Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Je jasné kdy a pro koho se stává technická norma závaznou?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je jasné kdy a pro koho se stává technická norma závaznou?  (Přečteno 13326 krát)
Tým portálu Elektrika
Redaktoři portálu právě konající službu
*
Offline Offline




WWW
« kdy: 13.02.2020, 10:51 »


Jistě jste si všimli, že pohled na tuto problematiku je u technika a právníka často hodně odlišný. Možná je to způsobeno tím, že se technik v mnohých případech hnidopišsky upíná na určitý napsaný segment. A vlastně hodně podobně nezná další právní souvislosti jako právník nezná ty souvislosti technické.

Na mnohých seminářích zaznělo z úst technických odborníků hodně pohledů jak se stavět k technické normě. A za ty roky už by elektrotechnik mohl vědět kdy normu bude dodržovat a kdy ne.

Jak je to u vás? Máte v tom jasno kdy ano a kdy ne?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 13.02.2020, 14:15 »

Ja mám jasno dosť.
Pre mňa platí každá norma ktorá má dačo spoločné s prácou na EZ ktorú práve vykonávam
Teoreticky dajaká neplatí len vtedy, keď si viem vybrať jej náhradu z viacerých správnych normových postupov, ale to je furt na konkrétnu debatu
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Sichinger
*
Offline Offline



Jsou věci mezi fází a nulou


« Odpověď #2 kdy: 13.02.2020, 20:27 »

jednou mi jeden mistr dráteník řekl, že co si vymejšlím za pí..viny, že normy jsou nezávazný ( a tudíž si asi může dělat co chce). Ta nezávaznost pak končí, když se hledá článek normy do seznamu závad.  podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromotáže, alarmy, kamery, ovládání GSM, servis plyn kotlů, MaR pro všechny typy vytápění, tepelná čerpadla, kompenzace jalového výkonu, převíjení elektromotorů, RT E2A
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 13.02.2020, 23:28 »

Zezávaznění:
Předpisem vyšší právní síly, odkaz výlučný či indikativní.
Smlouvou.
Příkazem nadřízeného v PPV.

Nic složitého to na zapamatování Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 14.02.2020, 00:18 »

Zezávaznění:
Předpisem vyšší právní síly, odkaz výlučný či indikativní.
Smlouvou.
Příkazem nadřízeného v PPV.

Nic složitého to na zapamatování Úsměv
Mne sa vidí že jak pre koho
Pre elektrikára je záväzná každá ktorá mu určuje odborné postupy a pre ostatných obyvateľov su potom záväzné iba tie čo sú v tých predpisoch vyššej právnej sily. Tak jak všetky zákony
Nemohlo by to byť tak?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #5 kdy: 14.02.2020, 08:06 »

jednou mi jeden mistr dráteník řekl, že co si vymejšlím za pí..viny, že normy jsou nezávazný ( a tudíž si asi může dělat co chce). Ta nezávaznost pak končí, když se hledá článek normy do seznamu závad.  podivej

To měl z části pravdu ! tanecek tanecek
Když instalaci uděláte lepší jak je v normě ,  tak si normou můžete XXXXXXXX Škleb Škleb
(ale musite si to obhájit!)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 14.02.2020, 09:53 »

Mne sa vidí že jak pre koho
Pre elektrikára je záväzná každá ktorá mu určuje odborné postupy a pre ostatných obyvateľov su potom záväzné iba tie čo sú v tých predpisoch vyššej právnej sily. Tak jak všetky zákony
Nemohlo by to byť tak?
Z podstaty věci ty ostatní obyvatele nemusí elektro normy vázaně zajímat ať je jejich postavení v žebříčku závaznosti jakékoli.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 14.02.2020, 14:06 »

