Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jakou zadat výšku budovy ve svahu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jakou zadat výšku budovy ve svahu?  (Přečteno 12284 krát)
Oldřich Morávek
OSVČ montáž, opravy, revize elektro a hromosvodů
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #18 kdy: 29.12.2018, 14:32 »

Co se týče výpočtu analýzi rizika, postupoval bych tak, že svah nad objektem bych neuvažoval a svah pod objektem, pokud je 40m od objektu bych taky zanedbal.
Vedou mě k tomu tyto důvody - ignorování svahu nad objektem, je cesta na stranu bezpečnosti a svah pod objektem je ve vzdálenosti přibližně se rovnající poloměru valivé koule, v které se dá předpokládat výsledek výpočtu. Navíc výpočet analýzy mi má "jenom" určit třídu ochranu, což je jakýsi odborný odhad statistické pravděpodobnos ti.
Ochrana objektu pak záleží na technickém řešení, které mi vyjde z výpočtu.
Samotný návrh pak řeším zkreslením objektu včetně terénu a vykreslením výsečí valivých koulí pro všechny nejnevhodnější případy pro pohledy za všech čtyř stran objektu.

Pokud by byl svah blíž k domu, resp. pokud by objekt stál ve svahu, zkusil bych si vymodelovat pár výkresů s valivou koulí pro různé třídy ochrany, abych viděl, jaký bude mít vliv změna třídy ochrany a na základě toho bych navýšil výšku objektu ve výpočtu o "odborně odhadnutý" koeficient.
Do výpočtu vzdálenosti "s" bych pak toto zvýšení nezapočítával, protože pro přeskok mě nezajímá pravděpodobnos t zásahu, ale úbytek napětí na vedení mezi místem zásahu a úrovní potenciálového vyrovnání - tedy nejčastěji základového zemniče, nebo armování základové desky (pokud je udělané tak, aby se dalo použít)


* plán_5_6.png (1244.83 KB, 600x416 - prohlédnuto 273 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #19 kdy: 31.12.2018, 00:13 »

Proč myslíte, že za ČR v subkomisi TNK 22 zamítli navrhovanou edici 3?
Podle mého názoru, protože by v ČR, už nešlo nařizovat opatření jako pro Malajsii.
... a to je safra rozdíl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #20 kdy: 31.12.2018, 15:44 »

Naštěstí mi teď přišlo vyjádření, že návrh byl zamítnut a ed. 3 by tedy měla být projednávána zcela znovu od počátku. Tak snad už konečně i ten italský profesor začne vnímat připomínky a bude je respektovat.
Zamítnutí bylo čistě procesní záležitost. Nejednalo se o profesora, ale sekretáře, který nezapracoval dohodnuté změny a předal k hlasování původní text, to vedlo k odmítnutí přijetí normy.
Norma se vrací k přepracování.

Podle mého názoru, protože by v ČR, už nešlo nařizovat opatření jako pro Malajsii.
Zřejmě jste neměl za posledních 12 let čas do normy nahlédnout a tak vám uniklo, že je setsakra rozdíl, pokud zadáte do analýzi rizik hodnoty ČR, tedy 2-4 údery blesku na km2, nebo 20-40 pro Malajsii (http://www.lightningsafety.com/nlsi_lhm/lightning-protection-malaysia-2011.pdf).
Pokud použijete hodnotty pro ČR, vyjdou opatření pro ČR a ne pro Malajsii.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #21 kdy: 01.01.2019, 10:17 »

Vidím domy, které hromosvod nemají a nikdy neměly nebo mají, tak špatný hromosvod, že je nebezpečný, přesto tu tak stojí desítky let.
Jak je to možné?
Protože výpočet rizika neodpovídá realitě a TNK 22 za ČR to ví.
Pánové rozlišujte 2 věci: Výpočet rizika a reálné technické řešení

Výpočet rizika je čistě vymyšlený statisticko-pravděpodobnostní výpočet, který s reálným řešením toho až tolik společného nemá ...
Proto, když použiji hodnoty pro ČR, tak vyjdou opatření pro Malajsii, a ne pro ČR.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 01.01.2019, 12:47 »

Vidím domy, které hromosvod nemají a nikdy neměly nebo mají, tak špatný hromosvod, že je nebezpečný, přesto tu tak stojí desítky let.
Jak je to možné?

Klika, štěstí? Že to těch domů neuhodilo, zatím...

Protože výpočet rizika neodpovídá realitě a TNK 22 za ČR to ví.Proto, když použiji hodnoty pro ČR, tak vyjdou opatření pro Malajsii, a ne pro ČR.

