Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Kdy prohlášení o shodě na výrobek nahrazuje výchozí revizní zprávu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kdy prohlášení o shodě na výrobek nahrazuje výchozí revizní zprávu?  (Přečteno 10154 krát)
Karel Bělohlávek
*
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 23.06.2021, 10:11 »

Tak teď jsem z toho trochu zmatený, podle toho co tu čtu, tak jde legálně za strojní zařízení prohlásit skupinu čerpadel, nádrží a elektroinstala ce, které se připojují na uzemnění dělá se u nich jímací soustava atd.

Něco podobného jsem slyšel v trochu opačném gardu:

"Jak si můžete dovolit posuzovat soustavu čerpadel a nádrží jako elektrickou instalaci a dělat jakési revize, když se jedná o strojní zařízení podle definice v NV č. 176/2008 Sb.
Kde máte hodnocení rizik, proč zařízení nevyhovuje požadavkům 60204 atd."

Posuzování technologickýc h zařízení je obecně problematické a lze na něj pohlížet z mnoha úhlů. Obecné hodnocení bezpečnosti strojních zařízení ale považuji za mnohem vyšší level, než hodnocení elektrických instalací. Je to však také mnohem náročnější.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář
Velký Bobeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 23.06.2021, 10:25 »

Pokud to má charakter strojního zařízení, je to výrobek. Úsměv
A já jsem si dosud myslel, že výrobek musí mít označení konformity CE. A zatím je to dáno jeho charakterem.  Šok
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #20 kdy: 23.06.2021, 11:19 »

A já jsem si dosud myslel, že výrobek musí mít označení konformity CE. A zatím je to dáno jeho charakterem.  Šok

Označení CE beru jako samozřejnost. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 23.06.2021, 15:40 »

Nejde o strojní nebo "nestrojní" zařízení. Jde o zařízení obecně, které je nebo není považováno za výrobek. Strojní zařízení lze určit jako výrobek, kde se provádějí zkoušky, nebo jako instalaci, kde se provádějí revize a stejně tak to lze i u "nestrojního" zařízení. Třeba sušárna písku bez ventilátorů (aby bylo jasné, že to není strojní zařízení). V jednom podniku to bude instalace s revizemi a ve druhém výrobek s prohlášením o shodě.

V podstatě hezky shrnuto.
U nového zařízení, které se uvádí do provozu má investor obě možností. Záleží na okolnostech, kterou si vybere.

Pro provozovatele ( pro osobu odpovědnou za provoz elektrického zařízení) mohou býti obě varianty do budoucna problémové.

1) Cesta certifikace a prohlášením o shodě.
Pokud to bude jen prohlášení o shodě, které má velice daleko do dokumentace o shodě podle NV 118/2016 v případě elektrického zařízení, anebo NV 176/2008 pro strojní zařízení, tak při nejbližší pravidelné revizi bude dosti závad.

2) Cesta výchozí revize
pokud dodavatelská firma nedodá veškerou potřebnou dokumentaci k EZ a RT ji nevyhodnotí jako dostatečnou, tak má provozovatel opět v budoucnu problémy.

Ty okolností při výběru mohou býti jako "vazby" investora na dodavatele a absence provozovatele ( odborně slabá osoba odpovědná za elektrické zařízení). Výsledkem je převzetí zařízení do provozu s falešným prohlášením o shodě, anebo falešnou VRZ nad kterou odborník jen kroutí hlavou.

V průmyslu jsem viděl stovky takových VRZ, kde nebyla ani zmínka o nějaké dokumentaci dodané výrobcem. Žádné zkušební protokoly,  měřící protokoly, návody na obsluhu a údržbu a nebyly ani základní schémata zapojení jak hlavních tak ovládacích obvodů. Takové VRZ na jednu stránku A4 jsou často vidět v nově postavených průmyslových areálech. Investor vyžaduje, aby RZ byly vyhotoveny včera. Jedna se mu jen a jen o ten papír.