Z podstaty věci ty ostatní obyvatele nemusí elektro normy vázaně zajímat ať je jejich postavení v žebříčku závaznosti jakékoli.
Na mňa priznám sa že zbytočne zložitý prístup
Ja jednoducho nepoznám pre prácu elektrikára nič lepšie a vlastne ani nič iné jak sú schválené odskúšané a overené postupy v normách.
A myslím si že ani nič iné neexistuje
V podstate nikto kto chce robiť elektrikára poriadne nič iné ani nepoužíva a ani používať nemôže
Ja to mám pre seba jednoduché, ja normy chcem dodržiavať, a tak sú pre mňa všetky záväzné  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Matuška
Neprůstřelná revizní zpráva - nejlepší OOP revizního technika!
*
Offline Offline



Zaměstnanec - konstruktér el. , RT EZ E2A


« Odpověď #8 kdy: 14.02.2020, 17:12 »

Na školení RT nám pan Kosmák vysvětlil, že (technické)  normy určují minimální požadavky (z hlediska bezpečnosti). A že všechno je sranda, než dojde k průšvihu. Takže když (u soudu) prokážu  splnění požadavků norem, tak se z toho průšvihu vyviním a nehrozí mě postih.  
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #9 kdy: 14.02.2020, 17:31 »

Na školení RT nám pan Kosmák vysvětlil, že (technické)  normy určují minimální požadavky (z hlediska bezpečnosti). A že všechno je sranda, než dojde k průšvihu. Takže když (u soudu) prokážu  splnění požadavků norem, tak se z toho průšvihu vyviním a nehrozí mě postih.  

Ano to je pravda. K tomu není co dodat, kromě snad jen toho že to není odpovědí na položenou otázku. Ta zní - kdy se norma stává závaznou.

Už bylo vyčerpávajícím způsobem odpovězeno

Zezávaznění:
Předpisem vyšší právní síly, odkaz výlučný či indikativní.
Smlouvou.
Příkazem nadřízeného v PPV.

Jinak řečeno. Pokud se například  na normu odkazuje zákon, je tato norma závaznou. ALe stačí třeba jen větička ve smlouvě o dílo, kdy je tam požadavek investora že celé dílo bude v souladu s platnými předpisy a normami, což bývá zcela běžně v textu smlouvy. Takových příkladů je samozřejmě mnohem více.

Nyní mě něco napadlo. Před časem se zde objevilo, že pokud mám projektovou dokumnetaci která byla vytvořena třeba před 10 lety a teprve nyní byla instalace realizována, je to OK i když třeba nebude PCH na světla v celém domě a že to nebrání provedení kladné výchozí revizi. Já osobně s tímto plně nesouzním. Nicméně co když se dostanu do rozporu se s mlouvou o dílo, kde se bude pravit že dílo má být provedeno dle projektové dokumentace a dle platných předpisů a norem. Co má v tomto případě vyšší právní sílu? Musím dodržet projekt o když už není dle aktuálně platných norem, nebo mám trvat na předělání projektové dokumenatace protože smlouva nepůjde dodržet?  Co když se k tomu pak dostanu jako RT a bude to pro mne problém v rámci nesouladu s projektovou dokumentací, či nedodržením aktuálně platných norem?  Co má v takovém případě větší právní sílu? Přiznávám že v tomto případě mi to jasné vůbec není a prosím o vysvětlení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #10 kdy: 14.02.2020, 19:34 »

Ja to mám pre seba jednoduché, ja normy chcem dodržiavať, a tak sú pre mňa všetky záväzné  Úsměv
No, to mi připomíná chlapíka, který řekl, že je dobrý řidič a je tak dobrý, že na každém semaforu zastavuje i když na něm není červená.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #11 kdy: 14.02.2020, 20:12 »

Takže já uvedu konkrétní případ, kdy dle mého úsudku, je ČSN závazná.

