Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak měříte přechodový odpor ochranného pospojování?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak měříte přechodový odpor ochranného pospojování?  (Přečteno 14337 krát)
slower
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« kdy: 21.08.2019, 09:46 »

Příklad:

Hlavní ochranná přípojnice (HOP) umístěna v oceloplechové rozvodnici - takže měříme v rozvodnici automatické odpojení od zdroje a spoje zž mezi rozvaděčem a dvířkami, konstrukcí...)
Z HOP vede vodič CYA 6 do kuchyně pro doplňující ochranné pospojování.

1) měření přechodových odporů (spojů v rozvaděči)
(mám samozřejmě vykompenzované sondy měření)
Při měření přechodového odporu proudem 200mA spoje mezi dvířkami rozvodnice a spojem konstrukce rozvaděče nemůžu naměřit nikdy méně než 0,1 ohmů...vždyť ten drát CYA má už nějaký odpor, pak máme přechodový odpor mezi sondou a styčnou plochou měřícího bodu...
norma ale uvádí že odpor u spojů musí být max 0,1 ohmů. Měřím to eurotestem MI 3102 BT
a takovou hodnotu nikdy nenaměřím, vždy větší.

2) jak si ověřím, že přivedený vodič ochranného pospojování v kuchyni je dobře spojen s HOpkou a hopka má dobré uzemnění?


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Jurčík
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 21.08.2019, 21:04 »

Myslíte, že když budete mít vodič pospojování dlouhý X m tak na něm naměříte vždy max. 0,1Ω ? Zkuste pohledat 4-41 ed.3...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

E2A
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 22.08.2019, 06:30 »

Budto měříte přes barvu, nebo jste si nezkalibroval měřák a to tak, že před měřením se spojí šnůry k sobě...
A nebo je propoj prostě chybný.
Osobně měřím malým I/nevyhoví - velkým I ( smyčku) - malým I/vyhoví - typ stav kdy je v propoji chyba Úsměv a je třeba ho opravit (většinou proražený lak, či nedomáčké oko a pod.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 22.08.2019, 08:58 »

Měření malých odporů v oblasti miliohmů má svoje pravidla. Vyžaduje to školu měření. Také opakování z předmětu Elektrická měření.

Kromě již popsaných zásad dobrého mohutného hrotu, velké mohutné krokosvorky a také dobrých měřících kabelů.

Používám prodloužení 10/20/50 m z koaxiálního velice ohebného kabelu o průmětu 3,2 mm. Má dvojité opletení, isolaci PTFE a všechny žily stříbrné. Prostě Suhner-Hubert
K 02232 D-01. Je to spíše tím, že více pracují do VF techniky. V průmyslu ale používáme lano CYA 6

Odpor vodičů a jejich přechodové odpory na uzemněných zařízeních se měří mezi daným bodem uzemnění PE a svorkou hlavního uzemnění, kde je vodič PE oddělen od PEN. Polopaticky v RM řádně připojím jeden vodič na svorkovnici PE. Lepší je napevno než krokosvorkou. Pak obejdete celý RD a měříte proti všem kolíkům v zásuvce a všem přístupným  kovovým částem. Výsledky měření zapisujete do protokolu měření, kde bude číslo položky, umístění měřícího bodu PE proti xx, označení a hodnota v miliohmech. Běžné hodnoty se pohybují v hodnotách desítek miliohmů. Pokud je to ve stovkách miliomů, pak je to chyba měření anebo fatální chyba montážní. Přechodový odpor ovlivňuje plocha a tlak. A nečistoty....

Toto měření se dělá pří výchozí revizí.
Při periodické se měří jen orientačně a stačí tak jak popisuje MH.
V průmyslu se měří minimálním proudem 10 A se zdrojem proudu PELV 50 Hz
Těch měřících bodů u pracovních strojů je někdy i více než sto.
Ale v RD nebude těch bodů méně.
O systému pospojování by měla byt dokumentace skutečného stavu. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 22.08.2019, 11:03 »

