Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak digitalizovat rutinu a nezbláznit se?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak digitalizovat rutinu a nezbláznit se?  (Přečteno 12199 krát)
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #18 kdy: 21.12.2019, 21:47 »


Jsem velmi paličatý...


Myslím, že je to jasné.
K tomu se vrátím později.

Zpět k digitalizaci.
Pokud budeme digitalizovat své rutiny, tak se s tím bude pojit hodně různých loginů a hesel. V té souvislosti používám správce hesel asi tři roky. Placená appka! $2/mont. Co chvíli se to ukazuje jako dobrá investice. Kdo si má pamatovat skoro tisíc hesel.




Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 24.12.2019, 11:45 »

K té digitalizaci dnešní den přinesl další poznatek. Napadení počítačů OKD, něco podobného jako v nemocnici a na dalších jiných méně medializovanýc h místech. Jakákoli struktura, která zůstane závislá pouze na počítačové síti bude v budoucnu snadno zranitelná a vzhledem ke složitosti sítí bude výpadek i relativně dlouhodobý protože kompletní instalace sítí je práce pro úzkou skupinu odborníků na delší čas.
Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #20 kdy: 18.01.2020, 11:40 »

Všude kolem nás se nadšeně hovoří o digitalizaci. No, nevím, ale já začal s digitalizací počátkem tohoto portálu v roce 1998 a dnes se k podobným nadšeným vlnám stavím spíše rezervovaně. Pokud chápu posledních 20 roků jako náběhovou hranu digitalizace, pak pokud vznikají dotazy tohoto typu:
Citace
... je možné při ztrátě hesla k souboru pdf toto heslo zjistit a soubor otevřít. Jde o můj soubor, což mohu prokázat třeba zasláním kopie občanky (v souboru je mé jméno uvedeno),  také vím, co má v souboru být (to pro ověření,  že jde o můj soubor) - tedy obecně, právě konkrétní údaje jsou nedostupné, neboť bohužel nemohu soubor otevřít,  heslo jsem ztratil, resp.mi ukradli notebook, kde jsem měl soubor uložený jako nezaheslovaný a měl jsem tam bohužel napsaná všechna hesla. Zaheslovaný soubor jsem měl uložený jen v mailu jako zálohu, no bez hesla... Koupil jsem si i program Pdf password recovery od Elcomsoft, ale tím by to trvalo mnoho let.

Můžete mi s tím prosím pomoci? Soubor je šifrován 128bit šifrováním, heslo je silné, tedy dlouhé (i 15 znaků) s kombinací písmen, čísel, mohou být i speciální znaky...V případě zájmu jej zašlu. Prosím také o sdělení času potřebného k otevření a ceny služby.  Pokud to neumíte Vy, neznáte někoho,  kdo by to uměl? ...

Pak nás čeká asi pohroma. Ač chceme, či nikoliv, svá důvěrná data postupně překlápíme z papírových dokumentů na datové nosiče. Ty jsou podstatně snáz dostupné, kopírovatelné a teoreticky i hůře zabezpečitelné .

I když z výše uvedeného dotazu mnozí chápeme, že lze cokoliv "pekelně" zašifrovat a bez vynaložení časového a finančního úsilí máme buď smůlu nebo naopak radost z bezpečí, tak stejně mi to připadá jako "ruská matrjoška".
svá hesla chráníme tajnějším heslem, to pro případ zapomnění uschováme na tajném místě, a pozici tajného místa si zapíšeme na futra dveří. Dům vyhoří a naše digitální identita je ...

Tak co ty? Jak vnímáš šílené rozšiřování všeho digitálního ty?
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #21 kdy: 19.01.2020, 13:44 »

Pokiaľ sa jedná o údaje na sieti (cloud verejný aj neverejný),  je šifrovanie dôležité na ochranu komunikácie a uložených údajov.
Pokiaľ sa budeme baviť o mojich dátach, ktoré vznikajú v mojich decentralizova ných zariadeniach ako produkt mojej práce a iných mojich činností, tak je šifrovanie pre mňa nepodstatné. Nie som finančná správa. Podstatnejšie sú pravidelné viacnásobné zálohy umiestnené na rôznych miestach, ako ochrana pred poškodením alebo stratou.

