Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jaké jsou výjimky pro výrobu rozvaděčů, které nejsou určeny pro obsluhu laiky?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaké jsou výjimky pro výrobu rozvaděčů, které nejsou určeny pro obsluhu laiky?  (Přečteno 19087 krát)
Karpík Daniel
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« kdy: 15.01.2019, 11:41 »

Vím, že problematikou výroby nn rozvaděčů se zabývá soubor norem IEC 61439.
Momentálně čekám na online přístup k technickým normám, abych mohl předpis prostudovat, ale nevím, jestli řeší i výjimky k výrobě.

Jde mi o výjimky pro výrobu nn rozvaděčů, které nejsou určeny pro prodej na trhu, ale pro vnitřní použití ve firmě. Jejich obsluhu vykonávají osoby poučené, údržbu pracovníci znalí s vyšší kvalifikací.

Současný stav ve firmě je takový, že se tu různé nn rozvaděče montují, uvádějí do provozu, ale nemají, štítek, ověření návrhu, kusové ověření, výpočet oteplení atd.
Sice to tak být nemá, ale v praxi to asi bohužel nebude  úplná výjimka....
Předchozí revizní technik s tím neměl problém a prý pro zařízení do In-63A, pro potřeby firmy, žádné oprávnění k výrobě zapotřebí není... I kdyby tomu tak bylo, tak to určitě neřeší podmínky pro přezkoušení zařízení před uvedením do provozu atd.

V průmyslových revizích začínám a proto děkuji za radu od zkušenějších kolegů a případné odkazy, kde problematiku nastudovat. Děkuji, poradíte?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #1 kdy: 16.01.2019, 11:17 »

hmmm  Pláč tak tohle mě vždycky rozlítostní. Firma, která má všechny možnosti, prostředky a aparát a zaměstnává dokonce kvalifikované elektrotechnik y léta nerespektuje platné normy a zákony a nikoho to netankuje ani revizního technika, který léta prováděl pravidelné revize.  Pláč
No a dotaz vznese začínající kolega RT, který neví základní pravidla o výrobě rozvaděčů a uvádění výrobků na trh (zák.22/89Sb).  Pláč
Já než jsem začal kariéru RT, jsem měl za sebou několik let montážní praxe a rok každodenního zácviku se starým RT, než jsem šel k prvním zkouškám u kterých jsem tenkrát i tak propadl. Holt staré hnusné časy komunistické totality... fuj jaké to bylo hnusné  zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Radim Cienciala
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 16.01.2019, 11:30 »


Pane Karvánek, já jsem taky začal jako revizní technik aniž bych měl možnost rok pozorovat při práci jiného RT. A proto otázkám Dana rozumím. By mě zajímalo kdo vám jako zaměstanci platil to "motaní se kolem RT při práci"
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 16.01.2019, 11:51 »

Milane, máš pravdu, ale ze zkušenosti také musím poznamenat, že je dost RT, kteří to mastí od dob bolševika, jsou si i vědomi, že to nedělají správně, ale zase vzhledem k tomu, že je stále mizivé procento revizáků, kteří by byli za své výtvory někým popoháněni k zodpovědnosti a nedej bože,  že by jim někdo odebral osvědčení nebo oprávnění, v tom vesele pokračují (200-300 revizí za rok). Hlavně, že je hodně kšeftů a spokojených zákazníků, kteří obdrží ten potřebný papír.  
Těch pár RT, co se dostalo do tepláků za fiktivní revize na FVE, to nikoho nevyděsí.
Poctivý revizák je většinou nepřítel,  a pokud by se měl živit pouze revizemi, zhynul by hlady. Proto beru já a myslím, že i mnoho kolegů revize jenom jako doplňkovou činnost. tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 16.01.2019, 12:12 »

...By mě zajímalo kdo vám jako zaměstanci platil to "motaní se kolem RT při práci"

Za to, že mě někdo, něco naučí zadarmo jsem vždy vděčný a oceňuji, že za to nemusím platit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #5 kdy: 16.01.2019, 12:22 »

