Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Může přizemnění vodovodního řádu ovlivnit zvýšené usazování vápníku v myčce?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Může přizemnění vodovodního řádu ovlivnit zvýšené usazování vápníku v myčce?  (Přečteno 6654 krát)
Michael Tejčka
*
Offline Offline




WWW
« kdy: 02.09.2019, 22:00 »



Mám takového začarovaného ducha v domu.
Pomalou a pozvolnou rekonstrukcí domu, hlavně odvedení vlhkosti od špatně zvoleného zdiva stavebníkem domu (80-tá léta) a současným ukládáním budoucí bleskosvodné pasoviny do vytvořeného výkopu, mi vznikl (v tuto chvíli) nedokončený obvodový zemnič (chybí asi čtvrtina domu),  vyvedený do HDS, která byla současně zřízena v plotě při přeložce vedení nn z nadzemního do podzemního. (cca rok zpátky).
V tě době, jak zbývá čas, předělávám sklepní prostory na pracovní a s tím i vedení v suterénu, takže jsem měl v dílenském sociálním zázemí vyveden vodič pospojení. (Pozn.: mam tu prostě hajzl, sprchu, baba 2 pračky a sušičku a hlavně je tu vodoměr).
Před nedávnem mě napadlo změřit odpory mezi kohoutkem a nejbližším ochranným kolíkem zásuvky, odpor byl velice nemalý. Zároveň jsem změřil i napětí mezi fází a kohoutkem, které nebylo plné, po konzultaci s kolegou RT a jeho ohánění se legislativou a případnými pro a proti přizemnění řádu jsem se tedy jal přizemnit vše, co je potřeba: Řád vody, bojler, 2x pračka a sušička. OK.
Nyní, po cca 3-5 měsících, začla myčka vykazovat neužitečnou činnost, a to, že je na nádobí čím dál větší pokrývka vápníku.
Může to reálně souviset, když mám od hrany domu 90m krajní kolej dráhy ČD (sever) a jsem poslední dům v ulici? Impedance před dokončením přeložky v ulici byla špatná, po dokončení přeložky se to srovnalo, dům je vystavěnej na bordelu, co tam lidi kdysi vyváželi do bývalýho místa, odkud kutali písek.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

.... taky už se tak často šroubovákem v uchu nešťourám, ale punk poslouchám pořád ....
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 03.09.2019, 07:30 »

Pokud by se vám kdekoliv po domě couraly nějaký zbytky zpětných trakčních proudů, tak by to mohlo vysvětlovat některé věci, které působí nestandardně. "na severu" by měla být trakce DC 3kV
Můžete citlivým DC klešťovým ampérmetrem zkusit jestli něco teče mezi PEN potenciálem a přívodem zemniče, případně i na jiných místech pospojování, ale pokud t potvrdíte, horší bude co s tím.
A nejhorší je, že elektrochemick á koroze se může podepsat na zemniči...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 03.09.2019, 08:14 »

Mně se kdysi v jednom objektu objevil problém, že stejnosměrné bludné proudy vždy sežraly pozinkovanou železnou trubku přesně na přechodu do mosazného průchozího kohoutu. Tehdá ještě nebyly k dispozici plastová potrubí, tak se to řešilo použitím litinových fitinek, ty nekorodovaly
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #3 kdy: 03.09.2019, 08:16 »

Já jsem měl něco podbného v době před léty....
Od železnice jsem 50km...
Voda v domě tehdy pozink. trubky vše a všude pospojeny.Na dvorkujsem si udělal pod kohoutkem smaltované umívadlo.Po čase jsem zjistil, že když se rukama spojím s kohoutkem a druhou ruku na železné umývadlo napojené na odpad před RD. Něco mě brnělo ,  vzal jsem si měřák a nějaké "V" tam byli!!
Musel jsem umývadlo spojit vodivně s pozink. trubkou a pak vše OK!
Asi se něco couralo z venkovního sloupu před domem, byl poslední a je na něm něco jako přepěťovka (nebo něco podobného?) přes odpad,který byl stále mokrý....
Odpad šel kolem sloupu a jeho uzemění.
Časem uhnila pozin. trubka do domu na hranici základů domu-asi to bylo také tím?
Jinak si to nedovedu vysvětlit . Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 03.09.2019, 09:06 »

Otazka je, ci to, co pokryva riad v umyvacke je vapnik (ten by musel byt vo vode) a nie sol alebo umyvaci prasok a cely problem nebude v samotnej umyvacke. Pokial viem, tak umyvacky si pomocou silneho solneho roztoku vyrabaju demineralizova nu vodu. Umyvacka nie je tak velky a tazky spotrebic, aby ho nebolo mozne vyskusat inde.