Ak šifrujem svoje dáta, musím mať zabezpečený spoľahlivý prístup ku svojmu kľúču. Takže aj ten musí byť zálohovaný na viacerých spoľahlivých miestach.
Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Martin Kurka
*
Offline Offline



Projektant automatizace a strojů


« Odpověď #22 kdy: 19.01.2020, 23:09 »

Z šifrování vlastních dat mne vyléčila hardwarová havárie disků. Objeví-li se v šifrované oblasti nenávratně zničený úsek, nedá se dostat žádným způsobem k částečné obnově dat, která by šla jinak zachránit.
Přece jen se nedělají zálohy denně a je vždy hluché období, kdy nejsou zálohou pokryty čerstvé přírůstky.
Z důvodu obnovy dat moc nepoužívám z historických důvodů ani mezery v názvech souboru. I když to dnes bude asi zbytečný anachronismus.
Také je z hlediska obnovy problematická záloha na disková úložiště používajiící Linuxový formát dat, firmy pro obnovu dat si za obnovu z těchto formátů účtují mnohem vyšší ceny než za obnovu z FAT, nebo NTFS.
To jsem si ověřil, když jsem si myslel, že dva disky v úložišti v zálohovacím RAIDU jsou bezpečné, než mne havárie zdroje disků přesvědčila o opaku.

Největší průšvih co se může při zálohování stát je, když otočíte směr zálohování a přepíšete si novou verzi starou. Což se mi jednou v době disketové stalo když na mne spěchali při balení po týdenním programování stroje. Po víkendu jsme nahráli z diskety do stroje doma mírně upravený SW, který byl ovšem upraven z předchozí surové verze (nikoliv odladěné) a ztratili jsme tak týden perné práce na ladění SW na reálném stroji. Od té doby nešetřím na počtu vzniklých souborů a SW verze řídících programů i rozsáhlejších návodů po dni práce verzuji.

Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Martin Kurka
*
Offline Offline



Projektant automatizace a strojů


« Odpověď #23 kdy: 19.01.2020, 23:10 »

Co se týče digitalizace své projekční práce, řídím se heslem, že výpočetní technika je dobrý sluha ale špatný pán. Z toho mi vyplynulo:
Do počítače se těžko myšlenky nasoukají, ale dobře se z něj dostanou ven a dají se rychleji třídit nebo pozměňovat než ručně.
Takže i poznámky od ruky a schemata která nebudu dále zpracovávat jen naskenuji (ofotím),  označím dlouhým názvem, podle kterého se dají diskovým hledání případně najít a zařadím do svého projektantskéh o stromu adresářů.
To, co budu možná příště potřebovat pozměnit holt musím předatlovat, nebo překreslit.
Před tím se podívám na Internet, jestli někdo podstatnou část digitalizace už neudělal za mne (proč skenovat papírový návod k obsluze, když je od výrobce v PDF).

Velmi se mi osvědčilo zakoupit program pro průběžný tisk do PDF (např PDF Factory). Do jednoho PDF souboru sešiji z různých programů - vytisknu obrázek, výstřižek obrazovky, pár stránek z textového editoru, jedno schema z CADU, nebo i jen pár stránek z jiného PDF a vše mohu přímo v tom pdf opatřit poznámkami, podtrženími a podbarveními- a vše mám pohromadě v jednom souboru.

Další vymožeností digitalizace je sledování zařízení na dálku včetně malých úprav. V záruční době stroje je to neocenitelný pomocník pro obě strany, výrobce i zákazníka.
Za dobu, kterou bych strávil jen vypisováním papírů na vrátnici stroj zkontroluji, nebo upravím ke spokojenosti zákazníka i mé, nebo na základě toho co vidím zákazníkovi poradím či jej vedu.

Protože občas musím pracovat v plechové krabici za sedmero horami a sedmero řekami.. ee chtěl jsem říci za sedmero firawally a sedmero proxyservery v nadnárodní firmě, jsou pro mne cloudová řešení se závislosti na připojení k Internetu nepoužitelná. A to včetně Office 365. Podle mne je cloud tam, kde je dobré a stabilní připojení dobré řešení, ale nesmí se na něj spoléhat na 100%.

Co se týče spolupráce se státní správou musím fakt pochválit portál daňové správy. Jak práce v něm, tak i instlace SW včetně kontoly HW před instalací SW je výborně vyřešena. Stejně tak je chválena i e-občanka.
Datovým schránkám vytýkám, že archiv je placený a u malých firem se může stát, že propadne lhůta ke stažení (stačí hospitalizace majitele firmy po bouračce).

O bankách asi mluvit nemusím, tam už není dnes nikoho kdo by chodil s papírovými příkazy k úhradě. U některých bank není ani kam s papírem chodit.

Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Martin Kurka
*
Offline Offline



Projektant automatizace a strojů


« Odpověď #24 kdy: 19.01.2020, 23:27 »

Možná si někdo na digitalizaci stěžuje, ale hodně lidí již zapomnělo, jak se pracovalo v 80-90-tých letech.  Práci, kterou rozsahem zvládne jeden dnešního projektant či konstruktér za měsíc dělali 3-4 lidi (kresličky, plánovačky, nákupčí, knihovníci, skladníci...)  3 roky a s více chybami a nepřesnostmi.


