Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Musí být dodrženo IPx5 i při zasunuté vidlici?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 [3] 4 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Musí být dodrženo IPx5 i při zasunuté vidlici?  (Přečteno 20645 krát)
Radim Cienciala
*
Offline Offline



« Odpověď #36 kdy: 18.07.2019, 07:22 »

Trochu nerozumím vašemu názoru jako projektanta. Nikdo přece neumístí zásuvky doprostřed mycího boxu. Stejně tak i v kuchyni která bude umývána tlakovou vodou se jistě najdou místa nebo prostory, nebo je navrhněte vy, kde se budou moci umístit zásuvky tak, aby nebyly zasaženy vodou.
Ve stájích dobytka to řešili i tak, že se vypnul celý objekt v HDS, napájení Wapky se vzalo z druhého objektu a umyli vše...
A jak mi vypnutí HDS řeší krytí zásuvek?
Co po zapnutí HDS? To je konina teda.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #37 kdy: 18.07.2019, 08:21 »

Vypnutí v HDS byl příklad pro tlakové mytí el.instalace ve stáji. To jste nepochopil?
Zásuvka 230V v krytí IP44 může být na dešti. Pouze osel ji bude používat vystavenou dešti.
Řešíme rodinný domek, to riziko tedy snad nehrozí. Úsměv
Potom jsou na řadě návody výrobců ke způsobu používání spotřebičů...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Rudolf Souček
*
Offline Offline



« Odpověď #38 kdy: 18.07.2019, 17:04 »

Zkuste pohledat zásuvku SCAME PROTECTA IP66. Měla by splňovat krytí i při zasunuté úhlové vidlici.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kobos
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #39 kdy: 18.07.2019, 19:24 »

Rudolf Souček - To jsem hledal. Tuto zásuvku mohu v klidu navrhnout. Krytí při zapojené vhodné vidlici splňuje(jak píše výrobce!!),  ale hlavně se při otevřeném víku do ní dá zapojit i jakákoli jiná vidlice.
Jiná vidlice sice už nebude splňovat krytí, ale já jsem přesto normu splnil - "zásuvka MÁ prostředek pro zajištění krytí zásuvky IPxx i při zasunuté vidlici".
Ta vhodná vidlice je celkem běžná. Já do projektu napíšu, že se má použít vhodná vidlice. Použití jiné vidlice než co jsem určil já, už je pouze na uživateli.

Stejně je ale divné, že se vůbec prodávají zásuvky, které nemohou splnit podmínku krytí i při zasunuté vidlici. A ještě to, že jsem v praxi nikdy neviděl 1f. zásuvku(balkony, terasy...),  která by to krytí při zasunuté vidlici splňovala.
Ale už do toho nebudu rýpat - pro mě vyřešeno.

Všem děkuji za odpovědi
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kobos
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #40 kdy: 18.07.2019, 19:26 »

Oprava:
Všem děkuji za odpovědi
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #41 kdy: 18.07.2019, 20:22 »

Nicméně vámi zmiňovanou variantu nabíječky mobilu to nepořeší...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jiří Kobos
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #42 kdy: 18.07.2019, 23:22 »

Rozmahel Vladimír
Pořeší-nepořeší.
Řeší to hlavně moji situaci projektanta - mobil si v zásuvce klidně nabít mohou, ale já jako projektant jsem prostředek pro zajištění krytí zásuvky IPxx i při zasunuté vidlici navrhl, takže za mě dobrý.
To že do zásuvky taková vidlice(od mobilu atd.) nepatří jsem upozornil a už je jen na uživateli jestli to udělá nebo ne.

Neřeší - rozhodně to pro uživatele neřeší tu kuchyni AD5 - IPx5 - stejně budou muset nějaký vidlice vyměnit, což je u výrobků v záruce nemožné. Takže zásuvky použijí nesprávně. Ale já jako projektant jsem řešení navrhl, takže je chyba na straně uživatele(bohužel).

