Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Ako vykonať revíziu prípojky pod napätím?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Ako vykonať revíziu prípojky pod napätím?  (Přečteno 9910 krát)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #18 kdy: 22.08.2019, 13:10 »

Prípojka je jasne definovaná zákonom o energetike, začína odbočením z distribučnej siete a končí vývodovými svorkami v prípojkovej skrinke a je v majetku distribútora . To zatým je odberné zariadenie a je majetkom odberateľa.

To nepopírám. Ale ví to i tazatel? Dost často dochází ke špatnému pochopení právě z důvodu spolehnutí se na "standardní" technický výraz. Bohužel často najdeme stejnou věc pojmenovanou jinak třeba jen podle kraje, stáří elektrikáře, nebo výrazem který běžně užívá laik a který je prostě zažit. Proto pochopte že je můj dotaz k upřesnění toho co žadatel myslí přípojkou, víc než legitimní. Případů z praxe a zdejších diskusí kdy došlo ke špatnému pochopení díky nesouladu výrazů, je víc než dost.


Mohl bych se o tom co a jak rozepsat mnohem více dle různých případů, ale otázka je jasná a dle mého zodpovězená pro obě varianty. Snad se dočkáme i upřesnění otázky a odpovědi budou moci být lépe směrovány.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 22.08.2019, 13:12 »

Přípojka je typ.v přepěťové kategorii IV, chtěl bych vědět, kdo na to máte měřák.
Předpokládám že nikdo.....
Tudíž revize je velice snadno napadnutelná.. ...v celé své formě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Luboš Janča
*
Offline Offline




« Odpověď #20 kdy: 22.08.2019, 15:48 »

,
Dodnes jsem žil v přesvědčení, že na to stačí můj METREL MI3102BT který má na štítku CAT IV 300V proti zemi, nebo se pletu? Rád se nechám poučit. Beru samozřejmě v potaz i přesnost MP při měření impedance poruchové smyčky vedení s ohledem na velikost jištění.

Přípojka je typ.v přepěťové kategorii IV, chtěl bych vědět, kdo na to máte měřák.
Předpokládám že nikdo.....
Tudíž revize je velice snadno napadnutelná.. ...v celé své formě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 22.08.2019, 16:17 »

Právě že jen 300V, když se měří na síti, používá se CAT IV 600V. Ono samotné Zs L-PEN nemusí být dostatečně vypovídající a pak se měří stejným měřákem vnitřní odpor sítě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Luboš Janča
*
Offline Offline




« Odpověď #22 kdy: 22.08.2019, 18:05 »

Ano, máte pravdu. Děkuji.

Právě že jen 300V, když se měří na síti, používá se CAT IV 600V. Ono samotné Zs L-PEN nemusí být dostatečně vypovídající a pak se měří stejným měřákem vnitřní odpor sítě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Bělohlávek
*
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 22.08.2019, 18:10 »

Nevím, jak by někdo zpochybňoval naměřené hodnoty a vlastní revizi, když jsem měřil pouze méně bezpečným měřícím přístrojem. U měření izolačního odporu se navíc musí měřit bez napětí.

Spíše by mne v určitých případech trápil jmenovitý měřící rozsah přístroje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 22.08.2019, 18:28 »

Třeba i tím, že užijete MP v rozporu s návodem a určením daným výrobcem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 22.08.2019, 19:11 »

V případě průšvihu, bude proti vám sedět soupeř, o jehož kvalitách se vám ani nezdá.
Např.likvidačn í průšvih pro malou stavební fy.která kotevní otvory do betonu vrtala silnějším kladivem nežli je dle norem přípustné, ve výsledku to asi bylo jedno, dokonce kdyby uvedli vhodný typ kladiva, byliby z obliga, ale znalec statik je potopil.......
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Marek Laube
*
Offline Offline



elmara@atlas.cz


« Odpověď #26 kdy: 22.08.2019, 19:49 »

Právě že jen 300V, když se měří na síti, používá se CAT IV 600V. Ono samotné Zs L-PEN nemusí být dostatečně vypovídající a pak se měří stejným měřákem vnitřní odpor sítě.

