Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Lze připojit sušák s dvojitou izolaci třívodičovým přívodním kabelem?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 [3] 4 5 6 Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Lze připojit sušák s dvojitou izolaci třívodičovým přívodním kabelem?  (Přečteno 13584 krát)
Milan Hudec
*
Offline Offline« Odpověď #36 kdy: 12.03.2019, 14:45 »

Pane kolego, zdá se mi, že to trochu přeháníte. V životě jsem si nepřeskřípl kabel štaflemi ani žebříkem. Tak trochu jste mi připomněl starý vtip z mládí, kdy se říkávalo, že sichr je sichr a jeptiška si natáhla na svíčku druhý preservativ.

Ještě dodám, že šňůry se stíněním bývají hůře ohebné, silnější a těžší, což u ručního nářadí je nepřehlédnutel ný nedostatek. Také se obvykle stínění hůře zapojuje a spoj není mnohdy dlouhodobě trvanlivý.
Opletenou šnůru jsem uvedl coby názorný technický příklad, ne že bych je k vrtačkám dával.
Nicméně štafle se mě na šnůru postavit podařilo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #37 kdy: 12.03.2019, 15:14 »

Kdyz tak nad tim uvazuji v sirsich souvislostech, tak riziko kontaktu plandajiciho PE s pracovnimi vodiči zde jiste nejake bude :-)
Da se ovsem toto riziko nazvat bezpecnostni zavadou?
Porusi nejak kontakt vodiče PE s nekterym z pracovnich vodicu princip dvojite (zesilene) izolace?
Provozni zavada to za jistych okolnosti v kontaktu s L byt muze, ano, to beru:-).
Neuvažujete správně, pouštíte se do hodnocení vnitřní konstrukce a způsobu zapojení spotřebiče aniž jste výrobcem, mnou citovaná ČSN (a nejen ona sama) je normou "výrobní" , popisuje jak musí být spotřebič tř.II.proveden z mnoha hledisek, řeší i takovou drobnost aby jednotlivá žíla L či N rozholené šňůry byla opatřena dvojitou izolací až do příslušné svorky, jejíž parametry jsou opět v normě uvedeny. Také tam jsou popsané zkoušky, které musí výrobce provádět... Prostě tohle přesahuje znalosti běžných elektrikářskýc h mudrlantů, kteří rádi zpochybňují úplně všechno a ČSN obvzlášť.
Pro mě osobně po delší odmlce zde v diskusích opětovné zjištění, že se nic nezměnilo, plané teoretizování a zpochybňování platných ČSN, jen aby se tlachalo  Pláč škoda.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Radim Strycharski
*
Offline Offline
« Odpověď #38 kdy: 12.03.2019, 15:49 »


Pro mě osobně po delší odmlce zde v diskusích opětovné zjištění, že se nic nezměnilo, plané teoretizování a zpochybňování platných ČSN, jen aby se tlachalo  Pláč škoda.
Nic takového se tady obecně neděje, každý přispívá tak, jak umí. Jenom pro shrnutí: Platnost ČSN EN 60335-1 ed. 3 je pro omezený okruh spotřebičů, pro další jsou určeny jiné normy s odlišným zněním. Vámi zmíněný článek 27.1 spadá pod kapitolu 27, která se jako celek zabývá ochranným spojením se zemí. To je jen jedna z funkcí uzemnění, takže pracovní uzemnění může být. Není tedy obecně vyloučena možnost použití třížilové šňůry pro spotřebič tř. II a v praxi se to běžně vyskytuje např. u zdrojů pro PC. A teď trochu obecnější pohled. Pokud je jakékoliv zařízení (tedy i žíla v kabelu) řádně znefunkčněno, tak jako by nebylo. Na zeleno/žlutý vodič řádně zaizolovaný a zajištěný na obou koncích lze pohlížet tak, jako že vůbec neexistuje. Návazně na to je zcela lhostejno, kolik má připojovací vidlice pólů. To už potom celá teorie stojí jenom na tom, že v tom kabelu je zbytečný vodič zeleno/žlutý, což vadí, ale kdyby tam byl zbytečný vodič šedý, tak to už nevadí. To je dost absurdní. Pokud tedy tazatel našel u žebříku přívod s jednou zbytečnou žílou navíc, můžeme tady nad tím různě mudrovat, ale při požadavku to nějak u prodejce rozporovat seriózním odborným posudkem, to opravdu asi nelze.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #39 kdy: 12.03.2019, 16:05 »