Jak se říká, učený z nebe nespadne..... Kroutím očima

Ale zase na druhou stranu, firma, která vyrábí rozvaděče nemá přístup na normy ON LINE
je zavádějící.... .
(Jsou i jiné možnosti....ne znám firmu dopodrobna!)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 16.01.2019, 12:25 »

Správný český přístup - všude hledat cestičky jak něco ojebat   zle

A úplně jinou otázkou je jak a čím se nechá motivovat hlupák, který to posvětím svým podpisem (a hrdě přidá kulaté razítko).
Já patřím k těm, co si asi svobodu cení podstatně víc než někteří "kowbojové, co střílí od boku"
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Online Online



telefon +420 604791991


« Odpověď #7 kdy: 16.01.2019, 12:39 »


Vím, že problematikou výroby nn rozvaděčů se zabývá soubor norem IEC 61439.
Momentálně čekám na online přístup k technickým normám abych mohl předpis prostudovat, ale nevím jestli  řeší i vyjímky k výrobě.

Jde mi o vyjímky pro výrobu nn rozvaděčů, které nejsou určeny pro prodej na trhu, ale pro vnitřní použití ve firmě. Jejich obsluhu vykonávají osoby poučené, údržbu pracovníci znalý s vyšší kvalifikací.

Současný stav ve firmě je takový, že se tu různé nn rozvaděče montují, uvádějí do provozu, ale nemají, štítek, ověření návrhu, kusové ověření, výpočet oteplení atd.
Sice to tak být nemá, ale v praxi to asi bohužel nebude  úplná vyjímka....
Předchozí revizní technik s tím neměl problém a prý pro zařízení do In-63A, pro potřeby firmy, žádné oprávnění k výrobě zapotřebí není... I kdyby tomu tak bylo, tak to určitě neřeší podmínky, pro přezkoušení zařízení, před uvedením do provozu atd.

V průmyslových revizích začínám a proto děkuji za radu od zkušenějších kolegů a případné odkazy, kde problematiku nastudovat. Děkuji, poradíte?



Neznám žádnou výjimku, ze souboru norem ČSN IEC 61439-*.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #8 kdy: 16.01.2019, 12:48 »

Jde mi o vyjímky pro výrobu nn rozvaděčů, které nejsou určeny pro prodej na trhu, ale pro vnitřní použití ve firmě. Jejich obsluhu vykonávají osoby poučené, údržbu pracovníci znalý s vyšší kvalifikací.

Osoby poučené už nejsou laici.

Rozvaděče pro obsluhu laiky jsou omezeny In = 250A. Musí mít nejméně IP 2XC.

Neznám žádnou výjimku, ze souboru norem ČSN IEC 61439-*.

Ty výjimky jsou uvedeny v části 3 souboru norem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Online Online



telefon +420 604791991


« Odpověď #9 kdy: 16.01.2019, 12:57 »

Jiří,tazatel uvádí,fabriku, né domácnosti.   Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #10 kdy: 16.01.2019, 14:05 »

Jiří,tazatel uvádí,fabriku, né domácnosti.   Kroutím očima

Aha, já četl v nadpisu "které jsou ...".

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 16.01.2019, 14:12 »

Vůbec není na místě se nad otázkou tazatele nějak pohoršovat. Skutečně dříve platilo, že v prostoru řízeném nějakým provozním řádem nebo MPBP a zajištěním kvalifikace všech osob alespoň podle § 4 vyhl. 50/1978 Sb. se nemusely splnit tehdy platné požadavky typových a kusových zkoušek podle dobové normy ČSN EN 60439-1. To už dnes ale neplatí, dnes se provádí ověření návrhu a kusové ověření podle ČSN EN 61439 ed. 2 bez ohledu na to, jestli je rozvaděč v "neřízeném" prostoru nebo v prostoru přístupném pouze kvalifikovaným pracovníkům. Co se týče oprávnění k výrobě rozvaděčů, tak nic takového není potřeba a asi ho ani nikdo nevydává.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #12 kdy: 16.01.2019, 16:02 »

Pane Karvánek, já jsem taky začal jako revizní technik aniž bych měl možnost rok pozorovat při práci jiného RT. A proto otázkám Dana rozumím. By mě zajímalo kdo vám jako zaměstanci platil to "motaní se kolem RT při práci"

