Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak moc hrozí v našich končinách blackout?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 4 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak moc hrozí v našich končinách blackout?  (Přečteno 19621 krát)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« kdy: 16.06.2019, 16:23 »

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/507789-jizni-ameriku-postihl-velky-blackout-bez-proudu-je-48-milionu-lidi.html

Hrozivé kolika lidí se to týká. Co by se stalo stát se to u nás. Kolabovala by doprava (problém s palivy) ? Co lékařská pomoc? Co ochrana majetku a možné rabování? Co banky a virtuální peníze v nich uložené?  A jak by to ustála Elektrika.cz?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 16.06.2019, 17:05 »

Nerad šířím negativní zprávy, ale mám trochu strach, že až skutečný větší výpadek by seriozně otestoval připravenost, dostatečně zálohování toho nejdůležitější ho...

Není to tak dávno, co jsem si šel koupit nějakou drobnost, myslím že to byl vypínač..
Pan prodavač mi slíbil, že mi ho prodá, pokud budu platit v hotovosti a bude mi stačit ručně psaná účtenka, v sousední ulici poškodili kabel a jsou "bez proud"...
A to je jen taková maličkost
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #2 kdy: 16.06.2019, 17:29 »

U nás je to dost nepravděpodobn é.

Amíci (i jižní) mají přenosovou síť dost "lineární" a řídkou. Když spadne jeden velký zdroj ve špičce, dojde okamžitě k přetížení těch ostatních a popadá to jako domino.

Evropa má přenosovku dost zasíťovanou, takže když dojde k výpadku velkého zdroje, postižená část se odstřihne do ostrova, přenosovka přepne a jede se dál.

Mimochodem, blackout se každý rok cvičí. Rychlost reakce PS, rychlost náběhu záložních zdrojů...

Výpadek určité části území se stát může, ale nějaký rozsáhlý malér přes půl Evropy bych skoro vyloučil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #3 kdy: 16.06.2019, 17:34 »


O co jde? Píšou, že byli jen bez proudu! Aspoň napětí jim zůstalo!  tanecek tanecek tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #4 kdy: 16.06.2019, 17:43 »


Hrozivé kolika lidí se to týká. Co by se stalo stát se to u nás. Kolabovala by doprava (problém s palivy) ? Co lékařská pomoc? Co ochrana majetku a možné rabování? Co banky a virtuální peníze v nich uložené?
Tak o světě bez elektriky to dostatečně výstižně popsal Ondřej Neff v románu TMA.
Tedy povinná četba každého elektronauta!
https://www.databazeknih.cz/knihy/tma-29552?c=all
Psát cokoliv, to bych ho musel citovat.

A jak by to ustála Elektrika.cz?
To asi už vůbec není potřeba rešit. Ta běží na serverech VUT a až těm zdechnou všechny zálohy, tak to už by člověk stejně neměl čím a přes co na ni koukat!  tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #5 kdy: 16.06.2019, 18:03 »

Sám se toho v našich končinách příliš neobávám. Pokud by se něco takového stalo, domnívám se že půjde jen o lokální problém, který do pár dní vyřeší poruchová služba distributora. Také nevěřím v to, že by celá zem byla najednou potmě.
Spíš se ptám takříkajíc v akademické rovině. Přemýšlím jak by to probíhalo a co by se dělo v případě že by to trvalo moc dlouho.

Tak o světě bez elektriky to dostatečně výstižně popsal Ondřej Neff v románu TMA.

Díky za tip.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #6 kdy: 16.06.2019, 18:15 »

Tak jsem koukl na BBC a vypadá to tam jako když všichni odjeli na dovolenou a nezapomněli zhasnout!
 tanecek
Jinak na BBC neříkají, že je jižní Amerika bez proudu! (power failure) To říkají jen české Novinky.cz! A představte si, že ani brněnská rádia nemluví hantecem, tak Novinky.cz by mohly taky informovat správně a ne lidově.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 16.06.2019, 18:26 »

... bez proudu! ... To říkají jen české Novinky.cz
Uvedené médium není určeno pro informování odborné, nýbrž laické veřejnosti. Proto používá její mluvu - a lid obecný to jinak neřekne.
Byl to ten slavný den,
kdy k nám byl zaveden
elektrický proud...
...Dále proud se přelévá
do stodoly, do chléva...

P.S. A teď to zaznělo i ve večerních zprávách ČT1.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #8 kdy: 16.06.2019, 19:25 »

Elektrický valčík by se měl povinně učit už na základce.

Kdo si tam nastrká hřebíky,
Vyhoří a začne od píky.

Jinak pod pojmem blackout se schovají velmi různé situace.