Co takto situacia : LED svietidlo s vonkajsimi kovovymi castami oznacene ako trieda II. Namontovane na plech vytahovej sachty ako osvetlenie spolocnych priestorov. Onen plech je prevareny s roznymi roxormi trciacimi z panelov a cele to je spojene s PEN kvoli comusi ako pospajanie vytahu. To by mohlo by ok.
Ale napojit zltozeleny z trojzilovej snury na svietidlo nejakym aktivnym monterom "zvysim bezpecnost" uz ok nie je.

To iste kupelnovy radiator : vykurovacia patrona s dvojzilovym privodom ok, trojzilovym = zle.
Pospojit radiator = ok, ale tym sa patrona spoji s PE rovnako, ako keby mala trojzilovu snuru.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #40 kdy: 12.03.2019, 17:05 »

Vámi zmíněný článek 27.1 spadá pod kapitolu 27, která se jako celek zabývá ochranným spojením se zemí. ...
Ve vší úctě, pane kolego, k ČSN jistě přístup máte, tak si tu normu přečtěte celou, předně jsem uváděl kapitolu 25 Přiipojení k síti a vnšjší pohyblivé pfiívody, tu 27 až jako druhotnou a v ní se hovoří jasně o zákazu svorky PE ve spotřebičích II.tř. "Spotfiebiče třiídy ochrany 0, II a III nesmějí mít žádné opatřiení pro ochranné spojení se zemí". Ale znovu uvádím, že nejsem výrobce a tudíž nemám tu normu zmáknutou do detailu, třeba nevím kde se nakonec po x změnách v posledním platném znění nachází normou zmiňovaný "noremní list IEC 83: C5 nebo C6" ve kterém je rozkres takového přívodu, protože bych sem jinak dal ten obrázek abylo by po diskusi. Ale v zásadě to je jedno. Beru to jako trenýrovku hledání v ČSN a logického úsudku. (v mém případě to účel splnilo) Rozhodně nesouhlasím s vaším relativizování m normou jasně daných článků. Pokud si myslíte, že máte pravdu, že tento spotřebič tř.II., na který se vztahuje ČSN EN 60335-1, může být od výrobce vybavený 3.žilovou přívodní flexošňůrou s vodičem PE, napište prosím která "předmětová-výrobní" ČSN na spotřebiče to v tomto případě umožňuje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #41 kdy: 12.03.2019, 17:18 »

Pokud je jakékoliv zařízení (tedy i žíla v kabelu) řádně znefunkčněno, tak jako by nebylo. Na zeleno/žlutý vodič řádně zaizolovaný a zajištěný na obou koncích lze pohlížet tak, jako že vůbec neexistuje. Návazně na to je zcela lhostejno, kolik má připojovací vidlice pólů. To už potom celá teorie stojí jenom na tom, že v tom kabelu je zbytečný vodič zeleno/žlutý, což vadí, ale kdyby tam byl zbytečný vodič šedý, tak to už nevadí. To je dost absurdní.
A ještě k tomu výše. S tím opravdu nesouhlasím, neumím si představit jak se spolehlivě zaizolovává PE vodič na přívodu uvnitř flexošňůry. A na straně spotřebiče se mi to také nelíbí, protože (jak jsem už psal v předminulém příspěvku) norma u spotřebiče tř.II. předepisuje docela jasné postupy jak musí být žíly opatřeny aby bala zachovaná ta dvojitá izolace, takže si neumím představit, že běžný elektromontér bude tato opatření realizovat uvnitř spotřebiče - výrobku. Podle mě prostě blbost. Podle mě je na hraně už jen fakt, že bude elektrikář bez znalosti té normy a správného výrobního postupu připojovat správnou šňůru (2žilovou). Protože o tom jak to správně udělat a potom vyzkoušet při kusové zkoušce výrobku norma pojednává nejméně na 10 stranách.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Javorsky
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #42 kdy: 12.03.2019, 18:25 »

Dovolte mi dve otazky pane Karvanek, abych se lepe vyznal ve vasich tvrzenich.