Neřeší - jak jsem pochopil z diskuse a mého hledání, tak vlastně žádný DOKONALÝ způsob, který řeší tento problém NENÍ. A můj známý revizák mi řekl: "nebuď papežštější než papež". Takže už to řešit nebudu - co nemá řešení - nevyřešíš.

Jo a ta zásuvka Scame je i vzhledově v pohodě a dá se do ní zapnout jakákoli vidlice. Já jsem předtím našel pouze Legrand Plexo IP66, která také splňuje požadavky na krytí. Ale ta se mi moc nelíbí a hlavně by tam nešla dát nabíječka, úhlová vidlice ...


* R7048490-10.jpg (12.24 KB, 271x413 - prohlédnuto 310 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Adamec 65
*
Offline Offline



« Odpověď #43 kdy: 19.07.2019, 14:17 »

Použití těch zázuvek Plexo nebo Scame docela rozumím ve specifických případech, ovšem v kuchyni opravdu moc ne, protože se mi podařilo vždy dohodnout vhodné umístění zásuvky a zařízení. A s každodenním čištěním kuchyně tlakovou vodou jsem se ještě nesetkal. To, že některé potravinářské nebo zemědělské provozy vezmou jednou za čas tlakovou wapkou s nějakým roztokem, to ano. Ale to se pak opravdu vypne sakumprdum celý provoz, třeba jak někde níže či výše kolega píše o vypnutí konírny v HDS, po čištění nastoupí elektroúdržba, která vše projde a zkontroluje před dalším turnusem či cyklem.

A ještě k té zásuvce IP44 na balkoně - dá se předpokládat, že běžně uvažující člověk bude používat např. nabíječku na telefon na balkoně v případě prudkého deště ? Různé projevy sklerozy a demence teď nepočítám.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #44 kdy: 19.07.2019, 21:47 »

Ještě co se týká kuchyní ve firmách, hotelech,nemocnicích a pod...
Pokud každá zásuvka je přes samostatné FI, určitě víte s praxe že i jemná mlha kolem zásuvky vyhodí dobré FI 30mA ihned a dokud ji pořádně nevysušíte, FI nenahodíte!!
Tam bych se s dobrými MPBP se nebál úrazu!
Jak píše kolega přede mnou, kuchyně, velkokuchyně pro takovou speciální zásuvku, která kryje i vidlici uplatnění je minimální....R aději za tu cenu dejte na každou zásuvku sólo FI!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jiří Kobos
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #45 kdy: 20.07.2019, 00:31 »

Jiří Adamec 65
Po balkon máte pravdu.
Špatně jsem se vyjádřil, přesně ty místnosti jsou bourárna, vařená výroba, umývárna(asi beden s masem, palet)... Ale to je jedno, jak jsem psal, investor má v požadavcích(i v protokolu o vnějších vlivech) každodenní čištění celého provozu tlakovou vodou. A říkal, že klidně i za provozu(to už ale není v protokolu). Já se s ním hádat nebudu - trvá na tom. Dělat to asi nebude, ale tu větu mi vnutil do protokolu o VV. Mě se prostě nepodařilo dohodnout vhodné umístění zásuvek.
A potom je velmi nepravděpodobn é, že někdo bude řešit vypínání celého provozu a třeba denní kontrolu elektrikářem a moc pochybuji, že budou mít na provozu elektroúdržbu. Ale to je jeho věc.

S tím balkonem si pořád asi nerozumíme.
Jestli souhlasíte, že podle normy platí - krytí zásuvky IPxx i při zasunuté vidlici - ,  tak jakou zásuvku můžete na balkon navrhnout?
Je přece úplně jedno, jestli bude pršet, vy musíte navrhnout - krytí zásuvky IPxx i při zasunuté vidlici. A co je váš návrh na krytí při zasunuté vidlici?
Venku přece musím dodržet krytí i když prší nebo neprší. Co a kdy si tam uživatel zapojí, už je jeho věc.


František Šohajda
To není o MPBP a o úrazech.  Je to pouze o větě z normy, že: "zásuvka musí musí mít prostředky pro zajištění krytí IPxx i při zasunuté vidlici". Tento požadavek normy přece žádnými předpisy nahradit nejde.

