Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Kde se v elektrotechnice využívá 3D tisku?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kde se v elektrotechnice využívá 3D tisku?  (Přečteno 7453 krát)
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« kdy: 18.11.2019, 13:59 »


O 3D tiskárnách toho bylo napsáno opravdu hodně. Princip známe již dlouho, Možnosti využití jsou pestré a v různých prezentacích je vždy tištěn pěkný, pro použití však neznámý tvar.

Jsou 3D tiskárny určeny především pro výrobu malých částí (těsnění, spojek, tvarovek ...) nebo hlavních těles (kryty, kostry ...)? Kde kolem sebe vidíte praktické nasazení 3D tisku? Vztaženo k našemu oboru.

Ptám se proto, že vidím neustále použití v jiných oborech, než v našem. Určitě vidíte víc!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Matyáš Stach
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 18.11.2019, 16:15 »

,
jsem sice jen student elektrotechnik y bez žádných reálných zkušeností s elektrickými rozvody nebo jinými silovými prvky. Mnohokrát jsem si ale tiskl kryty na elektroniku opravovanou či zbastlenou. Tiskl jsem z materiálu PLA, který je samožhášející (http://www.rebelove.org/viewtopic.php?f=15&t=2015). Plast ale přeci jenom není odolný proti povětrnostním podmínkám, tedy jen krabičky pro vnitřní použití. Sériově vyráběné elektroinstala ční krabice jsou typ. z ABS který je sice v tomto případě samozhášivé, ale klasický filament určitě nebude. Jistě se dají koupit i speciální filamenty (samozhášivý ABS, ESD plast atd.). Ceny jsou bohužel v řádech tisíců korun za kg.

Otázka je i s případnou certifikací samotného výtisku. Vstupní surovina mít osvědčení může, ale na konečné odolnosti má největší vliv tloušťka stěny. Jak pak dále zaručíte že krabička tedy bude odolávat ohni dle normy a neprohoří dříve než smí (nic není nehořlavé  Zlej)? Ale to už je spíše problematika lidí rozdávající "kulatá razítka" angel.

Pokud ale máte zájem tisk krabiček na bastl, nemusíte se v případě poctivé konstrukce bát.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #2 kdy: 18.11.2019, 16:35 »

Moje představa je taková, že 3D tisk bych využil v případě nějaké opravy, rekonstrukce prvku elektroinstala ce (zařízení) který nelze sehnat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 18.11.2019, 16:50 »

Moje představa je taková, že 3D tisk bych využil v případě nějaké opravy, rekonstrukce prvku elektroinstala ce (zařízení) který nelze sehnat.

To ma prekvapuje, vid znama mantra "stat sa vyrobcom". Nahrada krytu zivych casti bude mat vzdy neurcite IP, mechanicku odolnost, material ... Kvalita moze kolisat podla tlaciarne (teplota tavenia, rychlost tlace). Profi 3D tlac priamo vyrobcom - ano. Domace bastlenie len pre bezpecne napatie a vlastne pouzitie (roboticke hracky a pod.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Matyáš Stach
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 18.11.2019, 16:56 »

Moje představa je taková, že 3D tisk bych využil v případě nějaké opravy, rekonstrukce prvku elektroinstala ce (zařízení) který nelze sehnat.

Pokud zvládnete toto vymodelovat nebo naskenovat (3D scaner),  není problém. Zajímala by mě možná obnova výroby (domácí?) bakelitu, tam řešit možnou nehořlavost nemusíte a díl může být historicky přesně napodoben. Chápu, že to má ekonomický význam jen při specializaci na historické napodobeniny.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Matyáš Stach
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 18.11.2019, 17:28 »

To ma prekvapuje, vid znama mantra "stat sa vyrobcom". Nahrada krytu zivych casti bude mat vzdy neurcite IP, mechanicku odolnost, material ... Kvalita moze kolisat podla tlaciarne (teplota tavenia, rychlost tlace). Profi 3D tlac priamo vyrobcom - ano. Domace bastlenie len pre bezpecne napatie a vlastne pouzitie (roboticke hracky a pod.)