Obvykle se tím myslí rozsáhlý výpadek sítě na velkém území.
U nás je to třeba odstavení jednoho zdroje do ostrova. Takový zdroj se pak blbě najiždí,  pokud sám nemá vnější zdroj. Start do tmy. Pak třeba musí pomoct přečerpávačka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Miroslav Hlaváč
*
Offline Offline



Elektřina má pomáhat,ne zabíjet!


« Odpověď #9 kdy: 16.06.2019, 19:57 »

Přátelé vůbec to nesouvisí s Elektrikou ale všimli jste si zajímavého výpadku plynu v důsledku znečištění?
tak až tohle ..náhodou...vz nikne v zimě...my za to nemůžeme plynovod zamrzl..západn í Evropa v p.......
a pak se bavte o biodiverstě větrných slunečních...P ak budeme řešit BlackoutTotal

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miroslav
Miroslav Hlaváč
*
Offline Offline



Elektřina má pomáhat,ne zabíjet!


« Odpověď #10 kdy: 16.06.2019, 20:12 »

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/507789-jizni-ameriku-postihl-velky-blackout-bez-proudu-je-48-milionu-lidi.html

Hrozivé kolika lidí se to týká. Co by se stalo stát se to u nás. Kolabovala by doprava (problém s palivy) ? Co lékařská pomoc? Co ochrana majetku a možné rabování? Co banky a virtuální peníze v nich uložené?  A jak by to ustála Elektrika.cz?

Pane kolego já věřím že jste zažil tkzv. energetitickou situaci protože krize se tomu nesmělo říkat:
Zákaz televize -ale VB měla benzín na to aby sledovala kdo  má puštěné ZDF,ADR,BR,
Naše TV vypnuta ale na německých programech čs pohádky-ale na to sledování měli...
Zákaz topení staveb:Aˇto klidně promrzne -na jaře postavíme znovu...


A teď si představte skutečnou Jadernou zimu...
Já to nechci,věřím že vy také ne.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miroslav
Ivan Taraba
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 16.06.2019, 23:51 »

Osobně si myslím, že v našich končinách je pravděpodobnos t blackoutu velmi nízká.
Pokud vás zajímá téma připravenosti, podívejte se např. na http://www.prepper.cz/ určitě to stojí aspoň za zamyšlení.

O co jde? Píšou, že byli jen bez proudu! Aspoň napětí jim zůstalo!  tanecek tanecek tanecek
Jenže k čemu je napětí bez proudu? Od elektřiny očekáváme výkon a ten se bez proudu nedostaví  Mrknutí

Přátelé vůbec to nesouvisí s Elektrikou ale všimli jste si zajímavého výpadku plynu v důsledku znečištění?
tak až tohle ..náhodou...vz nikne v zimě...my za to nemůžeme plynovod zamrzl..západn í Evropa v p.......
a pak se bavte o biodiverstě větrných slunečních...P ak budeme řešit BlackoutTotal
Podobná situace tu byla v roce 2009, kdy nám naši "slovanští" bratři típli plyn. Naštěstí máme veliké zásobníky plynu, které nás vydrží zásobovat několik měsíců i v zimě. Po této zkušenosti se kapacita zásobníků ještě navýšila.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #12 kdy: 17.06.2019, 06:24 »

Jenže k čemu je napětí bez proudu? Od elektřiny očekáváme výkon a ten se bez proudu nedostaví  Mrknutí
No, v tomto případě zůstali obyvatelé v napětí z očekávání toho svého proudu ... proto jim alespoň napětí zůstalo!  tanecek

Uvedené médium není určeno pro informování odborné, nýbrž laické veřejnosti. Proto používá její mluvu - a lid obecný to jinak neřekne.
Právě proto má hovořit správně aby je neutvrzovalo v bludech. Profesor List o tom mluvil už skoro před sto léty. Odborníci a média mají šířit osvětu ve správném názvosloví ... A veřejnoprávní média to striktně dodržují. Argument pro používání lidové mluvy neobstojí.

Bohužel někteří editoři zrovna chyběli, když se na základce probíral Ohmův zákon.

Kdysi jsem na ČTK diskutoval o přechylování cizích přijmení během sportovních přenosů v rádiu, kdy se příjmení hráček smrskla na děj typu:" ..ová přihrává ...ové a obelstila ... ovou, naštěstí ... ovou zastavila ...ová". Byl jsem sice pochopen, že vůbec z takového komentáře nebyla hra jasná, leč mi bylo vysvětleno, že zprávař musí dbát na správné vyjadřování a nemůže to měnit.

A tak stejně jak je podceňovaný elektrikář, úplně stejně se přistupuje i k názvosloví. Proud nebo napětí? Kabel nebo vodič? Pod napětím, pod proudem? Přepě'tový chránič? Obloukový jistič? Nulák je to, kde je zem a ten nekope? To je přece jedno, on si to ten, kdo tomu chce rozumět přebere.