1. Ty vodice ve dvojite izolaci uvnitr spotrebice II tridy musi byt ve dvojite izolaci v cele snure, nebo staci jejich zvysena ochrana zakladni izolace pridavnou izolaci uvnitr spotrebice v delce, kde jsou zbaveny vnejsi izolace kabelu?
2. Skutecne mate na mysli kusovou zkousku kazdeho spotrebice z vyroby zvlast i se skusebnim protokolem k jeho vyrobnimu cislu, nebo zkousku typovou?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline« Odpověď #43 kdy: 12.03.2019, 19:16 »

Může někdo popsat riziko plynoucí z použití třížilové šnůry ke spotřebiči třídy II.
Tj.zž bude připojen na kontakt vidlice a ve spotřebiči zaizolován.

Poté k zamyšlení:
Jaké je riziko, pokud bych onen zž v podstatě omylem ve spotřebiči II třídy připojil na kovovou část?
Tj. tato část např. u fénu s kovovým tělem ale jinak třídy II. bude na stejném potenciálu jako kostra pračky ve stejném prostoru.

Nejsou ony probírané požadavky závislé na druhu ochrany instalace?
Např. u omezených vodivých prostorů by mnou popisovaný případ byl bezesporu špatně.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #44 kdy: 12.03.2019, 20:40 »

TO:Javorský > add.1. jak se to má řešit je popsáno v ČSN EN 60335-1 platné verze ; add.2. můj omyl, samozřejmě jde o typovou zkoušku, jasně i spotřebič tř.II. může připojit elektromontér, (a v zásadě je jedno jestli se jedná o pevný nebo pohyblivý přívod) podle návodu výrobce, při použití "kompletní připojovací sestavy", která zaručuje tu dvojitou izolaci od kabelu až po svorkovnici tak jak byla schválena při typové zkoušce.

TO:Hudec > já ne, nejsem vědátor ani politik ani elektrotechnic ký mudrland abych vše zpochybňoval a relativizoval jasně napsané články norem. Elektrotechnik a mě živí, je to má celoživotní profese, mám jí rád, ale né zas tolik abych se zabýval pro mě zbytečným teoretizováním, které mi nepřináší ani zisk ani uspokojení ani společenskou prestiž.  angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jiří Schwarz
*
Offline Offline
« Odpověď #45 kdy: 12.03.2019, 20:41 »

Milane, když půjdeme do detailů, mohli bychom začít přemýšlet o tom, jakou má mít izolační pevnost (napěťovou odolnost) spotřebič třídy II a mohli bychom začít zkoumat i to, jakou napěťovou odolnost udává výrobce kabelu mezi žílami pracovních vodičů a vnější stranou pláště a jakou mezi žílami pracovních vodičů a ochranného vodiče.

Připojení ochranného vodiče "omylem" na kovovou část spotřebiče - fén bych asi nehrotil, ale např. u sekačky na trávu to může znamenat jisté zhoršení bezpečnosti, protože přeseknutí kabelu není žádnou velkou vyjímkou a tam existuje varianta poškození, kdy se ochranný vodič přeruší a na tu číst, která pokračuje ke spotřebiči, se dostane fáze z rozsekané části kabelu
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Radim Strycharski
*
Offline Offline
« Odpověď #46 kdy: 12.03.2019, 22:33 »

Nedělejme vědu z odpojeného a nefunkčního vodiče bez svorky. Instalační normy nás nutí v domácnostech tahat třívodičové vývody do spotřebičů třídy II. Vodič PE se prostě nezapojí, nemá kam, není pro něj připravena žádná jalová svorka. Vždyť ten nezaizolovaný vodič má plochu 1,5 nebo 2,5 mm2. Co je to proboha v předmětu třídy II za riziko a nesoulad s ČSN EN 60335-1, když je notabene ten vodič ještě napodruhé odpojen v přívodní vidlici? A co jiného by měl běžný elektrikář umět, když ne zaizolovat nebo odizolovat vodič?  Jaké riziko náhodného přenesení potenciálu představuje vodič s vodivou plochou 1,5 mm2 těsně vyštípnutý u pláště kabelu z obou stran? Nemám dalších otázek.