No byl jsem normálně v zaměstnaneckém poměru a se starším kolegou jsme odváděli dohromady pro podnik úměrně více práce než kdyby byl sám (neříkám jako za dva),  přepisoval jsem poznámky do zpráv (tehdy ještě na stroji),  samostatně měřil (když mě kolega dostatečně zaučil abych přesně věděl co vlastně dělám).... Myslím, že podniku se to ve finále vyplatilo. No jasně že dneska už je to jinačí, přeci lepší a lepší, že?
Ostatně už dlouho tvrdím, že současný stv v elektrotechnic e v České republice se dá pojmenovat jediným výrazem "systémová chyba"  Mrknutí
Nicméně každý elektrotechnik může na sobě pracovat, vzdělávat se, chodit na semináře, číst odbornou literaturu, před zkouškama si zaplatit kurz... pokud je OSVČ a pokud je zaměstnanec tam nemám už vůbec slitování, firmy mají peněz jako šlupek, jen se jim je nechce utrácet za vzdělávání zaměstnanců nebo zajištění technické úrovně vlastní firmy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Karpík Daniel
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 28.03.2019, 15:49 »

Děkuji všem za vaše reakce,
pane Karvánek (zák.22/89Sb).nyní tuším zák.22/1997, /změna březen 2016/ se zabývá výrobky uváděnými na trh. V §2 tohoto zákona se hned v bodu a) píše:
Výrobkem jakákoliv věc, která byla vyrobena, vytěžena nebo jinak získána bez ohledu na stupeň jejího zpracování a je určena k uvedení na trh jako nová nebo použitá.
Nejsem právník, ale dle tohoto zákona se tedy nejedná o výrobek, když ho pakneuvádím na trh? / rozvaděč vyrobený pro vlastní využití, který není určen k uvedení na trh /
Předpokládám, že to asi bude řešit jiný předpis. Jaký?
V NV 118/2016 Sb.,  se také definuje výrobek a řeší uvadění na trh, podobně zákon č.90/2016.
O nějakém uvádění na trh, ale vůbec nebyla řeč, protože na trh se nic neuvádí.
Ohledně přístupu k normám, tak ten od firmy mám, akorát v době dodazu, jsem díky změně licence byl na nějaký čas mimo přístup.
Praxi v oboru elektro jsem měl nějakých 17 let, než jsem si udělal zkoušky E2A, od navijárny motorů, přes poměrně složitou údřbu provozů, v několika sklárnách a dlouholetou zkušeností v rozsahu revizí E4. Ale při činostech spojených s údržbou a opravami provozu zrovna normy nestudujete a při rozšíření kvalifikace, to sice k užitku je,
ale lepšího revizáka to z vás neudělá.
Sice díky praxi v elektru snadněji rozpoznám, že daná věc odporuje předpisům, ale napasovat správnou formulaci na to, které přepisy a v jakém bodu jsou porušeny, to porušuje to už je věc praxe RT a jejich studiu. S tím při běžné praxi v oboru elektro nepřijdete do styku a mám s tím opravdu mnohdy problém.
A absolvování zkoušek na TIČRu, je jen první krůček, to z nikoho hotového revizáka nedělá... to je o neustálém učení.
Problém je v tom, že školící střediska často v součinosti s TIČR, z toho mají celkem dobrý obchod a tak jejich brány opouští spousta nových revizních techniků, kteří pak v praxi tápou, nebo jsou z nich střelci, které zajímá jen dobrý výdělek a podepíšou skoro cokoliv.
Ovšem to není věc jen těch nových RT, protože sám jsem se několikrát setkal se situací, kdy postarší RT v důchodovém věku / na tom věku opravdu nezáleží / sekal razítka na revize v hospodě u piva,/ například na bytové přípojky/,  aniž by se byl na místě podívat. Podobně, probíhala i přezkoušení z vyhlášky 50/1978 sb. s komisí, kterou tvořil on, pár piv a potom někoho kdo mu to následně potvrdil, aby vše vypadalo, že proběhlo jak má.
Zde si dovolím tvrdit, že jsou to praktiky vžité právě z dob minulého režimu a rád bych věřil, že jsou na ústupu.... Čímž se opravdu nechci dotknout nikoho ze starších kolegů, a myslím, že to je věc všeobecně známá, která pobouří jen někoho kdo tak sám činí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Žvak Petr
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 28.03.2019, 17:55 »

