Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Je nutné pro 1-fázové jističe použit 4-pólový chránič?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 [3] 4 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je nutné pro 1-fázové jističe použit 4-pólový chránič?  (Přečteno 21796 krát)
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #36 kdy: 16.08.2018, 00:18 »

Doma, i když to nebylo v té době nutné, mám za PCh skoro vše. Tedy veškeré zásuvky a veškerá světla a to dobrovolně už cca 9 roků. Přijde mi to naprosto normální a logické.
V čem spatřujete logiku mít veškerá světla za proudovým chráničem?
Samozřejmě si dejte veškerá světla za proudový chránič, já vám to neberu a nikomu nevnucuji, aby neměl světla za proudovým chráničem, norma to nařizuje, zajímá mě ta logika.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Online Online



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #37 kdy: 16.08.2018, 05:34 »

V čem spatřujete logiku mít veškerá světla za proudovým chráničem?
Samozřejmě si dejte veškerá světla za proudový chránič, já vám to neberu a nikomu nevnucuji, aby neměl světla za proudovým chráničem, norma to nařizuje, zajímá mě ta logika.

Mám malý domek. Po vyhodnocení všech  možných pro a proti, díky zkušenostem z praxe, mi prostě logicky vyšlo že riziko výpadku PCH v nové instalaci je mnohem menší, než zbytková rizika u instalace bez PCH. Občas v legraci říkám, že si své děti raději zabiju sám  Škleb až mě naštvou.
Vždy jsem se snažil jít alespoň o malý krok dál, než je minimu, udělat víc, nebo lépe než se očekává. Tady šlo a pořád jde o bezpečnost a navíc mé vlastní rodiny.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #38 kdy: 16.08.2018, 06:00 »

V čem spatřujete logiku mít veškerá světla za proudovým chráničem?
Samozřejmě si dejte veškerá světla za proudový chránič, já vám to neberu a nikomu nevnucuji, aby neměl světla za proudovým chráničem, norma to nařizuje, zajímá mě ta logika.

A v čem spatřujete nelogiku vy?

Za posledních cca. 6 let, mi vylítl chránič jednou. Bylo to závadou v el. sušičce. Tim že mám víc chráničů, odpojila se jen koupelna. Takže znovu, katastrofa se nekonala
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Václav Baloun
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #39 kdy: 16.08.2018, 09:14 »

Doplnění jedná se o rekonstrukci rodinného domu.
Kamarád doplnil ještě jeden požadavek  a to že každý okruh v koupelně musí mít svůj vlastní Pch. To že zásuvka v koupelně musí být chráněna je jasný, ale že by daný PCH nemohl chránit nic jiného jen tu zásuvku se mi nezdá. (světlo v koupelně druhý samostatný chránič)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Online Online



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #40 kdy: 16.08.2018, 10:11 »

To že zásuvka v koupelně musí být chráněna je jasný, ale že by daný PCH nemohl chránit nic jiného jen tu zásuvku se mi nezdá. (světlo v koupelně druhý samostatný chránič)

Nechápu. Jednak zde máme normativní, ale opomíjený požadavek na to, že závada v jednom okruhu by neměla ovlivnit jiné okruhy a za druhé nevidím nic špatného na tom, udělat krok navíc, než je nutné. Tedy pokud chce samostatné chrániče (spíš bych použil kombinované přístroje) rozhodně mu to nebudu rozmlouvat, ale uvítám to. Sám třeba používám samostatné "kombíky" pro venkovní světla, odmrazovací kabely v okapech či chodnících i garážových vjezdech a podobně.

Na vašem místě bych se spojil s projektantem a nechal si navrhnout nejvhodnější řešení této instalace, včetně rozvaděče, dle zadání investora a v souladu s aktuálně platnou legislativou.
Doporučuji k tomu využít i zde získané informace.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #41 kdy: 16.08.2018, 10:24 »

Mohl bych požádat o schema zapojení?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
HAGER podpora
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



Technická podpora HAGER


« Odpověď #42 kdy: 16.08.2018, 10:43 »

Zde návod k instalaci, bude-li vám to stačit. Bohužel v originále. Na překladech ještě pracujeme.