Může někdo popsat riziko plynoucí z použití třížilové šnůry ke spotřebiči třídy II.
Tj.zž bude připojen na kontakt vidlice a ve spotřebiči zaizolován.
Žádné.

Jaké je riziko, pokud bych onen zž v podstatě omylem ve spotřebiči II třídy připojil na kovovou část?
Tj. tato část např. u fénu s kovovým tělem ale jinak třídy II. bude na stejném potenciálu jako kostra pračky ve stejném prostoru.
Byl by to kočkopes. Nebyla by to ani třída II, protože se zatáhl na přístupnou část cizí potenciál a nebyla by to ani třída I, protože nebylo ověřeno normativní připojení ochranného vodiče platné pro třídu I. V případě toho fénu by se jednalo o spotřebič držený za provozu v ruce, na který by bylo nutno pohlížet jako na třídu I a to je krajně nežádoucí stav.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline OfflinePodbořany - projekční a revizní činnost E1B


WWW
« Odpověď #47 kdy: 13.03.2019, 07:38 »

Tak jsem to konečně dočetl. Uf....to byla ale fuška  Kroutím očima  Hrozná diskuse o ničem. Už na samém začátku bylo jasné, že není žádný problém s připojením spotřebiče tř.II třížilovým kabelem s nezapojeným a zaizolovaným (nebo ucvaklým) vodičem PE. Dál bych se v tom asi už nepatlal. Stal se z toho souboj horkých hlav a každý zde začal tvrdě prosazovat jakousi svoji pravdu, čímž se z celého vlákna stala opět jen jedna nepřehledná stoka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E1B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: projektant-elektro@seznam.cz
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #48 kdy: 13.03.2019, 17:58 »

TO: Horský> promiň Pavle a jak nahlížíš při revizi spotřebičů dle ČSN 331610 na případ, že u spotřebiče II.tř. někdo instaloval 3 žilovou flexošňůru s PE vodičem? Je to závada, nebo je takový spotřebič hodnocen jako "vyhovuje bez závad" ?
Pro mě je to opravdu zásadní otázka, protože možná tyto případy 30 roků reviduji a posuzuji nesprávně, tak sice pozdě, ale přece bych se ve 3/4. své profesní kariéry rád dozvěděl jak to má být podle platných ČSN správně.  předem za konkrétní a věcnou odpověď.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline OfflinePodbořany - projekční a revizní činnost E1B


WWW
« Odpověď #49 kdy: 13.03.2019, 18:18 »

Milane, jsi jako vždy tvrdý a neoblomný  Smích Na mě to však nikterak nefunguje a je mi to jedno. Zatím jsi mě ničím nepřesvědčil, proč by to tak mělo být špatně.
Joooo, kdyby to bylo obráceně, máme tu jistý problém, ale v případě, který se zde diskutuje, je to dle mého názoru jedno. Já zde nevidím žádné nebezpečí a my jako RT hodnotíme el. zařízení právě z hlediska bezpečnosti. Když PE ucvaknu a ve spotřebiči zapojím jen L a N, nevidím zde žádný problém. A přesvědč mě, že může nastat problém. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E1B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: projektant-elektro@seznam.cz
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #50 kdy: 13.03.2019, 18:31 »

TO: Horský> promiň Pavle a jak nahlížíš při revizi spotřebičů dle ČSN 331610 na případ, že u spotřebiče II.tř. někdo instaloval 3 žilovou flexošňůru s PE vodičem? Je to závada, nebo je takový spotřebič hodnocen jako "vyhovuje bez závad" ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline OfflinePodbořany - projekční a revizní činnost E1B


WWW
« Odpověď #51 kdy: 13.03.2019, 18:34 »

