Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Dáme dohromady přehled historického barevného značení vodičů?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Dáme dohromady přehled historického barevného značení vodičů?  (Přečteno 18072 krát)
Behemot
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« kdy: 13.08.2019, 14:17 »



Jelikož se sice do oboru montuju jen velice krátce, ale už jsem viděl asi čtvero nebo patero historických barevných označování vodičů (a to kdo ví, co všechno vůbec odpovídalo tehdejší normě),  na netu už k tomu není k dohledání skoro nic (všude jen do zblbnutí opakují nynější normu, což je asi hrozně potřeba to opakovat stomilionkrát dokola) a i tady v diskusích je to mnohdy velice rozházeno po všech vláknech a v hledání se mi nedaří k tomu nic kloudnýho dobrat, tak mě napadlo, byli bychom schopni dát dohromady přehled značení aspoň od 50. let dál? A konečně to rozlousknout a k něčemu kontruktivnímu se dobrat?

Užitečnost v praxi snad není třeba zmiňovat, člověk se setká zcela běžně se starým zapojením ve starých objektech a extrémy jsou běžně třeba v podobě dvou nebo tří na sebe navazujících zapojení podle toho, kdy se dělala rekonstrukce nebo dostavba nějaké části jednoho objektu. Ne vždy je nutnost a vůbec možnost celý objekt rozsekat a všechno přetahat nově v mědi, ale člověk potřebuje vědět, s čím pracuje, když tam má něco opravit nebo předělat, že.

Osobně bych aspoň za sebe rád měl přehled, do kterýho kouknu, abych věděl, jestli to je vůbec správně aspoň podle tehdejší normy a případně i provedl doznačení (což je i dle dnešní normy povolený způsob k zajištění správnosti zapojení právě pro případy, že se používá instalace podle staré normy - tak se vodič při zachování jeho funkce na konci označí barvou odpovídající dnešní praxi). A pokud to bylo blbě, tak holt přeznačení, ať se v tom někdo vyzná.

Co jsem se tak zhruba různě dočetl nebo to potkal, tak byly tři hlavní podoby (v závorkách první nástřel, jestli to odpovídá netuším):
- první kloudné normování barevného značení snad ve 40.-50. letech (tam jsem se dobral snad ke stejným barvám jako v 60. a 70. letech, ale jiné zapojení s tím, že nulák snad byl žlutý??)
- změna někdy v 60.-70. letech (fáze R - S - T: černá - červená - modrá, N šedá, PE zelená)
- změna někdy v 80. letech (fáze U - V - W)
- nynější značení v roce 92 nebo tak nějak (to všichni známe, L1 - L2 - L3, N, PE, harmonizace v angličtině)

Možná toho ale bylo víc, protože v rámci postupných harmonizací po Evropě se pořád něco přidávalo a měnilo, to už si asi budou víc pamatovat ti, co byli u toho. Pak tu máme ještě ty speciality jako např. možnost použít modrou barvu vodiče, pokud v kabelu není pracovní, tak třeba na fázi, a podobné věci, to předpokládám v historii taky minimálně dočase existovalo, když se barvy zcela změnily v rámci nové harmonizace.

Byly ještě jiné normované barvy i pro licny uvnitř zařízení? Někde jsem tu v diskusi našel že tam byla v nějakou dobu kombinace černá, bílá, zelená.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Patrik Dedík
Elektrikár a živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 13.08.2019, 20:26 »

Ja som sa stretol uz ja ze PEN bolo cierne. A vsetky vodice boli cierne s tou latkovou izolaciou. Niekedy sa robilo tak, ze aky mala taky dala, resp aky zohnali taky dali.
Davnejsie byvali tri fazy cierna, hneda, cierna. A potom to ako ste pisali.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrotechnik na riadenie činnosti, alebo na riadenie prevádzky E1/A
Projektovanie E2/A
El. inštalácie domov a bytov vrátane bleskozvodov

pdedik@centrum.sk
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 13.08.2019, 20:39 »

Asi bych v neznámém prostředí nezkoumal ani  tak barvu bužírky, jako potenciál vodiče pod ní, protože spoléhat se na barvy je vrcholem naivity.
Až uvidíte červené PENy a modré fáze, nebo bílé fáze (bílá byla N) a modrý (L) PEN, nebo novější využití 3B nejnovějším 3C na všechno s v lepším případě izolací přemotaným žz...
V éře textilních opletů byla k dispozici bílá a černá, byla i červená ale opět jedna věc zvyklost a norma a druhá kolik čeho bylo k dispozici.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 13.08.2019, 21:20 »

Ve starých instalacích se dá věřit jen měřákům, barva izolace vám život nevrátí.

