Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak správně ověřit revizním přístrojem podezření na probíjení zdi?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak správně ověřit revizním přístrojem podezření na probíjení zdi?  (Přečteno 14255 krát)
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« kdy: 17.04.2019, 19:56 »

Předpokládám, že mnoho z vás se už setkalo s tím, že mu zedník s odstupem času řekl, že ho brněla zeď.

Situace je následující v po nově provedené rekonstrukci elektro, kdy byly všechny staré dráty odstříhány a odpojeny z rozvaděče a odpojené (odstříhané) konce vodičů zazděny. Mi dnes zedník řekl, že když dělal finální úpravu, brněla ho zeď, prováděli mokré práce (štukování a nátěry) okolo hlavního rozvaděče. Příprava pro zedníka byla provedena tak, že spínací přístroje a zásuvky byly vyndány z krabice vloženy do igelitových pytlíku a pyptlíky zaizolovány (nemají styk se zdí). Elektroinstala ce je pod napětím a je provedena kabely CYKY vše je spojováno pouze pod krabicemi a samozřejmě v rozvaděči jističe jsou na DIN a nepředpokládám, že by do nich zedník dokázal dostat vodu.

Potom co jsem dokončil elektroinstala ci (dělal jsem ji já komplet celou na dvě etapy) provedl jsem kompletní kontrolu (revizi) Eurotest 61557 nikde nebyl problém izolační stav byl v pořádku, chrániče také drží. O víkendu ještě jednou zkontroluji jestli jsem někde nepřehlédl provizorku s první etapy (ta by mohla vest napětí na zazděný vodič).

Potřeboval bych poradit od zkušenějších kolegů jak prověřit bezpečnost instalace aniž bych musel vše namočit a doufat, že se problém opět objeví. Případně jakou funkci na revizním přístroji použít na hledání tohoto problému, měření izolačního stavu už není dost dobře možné, jsou již připojeny spotřebiče v kuchyni, osvětlení a další.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Jiří Mudra
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 18.04.2019, 08:20 »

Bez alespoň zvlhčení zdiva to možná nebude lehké. Osobně bych podle výpovědi zedníka vytipoval místo, oblast kde byl problé.
Starší žehličku bez teflon.povrchu (nebo obdobný předmět) bych připojil pouze na PE a měřil procházející proudy při "žehlení" povrchu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář - údržbář §6, §8
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 18.04.2019, 08:39 »

Píšete, že šlo o rekonstrukci. Předpokládám starší cihlovou výstavbu ?
Při omítání špalety stále zedníci zatloukají skoby do zdi, aby jim podržely lať. Pak stačí tou skobou chytit kabel a je to.
Pokud to probíjelo v okolí rozvaděče, tam bude asi ta případná porucha.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #3 kdy: 18.04.2019, 08:50 »


Starší žehličku bez teflon.povrchu

A nestačila by mírně upravená žehlička elektrikářská?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 18.04.2019, 08:53 »

Já měl kdysi v takovém případě výhodu.
Zasádrované konce vedení 4× bez pytlíků.
Byla to vlhká místnost a to místo na zdi bylo suché.
Taky bych si udělal plošnou sondu a měřil radši proti zemi napětí.
Jestli to cítil, tak to mohlo být tak od 40V výše.
Nějaký ten volt by se tam mohl najít i za sucha.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 18.04.2019, 09:00 »

No, pokud je rozvaděč plechový, tak před pokusy se zdivem, kde si myslím, že se v suchém stavu najde prd, bych se zaměřil na PEN a doprovodné niance ohledně pospojení obecně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 18.04.2019, 09:24 »

Souhlas.
Problém určitě bude, proti čemu to měřit.
PEN nebo PE může být "nic moc" už na přívodu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #7 kdy: 18.04.2019, 09:43 »

Osobně bych odpojil veškeré spotřebiře a svítidla, a měřil izolační odpor. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #8 kdy: 18.04.2019, 10:21 »

Já bych zkusil doutnavkovou zkoušečku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #9 kdy: 18.04.2019, 11:14 »

