Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak vypadá čistá TN-S síť, např. v RD?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak vypadá čistá TN-S síť, např. v RD?  (Přečteno 15028 krát)
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #18 kdy: 30.08.2018, 18:48 »

"nikdy neříkej nikdy"
Čistě teoreticky, takový fiktivní pokus a vlastní síť:
- přípojka od energetiky, je jedno že je TN-C
- za tím galvanicky oddělený zdroj pro nabíjení AKU
- a nebo by to mohlo být bez přípojky a nabíjet to z Fotovoltaiky.. .
- a nakonec pořádný výkonný střídač, pořádné uzemnění a lokální síť TN, která by mohla být postavena jako TN-S
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 30.08.2018, 18:57 »

Šlo by to, stejně tak použít bezpečnostní O.T.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 30.08.2018, 19:03 »

Já jsem uvažoval sítě TN-S spojené s distribuční sítí. Také jsem tím chtěl dát na vědomí, že RD nebo byt nebude u nás zapojen na straně distribuce v TN-S

Sítí napájených motorgenerátor y a měniči se určitě najde víc, jednofázových i třífázových na různých chatách a objektech v nepřístupných a osamnělých místech. Mám takových zákazníků několik. Většinou se jedná o jednotlivé  objekty uprostřed lesa nebo daleko od obce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Miroslav Hlaváč
*
Offline Offline



Elektřina má pomáhat,ne zabíjet!


« Odpověď #21 kdy: 31.08.2018, 22:19 »

Já jsem uvažoval sítě TN-S spojené s distribuční sítí. Také jsem tím chtěl dát na vědomí, že RD nebo byt nebude u nás zapojen na straně distribuce v TN-S

Sítí napájených motorgenerátor y a měniči se určitě najde víc, jednofázových i třífázových na různých chatách a objektech v nepřístupných a osamnělých místech. Mám takových zákazníků několik. Většinou se jedná o jednotlivé  objekty uprostřed lesa nebo daleko od obce.
A dokázal bych si jistě představit i čistě ostrovní fotovoltaikou napájenou síť s baterií a střídačem a záleží pouze na uživateli jakou soustavu zvolí...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miroslav
Patrik Dedík
Elektrikár a živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 31.08.2018, 23:22 »

TN-S cista sa neda podla mna spravit, uz len preto ze turbiny, generatory robia 3L + PEN, v mestach, obciach je rozvod 4 vodicovy a teda 3L + PEN, aj ked som robil v elektrarnach sme mali na trafe 3 fazy a N a zberna bola modra (neviem preco),  aj tak to bolo PEN, jednoducho museli by sa trafa a rozvody v mestach a pod robit 5 vodicovo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrotechnik na riadenie činnosti, alebo na riadenie prevádzky E1/A
Projektovanie E2/A
El. inštalácie domov a bytov vrátane bleskozvodov

pdedik@centrum.sk
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #23 kdy: 01.09.2018, 08:59 »

TN-S cista sa neda podla mna spravit, uz len preto ze turbiny, generatory robia 3L + PEN....

Hmmm. To je pro mě novinka. Nakreslete mi prosím jak generátor vyrobí PEN spolu s 3L
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Tomas M.
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 01.09.2018, 09:51 »

A co když je rozvaděč - například ke strojnímu zařízení, navržen pro připojení v soustavě 3+N+PE ? Mělo by se pak na štítku takového rozvaděče uvádět TN-S, která se vyskytuje vyjímečně nebo TN-C-S ? 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 01.09.2018, 11:40 »

Značení soustav/sítí na rozvaděčích je mnohdy zavádějící a způsob zápisu nejednotný.
Nejraději vidím např:
Přívod: 3PEN 230/400V 50Hz TN-C
Odvod: 3PEN 230/400V 50Hz TN-C
             1 N PE 230V 50Hz TN-S
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 01.09.2018, 15:30 »

Pro šťouraly dodám že značení se v mém případě týká soustavy/systému, nikoli sítě, ta zahrnuje vedení celé, tj.od zdroje až po koncový obvod, tudíž by bylo nezbytné navíc uvádět např.TN C-S.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 01.09.2018, 15:47 »

