Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Co se reviduje u společných prostor?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co se reviduje u společných prostor?  (Přečteno 26391 krát)
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« kdy: 19.03.2018, 16:25 »

Nebudu zde uvádět, co kontroluji a reviduji u společných prostor já osobně.

Zajímají mne názory jak revizních techniků, tak správců objektů.
Názory laické veřejnosti ale i odborných pracovníků se v poslední době diametrálně rozchází.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 19.03.2018, 17:11 »

Jen malá zkušenost.
Před léty v jednom větším městě si správce krytů civilní obrany objednal pravidelnou revizí krytů  s tím, že chce také zrevidovat vše, co je připojeno na měření elektrické energie KCO. Z 50% byly připojeny veškeré společné prostory. Zvláště po roce 1990 se začaly objevovat různé malé provozovny a dílny, které měly někdy i své vlastní měření, ale byl v tom velký "gulage".

Pokud to není objednatelem přesně definováno, tak je to často detektivní záležitost co je a co není již společný prostor. Dokumentace skutečného stavu většinou neexistuje. Také lhůty revizí se velice liší.

"Společné prostory" ale nejsou jen v obytných domech.
Podobný "novodobý" problém je také v průmyslu, kdy se vše dělí na výrobní prostory a prostory udržující správou budov. Někde jsou jasné hranice a někdy nejsou. Občas se stává, že na stejný prostor přijdou objednávky na revize z dvou "nespolupracují cích" subjektů....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #2 kdy: 19.03.2018, 20:33 »

Především se revizím společných prostor vyhýbám jak Kožený spravedlnosti. Osmdesát procent je v havarijním stavu, napadeno tkaničkáři a různými kutily. Ani vzdáleně neodpovídá normám v době vzniku, natož současným. Požární bezpečnost nula. Živé části přístupné komukoliv, kdo jde okolo. PENka vyhřátý digitální dobou...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Miroslav Zuna
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 20.03.2018, 07:37 »

STA s anténami na stožáru převyšující šechny jímače hromosvodu ,jehož potenciál je přiveden po koaxu do všech domácností i do instalace společných prostor přes napájení anténího zesilovače. SPD ve společných prostorách jsem ještě nikdy neviděl. Účastnické zásuvky s koaxiální přepěťovkou jsem viděl jen v Nemecku a ty externí co se u nás dají koupit se do instalačkí krabičky velikosti 68 nevejdou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #4 kdy: 20.03.2018, 08:50 »

Naprosto souhlasím s vyjádřením pana Svejkovského. Tyto revize dělám velice dlouho.
Rozpor, s kterým se setkávám, je rozsah revize.
Mnoho revizních techniků uvede do revizní zprávy pouze instalaci napojenou z rozvaděče společné spotřeby a vůbec se nezabývá napojením objektu a hlavním domovním vedení, kde je nejvíce závad.
Pochopitelně je potom cena revize naprosto rozdílná.
Proto jsem položil tuto otázku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 20.03.2018, 09:08 »

Legislativa to má vyřešené snadno. Provozovatel předloží dokumentaci skutečného provedení a řekne: „Tohle chci zrevidovat, za to nesu odpovědnost.“  Praxe je taková, že dokumentace není, provozovatel si myslí, že toho ví hodně a neví, že toho ví málo. RT by tedy měl od provozovatele získat maximum informací o tom, které obvody má revidovat a nejspíš půjde o obvody, které neprovozuje žádný konkrétní byt nebo jiný subjekt. Takže minimum bude asi toto: pojistky v HDS, HDV, odbočky k elektroměrům, připojení RE s elektroměrem společné spotřeby, připojení dalších RE v případě, že slouží více OM, veškeré obvody měřené elektroměrem společné spotřeby, obvody funkční při požáru. Ještě něco? 