Pokud je "odborně silná" osobnost odpovědné osoby za provoz EZ, Tak jde cestou VR i přesto, že existuje prohlášení o shodě a někdy i dokumentace o shodě. Má dlouholetou smlouvu o technické pomocí a vykonávání VR a PR ve firmě. Naplnění takové smlouvy je oboustranně prospěšné. Hlavně, kde se zařízení obnovuje často, anebo i přesouvá. Pokud se vše pohlídá před VRZ na příklad formou technického dozoru, pak má provozovatel větší záruku nad riziky a daleko méně závad při PR. Opravdu záleží na formátu odpovědné osoby za elektrické zařízení. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Tomáš Kocián
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 23.06.2021, 19:38 »

Tak nějak mi připadá, že z diskuze uniklo to podstatné.
Dle informací od tazatele vyplývá, že zařízení je určeno pro použití v prostředí s nebezpečím výbuchu hořlavých prachů. V tomto případě je při uvádění do provozu možné postupovat dvěma způsoby v souladu se směrnicí 2014/34/ES - ATEX:

1. V případě, kdy dodavatel tvrdí, že se jedná o výrobek musí tuto skutečnost doložit EU certifikátem shody, který vydá oznámený subjekt.  V našich podmínkách se jedná o FTZÚ Ostrava Radvanice, ale lze využít i služeb jiných subjektů v rámci EU (PTB, TUV ...). Tento certifikát nelze zaměňovat za EU prohlášení o shodě. Na základě tohoto certifikátu následně výrobce/dodavatel vydá EU prohlášení o shodě. Dále dodavatel/výrobce takto certifikované zařízení označí výrobním štítkem dle požadavků směrnice 2014/34/ES - ATEX, na kterém mimo jiné musí být uvedeno číslo certifikátu. Samozřejmostí je vytvoření a následné předání veškeré dokumentace (projekt, návod k obsluze, návody na údržbu dle požadavků směrnice ATEX).
V takovém případě, není povinen výrobce/dodavatel vypracovat výchozí revizní zprávu zařízení, ta je nahrazena certifikátem a udělá se pouze revize přívodu k zařízení. Nicméně vzhledem k tomu, že se jedná o velké technologické zařízení určené pro použití v prostoru s nebezpečím výbuchu je dodavatel povinen zajistit u tohoto zařízení ochranu před účinky atmosférické a statické elektřiny a následně tuto ochranu ověřit - tzn, že je nutné vypracovat výchozí revizní zprávu zařízení na ochranu před účinky statické a atmosférické elektřiny.
Dále dodavatel musí v souladu s Vyhl 73/2010 Sb zajistit stanovisko TIČR (v tomto případě TIČR bude posuzovat pouze hromosvod a uzemnění).

2. Jestliže se jedná o technologické zařízení (není to bráno jako výrobek) zajistí dodavetel po ukončení montáže výchozí revizi tohoto zařízení dle ČSN 332000-6 ed. 2 a ČSN EN 60079-17 ed.4 ,  dále zajistí revizi  zařízení na ochranu před účinky atmosférické a statické elektřiny. Následně zajistí u organizace SOD vypracování stanoviska dle Vyhl 73/2010Sb. V tomto případě TIČR bude posuzovat jak technologické zařízení, tak hromosvod a uzemnění.

Jestliže tedy dodavatel postupoval podle bodu 1, je nutné vyžadovat od zařízení Certifikát shody + EU prohlášení o shodě + dokumentaci dle směrnice ATEX a dále revizi hromosvodu, uzemnění a revizi přívodu.
Předpokládám ale, že tímto směrem se dodavatel nevydal, proces certifikace ATEX zařízení je jak časově, tak finančně nákladná záležitost a pochybuji, že by  do toho při této pravděpodobně  kusové výrobě někdo takto investoval.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 24.06.2021, 09:20 »

Ano, ten výbuch jsme nějak dali stranou a přitom je to alfa a omega celého problému.
Kdo se někdy zabýval s VR pro BE, kde je výbuch a musel se projít cestou s DOPV a ATEXy
tak příspěvek Tomáše Kociána velice ocení.

Rozhodnutí pro všechny strany ,  zdá mají "zařízení" posuzovat jako výrobek, anebo jako technologické zařízení, není jednoduché. V obou případech musí mít ale RT připraveny všechny podklady dříve, než pozve TIČR na vydání stanoviska. V obou případech jsou také značně rozdílné ceny za vydání stanoviska. Co myslíte, bude to případ 1) nebo za 2) ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #24 kdy: 24.06.2021, 17:04 »

Pokiaľ je silo už certifikované a dodávateľ je len montážnou firmou, skúšobný ústav nie je potrebný.
Stačí na hotovú technológiu vydať CE, ktoré odovzdá investorovi s ďalšími drobnosťami, ako je podrobný návod na obsluhu a údržbu, výkresovú dokumentáciu (železo, elektrika a iné médiá) a pod.