* ID1_ADZ3XXC_ADZ3XXD_6LE000826AC.PDF (1170.02 KB - staženo 328 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #43 kdy: 16.08.2018, 12:07 »

Zde návod k instalaci, bude-li vám to stačit. Bohužel v originále. Na překladech ještě pracujeme.
Super, díky! Přesně takové schéma jsem očekával - škoda, že v českých návodech není.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #44 kdy: 16.08.2018, 14:09 »

Mám malý domek. Po vyhodnocení všech  možných pro a proti, díky zkušenostem z praxe, mi prostě logicky vyšlo že riziko výpadku PCH v nové instalaci je mnohem menší, než zbytková rizika u instalace bez PCH. Občas v legraci říkám, že si své děti raději zabiju sám  Škleb až mě naštvou.
Vždy jsem se snažil jít alespoň o malý krok dál, než je minimu, udělat víc, nebo lépe než se očekává. Tady šlo a pořád jde o bezpečnost a navíc mé vlastní rodiny.
Tak zrovna z toho, že lustr v pokoji bude zabíjet děti, protože není zapojený za proudovým chráničem, strach nemám. Samozřejmě vám nezakazuji, aby jste si veškerá světla zapojil za proudový chránič, když vám to ve vašem malém domku logicky vyšlo. Pro mě je nelogické, že to norma nařizuje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #45 kdy: 16.08.2018, 14:36 »

Svídidla občas probijí (typ.teplem unavená izolace a pod.)
Taknějak je lépe když na onen stav upozorní vypadnuvší chránič nežli ze židle spadnoucí hospodyňka s mokrým hadrem v ruce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #46 kdy: 16.08.2018, 14:50 »

.. ze židle spadnoucí hospodyňka s mokrým hadrem v ruce.
Hospodyňku s padoucnicí bych na práci ve výškách nepouštěl, kdo ji pak má chudinku spadnuvší křísit  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #47 kdy: 16.08.2018, 17:25 »

Já vím, že se to hezky říká, ale jít na zapnuté svítidlo s mokrým hadrem není bezpečné, i kdyby bylo v pořádku a za proudovým chráničem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #48 kdy: 16.08.2018, 21:46 »

Já vím, že se to hezky říká, ale jít na zapnuté svítidlo s mokrým hadrem není bezpečné, i kdyby bylo v pořádku a za proudovým chráničem.
Ono se to hezky říká, ale hospodyňka posuzuje zapnutost svítidla podle toho, jestli zrovna svítí, což je na ověření beznapěťového stavu trochu slabé. Do rozvodnice kvůli tomu neleze, fázovou zkoušečku nemá a elektrikáře na to nevolá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #49 kdy: 17.08.2018, 00:20 »

Trochu slabé je spoléhat se na to, že proudový chránič není zatuhlý, že je v předepsaných intervalech zkoušený testovacím tlačítkem. A ještě slabší mi připadá normativně nařizovat všechna světla za proudový chránič/e.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Online Online



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #50 kdy: 17.08.2018, 06:08 »

Trochu slabé je spoléhat se na to, že proudový chránič není zatuhlý, že je v předepsaných intervalech zkoušený testovacím tlačítkem. A ještě slabší mi připadá normativně nařizovat všechna světla za proudový chránič/e.

O slabinách PCH zde přece všichni víme. Už o tom bylo popsáno mnoho stránek. Nicméně pokud jsem měřil PCH, tak pokud nešlo přímo o vadný kus, tak vypnul, jen mimo stanovený normolimit. Přesto tyto hodnoty byly mnohonásobně lepší (nižší),  než proud potřebný k vybavení jističe.
Navíc se na samotný PCH nikdo zde nespoléhá, to už bylo také mnohokrát vyvracené, ale bereme ho jako doplněný bezpečnostní prvek, který mnohonásobně zvětší naši šanci na přežití, v případě poruchy, nebo chyby obsluhy.

Napište prosím své další důvody, proč je PCH na světlech podle vás zbytečný. Ne prosím pocity, ale technické argumenty.  podivej

Já vím, že se to hezky říká, ale jít na zapnuté svítidlo s mokrým hadrem není bezpečné, i kdyby bylo v pořádku a za proudovým chráničem.

Zkuste to hospodyňce vysvětlit. Ta odvětí že to je váš problém, tedy její život leží ve vašich rukách a že suchým hadrem to jen rozpráší dál, o což nestojí. Tedy nezbude nic jiného, než utíkat do rozvaděče a bezpečně to vypnout   Mrknutí  než "vypne" ona vás.  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #51 kdy: 17.08.2018, 11:08 »

Já nemusím utíkat do rozvaděče, já mám vypínač.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Online Online



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #52 kdy: 17.08.2018, 11:45 »

Já nemusím utíkat do rozvaděče, já mám vypínač.

