Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Kde se v elektrotechnice využívá 3D tisku?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kde se v elektrotechnice využívá 3D tisku?  (Přečteno 7450 krát)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 21.11.2019, 20:27 »

Taková kolikrát třetí chybějící ruka, nebo delší prsty, montérův to vlhký sen  tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #19 kdy: 22.11.2019, 18:07 »

Moje hodnocení: perfektní hračka a pro elektronika-bastlíře  výborná věc.
O tom nepochybuji.
Ovšem v praktické elektrotechnic e kromě vývoje nebo např. zmiňovaných upevňovacích konzolí to moc masívní nasazení tedy nevidím.
Možná údržba!
I když ty doby, kdy jsme byli jako montéři kreativci zlatem placeni, je pryč.
Dnešní záruky, spolehlivost nebo servisní technici jsou v důležitých situacích dostupnější a také lepším řešením, než vlastnit nevyužívanou 3D tiskárnu.

No nevím, možná existuje situace, kde je to ekonomicky přívětivé.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Martin Hinner
*
Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 24.06.2020, 17:18 »

Dovolil bych si reagovat do tohoto tematu. 3D tisk pouzivam nejakou dobu na vyrobu ruznych prototypu veci s mn, kdy je potreba napr. nejaky plosny spoj, LCD display (modulek pro "Arduino"),  konektory, potenciometr/rotary encoder, apod. proste to co se najde v supliku nebo nejake starsi vyvojove desky kde jsou potrebne soucastky. Naucil jsem se pomerne rychle pomoci modelu v tinkercad.com navrhnout "krabicku" pro prislusny ucel formou vkladani "negativnich" modelu. Drive jsem obvykle tvoril ruzne 3D konstrukce z plosnych spoju, dratu, tavne pistole, byl to des bes hruza, rozpadlo se to vzdy v nejmene vhodny okamzik.

Mam udelane i "univerzalni" krabicky kdyz potrebuju jen nejakou blbost, napr. tuto: https://pasteboard.co/JeAibE6.jpg - je tam LCD 128x160, rotary encoder, z druhe strany je zasunuta levna cinska desticka s ARM Cortex-M3 (k ni vede to MicroUSB) + par uchytu na pridelani napr. dalsiho plosnaku, dalsi krabicky, atd.

Konkretne treba tiskarna Prusa Mini mi prijde idealni na maloseriovou vyrobu (stovky kusu),  zvazuju, ze s ni neco takto vyrobime. Ten tisk je opravdu velmi snadno kvalitne opakovatelny a udrzitelny, vytistene modely jsou v naproste vetsine pripadu pri dobrem designu i vodotesne (to s ruznymi CN a samo-domo tiskarnami bylo zcela nerealne). To co je na fotce vyse presne takhle vylezlo z tiskarny, ani jsem se moc nesnazil o prvni vrstvu, nebylo nutne zadne "docistovani" apod. Prusa ma uplne skvele vymyslene tiskove platy, po vychladnuti je staci trochu ohnout a vytisky odpadnou (neresi se zadne matlani ABS juice, apod.). Uskali tisku pro nn si umim predstavit (elektricke vlastnosti, pozarni odolnost, pevnost, ...),  ale nedokazu to posoudit.

Doma jsem tisknul i nejake veci na zahradu, je to tam asi od ledna, napr. ruzne redukce, nebo napr. spojka zavit-rychlospojka gardena (ty jsou navic dost namahane, syn jednou vsi silou zatahnul za hadici, spojka vydrzela). Netece to, UV to zatim taky odolava (zda se lepe nez kupovany ekvivalent!).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Matuška
Neprůstřelná revizní zpráva - nejlepší OOP revizního technika!
*
Offline Offline



Zaměstnanec - konstruktér el. , RT EZ E2A


« Odpověď #21 kdy: 26.06.2020, 09:26 »

U nás ve firmě si tiskneme hlavně mechanické díly, ale teď zrovna záslepky do "potkaních děr" v plastových ovládacích boxech na výrobní lince, aby tam operátoři nemohli strčit prsty. 

Ty dvě tiskárny od Průši si na sebe už dávno vydělaly


* 20200626_091356.jpg (1224.59 KB, 2560x1536 - prohlédnuto 203 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Hinner
*
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 11.07.2020, 18:42 »

K tematu: zverejnil jsem 2 navrhy 3d tisknutelnych veci na montaz na DIN listu. https://www.thingiverse.com/thing:4539036 je podpurny blok na "cokoladu",  ktery se da pricvaknout a zajistit sroubem; https://www.thingiverse.com/thing:4537955 je parametrizovat elne prichyceni plosneho spoje (pro ty kdo nemaji OpenSCAD jsem nageneroval roztece 10-100mm s M3 sroubem, ke stazeni v ZIPu).

Oboji ma (pokud bereme v potaz jen otazku mechanickych sil a neresime bezpecnost a dalsi materialove vlastnosti) malou tuhost pro nejake pouziti v rozvadeci nn, je to spis dobre na nejake prototypovani.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.049 sekund, 22 dotazů.