Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Mohu zasahovat do nového staveništního rozvaděče?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 ... 3 4 5 [6] 7 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mohu zasahovat do nového staveništního rozvaděče?  (Přečteno 36719 krát)
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #90 kdy: 22.03.2019, 16:02 »

Já nezasahuji do stávající elektroinstala ce, nepotřebuji ani přechodku 4P na 5P, ani PEN Cu 10mm2 a po upřesnění hodnoty zemního odporu litinového rozvaděče se 4 pólovou zásuvkou 32A:
Celá konstrukce je železo - beton a má vynikající zemní odpor kolem 1ohmu.
Na čističce je zařízení, které stále otáčí ramenem a je připojeno z rozvaděče, který je taky uzemněn a napojený ze stejné rozvodny.
Skříň je taky přizeměna na tuto konstrukci.
...
Nevidím problém.
https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,41161.msg323470.html#msg323470
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Žvak Petr
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #91 kdy: 22.03.2019, 17:57 »

Nic proti, ale snažíte se namísto chybějícího soupeřova krále (vodiče PEN) umatovat jeho jezdce, to fakt nedáte tanecek tanecek tanecek
Co kdyby královi přišel na pomoc král ze sousedního království. Super!

Vždy pro dvě nádrže je rozvodna. Zděná i s hromosvodem ve velikosti kontejneru.
Uvnitř se nachází el. zařízení pro obě nádrže.
Tato rozvodna je půl roku stará, nové rozvody vedou pro rozvaděče na nádržích kolem obvodu 30 cm (slovy-třicet centimetrů) od "našeho" rozvaděče.
KOPEXky ještě nejsou ani celé zasypané. Stačilo asi 30m CYKY 5x..,a bylo po starostech.
Peníze asi mají ale nedostává se jim něčeho jiného.
Do rozvodny nepovolí zapojit jakékoliv zařízení, ale na lištu PEN by mě asi pustil.
mohu odejít středem.. ale chci pomoci a docela mě ta bezmoc dráždí Smutek
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #92 kdy: 22.03.2019, 20:52 »

mohu odejít středem.. ale chci pomoci a docela mě ta bezmoc dráždí Smutek
l

Chápu to, sám bych se taky snažil pomoci. Tedy kdyby si pomoci nechali. Zkuste se spojit s tou osobou odpovědnou. Jejich nesmyslné trvání na tom "nesahat" je velmi podivné a odobně jsem tento přístup nikdy nemusel řešit. Vždy se prošly možnosti spolu s argumenty obou stran a vždy se nějaká cesta nakonec našla. Co se zkusit podívat na jejich vnitřní směrnice, jestli by se tam nenašla nějaká skulinka, nebo způsob jan na ně zatlačit aby povolili dočasné úpravy kvůli připojení stavby. Vždyť je to kur...a v jejich zájmu. Nevím jak máte postavenou smlouvu, ale osobně bych možná zkusil tlačit na to, že vám neumožňují bezpečně a dle norem připojit stavbu, tedy vytvářejí překážku v práci a pokud mají práce pokračovat, zaplatí prostoje, nebo dodatečně náklady za generátor. Zkuste to, třeba to pomůže.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Žvak Petr
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #93 kdy: 23.03.2019, 02:28 »

