Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Mohu zasahovat do nového staveništního rozvaděče?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 3 4 [5] 6 7 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mohu zasahovat do nového staveništního rozvaděče?  (Přečteno 36714 krát)
Javorsky
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #72 kdy: 21.03.2019, 08:43 »

To je asi jediné.
Bohate stacila tato prvni veta, to ostatni je o vasem osobnim postoji jenz me na odbornem foru moc nezajima, prominte.
A pokud vam prispevek č.34 vubec nic nerika...,  pak se vam omlouvam za obtezovani, snad mi budete nekdy priste lip rozumet :-)

Stávající zásuvka je nepoužitelná, protože neposkytuje vodič N.
 jen doporučuje připravit se na nový budoucí stav, kdy už ta povinnost nastane.
Presne o to jde. Celou dobu zde mluvím o situaci ktera nastane, t.j. o správnem pripojeni stavenistniho rozvadece pres 5-kol. zasuvku, ovsem podle zdejsich odborniku s doporucenym chranicem. Take se prosim podivejte na prispevek c.34.
Jde o zcela legitimni otazku na odbornem foru na povinnost chránice, a ja opravdu nechapu ak je vubec mozne ze to nekoho drazdi ... (((

Pro tentokrat mi to jiz staci a dekuji vsem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #73 kdy: 21.03.2019, 10:11 »

Pokud ze staré čtyřvodičové instalace vytvořím 5kolíkovou pevnou zásuvku, tj.nový obvod/typ obvodu, tak onu zásuvku  budu muset chráničem chránit dle dnešních požadavků.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #74 kdy: 21.03.2019, 11:04 »

Ježíšmarjá, nedělejte s připojením staveništního rozvaděče takovou vědu.
Prostě v tom starém litiňáku, doplním FI  s jištěním a doplním 3 F zásuvku 5 pól a je vystaráno.
Pokud se nemá zasahovat do stávající instalace, tak jednoduše odcházím středem.
 tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #75 kdy: 21.03.2019, 15:35 »

Tak už můžeš odejít středem:
...
Tato skříň se zásuvkou je na každé jímce a slouží pro účely údržby. Přívod je čtyřvodičově - ...,  akorát nemá požadovaných 10mm.
Jímek je asi 20 a na každé je to samé.
...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #76 kdy: 21.03.2019, 15:38 »

Než se dohodnem jak a jestli to vůbec zapojit, tak bude akce hotová.  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #77 kdy: 21.03.2019, 16:06 »

Tak už můžeš odejít středem:


Ale i tato situace má řešení. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #78 kdy: 21.03.2019, 16:15 »

https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,41161.msg323470.html#msg323470
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #79 kdy: 21.03.2019, 17:31 »

V areálu podniku se dělají stavební úpravy. Na obvodové zdi je umístěn litinový rozvaděč se
zásuvkou 32A/3, TNC.
Nový staveništní rozvaděč je plastový výlisek s vidlicí 32A/3, TNS.
Elektrikář udělal redukci s TNC/TNS s tím, že PE+ N spojil v redukci.
Podle mě by měl do rozvaděče jít PEN, zde ho rozdělit a bod rozdělení uzemnit.
Je to ale zásah do výrobku. Je celoplastový a musel bych udělat do něho otvor na z/ž CYA 10mm.
Rozdělení ve vidlici je podle mě ale hloupost.

Znovu jsem si pročetl celou širokou a košatou diskusi.
Je zajímavé se podívat na ten staveništní rozvaděč s elektroměrem.
Všechny rozvaděče od tohoto výrobce mají na vstupu Fi.

Problém byl se zástrčkou 5P a starou, možná i oválnou stávající zásuvkou 4P .
Elektrikář to vyřešil dobře. Takto jsme to dělali desítky roků od vynálezu zástrček 5P.
Redukce je v podstatě vodotěsná skříň, kde jsou svorky nebo sběrničky pro přívodní PEN a odvodní PE+N. Dobrá vývodka a kabel 4x6 pro zástrčku 32A. Na druhé straně skřínky zásuvka 5P-32A. Revidoval jsem desítky velice hezky řemeslně provedených redukcí. Nakonec tyto redukce jsou stále v nabídce u prodejců....

Takto to funguje již 2 roky na úpravě těch 20 jímek. Možná, že jsou již v polovině hotovi. Otázka, zdá zasahovat do staveništního rozvaděče nedává smysl. Ten je vybaven vším potřebným pro provizorní řešení i práci ve vlhku.

V daném případě si nemyslím, že místo rozdělení na PE-N v redukci je hloupost. Zřejmě si firma nechala tuto provizorku a místo napojení zrevidovat RT, který vystavil RZ a následovaly další PRZ. A najednou je problém.....di stribuční zásuvka není chráněná FI. Ale zásuvky ze stavebního rozvaděče jsou chráněny FI. Je tam centrální chránič a ještě další.....viz příloha
Od platnosti normy ČSN 332000-4-41 ed.2 nás provází povinnost používání Fi i u zásuvek 32A ve venkovním prostředí. Je zde ta podmínka splněná?