To nemusí být totéž. Jaká tam je třeba vzdálenost kontaktů? Víte to? Jak zabráníte tomu, aby nepřiběhly děti a neudělaly "CVAK"? Znáte postupy pro bezpečnou práci na VTZ?

Ne vždy co je tak jednoduché, je i správné.



Ale to už jsme úplně mimo hlavní téma.
Osobně jsem spíše čekal diskusi na téma, jestli v bytech a RD je potřeba pro každý sv. okruh použít samostatný PCH (viz kolega Beláň, jehož názoru si velmi vážím),  nebo zda stačí varianta B z původního dotazu. Upřímně řečeno nečekal jsem že budu muset před někým obhajovat dnes tak automatickou věc, jakou je použití PCH na všechny okruhy, včetně světel.
Osobně bych fakt chtěl znát argumentaci pro a proti (nejlépe normovou) zda co sv. okruh to PCH, nebo stačí rozdělení třeba do 3ks PCH. Co vy na to kolegové. Osobně mám více méně jasno, ale už mnohokráte jsem byl nucen svůj názor změnit a nebráním se tomu vlastně ani teď.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #53 kdy: 17.08.2018, 13:41 »

To nemusí být totéž. Jaká tam je třeba vzdálenost kontaktů? Víte to? Jak zabráníte tomu, aby nepřiběhly děti a neudělaly "CVAK"? Znáte postupy pro bezpečnou práci na VTZ?