TN-S cista sa neda podla mna spravit, uz len preto ze turbiny, generatory robia 3L + PEN, v mestach, obciach je rozvod 4 vodicovy a teda 3L + PEN, aj ked som robil v elektrarnach sme mali na trafe 3 fazy a N a zberna bola modra (neviem preco),  aj tak to bolo PEN, jednoducho museli by sa trafa a rozvody v mestach a pod robit 5 vodicovo.
1. Typ sítě je dán výstupem zdroje, nikoli jeho vstupem, proto i když máme na jedné straně IT, na druhé bude od IT, přes TT, po TN-S.
Pokud máte namysli elektrárny centrální, pak tam rozhodně nefiguruje nějaký PEN na výstupu alternátoru. U lokálních, od kogenerací po MVE je pouze vyveden uzel alternátoru a uzemněn, resp spojen s PEN DS.
2. Byla-li šína modrá, označená N, mohlo se klidně jednat o TT, kterou třeba někdo přetvořil na TN-C.
3. Trafo nemusí mít nutně 5 průchodek, aby se jednalo o TN-S zdroj, ale i taková existují a podle výrobce mají buď klemu pod víkem, nebo dva vývody z uzlu. U nás se vyskytují velmi zřídka.
Hmmm. To je pro mě novinka. Nakreslete mi prosím jak generátor vyrobí PEN spolu s 3L

Schématicky to neumím, ale zvenku to vypadá takhle tanecek


* JETE.jpg (50.2 KB, 600x450 - prohlédnuto 233 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #28 kdy: 06.09.2018, 18:50 »

.... aj ked som robil v elektrarnach sme mali na trafe 3 fazy a N a zberna bola modra (neviem preco),  ....

S najväčšou pravdepodobnos ťou to bolo blokové trafo vn/VVN. Na VVN strane bolo 110kV a trafo malo vyvedený stred, ktorý bol rovno uzemnený, často navarený priamo o najbližšiu stojku portálu s izolátormi a na spodu portálu rovno do zeme.
Ten vodič je modrý preto, lebo nie to nie je ochranné uzemnenie, ale pracovné.


* T125_uzol.jpg (1127.09 KB, 2946x2088 - prohlédnuto 281 krát.)

* T127_uzol.jpg (1499.92 KB, 3130x2370 - prohlédnuto 300 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #29 kdy: 07.09.2018, 07:44 »

...generatory robia 3L + PEN, v mestach, obciach je rozvod 4 vodicovy a teda 3L + PEN, aj ked som robil v elektrarnach sme mali na trafe 3 fazy a N a zberna bola modra (neviem preco)...
Podle toho, jak to popisujete

S najväčšou pravdepodobnos ťou to bolo blokové trafo vn/vvn. Na vvn strane bolo 110kV a trafo malo vyvedený stred, ktorý bol rovno uzemnený, často navarený priamo o najbližšiu stojku portálu s izolátormi a na spodu portálu rovno do zeme.
Ten vodič je modrý preto, lebo nie to nie je ochranné uzemnenie, ale pracovné.
a i podle toho, jak to uvádí kol. Revús, tak jde o sítě TT. Střed zdroje je čistokrevný N, tedy modrý, který však není dál rozvedený, protože jde rovnou k uzemnění. Takže sběrnice středu zdroje má být modrá a k ní jsou připojeny vodiče uzemnění, které mají ochrannou funkci, takže jsou to vodiče ochranného uzemnění a mají být žlutozelené. PEN se sítí TN pak vznikne až na sekundáru na úrovni nn. Modrá barva nemá nic společného s pracovním uzemněním, tam platí pořád žlutozelená. Akorát letos vyšla novinka pro pracovní uzemnění, které má být žlutozelené s růžovým zakončením. To jsem zvědav, kolik let se to bude ignorovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 07.09.2018, 18:32 »

Jsem spíše zvědav jak se takové čistě pracovní zemnění pozná tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Stránský 111
*
Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 07.09.2018, 22:53 »

Síť TN-S tedy od trafa 5x pokud technologickou linku navrhují a realizují německé firmy je to běžná věc. Vše v mědi a hned od trafa modrý a zeleno/žlutý.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #32 kdy: 08.09.2018, 10:03 »

Jsem spíše zvědav jak se takové čistě pracovní zemnění pozná tanecek
Může to být leckdy diskutabilní, protože se to obvykle spojuje s uzemněním ochranným, ale např. v síti IT půjde určitě o uzemnění HISu nebo SPD. Spíš bych na to ale pohlížel tak, že jestli nějaký přístroj pro svoji funkci potřebuje uzemnění, pak jde vždycky o uzemnění pracovní bez ohledu na to, jestli se na druhém konci připojí nebo nepřipojí na HOP (MET).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #33 kdy: 08.09.2018, 11:14 »

Ta modra farba na uzemneni uzlu trafa je tam uz 25 rokov. V case realizacie o bola normativna poziadavka na modru farbu. Cislo normy si nepamatam, ale v pripade zaujmu to dohladam :-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.062 sekund, 23 dotazů.