Revize spotřebičů neprovádím. Je tato šňůra v rozporu s nějakou ČSN? Pokud to není vážná závada, napsal bych, že "vyhovuje bez závad".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E1B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: projektant-elektro@seznam.cz
Milan Hudec
*
Offline Offline« Odpověď #52 kdy: 13.03.2019, 18:50 »

Existuje dost spotřebičů s označením třídy II. a třížilovou šnůrou z výroby.
Vodič PE tam slouží coby pracovní.
Jak má po výměně šnůry osoba provádějící revizi poznat, zdali tam naopak nepatří třížilový?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ludvík Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #53 kdy: 13.03.2019, 19:35 »

Existuje dost spotřebičů s označením třídy II. a třížilovou šnůrou z výroby.
Vodič PE tam slouží coby pracovní.


No výborně, další možnost, jak otestovat proudové chrániče.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 2 [3] 4 5 6 Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Je 15A jistič dostačující pro provoz elektrické trouby ?
 Kdy a je vůbec nutná sporáková kombinace?
 Mohu připojit elektrický sporák na světelný okruh?
 Mohu zapojit elektrický sporák do zásuvky?
 Mohu na 1 jistič, který jde dále přes proudový chránič zapojit v jádru zásuvky i
 Je přípustné dovést k vařiči z 3fázového vypínače pouze jednu fázi?
 Jaké jističe a kolik je potřeba pro připojení elektrické trouby?
 Může být sporák, sklokeramika a trouba jištěna společným jističem?
 Musím mít před instalací elektrického kotle příslib příkonu rozvodných závodů?
 Je mozne pripojenie 3f spotrebica s 4 zilovou pripojkou na 5 zilovu?
 Jak zapojit 400V (4 dráty) na 4000V (5 drátu vč.modrého)?
 Mohu z třífázové zásuvky napájet jednofázově osvětlení pergoly?
 Lze použít 400V 3fázový přívod a "rozdělit jej" na 3 jedno fázové 230V?
 Jak zapojit hydraulický zvedák?
 Lze připojit el. řetězovou pilu 2400W do běžné zásuvky?
 Dala by se Wapka 120V/60Hz v ČR napájet nějakým měničem?
 Musí být samostatný el. přívod pro automatickou pračku a plynový kotel?
 Mohu připojit třífázové zařízení do dvou jednofázových zásuvek?
 Lze připojit 1f troubu na 3f rozvod?
 Mohu zapojit mikrovlnku do stávající instalace v chatě?
 Jaký velký jistič mám použít pro 3f motorovou zásuvku?
 Jak zapojit přepínač k dvoužilovému kabelu starožitné lampy?
 Kam připojím myčku na zahradě?
 Jak připojit vodiče ventilátoru na WC?
 Jaký pořídit menic 110V/230V pro spotřebiče z USA?
 Jak připojit čerpadlo z USA na 115V do naší sítě?
 Mohu připojit prútokový ohřívač vody 400V 9kW (dvě fáze) přes dvoupólový chránič
 Jak připojit jednotlivé fáze v rozvodné krabičce pro připojení více spotřebičů?
 Mám na obvod podlahového topení připojit jistič 10A?
 Co znamenají významy pojmů napětí/pojistka u elektrické trouby?
 Lze použít třífázový kabel pro jednofázový spotřebič?
 Mohu připojit nulový vodič trafa na 230V pripojeneho na 400V?
 Jakou použít vidlici na přívodním kabelu pro čerpadlo 3f+PEN?
 Jak připojit vrtačku (či jiné el. zařízení) v půdních prostorech?
 Můžu připojit ještě i troubu na jednu z fází, která napájí ze sporákovky skloker
 Nebude mi dvouvodičové zapojení svářečky vybavovat proudový chránič?
 Jak připojit k výstupu z GSM alarmu el. spotřebič?
 Mohu zapojit topné těleso v sauně z 230V na 400V?
 Jaký použít přívodní kabel pro dílnu?