Mám 37 let praxe a vím, že školení a následné zkoušky z vyhl. 50/78 pro § 6 takto někdy proběhly. Pokud jste ale dělal u podniku bytového hospodářství, tak jste toho umět moc nemusel. Normy SE KAŽDÝ ROK NEEDITOVALY, všechny domy byly skoro stejné, výtahy patřily jinam. Krásné roky Pláč
Je zajímavé, že schodišťové automaty SA10 se montují dodnes, lidi si dávají do bytu krabice KO. Na střeše je to samé jako v 1976, akorát je dům zateplený. Na strojovně jsou antény operátora, pro kterého neplatí žádné ČSN, protože je z Bulharska nebo Rumunska.
V rozvaděčích někdy najdete místo protipožárních ucpávek někdy i noviny, kde se dočtete,
že včera odletěli dva psi na měsíc.

Dnes po každým výrobci vyžaduji kusovou zkoušku!  podivej
Výrobců přibývá a zákazníků jsi začínají vážit.
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Drda
OSVČ RT-E2A
*
Offline Offline



TNS


« Odpověď #15 kdy: 28.03.2019, 18:36 »

Karpík Daniel  "Nejsem právník, ale dle tohoto zákona se tedy nejedná o výrobek, když ho pak neuvádím na trh? / rozvaděč vyrobený pro vlastní využití, který není určen k uvedení na trh /"

Zákon 90/2016
§ 3    Pojmy  
    Pro účely tohoto zákona se rozumí:
   d) výrobcem osoba, která vyrábí výrobek nebo si nechává výrobek navrhnout nebo vyrobit a tento výrobek uvádí na trh pod svým jménem nebo ochrannou známkou nebo, stanoví-li tak nařízení vlády,  jej používá pro vlastní potřebu,

NV 116/2016 Sb
  § 2    Vymezení pojmů    
  V tomto nařízení se rozumí :    
       a)   výrobcem rovněž osoba, která vyrábí výrobek nebo si nechává výrobek navrhnout nebo vyrobit a tento výrobek používá pro vlastní potřebu,

 Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize, kontroly a servis strojů, přístrojů, elektrických i elektronických zařízení a elektroinstala cí. 
Specializace na servis vstřikovacích lisů a vytlačovacích strojů na plasty včetně jejich periferií.
Neočekávej ,  že budeš osvícen ,  vstoupí-li do tebe elektřina ...
Žvak Petr
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 28.03.2019, 19:20 »

To už dnes ale neplatí, dnes se provádí ověření návrhu a kusové ověření podle ČSN EN 61439 ed. 2 bez ohledu na to, jestli je rozvaděč v "neřízeném" prostoru nebo v prostoru přístupném pouze kvalifikovaným pracovníkům. Co se týče oprávnění k výrobě rozvaděčů, tak nic takového není potřeba a asi ho ani nikdo nevydává.
Není, co dodat Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 28.03.2019, 20:50 »


Nejsem právník, ale dle tohoto zákona se tedy nejedná o výrobek, když ho pakneuvádím na trh? / rozvaděč vyrobený pro vlastní využití, který není určen k uvedení na trh /
Předpokládám, že to asi bude řešit jiný předpis. Jaký?
V NV 118/2016 Sb.,  se také definuje výrobek a řeší uvadění na trh, podobně zákon č.90/2016.
O nějakém uvádění na trh, ale vůbec nebyla řeč, protože na trh se nic neuvádí.


Když podrobně prostudujete uvedené zákony a nařízení vlády, tak dojdete k závěru, že uvedení na trh a uvedení elektrického zařízení do provozu je stejného významu. Najdete to hned v §1 bod c) zákona 90/2016 Sb. Ale je to i na dalších místech na příklad §4 kde se vysloveně mluví o vlastní potřebě. A pro elektro platí NV 118/2016 Sb.