Ale to je sakryš jiné téma. Trochu jsem se na dovolené rozepsal. Tak to pak přesuneme jinam.  tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 17.06.2019, 08:47 »

Sám se toho v našich končinách příliš neobávám. Pokud by se něco takového stalo, domnívám se že půjde jen o lokální problém, který do pár dní vyřeší poruchová služba distributora. Také nevěřím v to, že by celá zem byla najednou potmě.
Spíš se ptám takříkajíc v akademické rovině. Přemýšlím jak by to probíhalo a co by se dělo v případě že by to trvalo moc dlouho.

Díky za tip.
V akademické rovině nevím, prakticky by se skokově zvýšila porodnost a klesla spotřeba piva, bo teplé se chlastat nedá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 17.06.2019, 09:21 »

A veřejnoprávní média to striktně dodržují. Argument pro používání lidové mluvy neobstojí.
Ale kde že. Jak jsem již psal - ve večerních zprávách na ČT1 ten proud zazněl 4x, z toho 3x z úst Písařovic Daniely.
V příslušné zprávě ČTK je ten proud 5x.

P.S. Zrovna tak občas někdo v ČT vymyslí nějakou zkomoleninu místního jména, a všichni se toho chytnou jak nechci říct co. Příklady: Šarm Aš Šajch (byl jsem tam, jmenuje se to Sharm El Sheikh a místňáci to vyslovují šarmešejk příp. šarm’šejk),  Abú Zabí (byl jsem tam, jmenuje se to Abu Dhabi a místňáci to vyslovují abúdabí). Zaregistroval jsem dokonce humornou scénku, kdy Jakub Železný pravil z obrazovky “abúzabí promiňte abúdabí”  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #15 kdy: 17.06.2019, 09:38 »

Tak už jim to zase jede.

Podle všeho za výpadek může bouře, která odstavila velké vodní elektrárny Yacyretá (3,2GW) a  Salto Grande (1,89GW). Přenosová síť výpadek výkonu nezvládla a ostatní zdroje začaly vypínat frekvenční ochrany.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #16 kdy: 17.06.2019, 10:17 »

Ale kde že. Jak jsem již psal - ve večerních zprávách na ČT1 ten proud zazněl 4x, z toho 3x z úst Písařovic Daniely.
V příslušné zprávě ČTK je ten proud 5x.

P.S. Zrovna tak občas někdo v ČT vymyslí nějakou zkomoleninu místního jména, a všichni se toho chytnou jak nechci říct co. Příklady: Šarm Aš Šajch (byl jsem tam, jmenuje se to Sharm El Sheikh a místňáci to vyslovují šarmešejk příp. šarm’šejk),  Abú Zabí (byl jsem tam, jmenuje se to Abu Dhabi a místňáci to vyslovují abúdabí). Zaregistroval jsem dokonce humornou scénku, kdy Jakub Železný pravil z obrazovky “abúzabí promiňte abúdabí”  Smích
To Abuzabí je asi český vynález. Stejně tak třeba Los Endžls, Coloredo řekne jen Čech. Náhodou Jakub má docela pozitivně kritický pohled na některé kouzla která se na mediální scéně předvádějí. Je to už nějaký rok, co jsem s ním v Uherském Hradišti strávil na LFŠ několik dnů.

Jenže výslovnost je věc lidové tvořivosti (nojbůk, inbus, střešně) a to žádná pravidla nenarovnají, mezitím technické výrazy jsou výsadou lidí znalých. Tím, že je někdo nepoužívá, nedělá službu dalším neznalým, pouze ukazuje, že té problematice moc nerozumí. A možná to, co říká nemusí být až tak pravda.

Jeden můj profesor, jak později prozradil, přezkušoval s mírným ohledem na používané výrazy studenta. Prý je dbře, že lidé prozrazují s kým máme tu čest, alespoň máme indicie jeho hloubky znalostí. Tehdy jsme ho měli za úplného idiota, i když byl ale OK. Dnes jeho filtr rád používám a věřím, že i sám když použiju v jiném oboru špatný výraz prozradím, že je asi prostředí o kterém se zmiňuji vzdálené asi jako španělská vesnice.


Tak už jim to zase jede.
Tak si odpočinuli od práce. Ušetřili za elektriku a budou mít zase nač vzpomínat. :-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #17 kdy: 17.06.2019, 10:36 »

To Abuzabí je asi český vynález.

Česká transkripce z Arabštiny, ale i Čínštiny je odlišná od té anglické. Nejspíš je to dáno historicky. Lépe odpovídá výslovnosti. To co anglický mluvčí vysloví jako Šarm, my máme tendenci vyslovit jako Sharm. Nebo se vám líbí transkripce Asad -> Assad?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Stran: [1] 2 3 4 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.045 sekund, 23 dotazů.