Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Může být být hodnota izolačního stavu elektroinstalace >999MΩ?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Může být být hodnota izolačního stavu elektroinstalace >999MΩ?  (Přečteno 14677 krát)
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 18.08.2019, 15:57 »

Podľa toho čo píšete tak si domýšľam problém na trase medzi vypnutým hlavným ističom a vypnutým hlavným vypínačom na ktorej je okrem ističa 25A najskôr ešte elektromer s priamym meraním a pred vypínačom v domovom rozvádzači by mohla byť aj nejaká prepäťovka možno aj s odpojovačom a hádam si tam dakto dal aj dajakú kompenzáciu? Ľudia si tiež zvyknú dačo strčiť aj do prístupnej časti ER za meraním, možno dajaké solárne osvetlenie v záhradke, ale to už len tipujem.
Nepíšete čo a kde ste odpájal ani s jakým napätím ste meral, málo o tom viem, ale okrem prepäťovky tipujem ešte ďalšie nespomenuté zariadenie ktoré ovplyvnilo meranie, lebo čistý kábel sa takto nezvykne správať ani v poruche.
Pri znížených hodnotách čo ste nameral istič 25A vypadávať nemôže, to by musel mať z niekade iné prúdy jak by mu pustilo tvrdých 350 kiloohm, to skôr dajaký kapacitný zvod z nejakého zariadenia, netuším
Som zvedavý  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 18.08.2019, 16:01 »

Kabel byl měřený v odpojeným stavu na obou koncích.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 18.08.2019, 16:17 »

jjj, ja sa vzdávam, ako na čistom kábli 350kiloohm vybaví 25A istič sa nechám prekvapiť  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 18.08.2019, 20:15 »

Čistě podle hodnot bych tipoval odřený kabel v zemi, nebo někde, kde na tu oděrku něco působí, možná i prostup do plechového rozvaděče.
Jednou mi mezi změřením Rizo a osazením PN000 vlezl na hlavní jistič J1K plž, docela jsem se nestačil divit. Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 18.08.2019, 21:29 »

Čistě podle hodnot bych tipoval odřený kabel v zemi, nebo někde, kde na tu oděrku něco působí, možná i prostup do plechového rozvaděče.

V podstatě máte pravdu. Jen to co působilo byla vlhkost. Při každým vypadnutí/při měřemí Riso (pouštěl jsem tam 1000V Úsměv) se vlhkost odpařila a bylo to chvilku dobrý.
Kabel pocuknutý bagrem, na plášti byla malá trhlnika, a borci to přemotali izolačkou a zasypali, zemní práce se dělaly cca před čtyřmi lety.

Nemám fotku pláště, jen už obnaženýho kabelu na žíly.


* IMG_20190817_150914.jpg (256.86 KB, 800x600 - prohlédnuto 484 krát.)

* IMG_20190817_150624.jpg (170.87 KB, 800x600 - prohlédnuto 498 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 18.08.2019, 21:45 »

To je nejčastější příčina poruch na kabelech v zemi. Letos zatím tři a stejný modus operandi. Lopaty odřou nebo naseknou kabel, ať už krumpáčem, bagem, či při osazování nějakého betonového fundamentu, zamotají izolačkou a zapomenou. Jeden nešťastník to má po montáži čističky či přepadových trubek před 5 lety a letos, když už nad tím má skalku, aby zamaskoval tu ošklivost, mu to bouchá až v HDS. Když si to nechá vymezit, bude to stát půl důchodu a s vykopánim a opravou celej. Na těch šmejdech si už nic nevezme. Tak holt jede na 2 co zatím drží a bojí se, že zaprší. Je mi z takových šmejdů zle přitom jak víme, oprava hned po poškození nestojí dohromady nic.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #24 kdy: 18.08.2019, 22:22 »

Kdo chce kam, pomožmemu tam. Smutek

Pokud by se nehonil za co nejnižží cenou, ale za kvalitou, nestalo se to.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #25 kdy: 19.08.2019, 07:19 »

Tohle není o ceně, ale o zodpovědnosti. Stát se to může kdykoli a komukoli, ale nejdůležitější je, ale se to místo nahlásilo a zaměřilo.
 
Kámoš řešil VO a říkal, že tam jsou tyto stavy nejhorší co mohou být, borci udělají výkop kvůli čemukoli co mají dělat, zasypou a časem cca po týdnu až 14 dnech, někdo začne dělat půpínky, že nesvítí půl ulice Úsměv.