Ne vždy co je tak jednoduché, je i správné.
...
Já netvrdím, že je to totéž jako postup pro bezpečnou práci na VTZ, ale dokážu si svítidlo sám vypnout alespoň vypínačem, předtím než na něj půjdu s mokrým hadrem, než abych spoléhal na proudový chránič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Stran: 1 2 [3] 4 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Musia byť aj nasledné rozvadzače opatrené prúdovým chráničom?
 Existuje proudový chránič bez nutnosti montáže do rozvaděče?
 Je nutné při výměně pojistek za jističe použít také proudový chránič?
 Je povinost instalovat centrální 3f proudový chránič na dřevěnou chatku?
 Je na mieste ekonomicka vyhoda centralneho chranica?
 Je nutno u zapojení sušičky použít chránič ?
 Lze dát chránič stejné jmenovité hodnoty jako hlavní jistič?
 Je u dřevostaveb nutné zapojit chránič 300mA jako centrální?
 Musí se použít proudový chránič ve výrobní zámečnické hale?
 Doporučuje nějaká norma doplnění proudových chráničů v elektrických instalací?
 Je nutné použít proudový chránič v ovládací technologii?
 Proudové chrániče pro zajištění ochrany automatickým odpojením
 Pro které okruhy instalovat proudový chránič?
 Je nutná instalace RCD za oddělovací trafo?
 Jak reagovat na požadavek neosazení proudového chrániče?
 Jaký typ chrániče zvolit pro čerpadlo do studny vzdálené 180m od rozvaděče?
 Použiť alebo nepoužiť prúdový chránič na napájanie brány v plote?
 Už vás proudový chránič zachránil?
 Je v koupelně výměna proudového chrániče 20mA za 16mA opravdu nutná?
 Je nutné FI s Idn=30mA, na SV okruhy, v prostorách shromažďovacích?
 Musí být použit chránič pro rekuperační jednotku, jestliže je v koupelně?
 Používáte chrániče v průmyslových kuchyních?
 Jak aplikovat proudový chránič na elektrocentrále?
 Opravdu se blíží konec centrálních proudových chráničů 30mA?
 Může být v elektroměrném rozvaděči proudový chránič?
 Má někdo tip jak vyřešit zásuvku s proudovým chráničem pro čerpadlo?
 Je nutné v drevodome k 30mA FI použít ještě 100/300mA?
 Proudové chrániče (třetí, aktualizované vydání 2015)
 Jaký zvolit proudový chránič pro moderní audio techniku?
 Jaký typ zásuvek lze použít pro hudební produkce?
 Musí být pro svět. obvod použit proud. chránič v lékařský prostorách skupiny 1?
 Lze vysvětlit absenci proudových chráničů zásuvkových obvodů výrobní haly?
 Může být ve výrobně zásuvka 32A bez proudového chrániče?
 Jak je spolehlivý levný chránič do zásuvky?
 Za jakých podmínek mohou být v objektu autoservisu zásuvky mimo chránič?
 Jaké parametry musí mít proudový chránič pro jednofázové zásuvkové obvody?
 Je nutné použít proudový chránič G ke 3f sřídači?
 Je možné za 32A hlavní jistič připojit paralelně dva 25A proudové chrániče?
 Co vše je nutné připojit přes chránič?
 Aky mate nazor, keby sa napr na kupelnu pouzil chranic s 10mA?
 Musí být zásuvka pro připojení RACKu v počítačové učebně přes proudový chránič ?
 Je nutné mít samostatný proudový chránič pro koupelnu pokud již jeden existuje?
 Jakou hodnotu RCD na kombinovanou zásuvku 400V/5/32A+230V/16A?
 Jak u čerpadla kanalizace prosadit použití proudového chrániče?
 Kam instalujete proudový chránič v dřevostavbě?
 Je pro zásuvku v rozvaděči určenou pro zařízení třídy II nutný proudový chránič?
 Lze v dílně nahradit proudový chránič místo 30mA za 100mA?
 Jak se v budoucnosti zachováme, když test proudového chrániče zničí zařízení?
 Je nutné použít proudový chránič pro sekční garážová vrata?
 Co si myslíte o požadavku osadit FI 30mA i na světelné okruhy v bytech ?
 Lze zapojit osvětlení ve výšce 3 a více metrů bez použití chrániče?
 Lze použít pro zasuvky a svetlo v koupelne jeden chranic?
 Lze provozovat vestavěné spotřebiče v zásuvkovém obvodě bez PCH?
 Je lepší rozdělit zásuvkové a světelné obvody samostatnými chrániči?
 Měl by být proudový chránič pro pohon venkovní brány?
 Na základě jaké ČSN a článku nemohu instalovat centrální proudový chránič?
 Je nutné mít od roku 2019 všechny okruhy v RD přes proudové chrániče?
 Musí být napájení (ovládání) plynového kotle v koupelně přes chránič?
 Není pro revizní zprávu chybějící proudový chránič ve stodole závadou?
 Jakou normou obhájit nepoužití jediného centrálního chrániče?
 Lze použít starý proudový chránič z NDR i jako jistič (In4 A)?
 Lze požadavek proudového chrániče nahradit Hardware in the Loop?
 Je v prostorách nákupního centra, ordinacích a sociálkách povinnost chráničů?
 Musí být světelný obvod ve škole a kulturní místnosti přes proudový chránič?
 Proč je do elektroinstalací vnucováno více proudových chráničů?
 Jaký spotřebič je lepší dát přes samostatný jističochránič?
 Uvádí ČSN pro průtokový ohřívač vody vypínač a proudový chránič?
 Musí mít průmyslový stroj proudový chránič, pokud je připojen k TN-C?
 Musí být chránič na světelném okruhu ve větším obchodě?
 Jaký použít proudový chránič pro nabíjení bojleru MPPT regulátorem?
 LIVE EATON: Proudové chrániče podrobněji
 Jak je to s proudovými chrániči a kombinovanými FI u osvětlení?
 Je vhodnější než 1 centrální 3f chránič použít 3 1f chrániče?
 Je nutné použít RCD u světelných obvodů v průmyslu ?
 Musí být varná deska připojena přes proudový chránič?
 Musí se vyměnit v případě instalace FVE všechny chrániče za typ B?
 Je pro výdejní stojan pohonných hmot adblue třeba proudový chránič?
 Opravdu musí mít každý světelný obvod v RD svůj proudový chránič?
 KNIHA: Proudové chrániče a obloukové ochrany
 Musí mít zvukař na place svůj osobní proudový chránič nebo to má řešit někdo ji?
 Smí se montovat proudové chrániče s ČSN EN 61008-1?
 Musí být proudový chránič pro nabíječku kol?
 Kde nasadíte proudový chránič s automatickou sebekontrolou?
 Co další ještě uživatel staré nulované elektroinstalace asi netuší?
 Lze v souladu s normou za PCH instalovat 3 - 4 jističe pro světelné přívody?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.065 sekund, 22 dotazů.