Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Má cenu se předzásobit k zákazu halogenových žárovek?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 [3] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Má cenu se předzásobit k zákazu halogenových žárovek?  (Přečteno 19205 krát)
Ivan Taraba
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #36 kdy: 20.09.2018, 00:53 »

Vážím si vás, pane Fraňku pro váš poctivý přístup k životu a váš příspěvěk, s nímž v zásadě souhlasím, mne přivedl k následujícím úvahám.

Nevím proč, ale platilo to od jaktěživa, že cesta do pekla je lemována samými dobře míněnými skutky. Bohužel vždy vnucovanými bez ohledu na zkušenosti a názor toho člověka, které ho se to nejvíce týkalo.
Jenže co jiného nám zbývá? Cožpak bychom neměli své skutky mínit dobře? Má se lidem nutit něco, co je pro jejich dobro i když to nechtějí? Třeba proudový chránič, síť TN-C-S, požární hlásič, detektor CO? Má se regulovat množství škodlivin v potravinách, v pitné vodě, v hnojivech? Nebo si to má rozhodnout každý uživatel na základě svých zkušeností? Má lékař nasazovat léčbu, o kterou pacient nestojí, ale která by mu pravděpodobně zachránila život? Uvádím tyto extrémní příklady pro ilustraci, že jde o úroveň tolerance k vnucování, kterou máme každý nějak nastavenou. Anarchokapital isti by neregulovali vůbec nic a pevně věří, že takový svět by fungoval lépe.

Jestli na WC používám tepelnou kouli, nebo LEDku, je pouze moje volba, protože žádná EU za mne fakturu na konci roku nezaplatí. Proto prosím ať mi do toho nekecá.  
Podle mého názoru vám EU nekecá do toho, čím svítíte na záchodě. Pouze vám znepříjemnila přístup k některým světelným zdrojům. Nevím, jestli to bylo šťastné řešení, ale snažím se pochopit důvod - například snížit závislost Evropy na dovozu paliv. Může v tom být strategické rozhodnutí, abychom jako celek nebyli tolik závislí na energiích a tím vydíratelní. Nebo to může být snaha přispět k omezení spotřeby zdrojů a udržet déle lidstvo na Zemi. Nebo je to spiknutí výrobců LED či všechno dohromady. Přesto bych kvůli tomu EU nezatracoval. Nemyslím si, že by se v Bruselu plácali po zádech, jak to někomu nandali.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ivan Taraba
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #37 kdy: 20.09.2018, 00:54 »

Dost mi to připomíná úřední postupy z knihy Stopařův průvodce po galaxii, kdy je nesmyslně vyvěšena zpráva o likvidaci planety země, že o ní nikdo samozřejmě vědět nemohl, nebo jak bylo potřeba získat nějaké razítko na formulář a cestovatelé zápasili s frontami a neochotnými úředníky.
Také mám rád anglický humor. Tu úvodní pasáž ze Stopařova průvodce chápu maličko jinak. Pozemšťany, kteří nedali dostatečně najevo A. Dentovi záměr o chystané demolici jeho domu, stihl stejný osud, když nebyli schopni dostat se dál do vesmíru a navázat kontakt s mimozemšťany, aby zjistili, co se na jejich planetu chystá. Dent i pozemšťané tak byli v pozici zvířat, kterým stavbaři zničí jejich doupata, protože se pro svou zaostalost neúčastnila stavebního řízení. Bohužel mi to občas připomíná náš přístup k rozhodování kolem nás: čekáme, že nám všechno bude přineseno pod nos a pak se divíme, když někdo rozhodl o nás bez nás. Například spousta lidí se diví, že nevěděli o anketě EK na téma zrušení letního času. Vždyť ve sportovní rubrice novin o tom nic nepsali...