Vo svojom archíve musí mať navyše analýzu rizika, skúšobné protokoly, CE od použitých komponentov a kopec iných "maličkostí" (DOPV, PoUVV) .

Avšak revízia je vhodná, lebo zdokladuje, že bolo skontrolované pospájanie a uzemnenie, že boli overené ochranné opatrenia, že bleskozvod/hromozvod je navrhnutý a namontovaný podľa projektu (tým nepriamo deklaruje, že existuje analýza rizika a projekt) atd. A po odovzdaní investorovi má tento doklad o overení, ktorý je potrebný a vhodný pre budúcu kontrolnú činnosť.

Ja osobne revíziu vykonám vždy, hoci by mi stačila iba na prívod. Naše odsávacie a filtračné systémy sú tiež stroje, hoci majú charakter inštalácie - vydávame na ne CE aj výrobný štítok stroja.

Je okolo toho kopec papierovania, teda okrem projektovej dokumentácie, a práve preto spolupracujeme aj TÜV, aj s Technickou Inšpekciou (obdoba TIČR).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 24.06.2021, 22:56 »


Ja osobne revíziu vykonám vždy, hoci by mi stačila iba na prívod.


Také to takto děláme....

Takto to doporučoval i pan Jiří Hlinovský před mnohými léty, když se začalo koketovat mezi VR a prohlášením o shodě. Tehdy napsal, že slušný RT prohlédne všechny náležitosti prohlášení o shodě a její dokumentace. A porovná to se skutečností. Chrání tak odběratele, nebo provozovatele.

Mnohokráte provozovatel vyžadoval VR na dovezený nový stroj. Měl certifikaci, jenže nesplňoval základní bezpečnostní požadavky. Certifikace byla falešná. Zbývá reklamace přes Obchodní inspekci, anebo retrofit a vlastní certifikace. Zvláště u strojů, kde jsou popisky "zvířatkovými znaky". Ale azbuka to není....
Obvyklým signálem jsou na prohlášení neplatné zákony a normy a absence základní dokumentace. ( Ale ten stroj byl o 2/3 levnější než obvykle....)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #26 kdy: 25.06.2021, 07:25 »

Také to takto děláme....

Takto to doporučoval i pan Jiří Hlinovský před mnohými léty, když se začalo koketovat mezi VR a prohlášením o shodě. Tehdy napsal, že slušný RT prohlédne všechny náležitosti prohlášení o shodě a její dokumentace. A porovná to se skutečností. Chrání tak odběratele, nebo provozovatele.

Tak to je přesně ono.
S panem Hlinovským jsem měl tu čest spolupracovat. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #27 kdy: 25.06.2021, 07:39 »

Také to takto děláme....

Obvyklým signálem jsou na prohlášení neplatné zákony a normy a absence základní dokumentace. ( Ale ten stroj byl o 2/3 levnější než obvykle....)

No jo. Nekup to když ta cena je velice lákavá. angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Petr Tobolík
*
Offline Offline


revize E2A


WWW
« Odpověď #28 kdy: 30.06.2021, 07:10 »

Tičr se zatím neoficiálně (přátelský dotaz) k tomu staví tak, že pokud se jedná o výrobek (stroj),  není to problém Tičru. Je to problém ČOI.
Pokud se jedná o stroj, neměl by být někde štítek výrobce na celý výrobek? Zatím jsem našel jen štítky jednotlivých komponentů.
Pokud je instalován LPS dle 62 305...tak ta norma je snad jen pro stavby...ne pro stroje?
Prohlášení o shodě by měl obsahovat protokol o měření. Tzn něco jako VRZ?
A v návodu pro výrobek by měl být postup pro revizi?

Mě to zatím nedává smysl...tohle složité zařízení plné kabeláže, motorů, čidel....nemus ím revidovat....a hned vedle lampu VO ano...sklad s jedním světlem ano....atd atd....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 30.06.2021, 08:58 »

Zřejmě provádíte pravidelnou revizi v objektu.
Ten problém je na straně provozovatele.
Co vlastně objednal? Je to položkově specifikováno, anebo chce firmu "an block" ?
Anebo předložil "lhůtník" pro revize danného roku?
Pak provozovatel má povinnost dodat podklady k vykonání revize.

