Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jake je nebezpeci pri pouziti redukce 4kolik na 5kolik?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jake je nebezpeci pri pouziti redukce 4kolik na 5kolik?  (Přečteno 19826 krát)
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #18 kdy: 25.03.2018, 12:52 »

Nepíšu že to je nezbytné.
Ale zní to tak.
Ale já bych to tak udělal v případě že bych podle místních podmínek usoudil že to je nutné,  záleží na svědomí každého.
S tím souhlasím.
Konkrétní článek normy vám neřeknu,nedržím všechny normy aktuální,nejsem Rotschild.
Jestli toto myslíte vážně, asi ztrácí diskuse smysl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Miroslav Hlaváč
*
Offline Offline



Elektřina má pomáhat,ne zabíjet!


« Odpověď #19 kdy: 25.03.2018, 13:42 »

Ale zní to tak.S tím souhlasím.Jest li toto myslíte vážně, asi ztrácí diskuse smysl.

Podle mne daleko důležitější než znalost čísla příslušného článku normy je logické elekrikářské myšlení.
Co se stane když bod rozdělení nebude přizeměn a přeruší se přívodní PEN,PE za chráničem není nikde přizeměn a zapneme spotřebič např pračku? Kam nám půjde fáze?Ano,fázovým do spotřebiče,N vodičem ven zpět přes chránič do bodu rozdělení a protože nemá kam odtéct tak se fáze přes bod rozdělení dostane i na PE tedy i na kostru té pračky.Ještě že tam máme ten chránič. Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miroslav
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #20 kdy: 25.03.2018, 16:36 »

Podle mne daleko důležitější než znalost čísla příslušného článku normy je logické elekrikářské myšlení.

A jste si jist že jen rozum stačí? Když se dívám okolo sebe a občas se střetávám s některými z kolegů, právě znalost (nebo vědět kde to dohledat, což stačí) mi často pomohla když sázka na rozum selhala. Zrovna nedávno jednomu RT stačilo jen to že se mu to nelíbí a firma to musí předělat. Když jsem oponoval a hájil tu firmu že postupovali v souladu s návodem výrobce, vše je v pořádku a revize má být kladná, stejně si trval na svém a nutil je do nesmyslu. Trvalo to cca 2 měsíce, než revizi upravil a odevzdal. A přitom šlo jen o takovou blbost, kdy firma přichytala kabely CYKY nerezovými přichytkami určenými hlavně k uchycení kabelů s požární odolností. Nebylo potřeba požární odolnosti ale vedení bylo přiznané a zákazník měl představu o určitém vzhledu. Podle toho RT se tyto příchytky na kabely CYKY nesmí použít a tak nechtěl dát kladnou revizní zprávu. Přitom v návodu výrobce není žádné omezení a ten RT mi nedokázal, vlastně ani nechtěl podložit svá tvrzení jakoukoliv normou, nebo předpisem. Prostě jen použil svůj rozum a nehodlal ustoupit ze svého přesvědčení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Lukas55555
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 25.03.2018, 17:52 »

Podle mne daleko důležitější než znalost čísla příslušného článku normy je logické elekrikářské myšlení.
Co se stane když bod rozdělení nebude přizeměn a přeruší se přívodní PEN,PE za chráničem není nikde přizeměn a zapneme spotřebič např pračku? Kam nám půjde fáze?Ano,fázovým do spotřebiče,N vodičem ven zpět přes chránič do bodu rozdělení a protože nemá kam odtéct tak se fáze přes bod rozdělení dostane i na PE tedy i na kostru té pračky.Ještě že tam máme ten chránič. Škleb


No na druhu stranu čo sa stane ak pen s hodnotou niekoľko miliohmov nahradime uzemnením s odporom 5 ohmov?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 25.03.2018, 19:21 »

Do poruchy (prurazu na kostru, dotyku s zivou cast) se nic nedeje. Kdyz ale PEN uhori, tak jej nahradi to uzemneni. Nakreslete si to a spocitejte, aby ten chranic (Irez 30mA) zafungoval staci hodne velka hodnota uzemneni
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #23 kdy: 25.03.2018, 19:29 »

Do poruchy (prurazu na kostru, dotyku s zivou cast) se nic nedeje. Kdyz ale PEN uhori, tak jej nahradi to uzemneni. Nakreslete si to a spocitejte, aby ten chranic (Irez 30mA) zafungoval staci hodne velka hodnota uzemneni

Konečně rozumný názor. Toto jsem měl na mysli v mém příspěvku ohledně přizemnění vodiče PEN přímo na přívodu chrániče.   Super!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Miroslav Hlaváč
*
Offline Offline



Elektřina má pomáhat,ne zabíjet!