Vyrobím rozvaděč, který je nedílnou součástí strojního zařízení. V prohlášení o shodě, uvedu normu, v tomto případě ČSN EN 60 204-1, ed. 3, únor 2019. Tímto se stává norma závaznou. Samozřejmě pro mne, jakožto výrobce.C:)

Nebo mám špatný názor?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 14.02.2020, 21:10 »

No, to mi připomíná chlapíka,
Jjjj, ; Úsměv,  s tým ja nezrobím nič Mrknutí
Ale možno by ste vedel i ináč poradiť.
Predpokladám že jak každý, tak vy tiež platíte za normy. Poznáte dajaké konkrétne ktoré sa neoplatí kupovať? Myslím to tak že by boli zbytočné preto, lebo namiesto nich sú niekde inde uvedené lepšie postupy a riešenia?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 14.02.2020, 22:37 »

... kdy dle mého úsudku, je ČSN závazná.
...
To je klasický případ, kdy na normu ukazuje jiný "závazný dokument".

Pokud budeme mít schválený projekt na nějakou stavbu, a bude tam uvedeno, že to bude provedeno podle normy (norem),  tak já to vnímám tak, že pro tu konkrétní stavbu jsou vyjmenované normy závazné, ať z toho má montér radost nebo ne.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #14 kdy: 14.02.2020, 22:50 »

Jjjj, ; Úsměv,  s tým ja nezrobím nič Mrknutí
Ale možno by ste vedel i ináč poradiť.
Predpokladám že jak každý, tak vy tiež platíte za normy. Poznáte dajaké konkrétne ktoré sa neoplatí kupovať? Myslím to tak že by boli zbytočné preto, lebo namiesto nich sú niekde inde uvedené lepšie postupy a riešenia?
Asi si nerozumíme. Ono to není tak černo/bílé, respektive černé nebo bílé, abychom museli všechno přijmout jako závazné. Jen to chce vědět kdy ano a kdy ne.
Pokud se zasekne na semaforu červená, pak (světe div se) málokdo tam bude stát s vypnutým motorem a volat na policii aby mu pustili zelenou ...
 tanecek tanecek tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 14.02.2020, 22:57 »

Ano to je pravda. K tomu není co dodat, kromě snad jen toho že to není odpovědí na položenou otázku. Ta zní - kdy se norma stává závaznou.

Už bylo vyčerpávajícím způsobem odpovězeno

Jinak řečeno. Pokud se například  na normu odkazuje zákon, je tato norma závaznou. ALe stačí třeba jen větička ve smlouvě o dílo, kdy je tam požadavek investora že celé dílo bude v souladu s platnými předpisy a normami, což bývá zcela běžně v textu smlouvy. Takových příkladů je samozřejmě mnohem více.

Nyní mě něco napadlo. Před časem se zde objevilo, že pokud mám projektovou dokumnetaci která byla vytvořena třeba před 10 lety a teprve nyní byla instalace realizována, je to OK i když třeba nebude PCH na světla v celém domě a že to nebrání provedení kladné výchozí revizi. Já osobně s tímto plně nesouzním. Nicméně co když se dostanu do rozporu se s mlouvou o dílo, kde se bude pravit že dílo má být provedeno dle projektové dokumentace a dle platných předpisů a norem. Co má v tomto případě vyšší právní sílu? Musím dodržet projekt o když už není dle aktuálně platných norem, nebo mám trvat na předělání projektové dokumenatace protože smlouva nepůjde dodržet?  Co když se k tomu pak dostanu jako RT a bude to pro mne problém v rámci nesouladu s projektovou dokumentací, či nedodržením aktuálně platných norem?  Co má v takovém případě větší právní sílu? Přiznávám že v tomto případě mi to jasné vůbec není a prosím o vysvětlení.
Coby zákazník vyžaduji (důvodně předpokládám) ke dni plnění převzít instalaci (dílo) ve shodě se společenským obecným vnímáním rizik,   k tomuto času.
V opačném případě jsem podveden (bez možnosti dobrovolného vzdání se bezpečnostní úrovně dané státem).
Takhle by mě elektrikář taky mohl po stěnách natáhnout neizolované vodiče, protože našel projekt z roku 1934.
Revize je součástí tohoto procesu.
Největší riziko nese prováděcí fy.,  pokud zbuduje instalaci dle projektu s fatálním rozdlílem bezpečnosti bez toho, že by zákazníka prokazatelně upozornila na tuto skutečnost s doprovodným přenesením odpovědnosti, (tj.pane nataháme vám dráty podle zadání které dnes ale neodpovídají, revizák to nepodepíše, takže nečekejte že jsou naše dráty pro elektriku vhodné.....)
Stačí Honzo takto ve zkratce?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 15.02.2020, 06:40 »