l

Zkuste to, třeba to pomůže.
Tak moc do toho nevidím. Podle mne firma vyhrála soutěž na tuto opravu - zaizolování.
Podmínkou asi bylo, že firma nebude zasahovat do vnitřních rozvodů podniku.
Je jim u pr.......jak si poradí a jaké budou mít náklady
Vyznělo to tak, že firma tady už před x lety tyto práce už prováděla.
Osobně je mi to jedno ale našel jsem v unibuňkách při měření jen 175V a impedanci smyčky
9ohmů!!!!V přívodu ze staveništního rozvaděče, ani v něm to nebylo.
Šel jsem tedy po přívodu a našel zabalené redukce. Stačilo jen vytáhnout a dát zpět a už jsem tam měl 0,49ohmů. A tak jsem začal hledat.
Těch pár korun mě nevytrhne (přišel o daleko víc peněz za práci od "rádoby podnikatelů").
Teď mi jde o to - jestli se s této situace dá vyjít vítězně.
Napadá mě, že ten nápad přejít ze zásuvky  3LPE na 3lN a využít kvalitní zem jako možné řešení.
Zkusím jako nezávislá osoba probrat situaci se zodpovědnou osobou a zaručit se, že když je připojím do rozvodny 5Cx1Omm a řádně odjistím, že k výpadku jejich technologie nedojde.
Pojistkový odpojovač a jistič by to asi pohlídal. Klíče od rozvodny asi z ruky nedají.
Čeká se na lepší počasí a nic se neděje, ale než bude v noci + 5C je třeba to dořešit.
mohu se na patě otočit ale hledám z principu řešení. Úsměv



Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #94 kdy: 23.03.2019, 06:52 »

.. ale našel jsem v unibuňkách při měření jen 175V a impedanci smyčky
9ohmů!!!V přívodu ze staveništního rozvaděče, ani v něm to nebylo.
Šel jsem tedy po přívodu a našel zabalené redukce. Stačilo jen vytáhnout a dát zpět a už jsem tam měl 0,49ohmů. A tak jsem začal hledat.


Čuji špatné, nebo žádné přizemění stavebního rozvaděče. Nebo šlo o "opálené" fázové dutinky v zásuvce (redukci) ? Dle mého další důvody pro přípravu řádného provizorního připojení té stavby. Použil bych to i během jednání s osobou odpovědnou.

To jste naměřil po zjištění problémů dělníky, nebo během pravidelné revize?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Žvak Petr
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #95 kdy: 23.03.2019, 07:59 »



To jste naměřil po zjištění problémů dělníky, nebo během pravidelné revize?
Dělníci(pokud se jim tak ještě dá říkat)tam budou až jak jsem zmiňoval, budou v noci určité teploty.
Dělal jsem revize šňůr. Hrůza. Buben se čtyřmi zásuvkami: asi byly připojeni na všechny čtyři
zásuvky a vypadávala jim ochrana na bubnu, tak ji prostě spojili na krátko a při manipulaci utrhli PE, který byl napájen. A jelikož nemají pájku - tak ho nezapojili. zle
Škoda, že ČSN 33 1500 má pro prodlužky jen "B" - 3 měsíce.
Tam by potřebovali "X" - denně!!
V podstatě je dobré, že ten přechoďák tam byl a že se na to přišlo.
Mohl by mě někdo nominovat na cenu M. Velíška a dostat hodinky. Já mám nové ale žena by potřebovala Škleb

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Žvak Petr
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #96 kdy: 23.03.2019, 08:02 »


Čuji špatné, nebo žádné přizemění stavebního rozvaděče.
Čujete správně, přizemnění není. Neřeknu
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #97 kdy: 23.03.2019, 08:28 »

Domnívám se že není ani v zájmu investora a osoby odpovědné za místní EZ, aby se v jejich areálu stal nějaký průser, byť pod taktovkou externí firmy.  Zatím vše nasvědčuje tomu, že je to k němu jen krůček. Poté by se jejich negativní postoj k umožnění řádného připojení stavby mohl otočit i proti nim samotným a to jistě nechtějí.
S tímto bych se pokusil změnit jejich názor. Osobně bych jako bezpečák té firmy trval na tom, že budu pravidelně kontrolovat zda je v areálu který mám na starost, dodržováno vše co dodržováno má být. Když jedu dělat do automobilky, musím mít sebou i kopie revizí na el. nářadí (nebo čestné prohlášení),  být proškolen o tom kam smím a nesmím, včetně bezpečnosti práce a specifik konkrétního závodu. Navíc kontrolují namátkou všechny potřebné ochranné pomůcky a především jejich využívání. První je velká výstraha (tu mám za sebou),  podruhé už řeším problém a potřetí mám zakázán vstup minimálně na jeden rok. Většinou to stačí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #98 kdy: 23.03.2019, 13:25 »


