Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Může být motorový spouštěč jako hlavní jistič budovy?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Může být motorový spouštěč jako hlavní jistič budovy?  (Přečteno 6034 krát)
Marián123
« kdy: 04.11.2019, 09:29 »


Co je to na fotce?
Tchán má toto jako hlavni jistič starého domu. Mě to přijde jako motorový spouštěč nebo něco podobného (vystudoval jsem slaboproud-telekomunikace).  
Co jsem se ptal elektrikáře, tak už viděl hodně věcí, ale toto ještě ne :-)


* jistič.jpg (71 KB, 744x992 - prohlédnuto 717 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Ryšavý
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 04.11.2019, 10:42 »

Nádherný kousek, tento jistič opravdu ještě ve sbírce nemám.
K otázce:
V dnešní době by to samozřejmě neprošlo, a protože energetiky nikoho nenutí k modernizacím čili dokud po energetice nebudete chtít změnit sazbu, nebo něco podobného, tak tam tento nádherný kousek historie setrvat může.
Ale zamyslel bych se nad tím jestli je to rozumné, tento jistič byl instalován v dobách kdy bylo široko-daleko jedno trafo, a proudy při případném zkratu byly díky tomu někde jinde (mnohem níž) a je-li i celá instalace podobně pietně zachovaná asi bych uvažoval o modernizaci (samozřejmě pokud to Památkový ústav tanecek dovolí)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Smysl pro humor - znak ducha bystrého
.45 ACP; 7,62x39; 7,62x54R; 9x19; 12/70
Marián Dzurus
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 04.11.2019, 11:17 »

Zapoměl jsem, že zde mám registraci, takže se ptám stále já - Marián. :-)

Takže jistič to je, jen předpotopní. A co je to za model apod. asi nikdo neví, že? :-)
No měnit se to bude muset a osobně bych celý rozvaděč předělal na nový - ale to nebude odsouhlaseno (stojí to peníze a přitom to funguje).   Škleb
A jen pro zajímavost, v čem je tento jistič špatný? Je pomalý,....?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Marián Dzurus
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 04.11.2019, 11:18 »

Zapoměl jsem, že zde mám registraci, takže se ptám stále já - Marián. :-)

Takže jistič to je, jen předpotopní. A co je to za model apod. asi nikdo neví, že? :-)
No měnit se to bude muset a osobně bych celý rozvaděč předělal na nový - ale to nebude odsouhlaseno (stojí to peníze a přitom to funguje).   Škleb
A jen pro zajímavost, v čem je tento jistič špatný? Je pomalý,....?

Takže motorový spouštěč to není?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 04.11.2019, 11:40 »

Pokud se dobře pamatuji, je to provedení asi tak kolem r. 1950. Chtělo by to vidět kryt, pokud ještě existuje. Jistič bude mít velmi malou zkratovou odolnost (1,5 až 3 kA),  dnes se vyžaduje 10 kA (pro hlavní jistič u elměru). Charakteristik a bude nejspíš motorová, čili pomalá, což se dnes také u nových instalací nepřipouští.

P.S. Jako zajímavost dodám, že v těchto dobách se k jističům dodávaly náhradní díly (kontakty, bimetaly, pružiny a zhášecí komůrky) a jističe se směly opravovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 04.11.2019, 11:51 »

Mě to příjde jako nastavitelná nadproudová ochrana pro motory (ochrana před přetížením). Pak by měly být předřazeny vhodné pojistky proti zkratu.

To máte před elektroměrem? Mělo by to být plombovatelné, jinak to může být závadou vyžadující nápravu - výměna za moderní jistič v plombovatelné krytu.

Také záleží na smluvní hodnotě hl.jističe, pokud se to dá nastavit na vyšší hodnotu a je to před elektroměrem, může to být řešeno jako ND.

Jinak šrobouvací pojistky a gumonové desky je záhodno vyměnit.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Marián Dzurus
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 04.11.2019, 12:32 »

Mě to příjde jako nastavitelná nadproudová ochrana pro motory (ochrana před přetížením). Pak by měly být předřazeny vhodné pojistky proti zkratu.

To máte před elektroměrem? Mělo by to být plombovatelné, jinak to může být závadou vyžadující nápravu - výměna za moderní jistič v plombovatelné krytu.

Také záleží na smluvní hodnotě hl.jističe, pokud se to dá nastavit na vyšší hodnotu a je to před elektroměrem, může to být řešeno jako ND.

Jinak šrobouvací pojistky a gumonové desky je záhodno vyměnit.



Já to nemám, já bych to dávno vyměnil :-)
Má to tchán a má to opravdu před elektroměrem a předtím už je jen HDS. Nějak nechápu, že EONu nevadí, že to není plombovatelné.  Smluvně má 3x25A.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Marián Dzurus
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 04.11.2019, 12:35 »

Pokud se dobře pamatuji, je to provedení asi tak kolem r. 1950. Chtělo by to vidět kryt, pokud ještě existuje. Jistič bude mít velmi malou zkratovou odolnost (1,5 až 3 kA),  dnes se vyžaduje 10 kA (pro hlavní jistič u elměru). Charakteristik a bude nejspíš motorová, čili pomalá, což se dnes také u nových instalací nepřipouští.

P.S. Jako zajímavost dodám, že v těchto dobách se k jističům dodávaly náhradní díly (kontakty, bimetaly, pružiny a zhášecí komůrky) a jističe se směly opravovat.