Asi si nerozumíme.
 tanecek tanecek tanecek

Tak je, nerozumieme si. Vysvetlím vám jak vnímam normy
Určite nie tak, že obsahovo platí iba presne to, čo je v nich napísané. To by som bol slepý somár bez vlastného názoru. To by museli byť normy písané podobne jak zákony a to nie sú

Predstavte si bezpečnosť jak jednu priamku, kde je v jej ľavom nekonečne nulová bezpečnosť a v pravom 100percentná. Ani jedna možnosť samozrejme nie je reálna
Keď položíme všetky normy do jedného bodu na tej priamke, tak dostaneme napravo polpriamku so spoločensky prijateľnou bezpečnosťou a na ľavo s neprijateľnou.
Ten bod si myslím ze určí spoločenská potreba, alebo štát, to je mi jedno
Ešte lepšie jak priamku, je predstaviť si bezpečnost jak priestor
Normy nepredstavujú v tom priestore bezpečnosti jeden samostatný bezpečný priestor, ale priamku ktorá bezpečnosť rozdeľuje na prijateľnú a neprijateľnú
Ich zaväznost nevidim v tom čo je v nich konkrétne napísané, ale v tom že posielajú činnosť elektrikára do bezpečnej časti
Jednoducho to čo je v normách nie je presný návod, ale smerovka s prikázaným smerom jazdy keď už sme na tej križovatke. A v tom rešpektovaní toho smeru sú podľa môjho normy záväzné pre každého elektrikára
V tom bezpečnom priestore je napriklad bezpečné napájať aj jednu ledku káblom AYKY3x240+120, čo samozrejme v žiadnej norme nie je


Pokud se zasekne na semaforu červená, pak (světe div se) málokdo tam bude stát s vypnutým motorem a volat na policii aby mu pustili zelenou ...
 tanecek tanecek tanecek

Keď sa zasekne červená tak prestala existovať svetelná križovatka a nahradí ju iné dopravné značenie alebo pravidlo pravej ruky. Vtedy prestáva byť dovtedy záväzná červená záväznou, a platí iná norma. V tom si rozumieme
Nijaká polícia vtedy nepomôže a čakať na opravárov je somarina.
V bezpečnom priestore je celkom logicky nekonečný počet ďalších bezpečných možností
V elektrike tiež keď mi dačo neide podľa jednej normy tak hľadám druhú, ale neprepisujem tú čo mi nepasuje

Tak dajak vidim tie normy, možno si teraz budeme rozumieť lepšie
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 15.02.2020, 09:47 »

Od doby vydání zákona 22/97 Sb. se zde již déle než 20 roků diskutuje stále dokola otázka zdá jsou či nejsou normy závazné?

A protože se s touto otázkou v praxi denně setkávám, tak používám jednoduchý argument. Na příklad ČSN EN 50110-1 ed.3 v úvodu každé normy jsou související předpisy a zde čteme, že ZP a to jak 262 tak 309/2006, dále NV 378/2001, V50/78, V73/2010 a také 102/2001 a další

ČSN 33 2000-4-41  odkaz na zákon 309/2006, zákon 183/2006 Sb.

A tak skoro v každé normě najdeme odkaz na zákoník práce, stavební zákon, občanský zákoník.....a tak norem jako standardu, které jsou jen doporučením bez odkazu na zákony je velice málo.