V domácích podmínkách se dá relativně snadno dosáhnout "kvality". Základem je určitě kvalitní tiskárna, resp. s kvalitní elektronikou pro hlídání teploty a přesné tavení materiálu. Nevím jak jsou na to číny za 4-6000 Kč, ale pokud to někdo myslí vážně, neudělá vedle třeba s Průsou "jenom za dvacku". Doporučuji užívat jen kvalitní filamenty. Stojí jen o 200Kč/kg více než nejlevnější filament na trhu. Dále je dobré mít při tisku stálé mikroklima. Já třeba využívám velkou krabici, kterou celo tiskárnu zakryji. Samozřejmostí je vycházet i z fyzikálních vlastností materiálu (smrštivost/roztažnost, teplota křehnutí/tání). A podle toho upravit jmenovité rozměry než u originálu. Při dodržení těchto základních pravidel a trochou gumového těsnění si myslím, že se podaří dosáhnou stejných "kvalit" krytí jako u klasických elekro instalačních krabiček. Otázkou je, jak ji zaručíte. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #6 kdy: 18.11.2019, 21:04 »

Někde jsem napsal, že zamýšlený 3D tisk uvažuji s domácím bastlením?
Nevím o tom.

A vidím, že to někdo hned doplňuje. 3D tisk doma v kuchyni může být kvalitou od nuly různý výše. Víděl jsem i téměř neuvěřitelný domácí provoz.

Domluvme se prosím, že toto téma je o využití 3D tisku v profesionální úrovni, ano? Proto jsem uváděl, že vidím uplatnění např. při servisu nebo údržbě.


To ma prekvapuje, vid znama mantra "stat sa vyrobcom". Nahrada krytu zivych casti bude mat vzdy neurcite IP, mechanicku odolnost, material ... Kvalita moze kolisat podla tlaciarne (teplota tavenia, rychlost tlace). Profi 3D tlac priamo vyrobcom - ano. Domace bastlenie len pre bezpecne napatie a vlastne pouzitie (roboticke hracky a pod.)
Na Strojírenském veletrhu v podstatě každý dodavatel 3D tiskárny uvádí "široké využití v elektrotechnic e". Další podrobnosti už popsat neumí a tak se ptám zde, zda máte někdo představu o tom "širokém využití".

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 18.11.2019, 21:57 »

U profesionálníh o využití si umím představit především využití při tvorbě nějakého prototypu, protože u sériové výroby bych čekal technologii, která více kusů "vysype" podstatně rychleji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #8 kdy: 19.11.2019, 07:59 »

No tak není to uplně náš obor, ale např. můj velký kamarád, známý výrobce baskytar Honza Růžička z Brna, vyrábí na 3D tiskárně snímače na jeho mistrovské nástroje. Tiskárna od Průši - parádní věcička.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 19.11.2019, 08:09 »

Já si umím představit, že si pomocí 3D tiskárny vyrobím nějaké udělátko, které mě pomože při práci, například nějaká fičůra, na tvarování/svazkování kabelů, nějakej rovnák na vohejbák nebo něco podobnýho.

Mirkova myšlenka s vyrobením něčeho co už nelze sehnat - nějaký kryt, klapka, něco...,  k čemu má člověk takříkajíc citový vztah a nechce se toho zbavovat, ale chce aby to fungovalo a bylo bezpečné. Proč ne.

Co se týče vloženě nějakého výrobku, jistě vyrobit půjde cokoliv, ale je otázkou jestli to vyrobím levněji než výrobce, který na to má linku a chrlí toho tisíce. Nicméně, asi by šlo vyhovět každému zákazníkovi s čímkoliv, pokud to bude ochoten zaplatit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Jiří Mudra
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 19.11.2019, 08:29 »

Elektrotechnik u chápu jako docela široký pojem, proto bych se nebál dát příklad z praxe od "nás":

používáme 3D tisk pro výrobu držáků senzoriky. Především v aplikacích, kde nelze použít dodávaný držák, nebo by jeho použití znamenalo robustnější instalaci.

Aplikací máme více, ale tam už se to ani z daleka nedotkne žádného oboru elektrotechnik y
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář - údržbář §6, §8
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #11 kdy: 19.11.2019, 09:01 »

U profesionálníh o využití si umím představit především využití při tvorbě nějakého prototypu, protože u sériové výroby bych čekal technologii, která více kusů "vysype" podstatně rychleji.
Prototyp, dobrý nápad.
A přesně tak! Pro sériovou výrobu mi 3D tisk připadá naprosto neefektivní.

... s vyrobením něčeho co už nelze sehnat - nějaký kryt, klapka, něco... jistě vyrobit půjde cokoliv, ale je otázkou jestli to vyrobím levněji než výrobce, který na to má linku a chrlí toho tisíce ...
Samozřejmě je nutné uvažovat míru rizika použití neoriginálního dílu.

