Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak se posuzuje nerezový stůl s kolečky a osvětlením?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak se posuzuje nerezový stůl s kolečky a osvětlením?  (Přečteno 4214 krát)
Jan Skryty
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 05.01.2019, 22:03 »

Jak se posuzuje nerezový stůl s kolečky a osvětlením. Je to spotřebič, stroj a nebo se bude posuzovat jako technologie – součást výrobní linky? Stoly budou pravděpodobně přesouvat vedoucí směn a bude to docela často. Světlo má třídu ochrany I a je připojeno šňůrou do zásuvky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #1 kdy: 06.01.2019, 10:22 »

Jak se posuzuje nerezový stůl s kolečky a osvětlením. Je to spotřebič, stroj a nebo se bude posuzovat jako technologie – součást výrobní linky? Stoly budou pravděpodobně přesouvat vedoucí směn a bude to docela často. Světlo má třídu ochrany I a je připojeno šňůrou do zásuvky.

Tak strojní zařízení, to rozhodně není.
Co to je technologie? V normách tento pojem není.
Dle mého názoru, je to spotřebič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 06.01.2019, 10:26 »

Pokud jsem to dobře pochopil, tak je to obyčejná lampa na kolečkách,  tudíž spotřebič a zajímal bych se hlavně o náležitosti, které musí výrobce splnit při uvedení výrobku na trh.


* lampa na kolečkách.jpg (230.78 KB, 953x1600 - prohlédnuto 293 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 06.01.2019, 11:17 »

Není to jasně popsáno.
Pomohla by fotografie.
Přikláním se k zařazení mezi spotřebiče.
Na ten stůl může být jen připevněná nějaká lampa,
která je vhodná do daného prostředí. Pak revidujeme jen
tu lampu a stůl musí mít často pospojování... .

Ale viděl jsem stovky stolů, kde je dodělaná osvětlovací rampa
se světly a řada zásuvek. To je ten případ, aby měl "náležitosti".
Někdo to vyrobil, certifikoval a označil. Existuje aspoň minimálně
schéma zapojení. Pak se udělá výchozí revize a zařadí třeba mezi
spotřebiče, pokud je to napojeno přes zásuvku. Pokud to není na kolečkách,
preferují pevné připojení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #4 kdy: 06.01.2019, 12:09 »

Pokud se to dá nazvat nábytkem, zkuste hledat inspiraci v ČSN 33 2000-7-713.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 06.01.2019, 13:30 »

Nábytek? To bych bral jak jednu z posledních možností.
Pokud se k tomu seriozně a zodpovědně postavil výrobce, mělo by být z jeho podkladů jasné jako co to bylo vyrobené, jak to posuzovat a používat.
Jestli se výrobce k tomu nehlásí, "neposuzovat, neprovozovat"...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 06.01.2019, 14:12 »

Jak se posuzuje nerezový stůl s kolečky a osvětlením. Je to spotřebič, stroj a nebo se bude posuzovat jako technologie – součást výrobní linky? Stoly budou pravděpodobně přesouvat vedoucí směn a bude to docela často. Světlo má třídu ochrany I a je připojeno šňůrou do zásuvky.

Jak se posuzuje?
Předně se zde jedná o pracoviště na které se vztahuje protokol o vnějších vlivech.
Za další se jedná o elektrické zařízení na které se vztahuje zákon pro stanovené výrobky
a nařízení vlády pro posuzování elektrických zařízení. Tam najdete technické a legislativní požadavky kladené na výrobce.

Výrobce musí ve svém popisu elektrického zařízení uvést, co to je za výrobek a k čemu slouží. Musí také dodat dokumentaci, aby šlo posuzovat shodu při následné kontrole nebo revizi.

Bez této průvodní dokumentace výrobce má provozovatel problémy splnit minimální požadavky pro zajištění BOZP podle NV 378/2001 Sb, pro technická zařízení

A potom se řekne obyčejný pracovní stůl a taková věda....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Skryty
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 06.01.2019, 20:55 »

Co to je technologie? V normách tento pojem není.

Jestli jsem to dobře pochopil tak technologie je několik strojů nebo stolů s osvětlením a zásuvkami včetně jejich připojení braný jako jeden celek. A revize se provádí na vše jako na jeden stroj. Ale jestli se pletu tam mi  dejte vědět.



Fotku nemám a odkaz sem vložit nemůžu. Je to nerezový stůl na kolečkách, k pracovní desce je přišroubovaná konstrukce s poličkami a světlem. Jde mi o to jestli mám dělat doplňkové pospojení mezi stoly nebo ne. Pokud by to byl spotřebič tak pospojení dělat nemusím.  Pokud by to byl stroj tak bych musel udělat doplňkové pospojení podle ČSN 33 2000-4-41 ed.2.  A pokud ty stoly budou posuzovány jako technologie, jeden stroj tak by se na to vztahovala ČSN EN 60 204-1. Tam si tím pospojením nejsem jistý jestli by být muselo nebo ne. Každopádně poslední dva případy jsou hodně nepraktický protože se stoly se bude hýbat i několikrát do měsíce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #8 kdy: 06.01.2019, 21:14 »

Jestli jsem to dobře pochopil tak technologie je několik strojů nebo stolů s osvětlením a zásuvkami včetně jejich připojení braný jako jeden celek. A revize se provádí na vše jako na jeden stroj. Ale jestli se pletu tam mi  dejte vědět.