Na rozoberateľnom spoji je 0,1 ohmu riadne veľa, mne sa teda vôbec nezdá žeby toto bola dovolená hranica uvedená dakde v norme
A keď si predstavím koľko spojov je na trase do trafa a nazad pri obyčajnom meraní slučky na zásuvke tak to tá slučka by pri dovolenom odpore 0,1 na spoji ani nevyšla.
Ja normálne v inštalácii odpor ochranných vodičov nemeriam, beriem to tak že ich mám vo vypínacej slučke. Teda vlastne okrem prípadu kedy by som nemal od zdroja napätie a chcel by som si ju vypočítať. To by som vtedy musel odpor vodičov pomerať ale toto sa mi zatiaľ ešte nestalo  Úsměv
Ja keď potrebujem overiť kontskt na spoji tak ani nekalibrujem len zmeriam najprv cez spojené hroty, a keď mi ukáže napríklad 0,03 tak čakám že toto isté uvidím aj pri meraní spoja. Keď nie, potom riešim.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 22.08.2019, 14:51 »

Na rozoberateľnom spoji je 0,1 ohmu riadne veľa, mne sa teda vôbec nezdá žeby toto bola dovolená hranica uvedená dakde v norme
A keď si predstavím koľko spojov je na trase do trafa a nazad pri obyčajnom meraní slučky na zásuvke tak to tá slučka by pri dovolenom odpore 0,1 na spoji ani nevyšla.
Když se podíváte například do manuálu k Eurotestu 61557, což rozhodně není žádný tuctový přístroj, tak zjistíte, že jeho měřicí rozsah začíná na 0,08 ohmu s přesností +-(2% + 2D). Takže se dostáváte s velmi přesným přístrojem na hodnotu 0,1 ohmu. Rozhodně k tomu nelze přistupovat tak, že vezmete x spojů v trase a pak budete sčítat jejich možné maximální přechodové odpory, to nikam nevede. Se skutečnými hodnotami by se sečetly i chyby.

Ja keď potrebujem overiť kontskt na spoji tak ani nekalibrujem len zmeriam najprv cez spojené hroty, a keď mi ukáže napríklad 0,03 tak čakám že toto isté uvidím aj pri meraní spoja. Keď nie, potom riešim.
Je to jedna z možností. Jiná možnost ale je, že budete chtít naměřené hodnoty přímo uložit a vytisknout, potom ale už potřebujete, aby ty zobrazené hodnoty byly skutečně naměřené bez dalšího zanášení nějakých konstant. Bez kalibrace se tam nemusí objevit 0,03, ale třeba i 0,3.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 22.08.2019, 15:51 »

.....
Ja normálne v inštalácii odpor ochranných vodičov nemeriam, beriem to tak že ich mám vo vypínacej slučke.
[/quo

Impedance vypínací smyčky Zs je něco jiného, než odpor ochranného pospojování.
I když obojí je v ohmech.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Zdeněk Mazač
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 22.08.2019, 17:57 »

A neměl dotaz znít Jak změříte přechodový odpor spoje ochranného pospojování?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Jonáš
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 22.08.2019, 19:18 »

Měřit přechodový odpor spoje? Jakou naměřenou hodnotu přechodového odporu spoje byste očekával? Dotaz bych viděl takto: jak změřit odpor ochranného pospojování?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #9 kdy: 22.08.2019, 20:04 »

Přechodový odpor se měří na spoji. Vzdálenost hrotů měřáku málokdy přesáhne jeden centimetr.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 22.08.2019, 20:05 »


norma ale uvádí že odpor u spojů musí být max 0,1 ohmů.
Která?
Vím jen, že hodnotu 0,1Ω uvádí 330360, ale v poněkud jiné spojitosti, tak se rád přiučím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 22.08.2019, 20:13 »

Ja mám pan Strycharski Unimer08 z Prešova a ten meria od miliohmu po kiloohm, to aby som mu kalibroval šnúry na nulu každých 5 minút a to sa mi nechce. Mne keď na šnúrach ukáže 0,014 a na spoji hneď nato 0,016 ja som spokojný.
Viem že dobré spoje nemajú 0,1 ohmu, a preto som už raz napísal že taká hodnota nemôže byť v norme schválená pre jeden spoj jak dovolená. Podľa môjho je to strašne veľa a ani mi to nedáva zmysel keď dobrý spoj je v bežnej praxi nemerateľný. Preto mne stačí zmerať hroty a hneď nato spoj a porovnám rozdiel. Ja aj keď zmerám iba hroty 5x za sebou tak mám 5x niečo iné  Smích
Rozdiel medzi impedanciou a odporom je, to hej, AC nie je DC, ale má ten fakt nejaký zásadný vplyv na ochranu automatickým odpojením?
Na takej HOPke je dobré merať prechodový odpor, to hej aspoň občas, i keď napríklad doplnkové pospájanie kontrolujem iba vizuálne keď mi predtým vyšla dobrá slučka na pospájanom spotrebiči.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 22.08.2019, 22:53 »