Kde se tohle dá zjistit, že nestačí 300V u CAT IV? Taky jsem si myslel, že když mám MP se "čtyřkou",  že už mohu vlastně všude.  Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 22.08.2019, 20:24 »

Mňa celkom zaujal postreh pána Hudeca a tiež sa pýtam či prístroj určený ako združený pre revízie elktrických inštalácii je rovnako určený aj pre hlavné distribučné rozvody pri meraní izolácie, kde dlhý kabel treba pri meraní aj celkom slušne nabiť.
Stačí vždy a všade 1000v alebo sa zíde aj 2500 či viac čo už bežné kombíky nemajú?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 22.08.2019, 20:28 »

Kde se tohle dá zjistit, že nestačí 300V u CAT IV? Taky jsem si myslel, že když mám MP se "čtyřkou",  že už mohu vlastně všude.  Jsem v rozpacích
Můžete, ale s omezením daným podkategorií - IV/300, IV/600, IV/1000.
Dokud se nic nestane, nikdo se v tom nebude šťourat, i když budete dělat něco víc, ale jen na vlastní triko, protože třeba ten vnitřní odpor sítě už nespadá do 300V ač měřák to konstrukčně může dát s přehledem o třídu výš, ale nemá to na štítku.
Pak se ale vytáhnou předpisy a pravidla pro zařízení distribučních společností...
Ale to jsme hlavně na úrovni svodů traf a staničních vývodů, nebo i přípojek a to si řeší distributor stejně sám, mimo výchozích.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #29 kdy: 22.08.2019, 21:27 »

Jestli se má seriózně argumentovat, tak se má poukázat na články v ČSN EN 60664-1 ed. 2, 61557-1 ed. 2 a 61010-1 ed. 2. Mně z toho vychází, že na rozhraní s distribuční sítí kategorii IV musí splňovat trvale připojené přístroje a pro měřicí přenosné přístroje stačí kategorie III. Ale i tak jsme pouze na úrovni norem a hlavní bude ustanovení v návodu k obsluze přístroje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Marek Laube
*
Offline Offline



elmara@atlas.cz


« Odpověď #30 kdy: 22.08.2019, 21:30 »

Tak že v "běžných" podmínkách, např. HDS rodinného domu mi stačí CAT IV 300V?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 23.08.2019, 06:37 »

My v robote naše veľlké a dlhé rozvodné káble meriame s merákom MI3202
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 23.08.2019, 08:46 »

Platilo, ukaž mi své měřáky, nářadí  a já ti řeknu co je to za firmu.

Giga Ohm 5 kV jsem do firmy koupil, když jsme dělali první roční revizi a údržbu rozvodny 22 kV. Vyžaduje také "školu měření" podle manuálu.
Prostě je to měřák, který pro plné využití jeho možnosti vyžaduje zaškolenou obsluhu.
Nakonec i bezpečnostní karegorie IV/600 napovídá jeho použití
Je to měřák jak do terénu, tak na firemní zkušebnu.

A já pořád uvažuji, kde bere Petol některé zajímavé zkušenosti. Ale když dělá v "etablované" elektro firmě, kde šéfem není žádné béčko....je to jasné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 23.08.2019, 11:28 »

Jjj, nie sme elektro firma len stredisko údržby a šef je trubka čo sa stará iba o peniaze  Škleb
O elektrike sa hádame iba medzi sebou, jeho to nezaujima. A hadame sa preto lebo každy chce byť najmúdrejší ale semtam na dačo aj prideme  tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #34 kdy: 23.08.2019, 11:59 »

Tak ono šťourání se v kategoriích MP je již trochu vyšší level.......
Nicméně pozor na kabely, novodobé cyky/ayky již nesplňují pevnost do uvažované kategorie, a to je již v revizní zprávě dle mého názoru chyba.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.05 sekund, 23 dotazů.