Fotku nemám a odkaz sem vložit nemůžu. Je to nerezový stůl na kolečkách, k pracovní desce je přišroubovaná konstrukce s poličkami a světlem. Jde mi o to jestli mám dělat doplňkové pospojení mezi stoly nebo ne. Pokud by to byl spotřebič tak pospojení dělat nemusím.  Pokud by to byl stroj tak bych musel udělat doplňkové pospojení podle ČSN 33 2000-4-41 ed.2.  A pokud ty stoly budou posuzovány jako technologie, jeden stroj tak by se na to vztahovala ČSN EN 60 204-1. Tam si tím pospojením nejsem jistý jestli by být muselo nebo ne. Každopádně poslední dva případy jsou hodně nepraktický protože se stoly se bude hýbat i několikrát do měsíce.


Strojní zařízení, se posuzuje dle ČSN EN 60204-1, ed.2.
Definice, co je strojní zařízení, je v této normě uvedená. To co popisuješ, mě moc nepřipadá jako strojní zařízení. ??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #9 kdy: 06.01.2019, 23:53 »

A co výrobní štítek na tom stole? Není na něm vyznačená nějaká norma ať se máme čeho chytit? Můžete sem vložit jeho fotku? Nebo k tomu máte nějaký návod, ci dokumentaci?
Nemáte nic z toho? Možná máte malej problém, ovšem ne neřešitelnej. Počkáme na další informace.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 07.01.2019, 00:04 »

Jestli jsem to dobře pochopil tak technologie je několik strojů nebo stolů s osvětlením a zásuvkami včetně jejich připojení braný jako jeden celek. A revize se provádí na vše jako na jeden stroj. Ale jestli se pletu tam mi  dejte vědět.
Určitě se pletete.
Není moudré do "revizních celků" zařazovat rozsáhlá pracoviště s mnoha agregáty. A ještě na pracovišti pomíchat technické zařízení a spotřebiče. Pak bych chtěl vidět váš položkový plán revizí a také roční položkový plán kontrol technického zařízení podle NV 378/2001 Sb.
PS pracovní stoly zařadíte bud jako spotřebiče, nebo technické zařízení.

Jde mi o to jestli mám dělat doplňkové pospojení mezi stoly nebo ne. Pokud by to byl spotřebič tak pospojení dělat nemusím.  Pokud by to byl stroj tak bych musel udělat doplňkové pospojení podle ČSN 33 2000-4-41 ed.2.  A pokud ty stoly budou posuzovány jako technologie, jeden stroj tak by se na to vztahovala ČSN EN 60 204-1. Tam si tím pospojením nejsem jistý jestli by být muselo nebo ne. Každopádně poslední dva případy jsou hodně nepraktický protože se stoly se bude hýbat i několikrát do měsíce.

Opravdu chcete tady na odborném fóru, abychom vypracovali protokol o vnějších vlivech a vypracovali dokumentaci, kde bude nařízeno pospojování?
A potom i MBPP jak s tím manipulovat a co udělat, aby to bylo stále bezpečné a funkční? To obvykle rozhoduje osoba odpovědná za elektrické zařízení společně s pracovníkem BOPZ. Pokud nemůže rozhodnout sama, musí objednat externí poradenskou firmu. Je nutné udělat analýzu rizika. Je vidět, že něco okolo norem znáte....ale uvažovat o tom, zdá to bude praktické nebo nepraktické, když je hlavním tématem bezpečnost pracovníků.... .

Podívejte se na protokol o vnějších vlivech, kdy je naposledy aktualizován a jaké parametry určuje pro vaše pracoviště, kde chcete ty stoly používat. Určitě to není krejčovská dílna....a při změně technologie musí být PVV aktualizován. Znám málo pracovišť ve firmách, kde kromě adm. je prostředí normální.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 07.01.2019, 07:00 »

Jestli jsem to dobře pochopil tak technologie je několik strojů nebo stolů s osvětlením a zásuvkami včetně jejich připojení braný jako jeden celek. A revize se provádí na vše jako na jeden stroj. Ale jestli se pletu tam mi  dejte vědět.



Fotku nemám a odkaz sem vložit nemůžu. Je to nerezový stůl na kolečkách, k pracovní desce je přišroubovaná konstrukce s poličkami a světlem. Jde mi o to jestli mám dělat doplňkové pospojení mezi stoly nebo ne. Pokud by to byl spotřebič tak pospojení dělat nemusím.  Pokud by to byl stroj tak bych musel udělat doplňkové pospojení podle ČSN 33 2000-4-41 ed.2.  A pokud ty stoly budou posuzovány jako technologie, jeden stroj tak by se na to vztahovala ČSN EN 60 204-1. Tam si tím pospojením nejsem jistý jestli by být muselo nebo ne. Každopádně poslední dva případy jsou hodně nepraktický protože se stoly se bude hýbat i několikrát do měsíce.
Vězte, že chybějící pospojení bude v případě vyšetřování úrazu nutné ať již předmět nazvete jakkoli.
Nicméně pokud jsou všechny kovové díly stolku řádně pospojeny, je použita šnůra předepsaného průřezu a oddolnosti, přičemž odpor pospojení PE vodiči pohyblivých přívodů + odpor PE pevné instalace mezi jakoukoli kombinací stolů (to samé bude platit mezi stolem a např.radiátore m) nepřekročí dovolenou hodnotu, tak máte částečně vyhráno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.06 sekund, 22 dotazů.