K prostudování problematiky těm, kterým se to zdá složíte, slouží přílohy

* Závaznost ČSN.pdf (135.06 KB - staženo 326 krát.)
* Standard.pdf (483.68 KB - staženo 194 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Je cena noriem je primeraná?
 Používáte ČSN online?
 Vaše přihlášení ČNI-online vypršelo. Je nutné se znovu přihlásit na server.
 ČSN online, co se vám nelíbí, co byste změnili?
 Co a proč UNMZ v ČSN online zabezpečuje?
 Objevili ste nějakou zajímavou normu, jinou než elektrotechnickou?
 Má zo Slovákov niekto skúsenosti so STN-online?
 Má se projektovat dle ČSN nebo dle PRE?
 Zkoušel jste někdo tiskonout z čsnonline dvě strany na list ?
 Musi mit kazdy projektant elektroinstalace zakoupene vsechny potrebne normy?
 Kde sehnat kompletní normy čsn o elektrice?
 Dopouštím se uvedením textu v jiném dokumentu šíření normy?
 Pořídit ČSN on-line za 1000 nebo 3500 Kč?
 ÚNMZ pořádá den otevřených dveří 2011
 Ve které knize jsou nejaktualnější normy?
 Lze použít ČSN online na Ipadu?
 Novinka: Předplatné elektronických knih vydavatelství IN-EL
 Funguje plugin Fileopen pro ČSN online pod Win8 ?
 Máte tip na sledování aktuálnosti ČSN?
 Jak přistupovat k normám ČSN z mobilního telefonu ?
 Dokážete najít na ÚNMZ normu ČSN 33 2000-7-754?
 Zajímají vás podrobnosti o normotvorbě? Poslechněte si Vincenta Csirika!
 Re: Lze vést UTP kabely větrací šachtou?
 Stanete se uživatelem Facebooku abyste měli také hezký přehled o novinkách ÚNMZ?
 Je možná výmena noriem STN ČSN na študijné účely?
 Návrhy technických norem a aktuálně z ÚNMZ ...
 Lze u zkoušek RT na TIČRu používat csnonline?
 Zaregistrovali jste změnu ceny pro prohlížení a tisk norem na ÚNMZ?
 Jak řešíte citace z ne-česky psaných norem?
 Proč jsou online normy na UNMZ o 100% dražší?
 Což takhle si kopírovat ČSN pro vlastní potřebu z tabletu přes kopírku?
 Zkoušel někdo ČSNONLINE na Androidu nebo iOS?
 Zaznamenali jste rozsudek soudu o bezplatnosti norem ve stavebnictví?
 Budou již všechny ČSN normy dostupné všem?
 Co říct těm, kteří si myslí, že norma je k ničemu?
 Nové dokumenty v oblasti přehled návrhů norem
 Víte, že se za normy platit bude?
 Ake zakladne normy ma vlastnit elektrikar?
 Neprodal by mi někdo starou, neplatnou ČSN 34 1390?
 Už jste zaregistrovali, že se ruší normy u ÚNMZ?
 Jaký je největší mýtus o ČSN?
 Existuje nějaký seznam platných elektrotechnických norem a edit. k dnešnímu dni?
 JSS: Kdo, s kým při výkladu ČSN manipuluje?
 Tým TNK 21 v lednu 2020
 Budou mít elektrikáři přístup k normám také zdarma?
 Které ČSN můžeme očekávat skutečně zdarma?
 Nemáte nějaký odkaz na českou verzi oficiálně nepřeložených ČSN EN?
 Jak zjistím náhradu za již neplatnou normu?
 Jak vyhledávat sady norem?
 ČSN mají svůj on-line e-shop!
 Bylo by pro tebe zajímavé použít nástroj k analýze statisíců stránek portálu Elektrika?
 Chceme levnější normy?
 Co je to harmonizovaná norma?
 Kdo navrhne ministerstvu normy online?
 Budou normy konečně bezplatné ?
 Jak bobtnají právní předpisy. A v elektrotechnice ne?
 Budou ČSN zdarma ?
 Jsou někde normy k dostání v anglické verzi?
 Prý Normy budou MOŽNÁ levnější?
 Kde sehnat normy v elektronické podobě?
 Co říkáte na plánované, nové ceny norem 2009?
