Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Je možné umístit zářivku s krytím IP 20 nad dřez se sprchou ?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je možné umístit zářivku s krytím IP 20 nad dřez se sprchou ?  (Přečteno 22250 krát)
Miloš Klíma
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 26.01.2007, 14:41 »

Jaké je řešení správného a bezpečného osvětlení nové kuchyňské linky?

Oblasti nad dřezem.
Při řešení developerských projektů kuchyně v nově stavěném bytě byly vybrány standardní zářivková svítidla s krytím IP 20 a hliníkovým pláštěm včetně vypínače.
Umístění zářivky je navrženo přímo nad kovovým dřezem s vodovodní baterií tvořenou výsuvnou sprchou o délce 60cm.
Nejsem elektrikář, ale nemyslím, že by to bylo z bezpečnostního hlediska rozumné.
Rád bych znal váš názor a případná doporučení, jak řešit situaci (proudový chránič?).
S bodovými světly na 12V v kuchyni nepočítáme.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #1 kdy: 26.01.2007, 16:42 »

V podstatě opakované téma. Více zde: http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,4122.0.html
blízké téma: http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,3874.0.html ; http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,3827.0.html

V každém případě by to měl řešit projektant elektro, který by měl navrhnout instalaci vhodnou do umývacího prostoru (typem a rozmístěním) ,  dle ČSN 2000-7-701/ čl.701.55 N1.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jaroslav Matějka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 26.01.2007, 18:07 »

Podle mě pokud bude mít krytí IP20 je to špatně, protože v tomto prostoru je možný výskyt stříkající vody ohraničený půdorysem umyvadla. Doporučil bych IP44. Rozhodně IP20 ne   Hněv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
sigut
« Odpověď #3 kdy: 26.01.2007, 18:45 »

Při řešení osvětlení nad dřezem kuchyňské linky postupuje projektant dle ČSN 332000-7-701.Kovové osvětlovací těleso s vypínačem, krytí IP20 umístěné přímo nad dřezem není schopno bezpečného provozu.ČSN 332000-7-701 čl.701.55 N1 čl.701.53 N1
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloš Klíma
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 29.01.2007, 18:13 »

Děkuji za poskytnuté rady. Prošel jsem si uvedené odkazy a rád bych si ověřil, zda jsem pochopil, kde jaká řešení jsou možná pro umístění svítidla nad umývacím prostorem:
1. umístění svítidla výše 2,5 m nad podlahou - libovolné řešení
2. v intervalu 1,8-2,5 m nad podlahou:
2.a. vnější části z trvanlivého izolantu, kryto sklem
2.b. pokud vnější části z kovu, tak je nutné zapojení přes proudový chránič
3. níže 1,8 m nad podlahou a současně výše 0,4 m nad horním okrajem dřezu (umývacího prostoru):
3.a. svítidlo z trvanlivého izolantu musí být kryto nárazuvzdorným sklem + min. IPx1 (platí i pro sprchu? - stříkající voda pod různým úhlem)
3.b. pokud vnější části z kovu, tak je kromě splnění podmínek v 3.a. navíc nutná doplňková ochrana proudovým chráničem

Dotaz: Platí totéž pro použití svítidel na 12 V a zapojení SELV? nebo je možné použít nižší krytí, popř. vnější části z kovu  ?

Na základě Vámi poskytnutých informací jsem došel k tomu, že jsem zavrhnul původně nabídnuté řešení ze strany projektantů kuchyně (kovové svítidlo s IP20) s tím, že bude nahrazeno jiným svítidlem, které si již dodám sám. Umístit svítidlo mimo oblast umývacího prostoru je obtížné vzhledem k příliž blízké stěně zdi a z druhé strany ledničky.
Předem děkuji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #5 kdy: 29.01.2007, 20:07 »

1. - ano ; 2.a - ano ; řešení 2.b - norma neuvádí, ale osobně se domnívám, že je co do bezpečnosti akceptovatelné ; 3.a. - ano ...sklem, nebo ochranným košem ; 3.b - dtto 2.b + splnit 3.a (slo,koš)
Instalování svítidel v koupelnách a umývacích prostorech má nejméně tři bezpečnostní aspekty.
1. ochrana před dotykem v případě poruchy -  to řeší plastové svítidlo a citlivá proudový chránič.
2. ochrana před vodou to je min. krytí IP (v um.prostoru IPx1, v koupelnách dle zóny)
3. ochrana před mechanickým poškozením - to je to tvrzené sklo nebo koš, v případě nastříkání vody na rozpálené sklo může dojít k jeho rozprsknutí a poranění osob. Proto zvýšená ochrana použitím SELV neřeší bod. 3, pouze 1. a částečně 2.

