Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Proč nemohu razítkovat projektovou dokumentaci razítkem revizního technika?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč nemohu razítkovat projektovou dokumentaci razítkem revizního technika?  (Přečteno 14550 krát)
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 30.10.2019, 20:29 »

Proč by projektant nemohl dát na projekt i své razítko revizáka pokud ho má.  Mrknutí

Zažil jsem dokonce situaci, kdy projektant, byl zároveň i montážní firmou a revizním technikem. Ta práce byla odvedena celkem pěkně. Asi není nad to když to člověk musí vymyslet, udělat i zkontrolovat a ručit za to svým vlastním jménem.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 31.10.2019, 09:08 »

Ja by som si dal na projekty zrobiť inú pečiatku, na ktorej by som mal číslo osvedčenia čo ma oprávňuje na projektovanie a tie čísla osvedčení by som otlačil tam kde patria. Na revízii by tiež čudne vyzeralo že ju zrobil projektant Úsměv
Nevím jak je to na SVK, ale ja mam jen jedno opravneni - na projekci, mo taze i revize. Tedy i jen jedno číslo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #20 kdy: 31.10.2019, 09:34 »

No nevím, já mám na projektování jenom osvědčení (§10). Oprávnění mám jen na revize, montáže, opravy,kontroly, takže podle stavebního a živnostenského zákona mohu samostatně projektovat jenom realizačku viz http://....cz/2014/01/opravneni-k-projektovani-v-silnoproudu/.
Tak je to směroplatný, tak to ma byť.Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #21 kdy: 31.10.2019, 09:48 »

Projektování je živnost volná, takže s výjimkou projektů pro stavební úřad na projektu nemusí být ani podpis.

Oprávnění mám na živnost řemeslnou, tedy montáže, revize, opravy a zkoušky elektrických zařízení. Číslo oprávnění ovšem nikam nepíšu, od toho je číslo osvědčení, které uvedu v revizi.

Razítkuju pouze revize, protože si to zákazník žádá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #22 kdy: 31.10.2019, 11:51 »

Nevidím důvod, proč by nemohl elektrikář nebo RT vytvořit projekt ,  který nebude pro stavebko!! Třeba stávajícího stavu el. instalace-taková dokumentace má smysl !
Nic to nezakazuje...(proto je povolen)  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 31.10.2019, 12:10 »

Nevím jak je to na SVK, ale ja mam jen jedno opravneni - na projekci, mo taze i revize. Tedy i jen jedno číslo.
No u nás odkedy v novej vyhláške 508 zrušili projektantov, tak ten kto nie je ing v SKSI môže dostať podľa stavebného zákona len oprávnenie na prípojky, a drobné a jednoduché stavby do 300m2 Takže u nás teraz síce treba dve osvedčenia, ale oprávnenie by malo stačiť tiež jedno. Či to tak dajak podobne dopadne aj u vás to sa asi uvidí až z vašej novej vyhlášky.

Nevidím důvod, proč by nemohl elektrikář nebo RT vytvořit projekt ,  který nebude pro stavebko!!
Presne tak, keď každý revizák a elektrikár musí vedieť projekty čítať, tak by mal vedieť i nakresliť to čo porobil
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #24 kdy: 31.10.2019, 12:35 »

Nevidím důvod, proč by nemohl elektrikář nebo RT vytvořit projekt ,  který nebude pro stavebko!! Třeba stávajícího stavu el. instalace-taková dokumentace má smysl !
Nic to nezakazuje...(proto je povolen)  Škleb

Jediným důvodem je většinou nedostatek času.
Sám jsem chtěl dělat projekci společně s montážní činností. Velice rychle jsem prozřel a zůstal jsem u montáží. Díky zhoršujícímu zdravotnímu stavu jsem se pak tak nějak ze dne na den překlopil zpět na projekci s tím, že jsem si ještě dodělal revize, abych měl také nějaký pohyb.
Ale makat a kreslit, byť PD stávajícího stavu, to prostě nejde. Kdo fyzicky pracuje, do toho dělá papíry kolem podnikání, cenové nabídky, rozpočty...... .ten ví o čem píši.