* lepsi-jak-z-nerezu.pdf (304.79 KB - staženo 90 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #80 kdy: 21.03.2019, 17:32 »

Pokračování.

Ve starých provozech je ve většině případů rozvod se zásuvkami 32/63A řešen zásuvkami 4P. Jak řešit přívod pro servisní firmy, kteří si dovezou krásný "antoníček" včetně elektroměru s kabelem a zástrčkou 32A, 5P. Budete předělávat napájecí  rozvaděče, anebo použijete redukce?
Vyplyne z analýzy rizika opravdu, že je elektrická instalace nebezpečná pro používání?
Jsou splněny minimální požadavky a doporučení norem?

Nakonec začínám chápat i stanovisko provozovatele v zákazu na úpravu 20 zásuvkových skříni. Zaplatit to z rozpočtu na údržbu může být problém. Mělo se to dát do zadání a do cenové nabídky akce. Vyrobit redukci je 100 x levnější, než úprava 20 zásuvkových skříni.

Tím netvrdím, že to je nejlepší řešení. Ale pokud vyjde analýza rizika, tak občas jdeme do kompromisů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #81 kdy: 21.03.2019, 18:32 »

Myslíte, že je v pořádku redukce 4P na 5P zapojená ve 4pólové zásuvce s přívodem CYKY 4Bx6?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #82 kdy: 21.03.2019, 19:38 »

Nie je to uplne spravne, ale v tejto situacii je to asi najrozumnejsie riesenie. Ako spomenul J. Bocek, je to kompromis medzi poziadavkami bezpecnosti a poziadavkami investora.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #83 kdy: 21.03.2019, 20:41 »

A kdyby při použití redukce 4P na 5P zapojené ve 4pólové zásuvce s přívodem CYKY 4Bx6, došlo ke zvýšení přechodového odporu nebo přerušení zeleno/žlutého vodiče?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Žvak Petr
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #84 kdy: 22.03.2019, 08:41 »

Celá konstrukce je železo - beton a má vynikající zemní odpor kolem 1ohmu.
Na čističce je zařízení, které stále otáčí ramenem a je připojeno z rozvaděče, který je taky uzemněn a napojený ze stejné rozvodny.
Skříň je taky přizeměna na tuto konstrukci.
Myslím, že připojit tento staveništní rozvaděč CYA 16 mm k této konstrukci, by mohlo eliminovat nebezpečí spojené s větším přechodovým odporem. Došlo by až k několika násobnému propojení s rozvodnou přes zem i přes PE kabelů jiných zařízení.
Firma před započetím prací podepsala souhlas, že nebude zasahovat do stávající elektroinstala ce.
Ani se nedivím. Výpadkem a zastavení míchačů by mohlo ohrozit provoz čističky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #85 kdy: 22.03.2019, 09:06 »

To je výsledek té analýzy rizika s návrhem řešení.
Každý stavební rozvaděč má vnější svorku PE,
kterou propojíme s konstrukcí. Tak se to dělalo vždycky.
A nemusí být ani CYA 16 ......

Tak nakonec ta dlouhá diskuse k něčemu byla.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #86 kdy: 22.03.2019, 10:13 »

V průmyslu se pro staveništní rozvody a různé provizoria muselo používat pospojování již od 60 let. To znamená každý "antoníček" pro neznalé stavební rozvaděč, ale každý spotřebič jako míchačky, transportní pásy, střasáky, rotační svářečky, transportní vyvrtávačky při opravách a podobné stroje. A bylo jedno zdá to byla síť IT nebo TC.
Pamatuji na smrtelný úraz u míchačky v roce 1958 a od té doby byl vydán příkaz.

Dnes se klade důraz na přizemnění bodu rozdělení PEN na PE-N a na pospojování se někdy zapomíná. Přitom před 40-50 léty to nikoho ani nenapadlo nepřizemnit. A nebyla to záležitost jen elektrikářů, ale hlavně obsluhy těch strojů. To se vždy zdůrazňovalo při školeních na §4. Něco se změnilo s generační výměnou? Ten princip přivedení všeho na stejný potenciál je pořád stejný.

Pro odlehčení.
V 60. létech jsem spolupracoval na rekonstrukcích distribučních sítí. Na každý dům HDS se 3F a nové ER skříně a někdy i celá rekonstrukce elektro v domu. Tam, kde bylo blízko uzemnění na sloupu, tak jsem nedal uzemnění u domu. Zavolal mne šef rozvodných závodů a vysvětlil mi, že u každého odběrného místa bude uzemňovací deska a tečka. Proč? Aby se sousedé nehádali. Já jsem zákon....tehdy nebyli PP jako dneska. Ale šef RZ potvrzoval "přihlášky". Normy nenormy, ale ti staří machři měli v sobě moudrost. Dnes si již nedovedu představit RD bez uzemnění.....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #87 kdy: 22.03.2019, 10:19 »

Nic proti, ale snažíte se namísto chybějícího soupeřova krále (vodiče PEN) umatovat jeho jezdce, to fakt nedáte tanecek tanecek tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #88 kdy: 22.03.2019, 11:39 »

To je výsledek té analýzy rizika s návrhem řešení.
Každý stavební rozvaděč má vnější svorku PE,
kterou propojíme s konstrukcí. Tak se to dělalo vždycky.
A nemusí být ani CYA 16 ......