Pokud je jakékoliv "zařízení" certifikováno, tak to neznamená, že nebude následně revidováno a kontrolováno. Výjimkou může být smlouva a v návodu uvedeno, že kontroly a revize přebírá servisní organizace. Pak to nebude předmětem pravidelné revize.

Myslím, že jste se spolu s provozovatelem dostali do situace, kdy se bude muset provést mimořádná revize v rozsahu výchozí revize. Je to obvykle 3-5 krát náročnější jak časově, tak finančně. Zde vám státní orgány moc nepomohou....p okud chcete provozovateli vůbec pomoci.

Znovu: prohlášení o shodě je jen kus papíru s čísly norem a podpisy. K prohlášení musí být dokumentace o shodě a obsah má svá pravidla v nařízeních vlády. Jinak je to prohlášení CE falešné. Při kontrole SUBP označí takové zařízení že "není bezpečné" a předává to ČOI, aby si to s výŕobcem, nebo dodavatelem vyřídila.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 01.07.2021, 16:12 »


Prohlášení o shodě by měl obsahovat protokol o měření. Tzn něco jako VRZ?
A v návodu pro výrobek by měl být postup pro revizi?


Technická dokumentace musí prokazovat, že výrobek splňuje základní požadavky, a je tudíž odůvodněním a podkladem pro EU prohlášení o shodě. Dokumentace je nutná k tomu, abyste mohli svůj výrobek opatřit označením CE a vystavit protokol o shodě.
( CE Conformity Declaration )