« Odpověď #24 kdy: 25.03.2018, 19:44 »

Ale pánové Franěk,Rotekl a Beláň já s Vámi naprosto souhlasím,já jen tvrdím že je lepší přizemnit než nepřizemnit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miroslav
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 26.03.2018, 08:39 »

Ale pánové Franěk,Rotekl a Beláň já s Vámi naprosto souhlasím,já jen tvrdím že je lepší přizemnit než nepřizemnit.
Já reagoval na Lukas5555. S vámi souhlasím, že čím víc uzemnění, tím líp. Když se budeme bavit o standartní nn síti TN-C/TN-C-S. Jak přijdou na řadu sítě IT, ať už na dráze nebo u vysokýho napětí, tak už to s tím uzemněním není tak jednoduchý. A člověk musí vědět co, kam, s čím spojit a uzemnit...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Miroslav Hlaváč
*
Offline Offline



Elektřina má pomáhat,ne zabíjet!


« Odpověď #26 kdy: 26.03.2018, 11:31 »

Já reagoval na Lukas5555. S vámi souhlasím, že čím víc uzemnění, tím líp. Když se budeme bavit o standartní nn síti TN-C/TN-C-S. Jak přijdou na řadu sítě IT, ať už na dráze nebo u vysokýho napětí, tak už to s tím uzemněním není tak jednoduchý. A člověk musí vědět co, kam, s čím spojit a uzemnit...

V pořádku,souhlasím s Vámi i v tom vn u nás máme 22kV přívody a rozlehlou síť 6kV,a někdy ten zemní spoj vznikne sám,potvora.Dobře se to hledá...
A ještě hezčí je to na 110V= pochopiteltě IT která nám slouží pro ovládání těch vn vypínačů a nouzové osvětlení a je rozvedena po celé fabrice s dvěma baterkárnami. Tam aspoň stačí obyčejný multimetr,ale člověk se naběhá.Vodárna Plzeň.Musí jet pořád.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miroslav
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 26.03.2018, 13:59 »

V praci,  kde je cela bubova v siti tn-c mne nuti pouzivat redukci k novym spotrebicum na 5tikolik. Vim ze to neni uplne ok.  Chci se proto zeptat k jakym porucham muze dojit.  Redukce ma na strane ctyrkoliku zapojen N a PE vodic do svorky pro PEN. Budu vdecny za co nejpresnejsi popis ktery bych mohl pouzit jako argument proc to nepuzivat?  
Ten kto vás do toho núti, nech vám ukáže v zásuvke 3+PE zdierku PEN ktorá privedie k redukcii vodič PEN. Ak ju nenájde, máte argument.
S uzemnením bodu rozdelenia sa v budove s TN-C netrápte. Máte tam už teraz určite dostatok zásuviek 230V s neuzemneným bodom rozdelenia, ktorý nikoho nezaujíma. A myslím, že to normálne nebude nikto riešiť ani v prípade výmeny bežnej zásuvky za typ so vstavaným FI.


----------

Asi by bolo vhodné položiť si otázku, či sú v nejakých predpisoch alebo normách uvedené požiadavky na zriadenie a prevádzku inštalácií rôzne kombinovaných podľa platných a neplatných noriem.