Měřit přechodový odpor spoje? Jakou naměřenou hodnotu přechodového odporu spoje byste očekával? Dotaz bych viděl takto: jak změřit odpor ochranného pospojování?
Také to tak vnímám....
V té otázce je slovíčko "přechodový" trochu zavádějící. Proč přechodový?
Přechodový by možná platil pro jeden spoj.
V elektro hantirce se přechodový odpor, neboli přechoďák považuje jako špatný,
nestálý spoj. Ale to my měřit nechceme, jedině při poruše ( 5x a vždycky jinak...)

Obvod ochranného pospojování má celou řadu spojů a vodičů a ten odpor nemá být větší než 0,1 ohmů. Kdo se ptá na normu, tak to může vyhledat za domácí úlohu.
Když to nakreslíme, máme v serií celou řadu odporů v milohmových hodnotách.
Do takového obvodu pouštíme proud a měříme úbytek napětí na celém obvodu a to dvouvodičově, nebo čtyřvodičově. Pak to měřák trojčlenkou přepočte na miliohmy.
Vždyť jsou to zákony pana Ohma a Kirchhoffa.

Unimer08 z Prešova a ten meria od miliohmu po kiloohm, to aby som mu kalibroval šnúry na nulu každých 5 minút a to sa mi nechce. Mne keď na šnúrach ukáže 0,014 a na spoji hneď nato 0,016 ja som spokojný.
Viem že dobré spoje nemajú 0,1 ohmu, a preto som už raz napísal že taká hodnota nemôže byť v norme schválená pre jeden spoj jak dovolená. Podľa môjho je to strašne veľa a ani mi to nedáva zmysel keď dobrý spoj je v bežnej praxi nemerateľný. Preto mne stačí zmerať hroty a hneď nato spoj a porovnám rozdiel. Ja aj keď zmerám iba hroty 5x za sebou tak mám 5x niečo iné  Smích


Jakým proudem asi ten Unimer tu smyčku s malým odporem měří?
Dříve dávno jsme také měřili Omegou III malé odpory, ale......to není dobrá cesta.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 22.08.2019, 23:16 »

Na přechoďáky nemám lepšího rozhodčího nežli hrot trafopájky, jsou obrovské rozdíly např.ve wago svorkách kterou jednoduše hrot propojím, sice bez hodnot, ale viditelně na ochotě tavit cín.
Toto "nijakým" měřákem nedáte.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 23.08.2019, 06:29 »


Jakým proudem asi ten Unimer tu smyčku s malým odporem měří?
Dříve dávno jsme také měřili Omegou III malé odpory, ale......to není dobrá cesta.
Minimálne 200miliohm. Si myslím že podľa nejakej normy to tak majú všetky meráky.
Ja to chápem tak, že tak sa meria spojitosť v inštaláciách kde sa nemeria celý odpor ochranného vodiča. To by fakt trebalo strašne dlhé káble jak ste napísal.
Odpor ochranného vodiča keď treba meriam iba na spotrebičoch prúdom 10A a na toto zas mám z Prešova Unitester 07.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 23.08.2019, 06:30 »

Jjjj, oprava, minimálne 200mA  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #16 kdy: 23.08.2019, 07:06 »

Která?
Vím jen, že hodnotu 0,1Ω uvádí 330360, ale v poněkud jiné spojitosti, tak se rád přiučím.

Je to opravdu ČSN 33 0360 ed. 2.


* prechodak.JPG (24.73 KB, 779x66 - prohlédnuto 591 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #17 kdy: 23.08.2019, 07:39 »

Citace
V průmyslu se měří minimálním proudem 10 A se zdrojem proudu PELV 50 Hz

Existuje na toto měření i český výrobek pod názvem ALF 10.
Měří od 0,00 do 1,50 Ohmu !
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.045 sekund, 23 dotazů.