... používáme 3D tisk pro výrobu držáků senzoriky ...
Nooo, dobrá myšlenka!

V každém případě mi stále výraz "masivní nasazení v elektrotechnic e" nepřipadá blízký skutečné realitě. Že by v budoucnosti?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 19.11.2019, 10:19 »

https://www.svethardware.cz/3d-tiskarna-amf-vytiskla-svuj-prvni-nastroj-na-iss/42530
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #13 kdy: 19.11.2019, 10:30 »

Dobrá a jak to souvisí s praktickým využitím v instalační elektrotechnic e? Nebudeme zde dělat výčet jiných oblastí, že ne? Myslím, že o tom se zmiňují jiná média v dostatečné míře.

Pokud vezmu v potaz zmíněný článek asi si neumím dovodit podobnou potřebu ve vesmíru jako na zemi. Nebo opravdu existuje nějaká taková podobnost v praxi pozemského elektrikáře?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 19.11.2019, 10:52 »

Existuje - zkušenost mých kolegů na montážích,
kde zapomenutá maličkost do instalace znamená týdny zdržení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Mudra
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 20.11.2019, 08:08 »

Pro sériovou výrobu mi 3D tisk připadá naprosto neefektivní.
Byť nyní odbočím z elektrotechnik y, my tady ty tiskárny máme kvůli specifickým přípravkům (kleštím a unašečům) pro výrobky. Naprostou většinu si dneska už tiskneme (dříve jsme nechávali strojně obrábět). Výsledek je podstatně levnější sériová výroba. (nicméně nejedná se o sériovou výrobu pro širokou zákaznickou veřejnost)


V každém případě mi stále výraz "masivní nasazení v elektrotechnic e" nepřipadá blízký skutečné realitě. Že by v budoucnosti?
Slovo masivní může být velmi individuálně vnímáno. Nelze vyloučit, že prodejce spolupracuje s firmou, kde provozují 3D farmu a vypadá to z jeho pohledu masivně...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář - údržbář §6, §8
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 20.11.2019, 08:28 »

Článek o ISS je starý 4 roky. 3D tisk od té doby značně pokročil.
Dnes je možné tisknout i kovové součástky, hliník, mosaz, dokonce i z titanu.
Zdá se, že klasické odlévání součástek do forem, nebo vstřikové lití
by mohl tisk v blízké budoucnosti plně nahradit.
Nabízí se široká možnost využití i pro díly do elektrických přístrojů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Aleš Dobrovolný
zaměstnanec - projektant, ve volném čase ... V současné době JE Dukovany
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 20.11.2019, 08:41 »

No tak není to uplně náš obor, ale např. můj velký kamarád, známý výrobce baskytar Honza Růžička z Brna, vyrábí na 3D tiskárně snímače na jeho mistrovské nástroje. Tiskárna od Průši - parádní věcička.
Vy znáte Růžu?

K tématu: v elektrotechnic e si 3D  tisk dokážu představit pro tisk:
- pomůcky pro montáž,
- různé krabičky a zásobníky na montážní materiál,
- rozměrové prototypy pro vývoj nových zařízení - například prototyp krabiček/krytů před hromadnou výrobou v lisu a pod.
- držíáky, a jiné zařízení, které nemá vliv na bezpečnost zařízení.

Podle mé zkušenosti s Pruša MK3 se výtisky nehodí pro zařízení umístěná venku, ve vlhku a na přímém slunci. Každý materiál má sice různé vlastnosti (ABS, PET, PLA),  ale  obecně není možné zaručit stálou a opakovanou úroveň kvalitu zpracování.

Z principu tisku - kladení jednotlivých vrstev na sebe není zaručena odolnost proti vnikání vody mikrotrhlinami na pomezí jednotlivých vrstev.
Průša má i tiskárnu SL, která pracuje na jiném principu a její výrobky by možná nalezli i další uplatnění.

Moje hodnocení: perfektní hračka a pro elektronika-bastlíře  výborná věc.

P.S.: už mám objednanou druhou tiskárnu Pruša Mini (dostupná za 10kKč),  jak dorazí, mohu se rozdělit o zkušenosti

Tisku Zdar!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na twitter.com jako alesd -  můžete mě sledovat... .
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.048 sekund, 22 dotazů.