zařízení uvedené v "neelektrických normách" - část 2
 V ktorych pripadoch a ako je potrebne vyhotovit miestny prevadzkovy predpis?
 Proč musí mít stolní bruska zařízení proti samovolnému spuštění?
 Podrobnosti 64. Konference ELEKTRO Šternberk a Ostrava

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.064 sekund, 23 dotazů.