Dotace jsou samostatná kapitola, také s nimi nejsem spokojen. Ale ruku na srdce, není to tak trochu naše vina, jaké vedení jsme si zvolili? Někdo nám nabízí peníze na stavbu infrastruktury a místo abychom toho využili, postavili vysokorychlost ní železnice a dokončili dálniční síť, z čehož by mohli profitovat všichni, třetina voličů podpoří toho, kdo si z dotací postavil reprezentativn í sídlo. Pak není divu, že rychlé vlaky naší zemi raději objedou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #38 kdy: 21.09.2018, 00:38 »

Má se lidem nutit něco, co je pro jejich dobro i když to nechtějí? Třeba proudový chránič, síť TN-C-S, požární hlásič, detektor CO? Má se regulovat množství škodlivin v potravinách, v pitné vodě, v hnojivech? Nebo si to má rozhodnout každý uživatel na základě svých zkušeností? Má lékař nasazovat léčbu, o kterou pacient nestojí, ale která by mu pravděpodobně zachránila život?
Státní ingerence dává smysl tam, kde občan nemá možnost volby (jíst se musí),  nemá přístup k informacím (obsah škodlivin nemá možnost si za rozumnou cenu ověřovat) nebo když jde o život (úrazy el. proudem, doprava...). Ale třeba zrovna u toho lékaře, i když jde o život, občan má právo léčbu odmítnout.
Vnucování všeobjímajícíh o “dobra” v ostatních oblastech vnímají jako šikanu a podle toho k tomu, a také k autorům a k systému, který to plodí, přistupují.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Ivan Taraba
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #39 kdy: 26.09.2018, 23:10 »

... nebo když jde o život (úrazy el. proudem, doprava...).
Ani tam to není jednoznačné. Je potřeba detektor kouře, protože jde o život? Pokud ano, tak kolik? Jeden, dva, tři? Kolik hasicích přístrojů je dost? Kolik detektorů CO? Co vybavení lékárničky v autě... Také bychom mohli říct: "Dříve se žádné proudové chrániče nepoužívaly, pak je nařídili pro koupelny, pak pro běžné zásuvky, pak pro světla... co si na nás ti nevolení byrokrati vymyslí příště?!"

Vnucování všeobjímajícíh o “dobra” v ostatních oblastech vnímají jako šikanu a podle toho k tomu, a také k autorům a k systému, který to plodí, přistupují.
Souhlasím. Přesto se v případě "násilného" omezování energetické náročnosti (žárovky, lednice, vysavače, pasivní standardy domů...) domnívám, že jde o strategické rozhodnutí. Podobně jako v případě výstavby jaderných elektráren, přestože se jejich elektřina zřejmě bude muset dotovat.

Možná je problém v tom, jak se to lidem prezentuje. Nějaká totalitní vláda by to jistě zvládla podat tak, že by lidé sami zuřivě vytrhávali vláknové žárovky, házeli je do sběrných nádob jako největšíno nepřítele a chválili vládu, jak to dobře zařídila. Jsem rád, že k takovému kroku EK neklesla.

Pokud tedy halogenové žárovky nutně potřebuji, je dobré se předzásobit. Ale třeba neefektivními lednicemi a vysavači bych se ve vlastním zájmu nepředzásobova Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #40 kdy: 29.09.2018, 20:56 »

Náhodou s vysavači to byl od EU super tah, v kobercích roztoči, záda hospodyněk v řiti, duševní stav se také zhorší, profitovat bude kdopak?
Další návrh: (můj)
Elektrické vrtačky ruční max.50W.
Vrtací kladiva SDS plus max.100W
Vrtací kladiva SDS max. max 200W

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #41 kdy: 30.09.2018, 11:50 »

Náhodou s vysavači to byl od EU super tah, v kobercích roztoči, záda hospodyněk v řiti...



S těmi vysavači by bylo možná jediné dobré souhlasit, ze všech omezení co vymysleli v Bruselu. Příliš výkonný vysavač je pouze teplovzdušný ventilátor. Žere elektriku a topí, vysává mnohdy hůř než méně výkonné, ale promyšlenější typy.
     Roztoče vysajete i daleko méně výkonným vysavačem, ale musíte mít hlavně potřebnou filtraci. Záda hospodyněk trpí příliš silným vysavačem také, zejména pokud neumí používat regulaci. Příliš přisátou hubici ke koberci nelze posouvat jinak než nadměrnou silou. A pokud používají pouze přisávání falešného vzduchu, tak se z vysavače stává perpetum mobile naruby.