V principu musí technická dokumentace obsahovat vše, co má obsahovat výchozí revizní zpráva.
Všechny protokoly o měřeních, všechny schemata jak elektriky, tak pneu nebo hydro, návody na obsluhu, údržbu i revize. Dokonce specifikaci ND.  Prostudujte přílohy NV 176 a NV 118....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Co ma obsahovat prohlaseni o shode na provedene elektromontazni prace?
 Jak má vypadat prohlášení o shodě na provedené elektroinstalační práce?
 Existuje jakási "kuchařka" pro postup při vydávání Prohlášení o shodě?
 Jakými testy musí projít výrobek, který chci prodávat na trhu EU?
 Od koho musí mít elektroměrová deska prohlášení o shodě?
 Pokud vyrábím, dokládám zkoušky, testy a prohlášení já?
 Pokud vyrábím, dokládám zkoušky, testy a prohlášení já?
 Jak byste se postavili k tomuto novému stroji z EU?
 Jak donutit montážní firmu k plnění jejich povinností?
 Jaké doklady jsou zapotřebí k revizi vypínačů dovezených z Anglie?
 Budou uznané české certifikáty českého rozvaděče pro ZSE na Slovensku?
 Je nutné CE prohlášení o shodě na vlastní prodlužovací přívod?
 Za jakých podmínek a u jakých zařízení se musí obnovovat CE prohlášení o shodě?
 Kde najdem prikaz pre výrobcu rozvádzača vyhotovit výrobný stítok?
 Připouští norma VDE použití modulových přístrojů bez certifikace pro VDE?
 Je třeba pro revizi prohlášení o shodě ke koupelnové skříňce se zásuvkou Schuko?
 Obejdete se u importu bez certifikátu zato s pdf kopií certifikátu VDE?
 Je velký problém pro revizi rozvaděč bez typového štítku a prohlášení o shodě?
 Je výrobce povinen vyzkoušet svítidlo NO ve zkušebně a poskytnout certifikát?
 Je třeba, aby ES prohlášení o shodě bylo "kryto" certifikační autoritou?
 Řešil uz nekdo z vyrobcu posuzovani shody dle noveho zakona 90/2016 Sb.?
 Je potřeba prohlášení o shodě na elektroměrový rozvadeč?
 Mohu věřít vlastnostem svítidla, které uvádí prodejce?
 Jaké certifikace, prohlášení o shodě potřebuji na zařízení Un=24VDC?
 Jaké dokumenty musí mít 1ks prototypu bez uvedení na trh?
 Jaká je legislativa při návrhu a výrobě vlastního vypínače?
 Jak probíhá napěťová zkouška při posouzení shody pro uvádení výrobku na trh?
 Jakým způsobem legalizovat výrobek pro český trh?
 Je riziko koupě čínského klonu místo originálu u jističů běžných značek?
 Na nový stroj vybavený prohlášením o shodě, musím na něm provést ještě výchozí revizi?
 Je při dodávce hydraulické jednotky a souvicející elektroinstalací nutná výchozí revize?
 Je nutná výchozí revize u výrobku s elektroinstalací?
 Pokud jde o nový stroj z EU bez prohlášení o shodě, je nutná výchozí revize?
 Musí být výchozí revize bez závad?
 Podle ktrere CSN se provadi vych. revizni zprava v prostr. s nebezpeči vybuchu?
 Jak volit cenu výchozí revize?
 Lze provést revizi el. instalace pokud není hotová přípojka?
 Může se do stávající revize něco dopisovat?
 Pokud se přidá jedno světlo je potřeba revize?
 Kdo a jaké revize zajišťuje veterinární ordinaci? Vlastník nebo nájemce?
 Co víte o tom, že výchozí revize nesmí být starší šesti měsíců?
 Jaká je platnost revize na novou přípojku RD?
 Může být vystavena revize při neúplné elektroinstalaci?
 Lze provést výchozí revizi na el. instalaci bytového domu ?
 Musí se provádět výchozí revize po instalaci domácí vodárny?
 Jak postupovat při vých.RZ instalace, která je vyprojektovaná v rozporu s PNE?
 Môže byť nový el.stroj, náradie alebo predlžovačka bez východiskovej RS?
 Kdy ne/dělat výchozí revizi elektrického zařízení pracovního stroje?
 Mohou být dva originály jedné revizní zprávy?
 Jaký zvolit přístroj na revize el. nářadí?
 Ako postupovat v revizi pri nezhode so skutocnym stavom?
 Kdy by měl investor přizvat RT?
 Mohu provést revizi bez ŽL?
 Lze udělat revizi na nepřipojenou instalaci?
 Moze revizny t. pri vychodiskovej revizi instalacie vyrobit PTTA od rozvadzaca?
 Kdo má za povinnost mít uschované revizní zprávy?
 Mohu použít výchozí revizi jako základ pro kolaudaci?
 Mohu provést storno revizní zprávy?
 Jak se postavit k elektroinstalaci v nezkolaudované budově?
 Nepopisuji v revizní zprávě prostory zbytečně?
 Bude nutná revize po novém vydrátování elektroměrového rozvaděče?
 Jak udělat výchozí revizi na 20 roků starou elektroinstalaci?
 Mohu udělat revizi na hromosvod, na který nebyl udělán projekt?
 Obsahuje revize elektroinstalace paneláku i neměřené části distributora?
 Je nutná výchozí revize od výrobce když má stroj CE?
 Jaké poskytujete záruky při provádění revizí?
 Je povinností RT skladovat historické revizní zprávy dle ČSN 33 1600?
 Volají vám různé „zateplovačské“ firmy, že potřebují udělat revizi na hromosvod?
 Jak posuzovat kuchyňskou linku? Jako výrobek nebo instalaci?
 Jak postupovat při neexistující PD a vymyšlené VRZ?
 Musí mít zařízení které je určeno k testování výrobků revizi?
 Jak vyřešit chaos ve výchozí revizní zprávě bytového domu?
 Seznamte se revizemi elektrických přístrojů na semináři plzeňského cechu
 Kdo má povinnost zajistit výchozí revizi?
 Jaká je tolerance elektroinstalace provedené podle staršího projektu?
 Je k revizi domu nutné mít namontovaný hromosvod?
 Provádí se výchozí revize po opravě 3f motoru a čerpadla?
 Pocílili jste s novým postupem kolaudací novostaveb RD úbytek revizí?
 Jakým způsobem dát dohromady (papírově) elektroinstalaci bez projektu a revize?
 Jaké známe druhy revizí?
 Které dokumenty potřebné k revizi chybí nejčastěji?
 Kdo již vypracoval výchozí revizní zprávu dle NV č. 190/2022?
 #EH: Příručka revizního technika pro elektrická zařízení nn (1981)
 Jsou nájemníci bytu povinni nechat si provést revizi elektrické instalace?
 Co je vše nutné znát o spotřebičích?
 Proč je vhodná revize nezávislým revizním technikem
 Jak z pohledu VRZ hledět na indukční desku zapojenou na zásuvkový obvod?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.078 sekund, 24 dotazů.