Na druhou stranu bych ze sprchové hadice u kuchyňského dřezu nedělal tragédii. Je  třeba uvažovat, že kuchyň budou užívát svéprávní lidé s vyvynutým pudem sebezáchovy a nebudou sprchou svévolně stříkat kolem sebe.  Úsměv
Analogicky platí že ani u vany s pohyblivou sprchovou hlavicí se nerozšiřuje zóna 0 a 1 o délku sprchové hadice, tím méně bych si to myslel o umývacím prostoru.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

sigut
« Odpověď #6 kdy: 30.01.2007, 06:23 »

Děkuji za poskytnuté rady. Prošel jsem si uvedené odkazy a rád bych si ověřil, zda jsem pochopil, kde jaká řešení jsou možná pro umístění svítidla nad umývacím prostorem:
1. umístění svítidla výše 2,5 m nad podlahou - libovolné řešení
2. v intervalu 1,8-2,5 m nad podlahou:
2.a. vnější části z trvanlivého izolantu, kryto sklem
2.b. pokud vnější části z kovu, tak je nutné zapojení přes proudový chránič
3. níže 1,8 m nad podlahou a současně výše 0,4 m nad horním okrajem dřezu (umývacího prostoru):
3.a. svítidlo z trvanlivého izolantu musí být kryto nárazuvzdorným sklem + min. IPx1 (platí i pro sprchu? - stříkající voda pod různým úhlem)
3.b. pokud vnější části z kovu, tak je kromě splnění podmínek v 3.a. navíc nutná doplňková ochrana proudovým chráničem

Dotaz: Platí totéž pro použití svítidel na 12 V a zapojení SELV? nebo je možné použít nižší krytí, popř. vnější části z kovu  ?

Na základě Vámi poskytnutých informací jsem došel k tomu, že jsem zavrhnul původně nabídnuté řešení ze strany projektantů kuchyně (kovové svítidlo s IP20) s tím, že bude nahrazeno jiným svítidlem, které si již dodám sám. Umístit svítidlo mimo oblast umývacího prostoru je obtížné vzhledem k příliž blízké stěně zdi a z druhé strany ledničky.
Předem děkuji.

.
I pro svítidla na 12V platí.ČSN 332000-7-701 čl.701.55.N1 odst.b, čl.701.53.N1
(Pozn.zdroj SELV se umisťuje mimo umývací prostor)
Návrh, zhotovení a revizi instalace provádí osoba s kvalifikací  dle vyhl.50/78 Sb. §10,6,9.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloš Klíma
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 30.01.2007, 16:14 »

Děkuji panu Karvánkovi za velmi přehledné odpovědi.
Ohledně návrhů instalace a její realizace - celou část provedou, jak mi bylo sděleno, pracovníci kuchyňského studia (s odpovídající kvalifikací, ale prý bez revizní zprávy). Bohužel jejich původní návrh byl umístění zářivkového tělesa s IP20 nad dřez. Osobně provedu pouze dodávku vhodného svítidla (splňuji §11 vyhl.50/78 Sb.,  takže vím, co si mohu a nemohu dovolit a alespoň trochu se v dané problematice orientuji...).
Je jen trochu problém nalézt vhodná zářivková tělesa s odpovídajícím krytím alepoň IPx1.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Bartoš
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 31.01.2007, 01:19 »

Problematiku koupelnového nábytku jsem nikdy nesledoval, teď jí sleduju okrajově, neboť se asi v blízké době tímto problémem budu muset zabývat. Mám obavu z toho, že pokud bych v obchodě s tímto sortimentem vyřadil výrobky, které nesplňují uvedené podmínky (např. jak je uvádí p. Karvánek),  tak mi nezbyde vůbec nebo skoro nic. Nelze vyloučit, že projektanti elektro a návrháři koupelnového nábytku jsou dva živočišné druhy, které se nikdy nepotkaly. Možná to souvisí s prozaickou skutečností, že tyto výrobky jsou navrhovány především s ohledem na požadavky potenciálních zákazníků (v tomto případě bych spíše řekl zákaznic),  tedy estetické vlastnosti.

Drobná poznámka k prohlášení, že návrh, zhotovení a revizi instalace provádí osoba s kvalifikací dle vyhlášky té a té paragrafu toho a toho. V reálném životě zhotovení elektroinstala ce provádí ten, kdo je schopen a za investorem obětovanou cenu a v investorem vynašlém termínu ochoten to udělat (se všemi důsledky, které z toho vyplývají) a revizi instalace provádí revizák coby osoba s kulatým razítkem (musím mu věřit, že ho získal legálně).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #9 kdy: 31.01.2007, 16:37 »

Tak, myslím, že pan Bartoš popsal realitu tak jak dnes je.
2. odstavec - to je zcela přesné, snad jen poznámka o získání oprávnění RT realita může být někdy mnohem horší (ještě jsem neviděl žádného člověka co se vydával za RT, zato řadu RZ, které asi psali oprávnění RT, však oslepnuvší na závady)
1. odstavec - zcela přesné, jen mi není jasné jak je možné, že se taková bezpečnostní zvěrstva legálně prodávají?