Kdysi jsem na internetu narazil na pojednání odborníka od fy. Elektrolux a ten tvrdil, že výkony vysavačů jsou u nových typů příliš velké, že optimum je kolem 1000W. Bylo to dávno před tím, než v Bruselu začali omezovat všechno možné včetně vysavačů.

Vysavače patřící ke kvalitativní špičce si vystačí i s výkony ještě menšími než jsou povolené!.

Nakonec ještě jedna myšlenka. Před mnoha léty, když se zde začaly za neuvěřitelné peníze prodávat vysavače, co z bytu udělají co se týká čistoty, operační sál, jsem na toto téma hovořil s mojí velice dobrou známou a také výbornou lékařkou. Její názor byl,  že  toho, kdo alergiemi netrpí, to může při dlouhodobém používání poškodit. Odolnost organismu klesne natolik, že alergie vznikne. Zajímavé také je, že před nedávnem proskočila světem zpráva vědců z nějaké americké university, že přílišná čistota škodí. Ta moje známá to věděla již na začátku 90. let.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #42 kdy: 30.09.2018, 15:31 »

Je fakt, že ten výkonový deficit tolik netrápí renomované výrobce.
Asi největší ztráty jsou stejně na špatně vyřešené filtraci či ucpaném filtru výdechu.
Ovšem když jsem při očistě vozidla zjistil, že ten eurosajuzem schválený vysavač ten jemný prach ze sedaček prostě nedostane, usoudil jsem, že holt nebudu smýšlet tak zeleně a použiju průmyslový karcher.
V pravidelně udržované domácnosti ten nízkovýkonový vcelku stačí, ač někdy je ten deficit znatelný. Třeba k odsávání při vrtání do zdi je nedostačující. Pořád platí v přeneseném smyslu slova že "objem nenahradíš".
Co je nadměrné čistoty týče, je to fakt. Známá si vychovala ze zdravých dětí tzv. skleníkové děti, trpící lehčím astmatem a alergiemi. Organismus, který nemá možnost se seznámit s rozličnými patogeny průběžně, je velmi zaskočen, narazí-li na ně nárazově.
S roztoči to taky není nak horký, ne všichni jsou vyloženě škodliví, pouze jejich přítomnost zdůrazňovaná prodejci na makrofotografi ích může u důvěřivějších jedinců způsobit podobnou histerii, jako blízkost linky vn a výš sto metrů za chalupou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 2 [3] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jak funguji halogenové žárovky řízené proudem?
 Proč se u halogenoveho reflektoru opakovane nici keramicka patice?
 Co dělat s vyhořelým trafem u halogenového osvětlení?
 Co nahradí lineární halogenové žárovky ?
 Je halogenová žárovka ohmická zátěž?
 GREENLUX: Jednočipový LED reflektor
 Lze zaměnit halogen 12V za 12V Led?
 Jak varujete své klienty před špatnou instalací malonapěťových osvětlovacích systémů?
 Polovina Čechů neví o zákazu halogenových žárovek
 Lze využít stávající světelné rozvody 230V pro osvětlení 24V DC ?
 Je záruka na světelné zdroje opravdu dva roky?
 Jak si mám představit ekvivalenty žárovka/úsporka/LED?
 Jak zjistit Ra u světelného zdroje z bílých LED?
 Proč umřela tato trubice ?
 Máte někdo zkušenosti s praskáním žárovek v paneláku?
 Jak daleko dosvítí výbojka s hodnotou 459 cd?
 Jaká je záruční doba na světelné zdroje?
 Jak vybrat žárovku LED aby se svým světelným tokem blížila 100W?
 Je nějaká možnost náhrady světelných zdrojů o výkonu 60W a napětí 150V?
 Jak porovnat vykon zarivek s halogenovymi svetly?
 Kde sehnat autonomní zdroj světla odpovídající cca 40W žárovce?
 Proč jsou úsporné žárovky tak drahé?
 Jaké barevné spektrum použít u zářivkové trubice do kuchyně?
