Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Aký kúpiť tester uzemnenia bez rozpojenia vodiča?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Aký kúpiť tester uzemnenia bez rozpojenia vodiča?  (Přečteno 11465 krát)
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 18.10.2018, 10:13 »


V radioamatérské m prostředí jsem se setkal opakovaně s návodem vzít trafo se sekundárem 12 - 24V a přes ampérmetr propojit měřený zemnič s kolíkem v zásuvce. A z poměru napětí a proudu spočítat odpor.
Má se zkusit "otočit polarita" vinutí, jestli tam nebude rozdíl v měřené hodnotě... "Hlupáci" neví proč a tvrdí, že to je zbytečné, když je to střídavý proud

Nejen v radioamatérské m prostředí je VA, neboli Ohmová metoda užitečná......
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #19 kdy: 18.10.2018, 10:37 »

To funguje... Ale jen do té doby, než to zkusíte v místě, kde tečou v zemi bludné proudy...
Já jsem tak kdysi měřil uzemnění jedné ústředny... Projel vlak, co měl elektrické topení a používá kolejiště jako zpětné vedení mezi vagony a lokomotivou (na trati, kde nebyla trakce),  možná tam něco bylo špatně, ohnul jsem ručičku na Ohmetru.

Jo, vlak, to je prevít.

Kdysi jsem měřil odpor uzemnění třívodičovou metodou. Bylo málo prostoru pro vodiče, tak jsem je musel tahat přes trať (místní jednokolejka).

Samozřejmě, že jsem se šel zeptat na blízkou zastávku, kdy pojede nejbližší vlak. Bylo mi řečeno, že nejdřív za hodinu.

To stihnu, tak jsem natáhl dráty a projel náklad ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 18.10.2018, 12:15 »

Vykoľajil ?  angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #21 kdy: 18.10.2018, 12:24 »

Vykoľajil ?  angel

Ne, jenom profrčel. A já mohl opravovat vodiče.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Ladislav Husár
*
Offline Offline




« Odpověď #22 kdy: 18.10.2018, 21:03 »

Ta zapíchnutá sonda by byla k čemu?

p.Radim, myslel som to tak, že pri meraní odporu uzemnenia pomocou kliesti, sa na zakladovom uzemnovaci odpor zmerat neda, nakolko z principu merania sa domnievam ze nemeriame odpor ale len spojitost obvodu uzemnovaca cez strechu objektu. Potom hodnoty "odporu" vychadzaju velmi nizke lebo nemeriame odpor ale spojitost.... Preto som pisal, že pri takomto typu uzemnovacej sustavy by som skusil meranie aj tak, ze pripojim vzdialenu sondu na merany zvod a tak by mi vlastne malo odmerat odpor celej spolocnej uzemnovacej sustavy. Meranim na kazdom zvode akurat zistim ze ak sa odporova hodnota vyrazne zvysi na nejakom zvode oproti ostatnym, predpoklada sa tam problem...  Inak su klieste pre meranie odporu uzemnenia na rodinnych domoch so zakladovym uzemnovacom nevyuzitelne co sa tyka konkretne merania odporu uzemnenia. Nemam merania kliestami bez rozpojenia este v praxi, tak ma prosim opravte ak sa mylim...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 19.10.2018, 06:04 »

Nezmeriate nič. Teda okrem hodnoty uzemnenia tej pomocnej sondy. Pán Strycharski sa preto pýtal ,  na čo by vám to bolo. Z princípu jednotlivé uzemnenia trojvodičovo (to je aj prípad základového zemniča). Prepojené jednotlivé uzemňovače aj kliešťakom ( samostatne uzemnené zvody bleskozvodu, nn distribučné siete,ojedinele aj  vn kábelové siete napr.ývody na vzduch).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #24 kdy: 19.10.2018, 12:41 »

p.Radim, myslel som to tak, že pri meraní odporu uzemnenia pomocou kliesti, sa na zakladovom uzemnovaci odpor zmerat neda, nakolko z principu merania sa domnievam ze nemeriame odpor ale len spojitost obvodu uzemnovaca cez strechu objektu. Potom hodnoty "odporu" vychadzaju velmi nizke lebo nemeriame odpor ale spojitost....
Ano, spojitost prakticky měříme vždycky, akorát jednou je to čistě kovová uzavřená smyčka a podruhé je v sérii zařazená země vždy se dvěma zemniči. Takže odpor prvního z těch dvou zemničů musíme alespoň nějak tušit, abychom se mohli dozvědět odpor druhého z těch dvou zemničů. Tomu prvnímu zemniči se říká referenční zemnič. Snaha je, aby odpor referenčního zemniče byl malý (protože případné odchylky budou taky malé) a pravděpodobně stálý v čase. Takže ideální je vodič PEN městské distribuční sítě nebo kolejnice dráhy (provozovaná a pěkně vyleštěná, ne žádná rezavá vlečka v kopřivách). Tam se dá počítat s odporem uzemnění 1 až 2 ohmy. Proto se má základový zemnič domu měřit tak, že se kleště obepnou na propoji, který spojuje přípojnici PEN a základový zemnič. Musíme mít jistotu, že propoj je jen jeden. Když je jich víc, musí se ty zbylé rozpojit, aby zůstal jen jeden. Potom se musí obejít všechny svody a změřit spojitosti, aby se ověřily správně spojené svorky. U dobrého hromosvodu se u všech svodů naměří stejné hodnoty v intervalu třeba 0,05 až 0,07 ohmu. Když je jeden základový zemnič, tak se má psát do revize jeden odpor uzemnění. Spousta lidí píše u 15 svodů připojených k základovému zemniči 15 hodnot odporu uzemnění; to je blbě. Má být jeden odpor uzemnění a 15 hodnot měření spojitosti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ladislav Husár
*
Offline Offline




« Odpověď #25 kdy: 20.10.2018, 00:44 »

p.Radim, ďakujem vám za vysvetlenie Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ladislav Husár
*
Offline Offline




« Odpověď #26 kdy: 22.10.2018, 21:21 »

po pár dňoch: situácia sa má tak, ze UNI-T UT278A som vrátil na druhý deň po jeho kúpe. Prístroj fungoval a v ničom problém nebol, ale nejak som sa nezmieril s tým, že prístroj pôsobil moc lacne a aj jeho celkové prevedenie zodpovedalo cene, kliešte sa otvárali pre mňa veľmi ztuha a ťazko.... S predajcom som sa dohodol na výmene a všetko bolo bez problémov.. Mám už CA6416, ktorý už pri prvom vybalení dal všetkým najavo, že za tie peniaze stojí... Ak by sa niekto rozhodoval podobne ako ja, odporúčam investovať do profesionálnej výbavy, aspoň ten pocit že som zakúpil kvalitnú vec mne za to stojí... Prevedenie sa nedá zrovnávať, otváranie klieští ide úplne ľahko oproti UNI-T UT278A, zo všetkého mám lepší pocit...

Ďakujem všetkým za reakcie a p.Bocekovi aj za príjemnú komunikáciu mimo fóra.
Laco.


* IMG_1156.jpg (242.56 KB, 1280x720 - prohlédnuto 249 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 22.10.2018, 21:37 »

Ďakujem všetkým za reakcie a p.Bocekovi aj za príjemnú komunikáciu mimo fóra.
Laco.

Jj, Pan Bocek, je skvělý odborník, taky už jsem s ním něco řešil, a vždycky mě dobře poradil
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 22.10.2018, 23:00 »

Jj, Honza je úžasný typ klidné vody ovšem s výbornou schopností prosákavosti do nitra problému.




Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.056 sekund, 23 dotazů.