Dnešní doba je spíš složitá v těžkosti výběru, než v těžkosti nemožnosti výběru. Pokud si dobře srovnáte svoje potřeby a nepachtíte se za nejnovějšími verzemi nebo technologiemi, ale za hledáním digitálních technologií pro vyřešení svých potřeb a problémů, pak se zbláznit nemusíte. Jak říkám, dobrý sluha, ale zlý pán.

Když budu dobře umět ovládat starší verzi programu, nemusím přecházet na jinou, pokud mi to kompatibilita formátů dat dovolí. Nebo novou verzi použiji jen na konverzi formátu.
Mimochodem zdá se mi, že pro všeobecné použití jsou nejkvalitněnší open source programy (Libre office, FreeMind, Audacity,Tight VNC, VLC...) a některé free s dobrovolnou podporou či symbolickou cenou (PsPad, IrfanView, TotalCommander ...)
Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #25 kdy: 20.01.2020, 09:02 »


Tak co ty? Jak vnímáš šílené rozšiřování všeho digitálního ty?


Všetko je potrebné robiť s rozumnou mierou a uvažovať pri tvorbe digitálneho systému aj s predvídateľným i, ale aj nepredvídateľn ými situáciami a stavmi. A na to mať pripravené jednoduché záložné riešenie.

Aby sme nedopadli tak, ako ten nešťastník v tomto reklamnom videu.

Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #26 kdy: 20.04.2020, 08:02 »

R4M: Musí být firma velká, aby se vyplatila její digitalizace?
    "My jsme jen malá firmička. Nemáme tolik peněz na investice do digitalizace",  říká jednatel společnosti zaměstnávající 18 pracovníků. Nevím, kde se bere předsudek, že digitalizovat nějaký proces je závislé na velikosti firmy. Ve skutečnosti jsou zcela jiné příčiny. Možná neznalost možností, nechuť zkoušet nové způsoby, jistota vedoucí pozice na trhu. Přesto se digitalizuje. Někdo úspěšně, jiný nikoliv. Jak to?
    Zdroj: zde...


   


    Jak byste reagovali na tuto související otázku vy?
   
R4M: Musí být firma velká, aby se vyplatila její digitalizace?
   