Já jsem teď nedávno zprovozňoval děcký tábor (nějaký problém s napětím),  proměřoval přívod, naměřil Riso PEN-L... cca 350kOhm a L ku L cca 550kOhm na 500V. Tak jsem šel hledat, tábor připojen AYKYz 4x16. Před spojkovací krabicí (napojen pohyblivý přívod do zásuvky u elektroměrovéh o rozvaděče) byl poškozený vnější plášť kabelu, jak někdo odděloval závěsné lano a přes tuhle trhlinu kabel fungoval jako hadice, do svorkové krabice nateklo při dešti dost vody, po otevření v ní byla hladinka cca 2cm. Samotný kabel měl 350MOhm, takže jsem vysušil krabici a čekal až nabere aspoň několik MOhm, potom zase vše zapojil a proměři. Samozřejmě, že jsem kabel "opravil" a trochu to "vyspádoval",ale zdánlivá banalita může způsobit celkem velký problém.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 19.08.2019, 12:02 »

V podstatě máte pravdu. Jen to co působilo byla vlhkost.
Dobréé, furt sa tu dačo dá dozvedieť. Super!
Mne sa zatiaľ nepodarilo tak presušiť kábel ani s MI3201 na plné gule, ale asi ste tam mal len dajakú povrchová vlkhosť na ktorú ten krátky čas pri meraní stačil  Úsměv pri meraní pred skratom by tam boli celkom iné hodnoty, ale toto by šlo dosť ťažko trafiť.
Dakedy sme sušili káble s tancujúcou izoláciou s meracím vozom, predsa len to sušenie chce dačo viac času, a stalo sa že sme prešli zo sušenia do rázovania už pri 4kv a mohlo sa kopať  tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Hlaváč
*
Offline Offline



Elektřina má pomáhat,ne zabíjet!


« Odpověď #27 kdy: 19.08.2019, 15:46 »

To je nejčastější příčina poruch na kabelech v zemi. Letos zatím tři a stejný modus operandi. Lopaty odřou nebo naseknou kabel, ať už krumpáčem, bagem, či při osazování nějakého betonového fundamentu, zamotají izolačkou a zapomenou. Jeden nešťastník to má po montáži čističky či přepadových trubek před 5 lety a letos, když už nad tím má skalku, aby zamaskoval tu ošklivost, mu to bouchá až v HDS. Když si to nechá vymezit, bude to stát půl důchodu a s vykopánim a opravou celej. Na těch šmejdech si už nic nevezme. Tak holt jede na 2 co zatím drží a bojí se, že zaprší. Je mi z takových šmejdů zle přitom jak víme, oprava hned po poškození nestojí dohromady nic.

Bohužel nejčastější závada na kabelových vedeních v zemi,za to bych věšel...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miroslav
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 19.08.2019, 16:51 »

Kdo chce kam, pomožmemu tam. Smutek

Pokud by se nehonil za co nejnižží cenou, ale za kvalitou, nestalo se to.  Úsměv
Odkdy je vysoká cena zárukou kvality?
Ta firma měla kladný reference, jen už pár let zaměstnává kvůli nedostatku levný pracovní síly různý tupý lopaty, co nechtěj problémy se šéfem, tak nic neřeší.
Problém je jen a pouze  v lidech, v jednotlivcích, co vzniklý budoucí průser zaplácnou hroudou hlíny a jdou dál...
A zakázka na domovní ČOVku s napojením ven v délce 10m za 250k zrovna žádná láce, z toho tedy čistička za 60k dodaná firmou, ovšem nákupka pod 40 s DPH...
Takže cena opravdu nezaručí kvalitu a odborný přístup, holt někdy i za působivý tlachání o úsporách se připlácí...
Ostatně dokud to nebude jako v D, že majitel si nechá 10% a 90% dá do firmy a mezd, kdežto tady vesměs naopak, kvalita zaměstnanců se nezvýší...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Hlaváč
*
Offline Offline



Elektřina má pomáhat,ne zabíjet!


« Odpověď #29 kdy: 19.08.2019, 18:33 »

Může být chyba ve vypínači se signalizační doutnavkou,hodnota by tomu odpovídala,sám jsem měl problém s výchozí revizí chyba byla právě tam...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miroslav
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 19.08.2019, 18:59 »

Vypadávající Hlavní jistič před elektroměrem B 25A/3, z ER do domovního rozvaděče kabel CYKY 4x16 ukončený na Hlavním vypínači.