Sólo chránič na každý okruh je pro mě jasná volba(vždy dávám).

Jakou by jste navrhl do kuchyně(a nejen do kuchyně) zásuvku při požadovaném krytí celé místnosti IPx5 - takový je protokol o VV.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #46 kdy: 20.07.2019, 09:12 »

Citace
Jakou by jste navrhl do kuchyně(a nejen do kuchyně) zásuvku při požadovaném krytí celé místnosti IPx5 - takový je protokol o VV.

Co to je za místnost?
Už jsem prošel XY kuchyní a velkokuchyní a nikde to není, aby musela vidlice mít při zapojení stejné krytí!! Od toho je vidlice, aby se při ostřiku zdí všechny vytáhly (odpojilo se zařízení)  a kryli to víčka...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #47 kdy: 20.07.2019, 09:13 »

Podle mého názoru řešíte neřešitelné. Na co vám bude zasuvkové spojení, které vyhoví krytí i s připojenou zástrčkou ,  když zařízení tou zástrčkou připojené onomu krytí nevyhoví?
Stejně ho budete muset před čištěním odpojit a přemístit.
Pokud zařízení krytí vyhovuje, odstranil bych koncovku a připojil ve vhodné krabici napevno.
Tvrzení o ztrátě záruky považuji za "urban legend". Pokud by dodavatel zařízení při uplatňování záruky odmítal uznat záruku z tohoto důvodu, je velmi jednoduché nechat si zpracovat posudek, který souvislost s tímto druhem připojení vyvrátí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #48 kdy: 20.07.2019, 09:17 »

To není o MPBP a o úrazech.  Je to pouze o větě z normy, že: "zásuvka musí musí mít prostředky pro zajištění krytí IPxx i při zasunuté vidlici". Tento požadavek normy přece žádnými předpisy nahradit nejde.
Mohl byste prosím uvést odkaz přímo na článek normy? Zběžně jsem prošel ČSN IEC 60884-1 a nenašel jsem to tam.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kobos
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #49 kdy: 21.07.2019, 03:09 »

Pánové omlouvám se, už jsem našel svou chybu.
Ta norma, kde je napsáno o tom krytí i při zasunuté vidlici je - ČSN EN 60309-1 ed. 3 a platí POUZE pro průmyslové prostory.
Takže pro zásuvku na balkoně a kolem RD atd. ta norma neplatí.

Radim Strycharski   -  je to norma ČSN EN 60309-1 ed. 3  čl.15.7

František Šohajda - je to, VAŘENÁ VÝROBA, bourárna, ale to je jedno co je to za místnost. Musel jsem určit všude prostředí AD5-IPx5 a potom každá zásuvka podle normy ČSN EN 60309-1 ed. 3  čl.15.7 musí mít prostředek pro zajištění krytí zásuvky IPxx i při zasunuté vidlici - odpojená vidlice tedy nestačí.
To že to nikde v kuchyních není, je buď, že nemají požadavek na krytí nebo se to prostě neví nebo se pletu já. A další důvod je, že ten spoj zásuvka-vidlice nemá kdo zkontrolovat.


David Hruda - já už vím, že řeším neřešitelné-už jsem to výše psal.

Mě nejde o "zasuvkové spojení, které vyhoví krytí i s připojenou zástrčkou, když zařízení tou zástrčkou připojené onomu krytí nevyhoví",  já zařízení nenavrhuji, ale o: "zásuvka podle normy ČSN EN 60309-1 ed. 3  čl.15.7 musí mít prostředek pro zajištění krytí zásuvky IPxx i při zasunuté vidlici".
Prostě zásuvka to krytí i při zasunuté vidlici musí mít(jestli se zase nepletu).

Zařízení v kuchyni připojuji na 90% přes vypínač. Ale mě jde o pracovní zásuvky pro přenosné spotřebiče.