A také......proj ektanta nemůže dělat každý. Ne všichni na to mají znalosti a všeobecné vlohy. Pokud se tomu chce někdo věnovat, musí vynaložit dost peněz na zařízení kanceláře (plotter, tiskárny, řezačka, PC, různá software....) a hlavně se musí naučit s nějakým CAD systémem a to vše většinou člověka odradí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jiří Adamec 65
*
Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 31.10.2019, 12:58 »

Razítko na dokumentaci má význam podle použití. Stavební úřad (občas i další úřady či instituce, ale to teď nebudu rozvádět)vyžaduje autorizační razítko ČKAIT kvůli kvalifikaci projektanta s ohledem na stavební zákon a navazující předpisy při povolování stavby. Razíko RT je stavebnímu úřadu v tomto případě šumák. Ovšem v případě prováděcí PD nebo dokumentace skutečného provedení stavby sice být nemusí, ale určitě zvyšuje důvěryhodnost autora.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #26 kdy: 31.10.2019, 13:20 »

Je osvědčení a oprávnění. Samozřejmě je mnoho elektrikářů (a nemusí mít ani tu desítku),  kteří umí dobře, a hlavně smysluplně projektovat pro stavaře, kteří to potom v celkovém projektu společně s TZB atd. přikryjí oním, „jedině správným razítkem, které dělá z každého opravdového odborníka." Jinak ať si to každý označkuje dle libosti, třeba pachovou stopou. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #27 kdy: 31.10.2019, 13:24 »

autorizační razítko ČKAIT kvůli kvalifikaci projektanta s ohledem na stavební zákon a navazující předpisy při povolování stavby


Mě by zajímala ta míra kvalifikace osoby z klubu ČKAIT a osoby, která v tomto klubu není. Tedy, řekl bych, že PD autorizovaných státem jsou v hodně mizerném stavu....ale hlavně, že je tvůrce autorizovaný  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Velký Bobeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 31.10.2019, 13:29 »

Nevidím důvod, proč by nemohl elektrikář nebo RT vytvořit projekt ,  který nebude pro stavebko!! Třeba stávajícího stavu el. instalace-taková dokumentace má smysl !
Nic to nezakazuje...(proto je povolen)  Škleb
Problém je v tom, že to musí umět, ne že to nic nezakazuje.  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Velký Bobeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 31.10.2019, 13:38 »


Mě by zajímala ta míra kvalifikace osoby z klubu ČKAIT a osoby, která v tomto klubu není. Tedy, řekl bych, že PD autorizovaných státem jsou v hodně mizerném stavu....ale hlavně, že je tvůrce autorizovaný  Smích
Udělejte si zkoušky a vylepšíte situaci i razítkování!   Škleb>Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Glagol
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 31.10.2019, 14:21 »

Jen poznámečka k těm fujtajbl nahovno dokumentacím členů "ČKAIT klubu".
Vsadím boty moderátora diskuse, že milí montážníci vesele elektrikářují podle dokumentace pro stavební povolení, která má jistá špecifiká, a pak mají hrozný problém s kvalitou dokumentace.
Co takhle prováděčka ?
Nojo, on by za to projektant chtěl prachy, tak uspoříme.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 31.10.2019, 14:29 »


Mě by zajímala ta míra kvalifikace osoby z klubu ČKAIT a osoby, která v tomto klubu není. Tedy, řekl bych, že PD autorizovaných státem jsou v hodně mizerném stavu....ale hlavně, že je tvůrce autorizovaný  Smích

Jen tak na odlehčení, ale i zamyšlení.

Malý princ pozorovat toho, co razítkuje na jednom ostrově. Veledůležitá osoba...několi kráte jsem nechal takové osobě to PD orazítkovat. A nikomu nevadilo, že nemá ani obor TE3, prostě s elektrikou nemá nic společného. Povolení ke stavbě bylo vydáno. Forma přesáhla obsah. Není to dobrý stav. Ale je to tak nastaveno a bojovat proti tomu se nedá.....soupe ř je velice silný.