Mnoho revizních techniků uvede do revizní zprávy pouze instalaci napojenou z rozvaděče společné spotřeby a vůbec se nezabývá napojením objektu a hlavním domovním vedení, kde je nejvíce závad.
Pochopitelně je potom cena revize naprosto rozdílná.
To je právě jeden z příkladů neznalosti provozovatelů. Nemají dokumentaci, kterou by mohli jednoznačně deklarovat svoje požadavky na rozsah revize a v neoprávněné dobré víře nechají řádit revizního technika, ať si v jejich objektu dělá, co chce (respektive ať nedělá, co nechce).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 20.03.2018, 10:26 »

Naprosto souhlasím s vyjádřením pana Svejkovského. Tyto revize dělám velice dlouho.
Rozpor, s kterým se setkávám, je rozsah revize.
Mnoho revizních techniků uvede do revizní zprávy pouze instalaci napojenou z rozvaděče společné spotřeby a vůbec se nezabývá napojením objektu a hlavním domovním vedení, kde je nejvíce závad.
Pochopitelně je potom cena revize naprosto rozdílná.
Proto jsem položil tuto otázku.


Za prvé stejně jako JŠS se této oblasti revizí vyhýbáme.
Přesto mne tyto názory zajímají. Dnes je ve velké módě na každou i malou revizí vyhlašovat výběrové řízení. Pokud je rozsah pro výběr stanovený, pak se naceňuje jen ten rozsah, pokud to má vůbec nějaký smysl se účastnit.

Často vidím zadání v rozsahu předložené poslední revize. Na příklad revize společné prádelny a sušárny, nic víc.

Jak dalece by měl RT upozornit správce objektů, že je nutno revidovat všechny prostory. Že je dobré vytvořit trochu jiný lhůtník jednotlivých revizí, jako jsou hromosvody, výtahy, STA, chodby, schodiště, garáže, hlavní rozvod, NO a další specifika.

Správce objektu i objektů by měl mít jednoho RT pro poradenskou činnost a přehodnotit systém revizí. Společně vytvořit lhůtníky revizí podle lhůt a dalších kriterií. K jednotlivým položkám stanovit rozsahy revizí. Zavést logickou evidencí veškeré dokumentace, včetně revizních zpráv a jiných dokumentů. Někde to takto i funguje. Ale je to vzácnost.

Pro odlehčení uvedu zkušenost.
Dělali jsme řetězec revizí mnoha objektů pro státní firmu po celé republice. Dostali jsme seznamy, adresy a poslední RZ. Na mnohých objektech jsem nenašel hromosvody, ale staré revize byly. Některé objekty neexistovaly již 10 roků, některé měly jiné vlastníky.
A nastal velký problém s aktualizaci seznamu a lhůtníku. Zadavatel ale chtěl všechny revize podle seznamu. A tak dostal revize se zadanou hlavičkou objektu se zprávou, že elektrické zařízení nebylo posuzováno protože neexistuje, anebo má jiného majitele. Cena byla za celkové dílo a ne za jednotlivé revize. Je to jen na odlehčení, kdy zákazník je náš pán. Je to jen obraz byrokratismu a hlavně lenosti. 

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 20.03.2018, 11:31 »

Jako "správce" objektu -

U nás platí - reviduje se jenom to k čemu je volný přístup.
Za soukromé sklepy, kotelny, uhelny pod zámkem odpovídají vlastníci,
i když jsou napájeny ze společného elektroměru.
Máme také společnou prádelnu a mandl.
Protože už tam dlouhé roky nikdo nepral, ani nemandloval, bylo zařízení
v rozvaděči odpojeno a reviduje se pouze osvětlení.

Docela by mě zajímalo, jak pohlížíte na litinové podlahové vpusti,
(gule) v betonu, které byly původně propojeny s PEN.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #8 kdy: 20.03.2018, 11:59 »

Docela by mě zajímalo, jak pohlížíte na litinové podlahové vpusti,
(gule) v betonu, které byly původně propojeny s PEN.

No, docela nekompromisně. Pokud někdo nepředloží protokol o určení vnějších vlivů, určím ho já. Tedy prostředí mokré (podle staré normy) nebo AD4 (podle normy nové). Předpokládám mytí podlahy tlakovou vodou. Neboli prostor zvlášť nebezpečný.