Jasně ta vidlice asi jde vyměnit bez ztráty záruky, ale jestli se dodavatel zařízení sekne a neuzná to? Investor v žádném případě nechce řešit takové problémy. A na čem bude vařit...?,  když se bude hádat o záruku. Investor chce "čisté řešení" a ostatní ho nezajímá.
Zajímá ho jen, kdo za to může? Takže první volá projektantovi, co to navrhl za blbost a bude to chtít zaplatit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #50 kdy: 21.07.2019, 08:18 »

Som tu nový, pozdravujem, a mám niekoľko postrehov.
Myslím si, že ak je v celom priestore požiadavka na IPx5 v plnej prevádzke, tak je to zbytočný problém, na ktorý ale má prevádzkovateľ plné právo. Samozrejme so všetkým čo k tomu patrí  Úsměv.
U nás na Slovensku máme napríklad v norme 33 2000-4-41 ustanovenie, kde pre AD5 až AD8 je maximálne striedavé napätie 12V.
Je tam samozrejme aj výnimka pre napätie 230V, kde je niečo ako sprísnená požiadavka na výrobky pre tento vonkajší vplyv. Ako príklad je uvedené ponorné čerpadlo.
Prevádzku s kompletným vplyvom AD5 bude zložité vybaviť dostupným zariadením, a preto si myslím, že základný problém je v nesprávnom určení rozsahu vonkajších vplyvov.
Navyše si nemyslím žeby nejaký výrobca dovolil čistenie zásuvky tlakovou vodou. V tejto súvislosti chcem podotknúť, že čistenie zásuvky neznamená jej prevádzku v prostredí s vplyvom tlakovej vody.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #51 kdy: 22.07.2019, 07:45 »

Pánové omlouvám se, už jsem našel svou chybu.
Ta norma, kde je napsáno o tom krytí i při zasunuté vidlici je - ČSN EN 60309-1 ed. 3 a platí POUZE pro průmyslové prostory.
Ještě bych měl jednu poznámku. Jedna věc je ta, že zásuvka nějak vypadá podle výrobkové normy. To je závazné pro výrobce, který ji pak nabízí na trhu a není předem přesně známo, kde bude zásuvka použita. Druhá věc je, jestli je normativně nutné tuto zásuvku použít v konkrétní instalaci. To, že je to zásuvka pro průmyslové prostory, ještě neznamená, že při projektování průmyslového prostoru ji tam musíte automaticky navrhnout. To se musí jedině v případě, že pro takový prostor byla vydána instalační norma, která přímo požaduje použití takové zásuvky. Příkladem budiž například norma ČSN 33 2000-7-708 ed. 4 pro kempy, která v čl. 708.55.1 požaduje použití zásuvek podle IEC 60309-2. Přitom kemp nepůsobí zrovna dojmem průmyslového prostoru.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kobos
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #52 kdy: 22.07.2019, 19:19 »

Radim Strycharski
Tomu nerozumím.
V normě ČSN EN 60309-1 ed. 3  čl.15.7  je napsáno - tato norma - platí pro vidlice a pevné zásuvky, pohyblivá zásuvková spojení, určené především pro průmyslové použití, vnitřní nebo venkovní. A tato norma neplatí pro přístroje určené převážně pro domovní a podobné všeobecné použití.

Je někde v této normě napsáno, to co píšete? - použít normu  ČSN EN 60309-1 ed. 3  se musí jedině v případě, že pro takový prostor byla vydána instalační norma, která přímo požaduje použití takové zásuvky.

Kdyby to bylo, jak píšete, tak by to bylo dobré, ale zatím nevím - hledám.

U těch kempů je to jasné. Jsou to venkovní skříně se zásuvkami a spoj je vždy zapojený i na dešti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #53 kdy: 22.07.2019, 21:45 »