Na jednu stranu prů...,  ovšem stále lepší když se to projeví včas než, když se  to začne hledat  až za rok či dva díky neúměrně vysokým účtům za elektriku. Kdysi jsem tady o tom již psal. Chatařka, která zaplatila díky úniku proudu z kabelu do země výroční doplatek asi o 10 000Kč vyšší než obvykle, tedy asi čtyřnásobek než v minulých létech. Kabel měl v zemi poškozenou jen jednu žílu, takže k výpadkům hl. jističe nedocházelo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #31 kdy: 19.08.2019, 19:46 »

Sečteno a podtrženo. Revizní technik by měl vědět, co dělá. Co mu naměřená hodnota říká. Čím to měří, jaká je situace v instalaci a jestli si může dovolit mávnout rukou nad nestandardním výsledkem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
MildaCZ
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 21.04.2023, 18:44 »

Že otevírám staré téma, při měření izolačního stavu v bytě po rekonstrukci, kde i v celém paneláku byla předělaná celá stoupačka, naměřim 30Mohm fáze proti PE, to je předpokládám správně. Aspoň to na mne tak působí. Je to víc jak 1Mohm to pro mne bylo podstatné..
Měřeno s PU 182.1 megmet.

Děkuji za odpověď ..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #33 kdy: 22.04.2023, 10:11 »

Předpokládám, že jste měřil instalaci v bytě při shozeném jističi. Pak izolační stav stoupačky nemá na výsledek žádný vliv.
Změřený izolační stav se netýká jenom kabelů, ale i všech propojů v krabicích a v zásuvkách. Těch 30M je v pořádku.
Mimochodem, kdy byl ten měřák naposledy na kalibraci?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
MildaCZ
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #34 kdy: 22.04.2023, 11:44 »

Samozřejmě při schozenem jističi...  jen jsem zmínil tu rekonstrukci  elektroinstala ce od pripojkove skříně až do bytového rozvaděče kvůli PE vodiči (ve stoupacce do SS PEN, do bytů ze stoupačky PE a N...),   protože proti němu je to přeci měřené, tak jsem si vysvětloval tak vysoký izolační odpor.. ale asi to není podstatné tedy.. :-)

Přístroj je tušim teď před termínem nové kalibrace - takže platnou kalibraci zatím má, pokud se ptáte na toto..
Každopádně děkuji za odpověď..

Předpokládám, že jste měřil instalaci v bytě při shozeném jističi. Pak izolační stav stoupačky nemá na výsledek žádný vliv.
Změřený izolační stav se netýká jenom kabelů, ale i všech propojů v krabicích a v zásuvkách. Těch 30M je v pořádku.
Mimochodem, kdy byl ten měřák naposledy na kalibraci?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #35 kdy: 23.04.2023, 16:18 »

