Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Co musí obsahovat manuál k SELF GSM zařízení?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co musí obsahovat manuál k SELF GSM zařízení?  (Přečteno 6866 krát)
Michal1233211
« kdy: 12.02.2019, 10:47 »

Potřebuji napsat manuál k SELF komunikačnímu zařízení, je někde nějaký příklad(vzor)?
Na co dát pozor?
Stačí CE v manuálu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #1 kdy: 12.02.2019, 11:11 »

Co je to SELF?

Jinak si nastudujte zákon 22/1997 Sb, pokud se hodláte stát výrobcem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Michal123321
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 12.02.2019, 12:17 »

Omlouvám se, všiml jsem si toho SELV samozřejmě, zkouším opravit ale nevím jeslti se mi to povede
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal123321
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 12.02.2019, 12:22 »

22/1997 Sb jsem četl (prohlédl) ale nevím kde začít, nenašel jsem (možná jsem špatně hledal) nutný seznam informací v dokumentaci, ani podobné konkrétní odpovědi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 12.02.2019, 13:22 »

Nejdříve je nutno hledat odpověď pod jaký zákon tento výrobek spadá.
Pokud je napájecí napětí vyšší než 50 V AC, spadá pod zákon 22/97 a následný Z 91 a 90/16
a pak pod NV 118/2016 a 117/2016.
Pokud je to radiové a telekomunikačn í výrobek spadá pod NV 426/2000 a dnes NV 251/2003 a také pod NV 117/2016 a to bez zřetele napětí.

A pokud to nebude stanovený výrobek tak spadá pod zákon 102/2001 o obecné bezpečnosti výrobku.

Prostě výrobce musí dokázat, že je výrobek bezpečný. Také že neruší a že je testován na příklad podle ČSN EN 55022 ed. 2 a 61326-1
To vše obsahuje dokumentace k výrobku o shodě.
Pak teprve následuje popis výrobku a návod na použití.

Z takové analýzy vám také vyjde, zdá je nutná nebo není nutná dobrovolná certifikace.
Pokud ale není nutná, je třeba to zdůvodnit . Na příklad i tím, že úrovně EMC jsou v hodnotách dané normou a proto vyhovuje Z 426/2006 Sb.

Je to náročný proces, ale zvládnutelný. Podceňovat to ( porušováním zákona)ale není dobré, můžete narazit na ČOI a pokuty jsou likvidační.

PS Výhodnější je napájet takováto zařízení z externího zdroje, který není součástí tohoto výrobku. Napájecí zdroje mají již svoji certifikaci... ..pak vám zůstavá jen ten "problém" s EMC.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Michal123321
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 12.02.2019, 15:28 »

Výrobek má externí napájecí zdroj nebo PB-12V baterii, komunikační čip od firmy simcomm takže by mělo jít převzít jejich EMC a ROHS.

Jak vypadá taková dokumentace? Jak takový proces zvládnout?

Pro urychlení diskuse teď prosím předpokládejme: výrobek neruší (EMC),  není nebezpečný, v souladu s ROHS, jsou k dispozici dokumenty od všech součástek toto potvrzující.

Co tedy dál?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 12.02.2019, 19:18 »

Ta diskuse se nedá urychlit.
Vy si myslíte, že je všem jasné, co je to za black box ta krabička vámi označená GSM.
Je to v obecné rovině. Chápu, že nechcete sdělovat podrobnosti.

Obvykle to začíná nezávislým auditem s cca 20 základními otázkami, kde jsou otázky ze zákonů a norem. A odpovídá se ano/ne.

Na příklad tvrdíte, že výrobek neruší. A na příklad dojdeme k tomu, že je výrobek podle ČSN EN 55016-1 ed. 2  a máte to v pásmu 3,2 GHz. Pak musíte dokázat, že vrcholová mezní hodnota rušivého elektromagneti ckého vyzařování pro zařízení ISM skupiny2 a třídy B nesmí býti ve vzdálenosti 3 metry větší než 92 dB uV/m.

To je jen příklad, ale možná vaše zařízení nevyzařuje žádný signál, nemá žádnou anténu a je to jen vnitřní záležitost. Jenže myslet si, že je v souladu s hodnotami EMC
bez měření a také jen tvrdit, že je to bezpečný výrobek je málo.

Ale výsledek auditu také může být, že je to nestanovený výrobek a platí pro něj jen obecné požadavky na bezpečnost podle zákona 101/2001 Sb.