Bohužel ovlivnit některou z dříve popsaných skutečností je mimo možnosti sebepoctivější ho elektrikáře na tomto fóru.  Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Mohu mit svetlo primo nad vanou?
 Jaké použít zářivky do vlhkého prostředí?
 Jakou zvolit koupelnovou skřínku (někdo tomu říká galerka) do koupelny?
 Je správný požadavek projektanta na stropní svítidla s IP23 pro kuchyň,...?
 Jakou máte zkušenost s LED žárovkami na 230V?
 Poradíte mi s osvětlením koupelny?
 Jaká je správná vzdálenost bodovek v podhledu od původního stropu?
 Existuje transformátor na víc bodových světel?
 Jaké svítidlo mám použít do garáže?
 Je vhodnější v koupelně osvětletlení 230V nebo raději zvolit 12V přes trafo?
 Lze předělat halogenovou lampu na halogenidovou?
 Poradíte mi jak vyřešit světlo v podkroví?
 Jak vybrat transformátor pro bodová svítidla 12 V ?
 Lze pridat k pohonu vrat i svetlo?
 Jaká svítidla použít na osvětlení prostoru dílny?
 Jaký použít typ bodovek pro umístění do dřevěných schodů?
 Kam je lepsie pripojit svetlo nad umyvadlom?
 Jak efektivně, lacině a zárověň i esteticky osvětlit rovné schodiště?
 Kde sehnat žárovku, které nebude vadit blikání?
 Jak daleko dosvítí výbojka s hodnotou 459 cd?
 Jaký typ světla použít nad sprchový kout?
 Jaké LED osvětlení použít pro rampu v kuchyňské lince?
 V čem je kouzlo bodovek?
 Jaké máte poznatky s 21 LED halogenovými žárovkami na 230V?
 Jaký je rozdíl u svítidel s tlumivkou a předřadníkem?
 Jak připevnit venkovní světlo na zeď před zateplováním?
 Jaké namontovat světlo do plechové digestoře v paneláku?
 Existují bodovky pro zabudování do zdi ?
 Jak watově výkonné světlo zvolit do obývacího pokoje?
 Jaká jsou nejvhodnějí zářivková tělesa pro osvětlení tělocvičny?
 Je v prodeji zářivka, která se dá stáhnout jako lustr?
 Lze vůbec doporučit nějaké zářivkové svítidlo pro schodiště s automatem?
 Jaká svítidla byste navrhovali do hobby dílny 12x10m?
 Poradíte mi s připojením halogenových bodovek v šatních skříních?
 Jak vyřešit automatické rozsvěcení/zhasínání zárivkových svítidel?
 Jaké napětí mám zvolit pro osvětlení bytu - 12V nebo 230V?
 Ako realizovať osvetlenie vnútornej časti zahradného grilu?
 Mohu použít osvětlovací prvky pro film z cizí země?
 Jak silné trafo mám použít k napájení bodovek?
 Jsou vhodnější do koupelny bodová světla na 12 nebo na 240 voltů?
 Existuje stmívač, který zapíná do plného jasu?
 Jakou mám použít UV zářivku pro UV lampu do pece na gelové nehty?
 Lze použít na strop koupelny světla s krytím IP20?
 Poradíte mi s rozptylem světla v koupelně?
 Jaké zvolit osvětlení v podkroví pod reflexní folii?
 Jaké bodová světla použít do zatepleného sádrokartonu?
 Jaký typ osvětlení zvolit v novostavbě RD?
 Jak se staví elektriáři k vánoční výzdobě?
 Jaké bodovky mohou být v rampě u kuchyňské linky?
 Jaké svítidla (zmetky) lze zakoupit se značkou CE?
 Poradíte jakou rohovou bodovku pod kuchyňskou linku?
 Jak hodnotit LED osvětlení?
 Omezuje mne něco při pořízení LED osvětlení v domě?
 Daju sa kupit bodove svetla pod omietku?
 Jaký typ LED bodové žárovky použít na osvětlení obchodu?
 Jak správně rozmístit bodovky v sádrokartonovém stropě?
 Existuje svítidlo s PIR a nuceným svícením?
 Jaké osvětlení zvolit pro intenzivní osvětlení zahrady?
 Jak přidělat světlo do koupelny, když mu brání ocelový hák ve stropu?
 Jaký druh bodového osvětlení zvolit do obýváku?
 Jaké bodové svítidlo lze umístit na strop koupelny?
 Jaké LED svítidlo doporučíte k digestoři?
 Je otevřené kancelářské zářivkové svítidlo vhodné do kuchyně?
 Môže ísť LED pás ponad umývadlo v kuchyni?
 Jaké použit světelné zdroje ve vlhkých prostorách?
 Jaké označení hledat k určitému bodovemu osvětlení?
 Jaké krytí a provedení musí mít zásuvky a světla v paneláku ve sklepě?
 Jaký průřez vodičů zvoli k LED světlům 36W 12V aby nepohasínaly?
 Jak řešit osvětlení ve sklepě, kde kondenzuje voda na svítidlech a vypínači?
 Jaké může být typové označení stínidla krytu ze skla?
 Jaké zvolit osvětlení klenuté dílny?
 Kam u dřezu umístit světlo?
 Jaké napětí bodového svítidla je vhodné do sprchovacího koutu?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.061 sekund, 23 dotazů.