 Musí být pro pračku samostatně jištěný okruh nebo vedení?
 Jsou stroje ve velkých dílnách připojeny k síti napevno?
 Moze byt privodny kabel napajajuci zahradny posed vedeny po oploteni zahrady?
 Lze si vypůjčit místo vadného N vodiče jiný N z jiného spotřebiče?
 Jak připojit skříňku v koupelně na hnědý, modrý a zelený?
 Jak napájet 1f spotřebič z 3f sítě?
 Mohu vyvést z třífázového kabelu pouze jednu fázi pro pilu?
 Mohu nechat napojit na 3f 16A spotřebiče 1f 7,3kW + 3,5kW?
 Prečo sa musí použiť 5-žilové vedenie k miešačke?
 Jak zapojit akumulační kamna neznámého typu a původu?
 Lze připojit automatickou pračku k elektronickému časovému spínači?
 Mohu svést dvě lampičky s vypínači do jedné zástrčky?
 Co to je za pochybné adaptory (adaptéry) 230V bez ochranného kolíku?
 Je možné jistit jednofázový spotřebič třífázovým jističem ?
 Jak mohu připojit pilu 16A/3f na 32A/3f zásuvku?
 Proč se po odpojení PEN v 3f rozvodu ozvalo z pračky a TV bum prásk?
 Lze připojit pračku na elektrocentrálu?
 Lze legálně používat "doma" vyrobenou kabelovou redukci?
 Mohu pripojit kompresor do zasuvky 16A?
 Ako zapojiť 3f vodáreň tnc v sieti tns?
 Jak připojit bojler na dva modré a dva hnědé vodiče?
 Jak zapojit na jeden kabel ze stropu komínovou digestoř a bodové osvětlení?
 Jak rozdělit zapojení spotřebičů v kuchyni na 5x2,5CYKY a 3x2,5CYKY?
 Jak zapojit napájení 3x230V přes jednofázovou síť bez trafa?
 Lze nějakým způsobem připojit menší vzduchový kompresor na např. autobaterii?
 Jak zapojit staré trafo s tlumivkou pro ohřevnou lampu?
 Jaký kabel zapojit k ventilátoru 3Jx1,5 nebo 3Ox1x5?
 Je vhodnější vodič navíc odstranit nebo připojit paralelně k jinému?
 Jak zapojit vypínač u staré míchačky?
 Môže byť používanie žehličky s dvoupolovou vidlicou nebezpečné?
 Proč má motor pračky malý výkon?
 Nebude vybavovat chránič pokud nemá kotel svorku uzemnění?
 Lze zapojit ledničku a pračku na 1 zásuvku jištěnou B16A?
 Aké je správne zapojenie svietidla do TNC sustavy?
 Jak má být správně připojený přívodní kabel k ledničce?
 Ako odborne spojit plochy kabel ponorneho cerpadla s kulatym do 30m studny?
 Mohu připojit bojler pomocí programovatelné zásuvky?
 Je vlastní zapojení sporáku závadou pro případnou reklamaci?
 Lze připojit elektrokotel zásuvkou nebo je nutný 3f vypínač?
 Je možné připojení spotřebiče přímo na hlavní rozvadeč?
 Vybaví 3F proudový chránič pokud uzavřu obvod pouze mezi L1 a PE?
 Může být 3f/5p zástrčka u míchačky?
 Je možné cirkulárku "NAREX VOP 35" připojit nově přes 5p vidlici?
 Je opravdu nutné vytahovat spotřebiče ze zásuvky?
 Jak velké je riziko úrazu pokud spínací zásuvka odpojuje N vodič?
 Může být stolní lampa s kovovým tělem připojena pouze dvěma vodiči?
 Lze mít rozdvojku s přepínáním či vypínačem pro každou zásuvku?
 Není nebezpečná kovová lampička připojená pouze dvěma vodiči?
 V čem je skryto nebezpečí připojení spotřebiče pouze dvěma vodiči?
 Jakým způsobem se připojují spotřebiče s vyšším odběrem?
 Existuje řešení připojení olejového radiátoru namísto přímotopu?
 Jak připojit pohyblivý přívod pro vestavné spotřebiče na pevně uložený kabel?
 Jak připojit k objímce žárovky správně lankový vodič?
 Co se stane pokud u světelného panelu zaměním přívodní fáze?

Aktuální slova KUTIL (1)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.226 sekund, 22 dotazů.