Diky za reakce, jedná se o starý objekt, z cihel a betonových překladů, já jsem si to i celý zahodil a za štukoval, no ale musím se přiznat, že štukuju podobně jako zedník tahá elektriku :-) . Takže jsem ho pozval ať to cely opraví, takže to celé natáhl do perlinky a potom štuk a nový nátěr. Rozvaděč je od OEZ s ocelovým rámem ten je pospojovaný, takže zkusím měřit body na zdi proti rámu.
Mimo to, nad rozvaděčem má být ještě polička, ta je dělaná na závitové tyče 8mm ty jsou kotveny přes stavební lepidlo do betonového překladu nad rozvaděčem do hloubky cca 6cm. (ideální elektrody) Tak uvidím co naměřím, nechce se mi to ignorovat, když to nenajdu, ale tak nějak netuším co dál když mi dojdou nápady.
Problém je v tom, že CYKY kabely jedou i pod vodou bez problémů a vím, že v okolí místa co uvádí zedník není ani jeden spoj.
Ještě mě napadá, jestli nemůže být něco zavlečeno z venku ze vzdušného vedení, starý dům přípojka je vrchem přes kovovou trubku, vodiče staženy do pojistek, dál do elektroměru a pak do hlavního rozvaděče, při rekonstrukci jsem měnil jen vodiče z elektroměru do hlavního rozvaděče. Trubku jsem nikdy neměřil, ale pravidelně na ni sahám i za vlhka a je v pohodě (nikdy mě nepraštila, mám na ni klíče od rozvaděče)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #10 kdy: 18.04.2019, 11:18 »

Tomáši, nějak se v tom popisu ztrácím. Co nějaká malůvka? Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #11 kdy: 18.04.2019, 11:43 »

Bohužel mám jen starou fotku ze začátku, momentálně tam vedou ještě kabely na kuchyň a nad rozvaděčem jsou jeste dva svazky TV a internetu. Zedníka to koplo někde u té krabice v pravé části, ale ta krabice je dávno zrušena a vše co do ní vedlo už tam není. Elektroměrový rozvaděč je na na druhé straně zdi (venku).


* IMG_20180305_110548.jpg (433.35 KB, 1439x1920 - prohlédnuto 1055 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Mikulecký
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 18.04.2019, 13:16 »

Osobně bych odpojil veškeré spotřebiře a svítidla, a měřil izolační odpor. Úsměv
Izolační odpo proti zdi?
Pokud hřebíkem chytnu okraj jedné fáze, co tím Vaším
pokusem změřím.??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #13 kdy: 18.04.2019, 17:09 »

... co tím Vaším pokusem změřím.?
Izolační odpor?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 18.04.2019, 18:00 »

Bez namočení zdi v místě kde ho to tlouklo se nic nezjistí ani měřením izolačního stavu. Rozprašovač, řádně namočit a pak měřit jednotlivé vývody, které jdou tím místem. I zaházená krabice se starým věnečkem má v suchém štuku dobrý izolační stav. Našel jsem ji až po namočení způsobem, který tu nemohu zveřejnit aby to někdo nezkoušel opakovat.   Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #15 kdy: 18.04.2019, 18:07 »

Když instalace probíjí, nic není jednodušší než změření IZO ....
Proč? Protože uniká někde mimo izolaci proud!! Pak to kope, brní....
I bez namočení se to dá určit předběžně. Pak např. může na 100% zjistit kabel i třeba namočení rozprašovačem, po celé délce kabelu který je ve zdi.
Může se i dostat voda do krabice při omítce! I to jsem zažil, že zedník se třepal i s lžící, kterou opravoval omítku kolem krabice, kde byl papír jako kryt, než se dá klasický po ukončení omítek.

Musíte ale najít ten správný kabel, co je narušený!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Lukáš Láryš
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 18.04.2019, 19:13 »

Řešil jsem jednou podobný problém a přesné místo jsme zjistili termokamerou, unikající proud vysušil okolí rychleji než zbytek zdi a ta pak měla malinko vyšší teplotu. Ovšem omítky byly nové (novostavba). Měření izolačního odporu nám nepomohlo, protože v místě poškozeného kabelu byla omítka již zcela vysušená.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 18.04.2019, 19:21 »

Měřit Riso proti suché cihle a písku, to je kumšt Úsměv
Otázka je, co zedníka brnělo, sice už jsem zažil tančícího zedníka při zazdívání díry po staré RIS, kde zůstal nečekaný hadrák, sloužící k černému odběru a který nyní dodával, ale jsou situace, kdy brnění způsobuje obyčejný pohyb ruky kdy je nějakým způsobem podrážděno nervové zakončení, zejména při různém namožení a podobně.
Možné je i že zedník vnímal rozdíl potenciálů země, kdy byl opřen o rám rozvaděče a šudlal po vlhké zdi s jiným potenciálem. Někdo vnímá bolestivě i 4,5 voltovou baterii na zpocené ruce.
Termovize je dobrý nápad, ovšem opět vyžaduje vodu. Protože každý termokameru nemá poruce, asi bych jako alternativu viděl namočit a použít alobal jako plošnou sondu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.052 sekund, 22 dotazů.