To si nemyslím. Používám DEHN tools, ale zatím jsem nezkoušel počítat objekt v Malajsii.  tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #23 kdy: 01.01.2019, 18:16 »

Protože výpočet rizika neodpovídá realitě a TNK 22 za ČR to ví.Proto, když použiji hodnoty pro ČR, tak vyjdou opatření pro Malajsii, a ne pro ČR.
Zřejmě jste přišel na nějaké nové věci ve fyzice.
Co tedy neplatí?
- blesk je elektrický jev
- Ohmův zákon
- Kirchhoffův zákon
- blesky v Evropě mají naměřené hodnoty až 400 kA

Zkuste se nejdříve seznámit s textem normy a pak diskutujte.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #24 kdy: 01.01.2019, 19:22 »

Stačí se podívat na domy kolem a je vidět, že výpočet rizika neodpovídá realitě. Kdyby se takto počítalo riziko autonehody, tak budete jezdit ve vyprošťovacím tanku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #25 kdy: 01.01.2019, 20:44 »

Stačí se podívat na domy kolem a je vidět, že výpočet rizika neodpovídá realitě. Kdyby se takto počítalo riziko autonehody, tak budete jezdit ve vyprošťovacím tanku.
Udělejte nám radost a zkuste uvést konečně něco konkrétního, klidně s odpovědí počkejte, než si normu přečtete.
Zatím vaše odpovědi svědčí o opaku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #26 kdy: 01.01.2019, 23:07 »

Stačí se podívat na domy kolem a je vidět, že výpočet rizika neodpovídá realitě. Kdyby se takto počítalo riziko autonehody, tak budete jezdit ve vyprošťovacím tanku.
Jsem na světě 66 let a za tu dobu jsem jednou zaregistroval, že do domu, ve kterém jsem zrovna byl, udeřilo. Vyplývá z toho něco stran rizika?

Mám řidičák skoro 50 let, najezdil jsem za tu dobu cca 600-700.000 km, rád jezdím rychle. Přesto za tu dobu nepřišly ke slovu helma, pásy, airbagy. Vyplývá z toho něco stran potřebnosti těchto propriet?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #27 kdy: 02.01.2019, 10:09 »

Vyplývá z toho, že nemusíte jezdit ve vyprošťovacím tanku, ale můžete.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #28 kdy: 02.01.2019, 10:36 »

Jsem cca o 10 let mladší než T.F.
Najezdil jsem asi 350 - 400 tisíc km.
Zavinil jsem už i drobnou nehodu.
Stal jsem se účastníkem věští nehody, kterou jsem nezavinil, a byl jsem moc rád, že jsem měl pás a tak praskaly jen plasty a plechy...
Kolikrát jsem zachraňoval nebezpečné nebo nečekané chování druhých raději nepočítám
Zapadám do statistik nebo nějak vybočuji?
------
Žiji v obci s řádově 1000 obyvateli, v minulosti bývala cca poloviční
Nějaké zásahy objektů bleskem by se tu daly v historii najít, vesměs to skončilo poškozenou elektroinstala cí, zničenou anténou, likvidací elektroniky, poškozením špičky kostela...
------
Nějakou doby jsem pracoval jako údržbář zabezpečovací techniky na železnici. Asi 3 km od nás byl přejezd, běžně 2x - 3x za léto po bouřce "bylo co vyměňovat"...
Dá se z toho vyvodit, že o pár km od nás jsou horší bouřky? Já bych hledat rozdíl jinde
Zapadáme do statistik nebo nějak výrazně vybočujeme?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 02.01.2019, 16:52 »

Pánové to je všechno hezký.......,  ale co ten můj svah? tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Liskar
*
Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 02.01.2019, 17:03 »

Pánové to je všechno hezký.......,  ale co ten můj svah? tanecek
Odbagrovat, co jiného...  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #31 kdy: 02.01.2019, 17:59 »

Chcete hromosvod a přepěťové ochrany, tak to udělejte dobře, aby to nebylo horší než bez toho, v tom vám výška budovy nebrání.
Pánové rozlišujte 2 věci: Výpočet rizika a reálné technické řešení

Výpočet rizika je čistě vymyšlený statisticko-pravděpodobnostní výpočet, který s reálným řešením toho až tolik společného nemá...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #32 kdy: 02.01.2019, 18:20 »

Odbagrovat, co jiného...  Mrknutí
Stejně, kdo by chtěl bydlet pod svahem?  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #33 kdy: 02.01.2019, 19:46 »

Pánové to je všechno hezký.......,  ale co ten můj svah? tanecek
Zeptej se kolegy **** jak je vyřešená ochrana kamer na portálu tunelu.
Třeba ti to něco napoví, to je podobná situace  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.057 sekund, 22 dotazů.