Černý PEN, nebo žlutá fáze, v extrémů žlutozelená není problém.

Hadráky byly většinou fáze černé, červené, modré ale i žluté. Nuláky černé nebo šedivé.
Dlouhou dobu pak byly fáze červená, černá a modrá. Nulák zelený.
Pak byly černé a hnědé fáze, zelená nula.
Dnes máme černou, hnědou, šedivou fáze a zž PEN/PE, modrou N. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 13.08.2019, 22:31 »

U toho R-S-T nebo U-V-W pozor na to, co je označení fázového vodiče (krajního) a co je označení připojovací svorky
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 14.08.2019, 09:16 »

Dejte zde na stránkách do vyhledávání "barevné značení vodičů" a najdete vše potřebné. Já jsem zde před časem sepsal vývoj barevného značení v našich zemích od počátku elektrifikace. Najdete tam též informace o systému barevného značení používaného dodnes v USA, Kanadě a v evropských zemích před nástupem současného systému používaného i u nás.

Ovšem všechny tyto informace lze používat pouze s velkou opatrností. Jak již napsali kolegové, u starých instalací se nelze spoléhat na barevné značení vodičů, je třeba hlavně ověřit funkci vodiče měřením. Různé opravy a úpravy prováděné v minulosti pomocí všeho, co bylo po ruce a mnohdy člověkem, jehož znalosti byly téměř nulové, vás přivedou ke kuriozním zapojením a nesmyslným barvám vodičů.

P.S. Tak mě nakonec napadá jedna kvízová otázka pro všechny, nejen pro aktuálního tazatele.  Co znamená vodič barvy černé s bílým podélným proužkem ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Karel Bělohlávek
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 14.08.2019, 11:30 »


Různé opravy a úpravy prováděné v minulosti pomocí všeho, co bylo po ruce a mnohdy člověkem, jehož znalosti byly téměř nulové, vás přivedou ke kuriozním zapojením a nesmyslným barvám vodičů.


Ono se to bohužel netýká jen minulosti. Například používání "univerzálního" kabelu CYKY 3x1,5 J pro vedení k vypínačům (zejména těm schodišťovým) nebo vedení k ventilátorům s časovačem. On ani ten zeleno/žlutý vodič pro ovládání HDO, se kterým se lze v instalacích setkat poměrně často, nebude úplně ideální. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář
Ižák Ctibor
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 15.08.2019, 08:44 »

Označenie fázových vodičov v podniku sme mali ešte pred pár rokmi stále "X, Y, Z".Používalo sa aj A,B,C. Ako kuriozita bola, keď sme menili ovládaciu skriňu na belgickom transformátore firmy ACEC, a po pripojení ventilátorov nám lietali ističe. Potom sme zistili, že v týchto kábloch bola na motore zelená žila pripojená, ako fázová. To ale nikoho nenapadlo ani vo sne, lebo zelená bola vždy len ako PEN. Odvtedy verím len tomu, čo nameriam. Farby beriem ako ozdoba, prípadne ako orientačné.
Je aj to pravda, že sa v minulosti ťahali farby, aké boli momentálne dostupné. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Najkrajší pocit je hrejivý pocit pri srdci z dobre vykonanej práce.
Behemot
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 15.08.2019, 11:08 »

Ve starých instalacích se dá věřit jen měřákům, barva izolace vám život nevrátí.

Černý PEN, nebo žlutá fáze, v extrémů žlutozelená není problém.

Hadráky byly většinou fáze černé, červené, modré ale i žluté. Nuláky černé nebo šedivé.
Dlouhou dobu pak byly fáze červená, černá a modrá. Nulák zelený.
Pak byly černé a hnědé fáze, zelená nula.
Dnes máme černou, hnědou, šedivou fáze a zž PEN/PE, modrou N. 
To samozřejmě, nicméně pokud už někde budou vodiče správné barvy, jen špatně zapojené, dá se to snáz uvést do pořádku. A nutně to je všude blbě.

Používání Jček všude, včetně světel, mám čerstvou zkušenost. To je tak když materiál „není“,  případně nejsou lidi (a dělá to Ukrajinec, pan Jáumímvšechno). Revizí to prochází zcela standardně, stejně jako změn průřezů vedení od zásuvky k zásuvce apod.  Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Behemot
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 15.08.2019, 11:11 »

Václav Třetí: zkoušel jsem přesně takovou frázi a vypadávají desítky vláken, ale nic, co by už podle názvu vypadalo že to je ono. Můžete to rovnou odkázat?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 15.08.2019, 12:04 »

Díval jsem se na to, vyleze tam všelicos, ale ty mnou míněné informace se tam najdou. Pokusím se podívat, kde se nachází onen příspěvek, který mám na mysli. Bude to ale asi chvíli trvat. Zrovna teď mám dost práce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 15.08.2019, 19:25 »

To samozřejmě, nicméně pokud už někde budou vodiče správné barvy, jen špatně zapojené, dá se to snáz uvést do pořádku. A nutně to je všude blbě.