Na fotce jde i vidět, popis postupu výměny těchto zhášecích komůrek :-) Právě jedna ta komůrka špatně drží a nejde jedna fáze a kdyby to šlo sehnat, tak on vymění jen to a nechá to tak... :-)
Prostě moje nervy s takovým člověkem... Každopádně mám díky této diskuzi pro něj duvody k výměně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 04.11.2019, 13:32 »

Díly bývaly, ale naposledy v 50. létech, takže jedině použít stroj času a zaletět pár desítek let zpátky.

Má-li smlouvu na 25A, tak je to v pohodě, koupit alespoň slušný jistič a kryt k němu, vyměnit a hned to bude bezpečnější.

Pravdou je, že někteří technici distributorů, aby nemuseli řešit problémy s odběrateli, tak nechají být v provozu skoro všechno. Pokud je někde černá gumonová deska a je sice všechno staré, ale v pořádku, tak to vem čert. V takovém případě se těžko dá nutit do změn, pokud si je nepřeje sám majitel.

Ovšem rozpadlý, nezaplombovate lný třífázový jistič bez krytu nechat dál v provozu, za to by si zasloužili bičem přes záda, pokud něco podobného zůstane v provozu a netrvají na nápravě např. při výměně elměru k cejchování. Vždyť dnes se všude všechno fotí, to nikdo snad fotografie nekontroluje? Setkávám se občas s něčím podobným v rajonu ČEZ, EON je pro mě moc daleko.

P.S. Na tchány a ostatní pány v podobné věkové kategorii dost často zafunguje tchyně (jejich manželka). Když se jí vysvětlí nebezpečnost stavu, občas se dějí věci, že je vhodné se na chvíli vzdálit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #9 kdy: 04.11.2019, 14:14 »

Záleží jakou má ten jistič/spouštěč charakteristik u (např. M, C, D, aj.),  aby výměnou za jistič s charakteristik ou B nevznikly problémy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 04.11.2019, 14:19 »

Pokud chybí fáze před elektroměrem, dá se očekávat brzká kontrola distributora.

Tchán to bude muset dát do pořádku, je to jeho povinností a bude to vyžadováno. Po kontrole se posílá "vytýkací" dopis s doporučeným termínem nápravy.

Záleží jakou má ten jistič/spouštěč charakteristik u (např. M, C, D, aj.),  aby výměnou za jistič s charakteristik ou B nevznikly problémy.

Opravit se to bude muset v přiměřené míře dle aktuálních PP.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Rudolf Souček
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 04.11.2019, 14:24 »

Je to motorový jistič JM-023 /je to i uvedeno na kolečku na fotografii/ a číslice 13 je číslo spouště a značí proudový rozsah, v tomto případě 17 až 23 A, též uvedeno na kolečku. Obsahuje jak tepelnou tak zkratovou ochranu. Vyráběli se bez krytu, s bakelitovým krytem nebo v litinové skříňce. Tolik praví stará literatura.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Marián Dzurus
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 04.11.2019, 14:40 »

Záleží jakou má ten jistič/spouštěč charakteristik u (např. M, C, D, aj.),  aby výměnou za jistič s charakteristik ou B nevznikly problémy.

Problémy nebudou. Mají minimum spotřebičů (mají teda myčku a pračku a ještě troubu) a to je vše.  Prostě odběry minimální na dnešní dobu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #13 kdy: 04.11.2019, 19:27 »

Problémy nebudou. Mají minimum spotřebičů (mají teda myčku a pračku a ještě troubu) a to je vše.  Prostě odběry minimální na dnešní dobu.

To zas tak minimální výbava není … V případě špatného rozfázování uvidí odběratel ten jistič častěji, než by chtěl.   Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 04.11.2019, 19:38 »

To zas tak minimální výbava není … V případě špatného rozfázování uvidí odběratel ten jistič častěji, než by chtěl.   Nerozhodný


Ono už teď to bude stát za to, buď budou všude prodlužky, nebo klemy na desce, kvůli chybějící fázi. Nedá se vyloučit pohyb v noci s čelovkou...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jaký hlavní jistič zvolit pro lis 6,5kW a příkon motoru 0,75kW?
  Jaký správný postup návrhu hlavního jističe před elektroměrem?
 Musím v lokální distribuční síti (LDS) použít jistič před elektroměrem?
 Má být jistič na přívodu dimenzovaný podle jmenovitého proudu rozvaděče?
 Kam patří hlavní jistič u podružného měření, před nebo za elektroměr?
 Mohu pro vypinani hlavniho jistice/vypinace pouzit jeho napetovou spoust?
 Budou problémy s provedením hlavního jističe EATON PL7?
 Už lze montovat bez problémů jističe PL7 do elektrického měření?
 Kdy je nutné spřažení 3f jističe?
 Proč musí mít jistič pro hlavní jistič před elektroměrem označení CZ?
 Jakou značku jističů používáte před elektroměr s přívodem Al?
 Hlavní vypínač, spínač zařízení a požadavky
 Jističe LTN před elektroměr u všech energetik!
 Proběhne výměna hl. jističe ITM 25A za 25A char C u e.on hladce?
 Optimalizovali byste velikost hlavního jističe při zvýšení poplatků?
 Je možné blokovat páčku jističe před elektroměrem?
 Kdo má při změně stavby upřesnit velikost hlavního jističe?
 Musím při výměně HL. jističe upravit ER dle aktuálních přip. podmínek?
 Proč nemohu mít před elektroměrem výkonový jistič místo běžného modulárního?
 Je možné umístění deonu v panelákovém rozvaděči na přívodu?
 Je hlavní jistič 63A v rozvaděči s In50A v pořádku?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.059 sekund, 23 dotazů.