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Digitalizace neznamená pouze skenování dokumentů
 Denní využití výsledků digitalizace v KOPOSu Kolín
 Konference Digitální továrna 2.0 pohledem z5!
 Jak ABB přispívá k Digitální transformaci?
 Digitální dvojče je bezesporu fenomén, ale jak vypadá?
 Je v digitální době obchodování snazší?
 SIDAT váš výrobní proces naskenuje a vymodeluje k dalšímu vylepšení
 Jak v digitální době ochránit svou osobnost, když podnikám?
 LIVE: DT#2 O digitalizaci AUTO ŠKODA s Lukášem Kousalem ŽIVĚ DNES ve 13:00
 LIVE TECO: Uplatnění FOXTROTu v projektech bytových domů DNES ŽIVĚ ve 13:00
 IP007# DT#2 O digitalizaci AUTO ŠKODA s Lukášem Kousalem
 Mezinárodní strojírenský veletrh 2020 se konat nebude ...
 ZEISS: Měřicí systémy s extrémní produktivitou
 SIDAT - Průmyslová automatika, využití digitálních dvojčat
 Nový standard 5G mobilní komunikace v Rittalu
 R4M: Co budeme v budoucnu ovládat hlasem?
 Biometrická čtečka pro rozpoznání obličeje
 R4M: Proč má firma digitalizovat?
 Kam bude směřovat česká mobilita v budoucnosti
 COMPAS: Digitální továrna v praxi
 Key2Business: Digitalizace z pohledu malých a středních firem
 Příklady digitalizace: LIFTAGO a ADLER
 Proč si myslet, že zrovna má práce nebude nahrazena umělou inteligencí?
 Roboti do kanceláří
 B2A: Od tužky k tabletům?
 Jan Matuš na téma Rozpoznávání obrazu & strojové učení
 Opravdu už existuje datově řízená továrna?
 Zpracování firemních dat - Digitální transformace
 Lze vyrobit 3D tiskem celé auto?
 Brněnská firma SEWIO a čip U1 od Apple
 Všechno se digitalizovat opravdu nedá!
 MSV 2021 i s rouškama!
 R4M: Co se odehrálo za posledních pět let v transformaci české ekonomiky
 Jak chápete souvislosti s vyslovením pojmu Průmysl 4.0?
 Čím může Česká republika v digitální transformaci zazářit?
 Kolik času potřebuje člověk aby se vpravil do myšlenky Průmyslu 4.0?
 Víte, o čem se hovořilo na téma 5G sítí na MSV 2021?
 #R4M: Jak si představit tým odborníků k digitální transformaci?
 O testbedu CPIT TL3 na VŠB Ostrava
 Co se dalo v roce 2021 označit v digitálních změnách za průběhový čas?
 SIEMENS: COMOS Brownfield - Cesta k digitálnímu dvojčeti
 Začít digitalizaci podniku sami nebo čekat na dotace?
 HARDWARIO: Praktické realizace IOT v průmyslu
 Jaké vás napadá použití chytrých brýlí v instalační elektrotechnice?
 Co si představit pod strategií digitální distribuce produktů?
 Lze uvést inspirační příklad užití umělé inteligence v praxi?
 Jak se liší inteligence žárovky od umělé inteligence?
 Nové IoT technologie pro průmyslové firmy, zóna výbuchu 2, inteligentní správa budov
 Proč má digitalizace smazat hranici mezi B2B a B2C?
 Inteligentní logistika ve výrobních společnostech
 Jak chápat vlastní dostatečnou zralost podniku?
 Vylepšuje digitalizace zaměstnanost v republice?
 Jak se podle vás bude vyvíjet obchodní komunikace mezi odborníky?
 5G sítě: Smart factory v podání ABB
 Kdy se dočkáme automatických odečtů elektroměrů bez nutnosti přítomné osoby?
 Digitalizace výrobního systému pro vznik inteligentní továrny
 5G campusová síť, její aplikace a bezpečná komunikace v kvantové éře
 Neomezuje EU svými nařízeními rozvoj digitálních produktů?
 Jak se v budoucnu budeme dívat na lidi platící hotovostí?
 Jiří Holoubek o pracovní skupině 5G sítí v ČR
 Proč stále nejsou standardem Google glass pro rozšířenou realitu?
 Jak využít pro transformaci údržby umělou inteligenci a IoT
 MSV 2022: Digitální továrna 2.0 se zaměří na inteligentní digitalizaci průmyslu
 Co je brzdou transformace do digitálního světa?
 Co víte o 3D tisku v plastu a kovu?
 R4M#: Jak se vyvíjí kybernetická bezpečnost?
 Kontrola dílů pomocí umělé inteligence
 Co si představit pod digitalizací ve ŠKODA AUTO?
 Co to je edge computing?
 Je zvyšování konektivity synchronní s rozvojem transformace společnosti?
 Co je to datová analytika, remote servis, prediktivní údržba?
 Co si představit pod automatizací facility managementu?
 Robotizace logistiky zapadá do principu Průmyslu 4.0!
 Pro jaké zápory nechtít síť 5G?
 Lze dnešní umělé inteligenci věřit?
 Měl by se o služby digitálního dvojčete ucházet i malý start-up?
 Jaké může být nasazení voicebota, hlasového robota v průmyslu?
 R4M: Musí se automatizovat především proto, že jde o trend?
 Jaká jsou typická místa pro využití 5G sítí?
 Měl by se start-up ucházet o službu digitálního dvojčete?
 Těšíte se až se budete na 194/22Sb. školit v metaverzu?
 Využívají CRM jen velké firmy nebo spíše malí podnikatelé?
 Co to znamená u 5G sítě hand-over?
 Víte, jak TWINZO umí dát ucelený přehled o tom, co se děje ve firmě?
 Digitální dvojčata v lisovně ŠKODA AUTO s Lukášem Kousalem
 Digitální transformace montáže
 Kdo všechno se na rozvoji 5G sítí v Česku účastní?
 O použití 5G sítí živě z DT2.2 (i do Srbska)
 Důležitost digitální infrastruktury v zavádění Průmyslu 4.0
 Jak šetřit náklady pomocí krabic na míru?
 V jakých souvislostech nalezne elektrotechnik v praxi rozšířenou realitu?
 Co ví a poví interim manažer o digitalizaci v českých firmách?
 Kdy nám umělá inteligence pomůže s hledáním v technických normách ČSN?
 Avatar Alex v Bosch Česká republika
 Kde se nacházejí konkurenti v novém digitálním věku?
 Kde v elektrotechnice leží skutečné seriózní využití strojového učení?
 K čemu AI, umělá inteligence, či strojové učení pomůže elektrotechnikům?
 Nepřehání se už ta moderní elektrotechnika?
 Kam se v roce 2023 ubírá umělá inteligence?
 Na Digistage prozradíme pokusy s GPT a prohledáváním technických textů
 Kde se v elektrotechnice asi vyplatí analýza chování spotřebitelů?
 Úvod k začátku streamu Digitální továrny #2.3
 Ohlédnutí, podrobnosti Digistage a MSV 2023
 Jaké časté fuck-upy znáš v bezpečnosti IT, výpočetní technice?
 Zvládáte vyhodnocovat nové obchodní příležitosti a ještě pracovat?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.064 sekund, 22 dotazů.