 Jaký jiný světelný zdroj, než žárovku použít na WC v paneláku?
 Už jste se seznámili s výsledky měření rušivého světla nad Libereckým krajem?
 Také se vám líbí přístup značky Fulgur ke svým odběratelům?
 Jaká je záruční doba úsporných zářivek?
 Copak je to za "žárovku" z Lídla?
 Jaký zdroj světla byl ve vojenských dělostřeleckých světlometech?
 Znáte někdo "úsporku" na 230V AC i 220V DC?
 Co musím předřadit před výbojku?
 Novinky v produktech Philips
 VIDEO: Přednáška vývoji světelných zdrojů a jejich konstrukci (plná verze 34min)
 Chcete znát výsledky testů 103 typů úsporek?
 Jaké jsou dostupné nejdelší zářivkové trubice?
 ČSO 2012: Změny v UNECE legislativě platné pro automobilové LED světlomety
 Proč u halogenu odchází trubice?
 Kde používáte indukční světelné zdroje vy?
 Jak a čím vyhodnotit nesvítivost zářivky UV-C zapojené přes el. předřadník?
 Proč mají trubice T5 krátkou životnost?
 Jak otestovat UV lampu a předřadník?
 Kde koupit zářivku 2C/55W?
 Jak srovnat stejnou účinnost zdroje mezi údaji candela a lumen?
 GREENLUX: HALO MCOB 10W
 PANLUX: Katalogový ceník svítidel 2013/2014
 Podle čeho vybíráte pěkný tvar světelného zdroje?
 Čím nejlépe nahradit zářivku při regulaci (snižování) napětí?
 Lze LED "žárovku" použít v lampičce s dvouvodičovým přívodem?
 Jde nahradit 160W trubici 230V trubicí 100W, při ponechání stávající tlumivky?
 K čemu je určen poloprázdný katalog světelných zdrojů Megaman?
 Jakou máte zkušenost s životností a svítivostí úsporek OSRAM?
 Kde nakupujete zdroje Osram a jak jste spokojeni s kvalitou?
 LED svítidla, světelné zdroje a inteligentní svítidla
 GREENLUX: Aktuální atalog osvětlení a světelných zdrojů
 ELKO EP: Jak ušetřit 1: Nesviťte zbytečně!
 OSRAM: Katalog Světelné zdroje a systémy 2014/15
 Jaká je životnost metalhalogenidového reflektoru?
 Vybíráte světelné zdroje i podle vzhledu?
 Kde koupím reflektorovou žárovku s plnoodrazivým (nedichroickým) zrcadlem?
 TIP na LED žárovku s paticí GU 10, neutrální bílá, 4,5W.
 FULGUR: Katalog LED zdrojů a svítidel 2016/9
 Plazmové světelné zdroje
 Svítí zbytek svítidel hůře/lépe než udávaná hodnota poklesu světelného toku?
 Jsou LED světla skutečně tak dobrá jak slibují?
 Mohu nahradit klasickou žárovku LED zdrojem do svítidla max 60W?
 Jaký má účinek trubice 36W/958 LT 36W/958 BIO VITAL NARVA?
 #EH: Světelné zdroje pohledem roku 1950
 Co dělá ponechaná nefunkční trubice v zářivce?
 Jaké znáte rozdělení speciálních žárovek?
 Jaký dává smysl existence bodovek MR16 pro 230V?
 Prečo signálna žiarovka podľa výrobcu nieje vhodná do domácnosti?
 Jaké používáte osvědčené světelné zdroje v přenosných svítidlech?
 Máte technické připomínky k novému patentu, žárovce 3/1 DEN-LIGHT?
 Nepomohla by dnes proti covid-19 dezinfekce UV zářením?
 Jak řešíte změnu projektu z konvenčních zářivek na LED zdroje?
 Jaký je důvod omezení příkonu LED žárovky u svítidla s paticí E27?
 LEDVANCE živě na Digitálním veletrhu SONEPAR
 Může vyšší procházející proud poškodit žárovku?
 Instalujete svítidla s antibakteriálním zdrojem často?
 Proč mi tak často odchází filamentové žárovky?
 Vadí podpětí LED diodovým svítidlům?
 Jak se díváte na výměnu rtuťových trubic za LED trubice?
 Doporučujete produkty MCLED?
 Kde využíváte LED pásky se zaručenou výškou teploty?
 Co vše vědět, znát o světelných zdrojích?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.068 sekund, 23 dotazů.