Zavapnena voda by sa prejavila aj v pracke alebo varnej konvici.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Údržbář
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 03.09.2019, 09:18 »

Když se mi v myčce na skleničkách začal objevovat šedý povlak, zvýšil jsem dávkování oplachovacího přípravku (točítko nastavení množství je v zásobníku oplachovacího přípravku nebo v nastavení parametrů myčky) a skleničky byly zase bez bílého povlaku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Martinec
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 03.09.2019, 11:17 »

Nedochází v myčce sůl? Mám doma myčku bosch a projevuje se to právě  povlakem na sklenicích.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
mafiak
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 03.09.2019, 22:49 »

Ten vápnik čo ostane na riade sa dá umyť?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michael Tejčka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #8 kdy: 03.09.2019, 23:09 »

vápník se už musí škrábat.

pokusy všeho charakteru už byly, sůl, nastavení, a další pitomosti, ale mě z toho vychází, že od tý doby, co je to udělaný pořádně (i když ještě ne uplně dodělaný - ten obvod pásku kolem domu jsem ještě nedpospojil),  začla to ta myčka dělat... A nebo je prostě myčka nádobí po sedmi letech prostě K.O.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

.... taky už se tak často šroubovákem v uchu nešťourám, ale punk poslouchám pořád ....
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 04.09.2019, 06:27 »

Nejlepší by bylo vyměnit pozink potrubí za plast v domě, pak není co pospojovat. Zkusit vřadit filtr do rozvodu. Na problémi s kamenem, mají údajně fungovat permanentní magnety na potrubí.

Myčka může být klidně vadná, dnes spotřebiče nevydrží mnoho. Ale stejný problém bych očekával u pračky, bojleru nebo rychlovarky. Ty jsou ok?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 04.09.2019, 07:45 »

Na pohodu Úsměv,  než začnu "bláznit" s pokusy, tak jako správný elektrikář přehodím zkušebně L a N do myčky a uvidím........
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Velký Bobeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 04.09.2019, 12:26 »

Nejlepší by bylo vyměnit pozink potrubí za plast v domě, pak není co pospojovat.
Jsem v rozpacíchJsou i plastové baterie?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 04.09.2019, 12:39 »

Jsem v rozpacíchJsou i plastové baterie?
Naprostý souhlas, kovová baterie na plastové trubce se připojí studenou vodou na MET a teplou na řetízek od špuntu, často se na to zapomíná.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 04.09.2019, 18:13 »

Jsem v rozpacíchJsou i plastové baterie?

Možná by to šlo vyřešit takto  Super!


* 20190904_180235_resized.jpg (626.28 KB, 1356x1691 - prohlédnuto 497 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 04.09.2019, 18:58 »

Tam už chybí jen to uzemnění do květináče  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 05.09.2019, 07:51 »

Vidno, že odborníci nevymreli. A týka sa to aj vodára čo to zmastil dokopy  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 05.09.2019, 10:31 »

Dakedy je najlepšie najprv pomerať a potom sa rozhodnúť.
Som dačo poskúšal v kuchyni bytu kde sa pred dvoma týždňami menil pozink za plast. V kúpeľni to bude podobné
Odpor prazdnej plastovej trubky bol nad 1000 Gohm, a odpor z kolíka zasuvky na batériu cez plast z vodou asi 0,5Mohm. Pokles asi 2000x  Smích
Som meral s 2,5kV.


* Meranie plast trubky.jpg (111.13 KB, 1280x960 - prohlédnuto 316 krát.)

* Odpor prázdna plast trubka.jpg (138.54 KB, 1280x960 - prohlédnuto 284 krát.)

* PE-batéria.jpg (200.65 KB, 1280x960 - prohlédnuto 312 krát.)

* Voda plast.jpg (216.77 KB, 1280x960 - prohlédnuto 335 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 05.09.2019, 10:38 »

Na fotke je vymenený pozink, už sa ani osprchovať poriadne nešlo Škleb
Kebyže sa toto narobí časom aj v plaste ta neviem Neřeknu
Pospájať batériu na plaste môže a i nemusí byť somarina. Ten past sa tam dal na dlho Samozrejme keď už prevencia, tak na kov cez ZS4 a nie jak je tá sranda vyššie.


* Kameň.jpg (112.24 KB, 777x658 - prohlédnuto 271 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.042 sekund, 21 dotazů.