Datashedy od jednotlivých použitých součástek je samozřejmosti, ale vy musíte certifikoval celý výrok a dodat k němu náležitosti před uvedením na trh.

Takový proces se dá zvládnou dvěma způsoby.
Bud vše sám prostudujete a vytvoříte vše potřebné.
Další cesta je, že výrobek necháte zcertifikovat firmou, která je k tomu způsobilá.

Pro urychlení diskuse teď prosím předpokládejme: výrobek neruší (EMC),  není nebezpečný, v souladu s ROHS, jsou k dispozici dokumenty od všech součástek toto potvrzující.

Co tedy dál?

Pokud to všechno dokážete, že je EMC v souladu a že je výrobek bezpečný, pak již zbývá vytvořit Návod na obsluhu a údržbu, dokumentaci o shodě a prohlášení o shodě.
Označíte to značkou CE a přát si obchodní úspěch.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #7 kdy: 12.02.2019, 19:35 »

Bože, bože.  Neřeknu

Co je to manuál k.......?

Má jít o návod k používání? Pak co tam napíšete bude asi na vás. Zřejmě krom důležitých technických infromací půjde o návod jak a kde to správně používat, aby nedocházelo ke zkrácení životnosti, nebo možným rizikům ohrožujících život, či k rizikům požáru.

Ale to je až to poslední co musíte pro uvedení na trh provést.

Nebo co si mám pod pojmem manuál k SELV představit? Čekal bych že k tomu zdroji dostanete dokumentaci od výrobce toho zdroje.

Co se týká samotného zařízení, zde nelze nic automaticky předpokládat, ale budete muset projít celým postupem, jinak v případě že vaše infromace nebudou pravdivé, uvádíte kupující v omyl. Honza Boček vás nasměroval k předpisům kde můžete nalést odpovědi na své otázky. Pokud to sám nezvládnete, najměte si na to někoho zkušeného, jak už doporučil i H. Boček. Vyplatí se to.

Osobně to na mě dělá dojem, že se snažíte jen vymyslet pár cárů papíru a celé to ojebat. Promiňte zda se pletu ale prozatím tomu vše nasvědčuje. Nejste zde zdaleka první.

PS: a to je na internetu málo návodů ke stažení?Co???
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Michal123321
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 14.02.2019, 13:38 »

Nemyslím si že je jasné o co přesně jde (sám vlastně nevím do jakých kategorií to patří). GSM myslím 1850-1900MHz.
Podrobnosti samozřejmě moc sdělovat nechci (bez nih to ale nepůjde),nejde mi ale o to vymyslet pár cárů papíru.

Jde mi to to se připravit na veškeré testování, předem připravit co nejvíce dokumentace. zjistit co je 20 základních otázek podle kterých se musím ubírat dál. Zákonů a norem je spousta a nevím kde začít. Mám vyhlídnutou laboratoř pro EMC ale nevím co je ještě třeba.

Nechtěl bych nechat výrobek certifikovat firmou, chtěl bych vědět co je třeba a jak se to dělá. Myslím už na další verzi která by vyžadovala znovu vše zkoušet a měřit takže bych se chtěl připravit, v průběhu návrhu už se vším počítat a následně to otestovat a dodělat papíry.

Proto doufám že mi poradíte jaké všechny papíry jsou třeba abych mohl řešit co na jaký je potřeba, co to obnáší a kterým začít, což se mi z norem nedaří zjistit.

(Chci mít zařízení co vyhovuje, ne jen co to tvrdí, dál se zabýval elektronikou a nabírat zkušenosti)

S tím, že výrobek má externí napájecí zdroj a certifikovaný gsm modul jsem myslel to že tady bych mohl začít. Dokumentace zdroje a jeho certifikace by měla postačit na síťovou stranu, dokumentace a certifikace gsm modulu podle EZU by měla stačit k tomu aby se jeho certifikace co se týče radiových parametrů převzala (raději bych se ale ujistil měřením pro případnou chybu antény). Ale dělám to poprvé a nevím pořádně jak na to. Na internetu je sice spousta informací ale ne všem se odvážím věřit a ne všechny budou v pořádku.

Zatím jsem se dověděl například, že je běžnou praxí napřed uvést výrobek na trh a certifikace a ostatní náležitosti řešit později, (proo se raději snažím řešit předem).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #9 kdy: 14.02.2019, 14:05 »

Požadavky ČTÚ najdete zde a zde.

Co má obsahovat EU prohlášení o shodě najdete pro inspiraci na webu pro nějaké podobné zařízení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 14.02.2019, 14:58 »


Zatím jsem se dověděl například, že je běžnou praxí napřed uvést výrobek na trh a certifikace a ostatní náležitosti řešit později, (proo se raději snažím řešit předem).