Osobně je mi to jedno ale našel jsem v unibuňkách při měření jen 175V a impedanci smyčky
9ohmů!!!V přívodu ze staveništního rozvaděče, ani v něm to nebylo.
Šel jsem tedy po přívodu a našel zabalené redukce. Stačilo jen vytáhnout a dát zpět a už jsem tam měl 0,49ohmů. A tak jsem začal hledat.



S tímto bych se pokusil změnit jejich názor. Osobně bych jako bezpečák té firmy trval na tom, že budu pravidelně kontrolovat zda je v areálu který mám na starost, dodržováno vše co dodržováno má být.

1) Zabalené redukce, tak to je síla, ale i ten "nález"
2) Bezpečnostního technika často používám k podpoře řešení problému při jednání s elektrikářem s §8. BT je často více odborně způsobilá osoba s certifikaci v oblasti BOZP. Nakonec on je odpovědný za vyhledavání rizik ( 378/2001).
3) Problém je nutné dobře popsat, doplnit fotodokumentac i a označit jako hrubé porušení podmínek k BOZP .

Mnohé firmy mají vypracovanou Směrnici pro podmínky prací externích firem. V automobilce jsem dostal první výstrahu, když mi vypadl špunt z ucha tam, kde to bylo předepsáno. Další výstrahu, když jsem sundal jejich brýle a nasadil svoje pro čtení dokumentace. To se řešilo s BT až u ředitele. Nakonec museli do směrnice dát výjimku.
To píši jen proto, že pracovat externě se špatně připojeným stavebním rozvaděčem by byl okamžitý vyhazov. Ted je jen otázka na které straně schází ten král v šachové hře .
Pracovní úraz díky tomuto stavu tak to by byl velký MAT pro obě strany. Navíc, když je zde revizní zpráva, která na stav upozornila. (?)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Žvak Petr
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #99 kdy: 23.03.2019, 17:19 »

Tentokrát to i já vidím silně pesimisticky a napíši, že pokud se nedá využít jiné místo a způsob připojení staveništního rozvaděče ze stávající sítě a z ohledem k velikosti odběru je jedinou
možnou alternativou centrála.
Tak to navrhovala většina z vás, ale pořád jsem čekal, že existuje pro dočasné, krátkodobé  připojení nějaká vyjímka. I za cenu, že by se revize kontrola prováděla 1 x  měsíčně.
Končím toto naivní vlákno. Dík
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Mikulecký
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #100 kdy: 25.03.2019, 08:27 »


Pojistkový odpojovač a jistič by to asi pohlídal.
Je to dobré řešení k zajištění proti výpadku celého rozvaděče. Pojistkový odpínač a jistič.
Nezapomeňte ale, že pojistka není jistič a nemusíte dodržet selektivitu.
Můžete dát např. poj. 50A před jistič 32A. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #101 kdy: 25.03.2019, 08:49 »

Končím toto naivní vlákno. Dík

Osobně to tak nevidím. Bylo to dobré cvičení a připomenutí si některých záležitostí. Osobně i vnímám snahu pomoci, ale pokud o pomoc někdo nestojí, nemá to prostě cenu a je to škoda času. Na druhou stranu to berte i jako školu argumentace, které se vám jisto jistě hodí někdy v budoucnu u zákazníka který není taková zatrvzelá bluma a projeví zájem o normořešení podobné situace. A dost možná to pomůže i někomu dalšímu v jednání s investorem, nebo prostě jen v připojení stavby tak aby to dávalo smysl a byla dodržena alespoň minimální požadovaná bezpečnost.