Přečtěte si 2014/35/EU v originále a na příklad §3 slovenská strana přeložila vystižněji, kde za a) je při jeho zpřístupnění na trhu a za b) je při jeho uvedení do provozu. V českém překladu v §3 je to tak trošku schované, ale musíte si udělat větný rozbor celé složité a komplikované věty. Netvořil to elektrikář.... .je to moc kostrbaté a vede to k nesprávným závěrům.

Jejda ted se dívám na příspěvek kolegy Josefa Drdy a zdá se mi, že mám špatný výtisk NV 116/2016 Sb.,  protože §2 je Technické požadavky na elektrická zařízení, ale není zde vymezení pojmů..... asi jsem přehlídl novější vydání. Ale to nic nemění na tom, že firma žije v naivním přesvědčení, že "ledaco" nemusí a přitom porušuje zákon.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Je možno ČSN EN 61439-1 aplikovat beze zbytku u všech výrobců rozváděčů?
 Neposkytl by někdo formulář na kusové ověření rozvaděče podle 61439?
 Máte již publikaci Rittal o výrobě rozvaděčů dle ČSN EN 61439?
 Potrebuje rozvodnica určená len pre prepäťové ochrany také štítok a atest?
 Potřebuji na rozvaděč s jedním jističem také typovou zkoušku?
 Mohu vyrábět rozvaděče jako OSVČ?
 Nová norma, nová příležitost. Výroba rozváděčů podle nového souboru norem ...
 Můžete upřesnit pojmy (původní výrobce a hlavně výrobce rozvaděče)?
 Kde zjistím podmínky k získání oprávnění k výrobě rozvaděčů?
 OEZ: Normy pro rozvaděče nízkého napětí
 Kdo je výrobce rozvaděče a jak se posuzuje shoda?
 Myslíte, že můj výklad ČSN EN 61439 je správný?
 Je rozvaděč nn stanovený výrobek nebo volně sestavitelná stavebnice?
 Jaké jsou rozdíly mezi soubory norem ČSN EN 60439 a ČSN EN 61439?
 Lze považovat rozvaděč, který je součástí stroje za neúplné strojní zařízení?
 Požadavky normy ČSN EN 62208 ed.2 na prázdné skříně pro rozvaděče nn
 Co musí splňovat rozvaděče pro kvalifikovanou obsluhu?
 Jaká je ještě jiná náhrada za ČSN 35 7030 mimo ČSN 61439-3?
 Jak probíhají zkoušky a ověřování rozvaděčů podle nové normy?
 Aká je min. výška prístrojov v rozvádzači nad konečnou úpravou terénu?
 Kdo může provádět typové zkoušky rozvaděčů ve firmě?
 BONEGA: Nové funkce v aplikaci Ověření návrhu.cz
 Jak je to vlastně s certifikací rozvaděčů?
 Je třeba vždy po změně normy dělat nové zkoušky rozvaděče (ověření návrhu)?
 HENSEL: Návod k sestavení rozvaděče dle EN 61 439
 Lze uplatnit §9 NV 163/2002 při kusové výrobě rozvaděčů?
 Je naozaj rozvadzac Hager Volta VU60 na 70 modulov?
 Rozvaděče dle požadavků nových norem (2013)
 Legislativa v oblasti výroby rozvaděčů duben 2017
 Jaký názor máte na provedení a krytí zásuvek na "chytré" lavičce?
 Je možná revize vývodů starého, upraveného rozvaděče?
 Jak zlegalizovat rozvaděč nn v datovém racku?
 Který předpis upravuje použití pojistkových odpínačů v DBO dle 61439-3?
 Jak legálně doplnit rozvaděč o další přístroj/okruh?
 LIVE EATON: Návrh a ověřování rozvaděčů nízkého napětí?
 Jaké jsou leg. požadavky pro uvedení rozvaděče na trh: MAR do 50 V AC / 75V DC?
 Lze udělat revizi pro nestandardní bytový rozvaděč nesplňující ČSN EN 61439?
 Podléhá rozvaděč pouze s malým napětím také požadavku certifikace dle ČSN 61439?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.076 sekund, 23 dotazů.