Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Nebyly by trubky lepší vodiče než slaněné či pevné vodiče?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Nebyly by trubky lepší vodiče než slaněné či pevné vodiče?  (Přečteno 10240 krát)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 05.01.2020, 10:19 »


  O téma jsem se začínal zajímat když nám mistr odborného výcviku říkal že při použití licny namísto pevného vodiče může být licna o řád slabší než pevný vodič.
No jednak určitě ne o řád, ale o stupeň.
Nicméně tvrzení je to liché, lícna má k dispozici k vyzařování tepla sice větší plochu (v řezu je to mnohostranný šišoid),  nicméně to by platilo pouze za podmínky vyloučení přechodových jevů uvnitř (např.nikdo ještě nedokázal lícnu připojit tak aby všechny její prameny se podílely na vedení proudu stejnou měrou).
Ve výsledku je to u běžných instalačních průřezů prakticky stejné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #19 kdy: 05.01.2020, 12:51 »

Přesto se tak běžně uvažuje. Zásuvkové okruhy se v pevné instalaci obvykle dělají z CYKY 3x2,5  a prodlužovačky z CYSY 3x1,5 (v nejlepším případě, o těch z 3x1 ani nemluvím).

Nicméně je potřeba podotknout, že v případech prodlužek se počítá jen s omezenou délkou, s tím že se jedná o velmi dočasné řešení (bez ohledu na bohužel běžnou praxi) a že na mnohých je na štítku i snížené dovolené proudové zatížení.  Mrknutí


(v řezu je to mnohostranný šišoid),  

Přidávám do odborného slovníku  Škleb Škleb Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #20 kdy: 05.01.2020, 16:01 »

... v případech prodlužek se počítá jen s omezenou délkou, ...
Ne každý výrobce nebo prodejce jde tak daleko, aby do balení prodlužky přidal návod, kde by uvedl, že maximální zatížení je možné využít jen když je kabel "rozbalený",  že by kabel neměl být "zastlán" pod kobercem nebo jinými lehce hořlavými tepelně izolujícími předměty...
A kolik uživatelů by ten návod četlo a vzalo vážně?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #21 kdy: 05.01.2020, 16:43 »

Ale Jirko! Přece nejde jen o návod. Otoč si kterýkoliv vícenásobný prodlužovák a vždy tam najdeš vylisované jmenovité údaje toho prodlužováku. Tedy pro jakou maximální zátěž je určen. Ve finále je jedno jestli to někdo čte nebo ne. Jak ho použije je jen jeho odpovědnost. Tedy pokud si v akci koupí 6A prodlužku z CYSY 3x0.75mm2o délce 2m a zapojí na to pak přímotop, je to ignorant a blbec, protože se s návodem neseznámil. Jeho odpovědnost a jeho problém, protože výrobce jasně deklaroval způsob využití.  Tečka hotovo.
Navíc třeba delší prodlužováky (bubínky) mají na sobě vytištěné jasné údaje o tom, jakým proudem je lze zatěžovat smotané a jakým proudem plně rozmotané. Tobě to přece nemusím vysvětlovat. Jestli to někdo poruší  a zatíží více než má, nebo jestli někdo používá kabel kde mu praskla izolace a on to jen omotal izolačkou, je jen na jeho odpovědnosti. TO nemůže žádný výrobce nikdy ničím dopředu jinak postihnout, než instrukcemi v návodu. Tak proč se to tady pořád řeší? Dospělej člověk je sám za sebe odpovědnej a já ho nebudu stále vodit za ručičku. Jen ho mohu poučit a jestli si to vezme k srdci, je jen jeho vlastní volba i odpovědnost. Toť vše.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 05.01.2020, 18:43 »

No ono není na škodu se oprostit od oboru....
Fakt nevím zdali bych coby laik byl schopen trefit na trhu tu správnou prodlužku, i odborník je výrobci občas napálen tanecek

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #23 kdy: 05.01.2020, 19:12 »

Tak se zeptám jinak kluci. Máte nějaké funkční řešení  problému, kdy lidi nečtou návody a pak v praxi dochází  díky tomu k mnoha problémům? Jestli ano, sem s tím a já to moc rád podpořím. Jestli ne, tak potom vaše příspěvky úplně nechápu a považuji je za zbytečné.
Každý svého štěstí strůjcem a každý je svéprávný do té míry, aby byl za své činy odpovědný.  Nebo to vidíte jinak?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 05.01.2020, 19:21 »

Stačí neprodávat prodl.na nižší proud než 16A.
Paralela např.pevný zásuvkový rozvod jištěný 25A s cedulkou na zásuvce max.3600W.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #25 kdy: 05.01.2020, 20:08 »

Nesouhlasím s tebou Milane. Přijde mi to stejné jako zakázat prodávat ostré nože, aby se s tím nějakej trouba nepořezal.