Je faktem, že podle PD pro SP se nedá moc realizovat elektrická instalace. Je to tak trochu "kocourkov". Tam, kde není realizační dokumentace, tak mám problém něco kontrolovat a revidovat. A zde požaduje SÚ papír s razítkem od RT. ´Je na něm, jak se vyrovná se zákonem o prováděcí dokumentaci a se zákonem o shodě. Obdivuji odvahu některých RT, jak vystaví CRZ bez prováděcí dokumentace... ..
SÚ má v podstatě obrovskou důvěru jak v tvůrce PD ( elektrika je VTZ a je tam razítko oprávněné osoby) tak v tvůrce RZ. Nic nikdo nezkoumá, ale až při problému....je dnou mi advokát poradil, zvažte tři krát co a proč podpisujete. Ponechte si po padesátce aspoň 24 hodin na rozhodnutí. Pak co má větší váhu a formu, razítko nebo jméno s podpisem?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #32 kdy: 31.10.2019, 14:46 »


SÚ má v podstatě obrovskou důvěru jak v tvůrce PD ( elektrika je VTZ a je tam razítko oprávněné osoby) tak v tvůrce RZ. Nic nikdo nezkoumá, ale až při problému....

Myslíš, že zaměstnanci SÚ mají takové vzdělání, aby mohli kontrolovat obsah PD a RZ?
Razítko ČKAIT je pro ně zárukou kvality. Asi by to tak mělo být, ale bohužel není.  Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jiří Adamec 65
*
Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 01.11.2019, 00:01 »

Odborná kvalifikace těch, kteří mají razítko ČKAIT je stejná jako u těch, kteří ho nemají. Zásadní rozdíl spočívá v podstatě pouze v naštudovaní stavebního zákona a souvisejících předpisů. Naznačoval jsem to již výše. Nevím proč to někteří pořád nejsou schopni pochopit.

Jen poznámečka k těm fujtajbl nahovno dokumentacím členů "ČKAIT klubu".
Vsadím boty moderátora diskuse, že milí montážníci vesele elektrikářují podle dokumentace pro stavební povolení, která má jistá špecifiká, a pak mají hrozný problém s kvalitou dokumentace.
Co takhle prováděčka ?
Nojo, on by za to projektant chtěl prachy, tak uspoříme.

Naprosto přesný postřeh. K tomu jen doplním, že mám mezi zákazníky pár montážníků, kteří slíbí investorovi, že zařídí projekt. Ode mne chtějí pouze dokumentaci sic jen tak nějak aby to prošlo úřadem, já už si s tím pak nějak poradím. Někteří pochopili, že takhle ne a někteří už mými zákazníky nejsou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #34 kdy: 01.11.2019, 07:19 »

Nevím jak je to na SVK, ale ja mam jen jedno opravneni - na projekci, mo taze i revize. Tedy i jen jedno číslo.

Reaguji sám na svou kravinu co jsem napsal... Ano na projektování není oprávnění, ale pouze osvědčení...
Autorizaci nemám, ale když projektuju něco kde je potřeba autorizační razítko, tak to mám většinou pro projektanta stavaře, který autorizaci má a on zaštítí celou dokumentaci.


Že zákazníci nechtějí platit za prováděcí dokumentaci, je jejich boj ne můj. Já vyrobím takovou dokumentaci jakou si zákazník zaplatí.
Ale ruku na srdce, když se budeme bavit o rodiným domku nebo bytu, kdo z nás není podle "lepší" dokumentace pro stavební povolení, schopen udělat v bytě/domku elektronistala ci, tak není elektrikář.
Pod pojemem lepší projekt pro stavební povolení mám na mysli dokumentaci zhruba v rozsahu jak je v příloze, + teda ještě technickou zprávu...