Jedna věc je úhledně zapojený rozvaděč v hadrácích, což je vskutku radost obdivovat, druhá instalace, kde začnete tahat za šedý a v krabici se hejbá červený. Otázkou je, proč to zkoušet ladit, když to funguje 50 let a je to schopné bezpečného provozu.
Co si představit pod "špatně zapojené"? Že to nesedí barevně je průser leda u nuláku.

A jinak to vlákno se značením je tuším tohle https://diskuse.elektrika.cz/index.php?action=search2
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 16.08.2019, 23:51 »

To samozřejmě, nicméně pokud už někde budou vodiče správné barvy, jen špatně zapojené, dá se to snáz uvést do pořádku. A nutně to je všude blbě.

Používání Jček všude, včetně světel, mám čerstvou zkušenost. To je tak když materiál „není“,  případně nejsou lidi (a dělá to Ukrajinec, pan Jáumímvšechno). Revizí to prochází zcela standardně, stejně jako změn průřezů vedení od zásuvky k zásuvce apod.  Kroutím očima

Než se s×át se starou instalací na konci životnosti, je lepší přesvědčit majitele o jejím morálně technickém zastírání a navrhnout rekonstrukci.

Co se týče těch Óček, já radši používám 5x1,5. Šetří se materiálem, líp se to dělá a je to hlavně dobře.

Jedna věc je úhledně zapojený rozvaděč v hadrácích, což je vskutku radost obdivovat, druhá instalace, kde začnete tahat za šedý a v krabici se hejbá červený. Otázkou je, proč to zkoušet ladit, když to funguje 50 let a je to schopné bezpečného provozu.
Co si představit pod "špatně zapojené"? Že to nesedí barevně je průser leda u nuláku.

A jinak to vlákno se značením je tuším tohle https://diskuse.elektrika.cz/index.php?action=search2


Potenciálně nebezpečný jsou všechny tyhle archaické instalace s nulovou údržbou a zásahy pseudo odborníků.

To jsou kolikrát věci, vypínání nuláku ve vypínači a fáze na kostře, zahořelý svorkovnice nebo prskající vodiče..  zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 25.08.2019, 20:26 »

Tak nám to zapadlo, nebo nikdo neví?


  ... kvízová otázka pro všechny:  Co znamená vodič barvy černé s bílým podélným proužkem ?

Uvidíme, zda se někdo ozve, zejména ze známých luštitelů hádanek zde. Jinak časem samozřejmě odtajním.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 26.08.2019, 06:46 »

Tak nám to zapadlo, nebo nikdo neví?


Uvidíme, zda se někdo ozve, zejména ze známých luštitelů hádanek zde. Jinak časem samozřejmě odtajním.

Rozpoznání černých od sebe.
U mnohažil jsou vytištěné číslovky, takže pro "tři" černé v kabelu bych si to dokázal představit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Behemot
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 26.08.2019, 17:46 »

Co si představit pod "špatně zapojené"? Že to nesedí barevně je průser leda u nuláku.

A jinak to vlákno se značením je tuším tohle https://diskuse.elektrika.cz/index.php?action=search2
Jj myšleno barevně.

Rozvodak: No dvě Očka, nebo 5×1,5, případně jiná konfigurace více fázových, OK, to je v cajku. Horší jsou tady todle jak to nějakej ukrajinskej nebo jinej tatarskej trotl natahá všechno v Jčku, protože vo tom hovno ví, nebo že „nebyl materiál“,  to mě berou na nože. Jako holt to pozapojuju a funguje to, že nulou a zemí běhá fáze, hm,  Nerozhodný Jinak by mi řekli že nemusím chodit, ale chudák kdo to pak bude po těch ekspertech co mají v jedné krabici klidně 5-6 kabelů někdy předělávat, i třeba jen blbá výměna vyběhanýho vypínače. Příští byt si mám tahat sám, tak to už udělám inteligentně, a kdyžtak bude barevná páska, i kdybych si ji měl koupit (tady ani není páska, abych si to přeznačil, že by to sice odporovalo normě, ale furt aspoň člověk věděl co tam je, že - todle je nejhorší případ, je to nějak zapojený a není to nijak označený).