Výrobce sněhových řetězů je taky určuje pro použití k jízdě ve sněhu. Abyste ale měl povinnost je použít, musíte mít "instalační předpis" v podobě zákona, který nařizuje jejich použití za jasných podmínek. Například norma pro staveniště nařizuje, aby byl použit staveništní rozvaděč vyrobený podle ČSN EN 61439-4. Kdyby tam tohle ustanovení nebylo, tak ho použít nemusíte. Stačilo by, aby rozvaděč vyhovoval vnějším vlivům, ale různé specialitky navíc platné pro staveništní rozvaděče byste si mohl odpustit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 2 [3] 4 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Mohu použít pro krytí stříkající vody použít IP24 nabo 34?
 Co je to přesně IP54 DIP22?
 Jak se vám líbí elektroinstalace venkovních vánočních stromků?
 Kde seženu těsnící kroužky k zářivkovým trubicím s vyšším IP?
 Která ČSN/čl. je porušena chybí-li na svítidle ochranné sklo?
 Jaký zvolit stupeň krytí přívodky mobilní buňky?
 Co znamená X v označení krytí IP?
 Jaké minimální IP krytí májí mít modulové prvky v rozváděči?
 Jak má výrobce správně určit krytí IP u svého nového výrobku?
 Který výrobce vyrábí zasuvky a spínače v krytí IP 5X?
 Jaké je krytí IP svítidla typu "kopyto"?
 Jak často, se setkáváte s krytím IP69 popř. IP69k?
 Krytí elektrických zařízení jako prostředek základní ochrany před úrazem elektrickým proudem.
 Jaké je krytí přístrojů uložených v podzemích skříních pro bazén?
 V jakém krytí má být realizováno napojení venkovní instalace?
 Jak řešit kondenzaci ve venkovním rozvaděči?
 Jak musí být uzemněny kryty plynem izolovaných kovově krytých rozvaděčů s napětím nad 52 kV?
 Jaký stupeň krytí musí splňovat zařízení s živými částí uvnitř krytů nebo za přepážkami při ochraně
 Už jste postřehli nově zavedený kód IP ?
 Jaké krytí IP určit pro laboratorní digestoř?
 Neměl by být jistič v krytu? A pokud ano, o jakou normu toto mohu opřít?
 Jaké krytí svítidel zvolit v místě s tlakovou vodou dle ČSN?
 Co dělat s kondezací vody v krabici rozběhového relé?
 Tabulka krytí IP (popis stupňů)
 Od jaké vlhkosti sklepa volit vyšší krytí?
 Víte o zvýšení IP kódu na IP 69?
 Jaké krytí má běžná domácí elektronika napájená ze zdoje bezpečného mn SELV?
 V které normě nebo vyhlášce je uvedeno, že dveře rozvaděče musí být zavřené?
 Je krytí IP44 pro venkovní prostředí elektroměrového sloupku dostačující?
 Počítá se krytí svítidla, nebo žárovky?
 Jak odstranit kondenzaci vlhkosti v plombovaném krytu jističů?
 Je možno osadit do vlastní domácnosti rozvaděč, s krytím po otevření < IP40?
 Je krytí IP68 pro trvalé ponoření?
 Ochrání sprej "NANOPROTECH Electric" elektroniku proti vlhkosti a vodě?
 Kde koupit gumové těsnění do duralové "U" rozvodnice?
 Jak řešíte kondenzaci vodní páry?
 Jaké krytí musí mít svítidla ve sprchách školní tělocvičny umístěná mimo zóny?
 Co to tvoří u zásuvek zvýšenou ochranu?
 Mohu rozšířit průchod ABB Variant+ pro dva kabely tak abych nepřišel o IP54?
 Mohu použit v prašném prostředí frekvenční měnič v krytí IP20?
 Je instalace spínače s krytím IP65 ve vlhkém prostředí závadou?
 Jak přistupujete k stožárům VO z hlediska elektrického krytí IP?
 Jaké krytí IP mají spínače od ABB?
 Jaké krytí má mít svítidlo nad umyvadlem ve výšce 1,8m?
 Ako sa po montáži signálnych LED do predných dverí mení IP rozvadzaca?
 Jak posoudit krytí rozvaděče pokud v něm byl při montáži vytvořen další otvor?
 Co je pro přístroje v rozvaděči horší, prach nebo vysoká teplota?
 Co znamená krytí IP XX S ?
 Jak byste provozovali transformátor s krytím IP00 při školní výuce?
 Je chybějící kryt před UV zářivkou na jevišti pro kladnou revizi problém?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.069 sekund, 22 dotazů.