A teď jdu s kůží na trh a očekávám rozcupování od kolegů, zkušených projektantů.

* D145-ELE_pudorysy - 1.NP.pdf (1019.81 KB - staženo 160 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #35 kdy: 01.11.2019, 07:45 »

...
Ale ruku na srdce, když se budeme bavit o rodiným domku nebo bytu, kdo z nás není podle "lepší" dokumentace pro stavební povolení, schopen udělat v bytě/domku elektronistala ci, tak není elektrikář.
...
OK, ale všechno má svoje hranice.
Provozovatel by měl mít k dispozici dokumentaci skutečného provedení stavby.
Pokud přijde elektrikář co to "umí",  podle svých zvyklostí v rámci nějakých hranic daných "2130, 7-701,...",  vůbec to nemusí být špatně, ono se to často ani nepodaří udělat úplně přesně podle projektu, pokud je.
Ale co s tou dokumentací?
Bez ní by se to nemělo zrevidovat a tedy zkolaudovat a používat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jaký potřebuji ŽL abych mohl projektovat bez autorizace?
 musi byt projekt pre stavebne povolenie schvalený stavebným inžinierom?
 Jaké podmínky musí splňovat projektant slaboproudých systémů?
 Dle čeho jsou placeni projektanti elektro?
 Kreslit schémata rozváděčů jednopólově nebo trojpólově?
 Musi mit kazdy projektant elektroinstalace zakoupene vsechny potrebne normy?
 Kdo ze zde přítomných by uvítal uzavřenou skupinu projektantů elektro?
 Jak má spotřebitel postupovat pokud si usmyslí třeba rekonstrukci?
 Kde najít dodavatele schématu světelné výstrče a prohlášení o shodě?
 Je projektant elektro odpovědný za bezpečnost zařízení, které projektoval?
 Co má dělat investor, když nemůže sehnat projektanta?
 Zopakujme si časté chyby v projektové dokumentaci bytové a občanské výstavbě
 KUHLMANN: Prkno projektanta
 IN-EL: Příručka pro zkoušky projektantů elektrických instalací
 Ktoré normy sú potrebné pre projektanta?
 Jak se stát projektantem hromosvodů?
 Ako sa stať projektantom EZ?
 Je opravdu projektant zbytečný, když máme revizáky všeuměly?
 Proč je tak tristní úroveň projektantů LPS?
 Oprávnění autorizované osoby
 Je autorizovaná osoba odpovědná, i když jedná na příkaz nadřízeného?
 Máte už někdo zkušenosti s BIM projektováním elektro?
 Kdo velí stavbě? Projektant nebo elektromontér?
 Rýsovací prkno PANA projektanta!
 Jak se stát projektantem vn?
 Ako projektovať elektroinštaláciu rekreačnej rezidencie v Rusku?
 Jaké máte zkušenosti s realizací svých projektů?
 Od čeho se odrazit k projektování?
 Znáte základní informace, které by měl vědět každý projektant?
 Jak vybrat projektanta?
 Kde nájdem info o obsahu jednotlivých stupňov projektovej dokumentácie elektro?
 IN-EL: Příručka pro zkoušky projektantů elektrických instalací
 Jaká všechna oprávnění je potřeba pro projektování?
 eDEHN#23: Návrh vnější ochrany z pohledu projektanta REPRÍZA
 Ako sa z gymazisty môže stať projektant elektrických zariadení?
 EPLAN Data Portal nyní v cloudovém prostředí
 Jak se dnes stát projektantem elektro?
 Kdy projektant skutečně potřebuje navíc §6?
 Nový lexikon projektanta jde do tiskárny!
 UČEBNICE EVP#6: Projekce a konstrukce
 RECENZE: Lexikonu projektanta elektro
 Máte Lexikon projektanta? Co si o něm myslíte?
 Jak je to s různými rolemi Projektanta/Konstruktéra dle nové legislativy?
 Jak má vypadat razítko na projektu neutorizovaného projektanta ještě dle §10?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.079 sekund, 22 dotazů.