To je jako JPP - jedná paní povídala.
Dostal jste ale skvělé informace a tak v prvé řadě se seznamte s kmitočtovým spektrem na ČTU. Platí pro to přísná pravidla a budete mít odpověděnou první otázku, zdá je to váš případ  a
nevztahuje se na zařízení vysílající výhradně v režimu všeobecného oprávnění.
Důležitý je kmitočet a vyzařovací výkon.
GL každý začátek je těžký a je nutno tím projít
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 14.02.2019, 17:18 »

Co je to SELF?
...
Po přečtení názvu vlákna jsem si myslel, že jde o něco úplně jiného  Smích

Písmen je málo, zkratek moc... Takže i zkratka SELF má svůj význam.
Nedá se to úplně přesně jednoslovně přeložit, významově je to něco jako JÁ, MOJE BYTOST,...
Takže počítač může provádět Selftest, kdy testuje sám sebe, diabetici provádějí Selfmonitoring, kdy sami sledují svůj stav, a souvisí s tím i Selfie - zaznamenám sám sebe...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Michal123321
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 17.02.2019, 11:29 »

Děkuji, zmíněné odkazy a rady jsou přesně co jsem potřeboval.
zabere mi chvíli je zpracovat a začít s procesem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Kdo pozná dobre sieť v USA a požiadavky na základné tech. údaje el.zariadení?
 Jak byste definovali pojem "Technická zpráva"?
 JAk získat technickou podporu na výrobek ETI?
 Existuje SW pre pre technickú dokumentáciu?
 Máte představu co všechno má obsahovat technická zpráva přiložená k elektroinstalaci?
 Je nutné viesť zoznam vyrobených rozvádzačov v tlačenej podobe?
 Co musí vždy obsahovat dokumentace a označení obvodů zařízení umístěných v prost
 Revizní technik musí připravit revizní zprávu, která bude připojena k technické dokumentaci a k před
 Přidejte hrůzostrašnou PD kterou jste objevili v terénu!
 Řídíte se při montáži přesně podle projektu?
 Jak se dokumentovalo predani vybudovane pripojky ER zavodum?
 Jaké požadovat dokumenty na revize, kontroly, zkoušky podávky budovy na klíč?
 Jak mají vypadat schemata v dokumentaci strojů?
 Jaké doklady mají být součástí předání elektrického zařízení do provozu?
 Kdo je povinen dodat dokumentaci ke stroji?
 Je ve vašem regionu také normální, že stavební úřad nevyžaduje PD elektro?
 Kto je zodpovedný za projekt skutočného vyhotovenia?
 Nemáte servisní dokumentaci k elektrokotli Thermona EL14?
 Od 1.3.2017 bude projektová dokumentace jako povinná příloha k RZ?
 Jak dostat projekt od nespolehlivého projektanta?
 Který předpis popisuje uchovávání revizních zpráv?
 Přišli jste profesně do kontaktu s BIM (Building Information Modelling)?
 Už jste se seznámili s NV 118/2016 Sb.?
 Kam jdou autorské poplatky za plotr?
 Lze dohledat původní elektroinstalaci paneláku nebo ji raději vypípat?
 Je kabelová kniha běžnou součástí dokumentace?
 Musí skutečný stav kreslit ČKAIT nebo projektant dle par. 10?
 Která norma upravuje informace uvedené v popisovém poli projektu?
 Jak jednoduše "namalovat" skutečný stav hromosvodu?
 Jaká je veškerá dokumentace nutná k bazénovým roletám a bazénovému osvětlení?
 Je nutný stupeň DPS dokumentace, když bude zpracován RDS?
 Co vše je předmětem dokumentace odpovídající skutečnému provedení?
 Co vše je předmětem dokumentace rozvaděče strojního zařízení?
 Může dle zákona 250/2022 vytvořit projektovou dokumentaci LPS i revizní technik?
 Jak udělat revizi rodinného domu, když chybí jakákoliv dokumentace?
 Kdo může vydávat doklady o montáži, kontrole a provozuschopnosti?
 Jaké jsou povinné dokumenty k elektroinstalaci při předání novostavby?
 Jaká vyhláška nahrazuje zrušenou 499/2006 Sb. (vyhláška o dokumentaci staveb)?
 Může být vystavena revize na rozvaděč s přepínačem sítí i bez dokumentace?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.071 sekund, 23 dotazů.