 Už jste viděli ceny norem na rok 2009?
 Jsou normy s označením EN obecně závazné ?
 Existuje stale nejaka kooperacia medzi STN a CSN?
 Půjčil byste mi někdo na jeden víkend pár ČSN norem?
 Které normy budu potřebovat pro projektování instalací rd?
 Co kdyz se v obdobi mezi hotovym elektroprojektem a realiziaci zmeni norma?
 Ako správne používať normy pri spracovávaní revíznych správ?
 Proč mi nejde zaktualizovat databáze ČSN?
 Kde se dají koupit normy PNE?
 Co je nadřazenější, ČSN nebo EN?
 Je Microsoft nějaký skrytý sponzor ÚNMZ?
 Vítáte zveřejnění některých starších norem?
 Nové a připravované elektrotechnické normy v oblasti pravidel pro elektrotechniku v roce 2011
 Nové a připravované elektrotechnické normy v oblasti pravidel pro elektrotechniku v roce 2011
 Existuje institut pro udělení výjimky z ČSN?
 Jak jsou závazné PNE ?
 Jak reagovat na normy?
 Aktuální Věstník 2012-7
 Není načase začít předpisy zjednodušovat, než je stále množit?
 LPE: Sborník č. 53 – Základy legislativy a technických požadavků pro elektrotechniku 2012
 LPE: Sborník č. 54 - Ustanovení technických předpisů a legislativy pro revizní techniky elektrických zařízení 2012
 LPE: Školení RT EZ se zaměřením na podstatná ustanovení technických předpisů a legislativy
 Jaké normy by měl mít doma řadový elektrikář?
 Máte zájem o PNE zdarma?
 Může se ČSN nazývat ČSN, když je psaná anglicky?
 Dle jakých předpisů možno provádět pravidelnou revizi el. zařízení z roku 1912?
 Kdo jsou lidé, kteří dnes tvoří normy?
 Normy vydané v roce 2013
 Zapojíme se do připomínkování norem na Facebooku?
 Co víte o PNE? Co vše řeší?
 ÚNMZ: Věstník číslo 2014/7
 Víte jaké jsou nové NEelektrotechnické normy?
 Podnikové normy energetiky #2
 Jak zjistit, která norma platila v roce výroby el. zařízení?
 Základní rozdíly mezi normami pro zdravotnictví ČSN 332140 a ČSN 332000-7-710
 V kterých případech jsou ČSN v elektroinstalacích závazné?
 Je možné, že jsou normy někde zdarma, protože je platí výrobci materiálu?
 Jsme připraveni na praxi novely stavebního zákona?
 LPE: Michal Kříž o použití přístrojů v elektrických instalacích
 ČAS vydala aktuální věstník změn v ČSN pro srpen 2018
 Kde hledat normy pro elektrické instalace např. v Rumunsku a obecně v Evropě?
 ČAS vydala aktuální věstník změn v ČSN pro leden 2019
 JSS: Kdo musí znát velice dobře dnes již neplatnou ČSN 34 1390?
 ČAS vydala aktuální věstník změn v ČSN pro červen 2019
 Za čím by Jan Hájek stál, pokud by nechtěl být v souladu s normou?
 ČAS vydala aktuální věstník změn v ČSN pro září 2019
 Jak se dá srozumitelně vyložit ustanovení citované části ČSN?
 ČAS vydala aktuální věstník změn v ČSN pro únor 2022
 Jakou zvolit normu ČSN pro revizi starého domu?
 EATON: Přichystejte si svůj dotaz na Karla Dvořáčka!
 #EH: Postup při tvoření československé normy
 Kdy jsou technické normy závazné a kdy nezávazné?
 #EH: Spolupráce jiných korporací na normalisaci (1930)
 Jaké byly před 100 roky skutečné přínosy normalizace?
 Jak rozumět normám? Jak je studovat?
 Jak jinak definovat technickou normu než sbírku know-how?
 Kdo chce být u vývoje prohledávání elektrotechnických dat pomocí umělé inteligence?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.079 sekund, 24 dotazů.