Jsem přesvědčen o tom že podobné zákazy jsou spíš kontraprodukti vní a nesmyslné. Osobně patřím spíš k odpůrcům podobných přehnaných regulací, protože i tyto prodlužováky s menším průřezem a určené pro malé zátěže, mají své místo na trhu a své rozumné použití.

Ale vidím v tvém příspěvku stejnou cestu, po které se vydává většina Evropy. Tedy zakázat vše. Sebrat postupně, pomalu a nenápadně všechny osobní svobody, tedy i právo volby  prodlužováku. Budou jen stejné prodlužováky schválené EU. Trochu mi to připomíná Severní Koreu, kde mají dovolené jen cca 15 účesů a nic víc. Jen doufám že tak dlouho tady na tom světě nebudu, abych se toho tvého návrhu nedožil zavedeného v praxi  Nerozhodný

Za mě se jen pomalu naplňuje přísloví - Cesta do pekla je dlážděná dobře míněnými skutky. V tomto případě   přehnanou ochranou uživatelů, dle mého přesahující společensky nutnou hladinu
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 05.01.2020, 20:23 »

Jak má laik poznat, že kupuje dostatečný prodlužovák (watty, ampéry odběru fakt spoustě lidem nic neříkají a říkat nebudou).
Jedině že by každý měl na každý obor nákupu svého odborníka.
Je to skutečně stejné, jako jistit zásuvky 25, a pak ať si každý spočte příkony.......
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #27 kdy: 05.01.2020, 23:08 »

Jak má laik poznat, že kupuje dostatečný prodlužovák ....
...třeba paní, která přijde do Hxxxxxx, bude se jí líbit prodlužovačka s hadrovým opletem kabelu, co jí bude ladit s kobercem a v podstatě jí bude jedno, že na tom obalu, co ekologicky vytřídí, bylo napsáno něco jako 3,5A
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 06.01.2020, 05:10 »

My se na věc díváme očima odborníka, bohužel laikovi nedochází obvykle to, že používá "tkaničku" vhodnou ke stolní lampě na připojení spotřebiče s odběrem třeba 10A.

Základní potíž spočívá v tom, že lidi nedávali pozor ve škole při fyzice a neumí si příkon v kW přepočítat na Ampery. Proto já těm schopnějším a přemýšlivějším vždy říkám, že mají počítat pro 1 kW proud 4,5A (jistě, je to 4,35A, ale to mi přijde špatně zapamatovateln é číslo). Jenže někteří jsou nevyslovitelně tupí, tam nepomáhá nic, a kupodivu nejsou to vždy jen ženy.

K tomu nečtení návodů mám takovou dobrou vzpomínku na doby z konce 80. a začátku 90. let. ETA tehdá vyráběla na svoji dobu velice dobrý vysavač typu 7400 (a jeho mutace 1400 a 3400). Vysavač byl zrádný v tom, že použitý plátěný fitr měl plastovou kazetu, která se při vyjímání sice vytahovala směrem nahoru, ovšem zpět se měla nasazovat ze šikma a zacvaknutím, což bylo v návodu dobře vysvětleno a ilustrováno obrázky. Většina lidí filtr vytahovala a opačným směrem zpět zasouvala až do té doby, než se jim podařilo v kazetě do drážky vložené gumové těsnění vytlačit do filtru na smetí čímž nečistoty procházely přímo do motoru a ven. Hodně těchto vysavačů tehdá skončilo u mě na opravu a když jsem instruoval majitele po opravě, jak s ním mají zacházet, tak mi většina z nich sdělovala sladká tajemství typu, že luxují už x let a proto si návod nepřečetli. Tak si tehdá způsobili docela rozsáhlé škody. Byli i tací, co se mi snažili vnutit myšlenku, že to výrobce udělal špatně, když je třeba si před použitím přečíst návod. Tak jsem si říkal, zda výplatu podepisují třemi křížky...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 06.01.2020, 06:24 »

Existuje také porekadlo: Ak si nevieš poradiť, prečítaj si návod. S tým predlžovákom si vie ale poradiť každý a prečítať návod je až to posledné. Užívateľovi nie sú jasné súvislosti. Dostal výrobok kde samec pasuje do samice. To mu stačí.

Inak mám rovnaký názor ako  p. Hudec. Ak pchám predlžovák do zásuvky 230V/16A má byť tento dimenzovaný na 16A. U trojfázových to platí, prečo nie u jednofázových.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 06.01.2020, 11:07 »

My se na věc díváme očima odborníka, bohužel laikovi nedochází obvykle to, že používá "tkaničku" vhodnou ke stolní lampě na připojení spotřebiče s odběrem třeba 10A.

Základní potíž spočívá v tom, že lidi nedávali pozor ve škole při fyzice
Třebas i dávali....
Vemte si kolik zdejších diskutujících ( a to jsou nějací machři oboru) by dalo např.písemku z chemie lépe než za tři, nebo základ tělesné výchovy a takový skok přes kozu tanecek
Tímto se omlouvám zapáleným chemikům atletům Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.052 sekund, 23 dotazů.