Pri čiastočných rekonštrukciác h v sieti TN-C totižto vždy budú vznikať body rozdelenia s prívodným PEN do 10(16)mm2, ktoré súbor 2000 zo svojho princípu nepozná.
V pôvodných rozvádzačoch TN-C rozšírených o vývod TN-S je z logiky súboru 2000 v takto vzniknutej sieti TN-C-S určite potrebné brať do úvahy aj prierez prívodného vodiča PEN. Ak je v Al16, resp. Cu10 a viac, potom je pre doplnený vývod v TN-S požiadavka súboru 2000 na vodič PEN splnená.
Ak menej, potom vzniká otázka, či napríklad nejaký dodatočný vodič PE CYA10 z bodu rozdelenia zabezpečí naplnenie požiadavky na minimálny prierez vodiča PEN, kde  pôvodný prívodný PEN bude fyzicky aj naďalej napríklad 4mm2.
Teraz nehovorím o logike určitého navýšenia bezpečnosti, ale o princípoch zriadenia inštalácie v súlade s princípmi súboru 2000, ktorý rieši bezpečnosť od zdroja, a nie iba od bodu rozdelenia.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jak zapojit zásuvku a zástrčku pro 400V (380V)?
 Jak zapojit 400V (4 dráty) na 4000V (5 drátu vč.modrého)?
 Podla akej normy prechod z TNC na TNS?
 Jak připojit přívodní kabel k 5.pólové zásuvce, když v rozvaděči mám 4 vodiče?
 Je možné ve stávajícím rozvaděči rozdělit starou TN-C na TN-S?
 Kde zhotoviť prechod z TN-C na TN-S ?
 Jaký je princip rozdělení PEN na PE a N ?
 Jaká barva vodiče má být v místě rozdělení mezi svorkou (PEN) a (N)?
 Jak pripojit nou instalaci TN-S na původní TN-C?
 Jako má mít barvu pracovní vodič vedoucí v místě rozdělení TNC?
 Mohu připojit na zasuvky v síti TN-C smyčkove napojit nové zásuvky v TN-S?
 Které zapojení 3 a 2 vodičových okruhů v podružné rozvodnici je správné?
 Jak správně rozdělit TN-C na TN-C-S?
 Musím uzemnit bod rozdělení TN-C na TN-S, když PEN je uzemněn na sloupu ?
 Podle jakého článku ČSN musí být uzemněn bod rozdělení TN-C > TN-C-S?
 Kde zapojit přechod budoucího TN-S k TN-C?
 Musí být po rekonstrukci elektrokotle i změna typu sítě z TN-C na TN-S?
 Má být dle ČSN přizemněn bod rozdělení PEN na PE a N?
 Dle jaké normy musí být provedeno uzemnění bodu rozdělení PEN?
 Setkali jste se s označením sítě TN-S-S?
 Jak rozdělit TN-C na TN-S v paneláku?
 Ako zapojit zariadenie s dvoma vodicmi na siet tn-s?
 Jak připojit síť TN-C k TN-S?
 Jak připojit v bytě nové rozvody TN-C-S na staré TN-C?
 Kdy je to opravdová síť TN-S?
 Je povinné rozdělení TN-C na TN-C-S při částečné rekonstrukci panelového bytu?
 Lze v síti TNS zapojit zásuvku 400V ale pouze se 4 kolíky?
 Jak připojit pódiový rozvaděč jednou na 4 jindy 5 kolík?
 Ako zapojiť spotrebič s 5 pólovou vidlicou na inštaláciu TN-C?
 Není ekonomičtější v TNC před rekonstrukcí již tahat N a PE zvlášť?
 Jakou sadu přechodek z 400V 5P/32, 4P/32, 4P/16 na 5P/16?
 Musím mít pro rozdělení z TN-C na TN-C-S tři svorkovnice?
 Musí se v případě změny napájení PE na PEN dodržet minimální průřez 10mm2?
 Kam připojit PEN na půdě v bodě rozdělení TNC/TNS?
 V kterém rozvaděči přizemnit bod rozdělení?
 Která ČSN hovoří o tom, že místo rozdělení TN-C /TN-C-S má být přizemněno?
 Je hlavny privod v panelovom dome 5x za puvodnych 4x v poriadku?
 Jak se správně provedené rozdělení TN-C a TN-C-S ?
 Jak v bytě naplánovat přechod z TN-C na TN-C-S síť?
 Kde a jakým způsobem smí být v paneláku převeden TN-C na TN-C-S?
 Je možno vést TN-C třívodičově?
 Můžeme ve staré instalaci vytvořit síť TN-C spolu TN-C-S?
 Jakým způsobem připojit hliníkový rozvod TN-C?
 Jak reálně tečou paralelní proudy přes N a PE?
 Jak provést přizemnění bodu rozdělení na hranici pozemku?

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (3)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.075 sekund, 25 dotazů.