Tak nakonec ta dlouhá diskuse k něčemu byla.

Tím si nejsem vůbec jist. Přes veškerou úctu k tvým znalostem, se nějak nedokáži srovnat s tím že bych ze zásuvky kde mám 3L+PE, i s sebelépe přizemněným PE, měl zapojit stavební rozvaděč pomocí nějaké "redukce" která jen rozdělí nesmyslně vodič  PE na PE a N. Nevím jak  Nerozhodný to dokáže. To že to funguje je věc druhá. Navíc všechny oficiálně prodávané redukce o kterých jsi psal,  jsou v opačném gardu, tedy 5P - 4P, kdy průchozí jsou 3L+PE. opět chybí N.
Osobně bych taky úplně neřešil přívodní PEN a jeho průřez, pokud je provedeno kvalitní přizemění (psal jsem o potřeba znát místní podmínky),  ale způsob připojení stavby pomocí stávající zásuvky je dle mého špatně.  Jinými slovy z vodiče PE v zásuvce, byť sebelépe přizeměným, na 5ti i více místech, PEN prostě neudělám.

Navíc otázka ohledně stavebního rozvaděče je opravdu mimo, protože do něj se nezasahuje, ale problémem je pouze přípojné místo, které neodpovídá potřebám k připojení stavby (stavebního rozvaděče) a provozovatel odmítá povolit jakékoliv úpravy. Jen z reakcí nechápu jestli i dočasné, nebo pouze trvalého rázu.

Jen by mě zajímalo kdo má odpovědnost za úpravy (redukci, nebo "redukční zapojení") na připojení stavby v případě úrazu a podobně. Sám bych se pod toto jistě nepodepsal ani jako RT, ale snažil se to vyřešit jinou cestou. Něco jsem už před tím navrhoval ale bez místní znalosti, znalosti jejich vnitřních podnikových předpisů a podobně, je to jen hádání.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #89 kdy: 22.03.2019, 15:48 »

Nic proti, ale snažíte se namísto chybějícího soupeřova krále (vodiče PEN) umatovat jeho jezdce, to fakt nedáte

Jsem rád, že jsi se Milane přidal k jemné šachové hře, která pokračuje, aniž by si někdo všiml, že již schází král. Je vidět, že je jaro a ta diplomacie je úžasná, díky.
Tím králem je ten nešťastný konektor ve staré zásuvce 32A - 4P. Na těch litinových oválných byl tento konektor (pin) vždy označen stromečkem (zem) později PE. Je nutno uvést, že rozdělení za tímto zásuvkovým spojem na PE a N je zakázáno. Budu muset hledat, kdy se to zakázalo. Takže to moje "dříve se to tak dělalo" již neobstojí. Jsme v poznání trochu dále a že to bude fungovat ještě neznamená, že je to tak správně.
Také bych potřeboval na místě ledaco poměřit a zvážit, zda vůbec jít do nějakého rizika.

Pak bych připravil předpis ( pokud budu mít s firmou smlouvu o trvalé technické pomocí),  kde by byla jasná směrnice, jak postupovat v připojení stavebních rozvaděčů v případě, že je k disposici jen zásuvka 4P. A to bych projednal s odpovědnou osobou za elektrické zařízení. Takovou směrnici pak On podepíše a já jsem jen vypracoval.

Tuto reakci jsem očekával od revizního technika, který zavedl toto vlákno.

Tím si nejsem vůbec jist. Přes veškerou úctu k tvým znalostem, se nějak nedokáži srovnat s tím že bych ze zásuvky kde mám 3L+PE, i s sebelépe přizemněným PE, měl zapojit stavební rozvaděč pomocí nějaké "redukce" která jen rozdělí nesmyslně vodič  PE na PE a N. Nevím jak  Nerozhodný to dokáže. To že to funguje je věc druhá.

Také nevím jak se to dokáže a také bych se  pod to nepodepsal.
Připojovat lze stavební rozvaděče pouze tam, kde je zásuvka 5P.
S když není, tak pevné připojení na vývod s možnosti PE+N.
Tak jak jsi to napsal již z počátku. Ale ono se to v záplavě odvádějících příspěvku
zcela ztratilo a přitom je to zásadní.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Stran: 1 2 3 4 [5] 6 7 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.062 sekund, 23 dotazů.