Tak jsem neodolal a v rámci ometení prachu z přístrojů doma jsem vše vypnul a změřil izolační stav jednotlivých vývodů a pak i společně při vypnutém hlavním jističi. Ani jednou jsem se nedostal pod 100Mohm a to je ta instalace fakt dost stará. Já bych u nové instalace hledal který obvod mě těch 30Mohm dělá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Ako merať izolačný odpor u svietidiel s EVG predradníkom?
 Proč je L a PEN propojeno?
 Je normální, že se při měření mění hodnota izolačního stavu?
 Jak měříte izolační odpor u obvodů s elektronikou?
 Zohledňuje některá norma dobu pro ustálení hodnoty odporu?
 Akým spôsobom meriate izolačný odpor dlhého vedenia?
 Aký má byť izolačný odpor nádoby transformátora voči zemi?
 Ake su izolacne medzery a prierazné napätia na PCB?
  Jakým způsobem se změří izolační odpor revize el. ručního nářadí?
 Proč je tak velký svod u topných těles?
 Jaký musí být minimální izolační odpor ponorného čerpadla?
 Jak měřit izolační odpor vn kabelů?
 Jak měřit izolační odpor vn kabelů?
 Jaké izolační vlastnosti má kapalina zvaná technický glycerin?
 Kdo vyrábí, nebo dodává PU371, případně jiný jednoduchý "megmet"?
 Jaký min. izol. odpor může být mezi elektronikou a silovinou v rozvaděči?
 Musím UPS s 0,49 MOhm vyřadit provozu?
 Jak správně měřit izolační stavy jednotlivých okruhů v elektroinstalaci?
 Dá se ještě sehnat PU371 nebo jiný levný měřič izolačního odporu?
 Jak změřit izolační odpor u vrtačky s elektronickou regulaci?
 Která norma řeší min. izolační odpor kabelů?
 Jakým přístrojem změřit izolační odpor motoru?
 Používáte často hlídače izolačního stavu?
 Proč se nedoporučuje měřit izolační odpor u výpočetní techniky?
 Panel dálkové signalizace k hlídači izolačního stavu
 Akeho strazcu izolacneho stavu pouzit?
 Jak zkoušet elektrickou pevnost u vn rozvaděčů?
 Ako zmerať izolačný odpor na spotrebiči triedy III. (klávesnica pc)?
 Jakou máte zkušenost s měřením izolačního odporu v zarušených prostředí vy?
 Monitory izolačního stavu ABB
 Lze u stolního PC (spotřebič třídy I) provést měření izolačního odporu?
 Jak zmerat izolačný stav na rucnom naradi triedy II. ?
 Jakou náhradní metodu zvolit pro měření izolačního odporu když Delto to nejde?
 OS-KOM: Hlídač izolačního stavu IL5880 pro sítě do 500V
 Mohu u zásuvek pro PC vybavovaných ochranou proti přepětí měřit RISO?
 Má cihla dvojnásobně horší elektroizolační vlastnosti než vzduch ?
 Může se dotýkat vodič s jednoduchou izolací kostry?
 Co to znamená když měnič Aurora 12.5 zobrazuje chybu izolační odpor?
 Může vadný spoj ovlivnit měření izolačního odporu?
 Proč jsem naměřil odpor mezi PE a zemničem izolovaného LPS?
 Mám nářadí s malým Riz opravdu reklamovat?
 Aký izolačný odpor má mať prívodný hlinikový kábel?
 Má barvivo přidávané do hmoty izolace vodičů vliv na izolační pevnost?
 Jak je stanovena normalizovaná jmenovitá doba trvání zkratu pro výpočty?
 Jakou minimální hodnotu musí u ochrany nevodivým okolím dosáhnout odpor izolujíc
 Co může být příčinou nízkého izolačního odporu kabelu?
 Kdy začne padat jistič při špatném izolačním stavu?
 Proč se liší izolační stav kabelu v závislosti na jeho délce?
 Jak měřit izolační stav supermarketu pod napětím?
 Ověření stavu izolací, zkoušky funkčnosti a doplňující měření u prodlužovacích přívodů
 Jak se měří izolační stav kabelové přípojky?
 Jak změřit izolační odpor po spojení několika kabelů krimpovacími spojkami?
 Jak měříte izolační odpor u ručního nářadí vy?
 Za jakých podmínek se dělá revizní zkouška výrobku 4kV na průraz?
 Uznáte prodlužku 2m 10A s hodnotami odporu v rozmezí 0,05-0,3 ohm?
 Jak měříte izolační odpor mezi spojenými pracovními vodiči a PE?
 Jak měříte izolační odpor svařovacích zařízení?
 Jak změřit izolační odpor osvětlení s tlumivkou a výbojkou?
 Plati nejaká všeobecná hodnota pri meraní izolačného stavu?
 Existuje nějaké efektivní řešení na ochranu a regeneraci izolace kabelu?
 Problematika měření izolačního odporu u spotřebiče
 Môže veľmi malý izolačný odpor kábla spôsobiť vypadavanie ističa?
 Jak změřit odpor ochranného vodiče u plastové konvice I.třídy?
 Aka je minimalna hodnota skusobneho napatia pri merani izolacneho odporu 22kV?
 Která norma řeší minimální izolační odpor 3f asynchronního motoru na krátko?
 Proč je obvod po výměně jističe ve zkratu?
 Externí hlídač izolačního stavu GW308 pro elektrocentrály
 Jak se měří izolační odpor zařízení typu SELV ve smyslu STN 33 2000-4-41?
 Jakým postupem měříte izolační odpor elektroinstalace vy?
 Jak vypočítat izolační odpor trakčního vedení?
 Jaká vidíte pozitiva/negativa v připojování měřidel propíchnutím izolace?
 Jak zjistit poškození nezapojeného kabelu ve zdi?
 Měřit izolační odpor nebo unikající proud?
 Může měření izolačního odporu vyšším napětím poškodit motor/izolaci ?
 Ako treba postupovat pri kontrole rozvádzača impulznym vydržím napätím 2,5kV?
 Hlídače izolačního stavu zaručí vyšší bezpečnost provozu
 Jak se pohybují hodnoty izolačního stavu pro AYKY (CYKY)?
 Jaké je zapojení svorek hlídače izolačního stavu HIL-4?
 Měří se izolační odpor i u počítačů a monitorů ?
 #EH: Zkoušení jakosti isolace (1905)

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.046 sekund, 22 dotazů.