Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak vnímáte budoucnost malých vodních elektráren v ČR?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak vnímáte budoucnost malých vodních elektráren v ČR?  (Přečteno 3641 krát)
Igor Molák
« kdy: 20.12.2018, 11:41 »

Jsou v České republice ještě místa, kde by mohla být nová nebo obnovena stará malá vodní elektrárna? Myslíte si, že se vyplatí postavit novou, obnovit starou či vůbec provozovat stávající? Bude současný úbytek vody v krajině znamenat konec MVE? Nedávno jsem byl na exkurzi v jedné malé vodní elektrárně a provozovatel to příliš optimisticky neviděl. Jak to vnímáte vy?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 20.12.2018, 15:34 »

Já třeba doufám, že mě téměř pod okny, poteče ve Svitavě ještě dlouho dost vody. Protože loni koupila obec objekt bývalého mlýna, kde je 60kW MVE, před pár lety kompletně zrekonstruovan á, a obec výnosy z výroby energie této MVE chce pokrýt splátku úvěru na koupi onoho objektu. Mají to spočítaný, že by to mělo vyjít, ale...  Mrknutí Takže protože si přeji aby obec mohla investovat více peněz do dalších projektů, tak doufám že poteče hodně vody a nebudou muset ukrajovat z rozpočtu více.
Nedávno jsem koukal na fotky, ze začátku 20. století a byl jsem překvapený, kolik ve Svitavě teklo vody dříve, a kolik jí tam teče dnes. Jistě nevím, jestli ty fotky nebyl pořízeny při nějakém extra velkém průtoku, nebo při normálním stavu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 20.12.2018, 18:01 »

MVE, zvláště ty historické, kde došlo pouze k citlivé  úpravě technologie, aby splňovala podmínky distribuce, by si zasloužily památkovou ochranu a narozdíl od panýlkářů i nějakou tu dotaci.
Žádný moderní OZE nevydrží s relativně minimální údržbou 100 let a není tak čistý.
V poměrně blízkém okolí jich mám několik, jedna už je celá s novou technologií, protože byla zrestituována a restituent ji v honbě za ziskem místo obnovy prodal do šrotu, prachy rozcrcal a mlýn prodal.
Na nedostatek vody hořekují všichni, jeden má dvě turbíny a na malou 10kW jel i za sucha, i když ne vždy na plný výkon.
Stavba nové větší MVE je na pováženou.
Už jen vyřešit povolení a splnit všechny podmínky na životním, není v silách normálního člověka.
Jak to bude s vodou je další neznámá, ale výrazné zlepšení vzhledem k zhuntovanosti krajiny očekávat nelze, spíš z extrému do extrému a ani jedno MVE nesvědčí.
Ale kdo má alespoň potok přes pozemek, má krásnou příležitost vyrobit si hračku pro velký kluky Úsměv
Ještě jsou staré mlýny, kde MVE byla a jsou tam pozůstatky, jenže náklady na renovaci jsou velké a výkon, zvláště v současné hydrologické situaci, není dost velký k rozumné návratnosti investice. A to jsou ještě někde dynama pro ostrovní provoz. Krásný, ale mrtvý, leda pro nadšence, který neví kam utopit prachy...
Takže předpokládám spíše stop stav co do výstavby, ty co už fungují, udrží nadšenci, dokud nezačnou výrazně prodělávat a ty zaniklé, kde ještě něco zbylo, budou dál čekat na movitého zapáleného technokrata...

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek+
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 22.12.2018, 13:35 »

OT: Nedavno jsem videl v drazbe jednu MVE, tusim nekde okolo Sumperka, prodala se za cca 10.000.000 Kc a mela 2 stroje...

Druhou jsem videl jak kdosi prestavel mlyn na chalupu a nechal si tam udelat trubky a snekovou turbinu a cele ho to stalo podobnou castku... to bylo na idnes living tusim...

S ohledem na to, ze se vykupuje kWh za nejakych 0,50 Kc maximalne (?) asi nepujde o kdovijak vyhodny byznys (nevim),  na solarech nejvice vydelali ti kdo je postavili a rychle prodali Cezu, to je jiste.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.043 sekund, 23 dotazů.