Dle mého je překážkou především zatvrzelost firmy která nedovolí úpravu na připojení ani dočasnou, pod dohledem osob zodpovědných a RT. Pro mne je tento přístup prostě nepochopitelný . Do poslední chvíle zde byla šance že hradby budou prolomeny a situace se povede vyřešit. Nevidím v tom naivitu, ale snahu o dobré řešení, což je víc než většinou udělá mnoho jiných kolegů. Smutně konstatuji že drtivá většina by to jednoduše vyřešila právě tou nepovolenou redukcí, se všemi riziky a neduhy toho řešení. Kdyby tomu tak nebylo, prostě by nenašli elektrikáře který by to udělal a RT který by se pod to podepsal. A jak to pak může dopadnout jasně ukázalo vaše zjištění na místě. Zatím se nic nestalo, zatím .......  Neřeknu
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #102 kdy: 25.03.2019, 10:21 »

Už jen dodám obrázek z normy, podle které byla ta přívodní litina instalována.

* 34 1010_1981.doc (281 KB - staženo 118 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #103 kdy: 25.03.2019, 10:42 »

Rovnaky pripad, ako pripajanie roznych audio aparatur v dedinskom kulturaku. 4-pol zasuvka, muzikanti vybaveni "redukciou" v lepsom pripade v krabici, v horsom na kuse dosky, mix 3 faz a 1 faz zasuviek.
Cirkularky so stykacom bez trafa 400V / 230V alebo 400V / 24V, pripadne s lampou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #104 kdy: 25.03.2019, 10:45 »

Na vsi od 70 tých let / u nás sítě sítě TT / bylo vždycky fičko a to nedovolilo použít PE v zásuvce jinak než jako PE. Tady soudruzi z NDR chybu neudělali.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Žvak Petr
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #105 kdy: 26.03.2019, 07:01 »

Včera jsem jel upozornit firmu, že takto nelze rozvaděč připojit. Zjistil jsem, že energetikovi
se narodila vnučka - zářil úsměvem a tak jsem šel za ním.
Asi za dvě hodiny jsem připojil rozvaděč do rozvodny.
Byl tam volný deon J21U 50/50A/3, tak jsem ještě za něho dal chránič a jistič B32A/3
a hotovo.
Příště až budu něco po něm potřebovat udělám to jinak.
Půjdu za jeho dcerou a udělám mu vnuka. Škleb Škleb Škleb Škleb Škleb Škleb Škleb Škleb Škleb Škleb Škleb Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Mikulecký
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #106 kdy: 27.03.2019, 14:31 »

mohu chápat, že skladový kontejnér s malou rozvodnicí s PCH na dvě světla a zásuvku 320V/16A  a klasická unimobuňka na stavbě jsou brány jako převozné prostředky s revizí
1 x ročně, staveništní rozvaděč 2 x ročně a prodlužky a spotřebiče I třídy 4 x ročně?
Nestačí u spotřebičů prokazatelná kontrola  a revizi skloubit se staveništním rozvaděčem?
Dopředu říkám, že nechci nic ojebávat - jen se ptám.
Jezdit někam, co tři měsíce a na tři bubny 230V ?
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #107 kdy: 27.03.2019, 14:45 »

mohu chápat, že skladový kontejnér s malou rozvodnicí s PCH na dvě světla a zásuvku 320V/16A  a klasická unimobuňka na stavbě jsou brány jako převozné prostředky s revizí
1 x ročně, staveništní rozvaděč 2 x ročně a prodlužky a spotřebiče I třídy 4 x ročně?
Všechno je pěkně extra revidováno, svým způsobem je to podobné jednotlivým výrobkům. Co potom, když se to nějak všechno pospojí a vznikne instalace závislá na konkrétním místě? Celou instalaci by měl někdo kontrolovat a nejpovolanější bude revizní technik.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 ... 3 4 5 [6] 7 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.062 sekund, 23 dotazů.