Bohužel jsou tydlety případy částečnejch rekonstrukcí, kdy se udělá nová koupelna nebo kuchyň, tam se maximálně přitáhne pár zásuvek navíc napojených někde z hlíny (OK, rozšíření okruhu, to jako je validní, ale když už se to dělá??) a za pár let se další majitel rozhodne to zase vo kousek předělat a posunout rozvaděč. Ale nebourej mi koupelnu ani kuchyň a tady nešahej na tudle podlahu…  Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 26.08.2019, 18:06 »

P.S. Tak mě nakonec napadá jedna kvízová otázka pro všechny, nejen pro aktuálního tazatele.  Co znamená vodič barvy černé s bílým podélným proužkem ?

Já jich mám...
Vodič mínus.

 Úsměv


* Barva (2).JPG (67.52 KB, 800x601 - prohlédnuto 786 krát.)

* Barva (3).JPG (236.51 KB, 854x654 - prohlédnuto 694 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 27.08.2019, 05:54 »

Já jich mám...
Vodič mínus.

 Úsměv
Takový mám s červeným proužkem, nicméně jsem pochopil p.Václava, že je hádanka ze siloviny, nikoli dvojlinek. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Barevné značení vodičů z Itálie je jiné, mám to rozporovat u dodavatele?
 Zase bude nové označení kabelů? Zruší se "A, B"?
 Dajú sa vodiče kábla 3C preznačiť ako keby to bol kábel 3A v prípade ovládania osvetlenia?
 Jakou barvu volíte za vypínačem u 2A kabelu?
 Je barevné označení ZAP/VYP jističů správné?
 Barevné značení vodičů
 Jaké je správné barevné značení přívodu ke chrániči?
 Nevíte, které barvy u relé odpovídaly jednotlivým napětím?
  S "podivným" novým barevným značením jednotlivých žil se máme smířit již na věky?
 Kterou žílu přeznačit ? Černou nebo hnědou?
 Jaké je správné pořadí barev u zapojení třífázových zásuvek?
 Jsou u nas mozne i jine barevne oznaceni vodicu?
 Ako mám správne zapojiť sústavu svetelného obvodu s káblami CYKYLO?
 Je nějaká norma ČSN která by jasně říkala barevné řazení vodičů na jističi?
 Přívod do vypínače světla má být proveden hnědým nebo černým vodičem?
 Proč neuznává revizní technik tři bílé vodiče v zásuvce 230V?
 Jak vzniklo barevné značení pojistek a jističů
 Jak moc se má důsledně dodržovat barevné označení sledu fází při rekonstrukci ?
 Existuje norma pro barevné označení sdělovacích kabelů?
 Může se stále používat barevné značení CYKY 5Cx6?
 Je možné prodávat zařízení s obráceně označenými vodiči v přívodním kabelu?
 Jak se bude v praxi líbit nové barevné značení kabelů?
 Mohu u vícežilového kabelu cyky(O)7x1,5 přeznačit černý smršť. bužírkou na PE?
 Jak postupovat při přeznačení a použití ochranného vodiče PE na vodič N?
 Jak vzniklo barevné značení pojistek a jističů
 Ochrana proti přetížení
 Existují bezpečná pravidla napojení různě barevně značených vodičů?
 Jakou barvu má mít signalizační (detekční) vodič?
 Jaké je přesně aktuální barevné značení žil v kabelu pro L1, L2, L3?
 Vyhovuje použití černé smršťovací bužírky na PE vodiči?
 Jakou barvou se značí vodič neuzemněného místního pospojování (PU)?
 Jaké barvy svorek jsou povolené pro rozdělení PEN?
 Môže mať stroj riadici obvod na 230V červenú farbu?
 Jak posoudit starý kabel napájení se stejným barevným značením?
 Lze žluto/zelený vodič použít po přebarvení pro jiný účel než PEN?
 Lze ve světelném okruhu přeznačit zeleno/žlutý na pracovní vodič?
 Jaké je správné značení DC vodičů? Vadilo by použítí US normy?
 Jaké je dnes správné značení vodičů pro 24VDC?
 Která norma se zaměřuje na barevné znač. vodičů v rozvaděčích pro str. zařízení?
 Kdo začal s barevným značením hodnoty jističů?
 Je mozne prevadzkovat kabel CYKY-J ako CYKY-O?
 Kniha o značkách, barvách a alfanumerickém značení v elektrotechnice
 V kterých případech značíte vodič růžovou barvou?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.041 sekund, 23 dotazů.