Pokud mi někdo tvrdí, že už tam dlouho nikdo nic nemyl, ať mi to dá na papíře.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 20.03.2018, 12:17 »

Všechny stroje jsou  odpojeny v rozvaděči mimo,  z el. inst. zůstal pouze vypínač a světla.

Problém může být, že tam zůstalo vypouštění vody z máchací vany na
beton. podlahu a do té výpusti.
Ono to pospojení 6 mm Cu na šroub, zalité v betonu dělalo problém už
při druhé revizi po kolaudaci.
Zřejmě špatně ošetřeno.

Takže aby to bylo bez závad znamená vzít sbíječku a pustit se do toho?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 20.03.2018, 12:30 »

Pokud někdo nepředloží protokol o určení vnějších vlivů, určím ho já. Tedy prostředí mokré (podle staré normy) nebo AD4 (podle normy nové).
Současně doporučíte revizní lhůtu 1 rok?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #11 kdy: 20.03.2018, 12:58 »

Takže aby to bylo bez závad znamená vzít sbíječku a pustit se do toho?

A kdo to má vědět?  Nerozhodný   Toto RT přece vůbec nemusí řešit  podivej

RT jen sepíše závady a nesoulady. Ostatní je na provozovateli a jak to vyřeší je pouze na něm. Může klidně změnit využití dané místnosti, určit nové VV a problém odpadne, nebo vzít do ruky kladivo a problém vyřešit takto. Co je mi do toho?
To jsem několikrát řešil třeba u bývalých prádelen, kde dnes mají pingpongový stůl, nebo kancelář SVJčka. Pračka a ždímačka jsou fuč, ale v projektu a na dveřích je to stále označeno jako prádelna. Klidně jim poradím, nebo pomohu s řešením, ale za domluvených podmínek.
 
Přiznávám se že úplně nesnáším když mě někdo tlačí podobnými výroky k tomu, abych přimhouřil oči a nechal to bez závad. Zrovna tak když se ohání tím že to už 5x prošlo revizí a nikdy neměl žádnou závadu. Mě taky nikdy nic nebolelo a teď mě občas loupá v kříži, nebo mi tuhne krk. Potom si vyříkávám s investorem pravidla, abychom ani jeden dále neztráceli čas a zjišťuji jestli mám odejít, nebo svou práci dokončit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 20.03.2018, 14:19 »

Všechny stroje jsou  odpojeny v rozvaděči mimo,  z el. inst. zůstal pouze vypínač a světla.

Pokud mi někdo tvrdí, že už tam dlouho nikdo nic nemyl, ať mi to dá na papíře.

Změna užívání prostoru znamená vytvořit nový Protokol vnějších vlivů. To je to "dát to na papíře" reviznímu technikovi, aby se mohl podle nějakých nových pravidel řídit. Za ty pravidla je odpovědný provozovatel. K revizi má připravit rozsah revidovaného zařízení, platný protokol vnějších vlivů, výchozí revizi, poslední pravidelnou revizi a dokumentaci skutečného stavu. Kéž by to tam bylo....(mělo být).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 20.03.2018, 16:31 »

Protože jsem to při revizi odpojil já, jako provozovatel,
tak jsme to vyřešili následovně:

RZ -
 
Určenní prostorů...
 ...vnitřní prostory normální tab. 32NM1

Prádelna - mimo provoz
Svítidlo, vypínač atd...
Ochranné pospojení nebylo měřeno - prádelna neslouží
svému účelu ždímačka pračka - odpojeno od sítě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #14 kdy: 21.03.2018, 11:43 »

U těch starších bytových domů je situace někdě jinde než když byla při uvedení do provozu.
Prádelnu má dnes každý ve svém bytě jako standart....Sp olečná prádelna ta se už snad nikde nepoužívá?  Možná u našich tmavších spoluobčanů. Škleb
Tyto prostory se radikálně změnili a také změnilo určení VV! Nikde se to neřeší...? Nerozhodný

Když se chceme u revize dostat k HDV tak se musí požádat distributor o povolení odstranění plomb z plechů krytů!
A to bývá někdy dost velký problém! U jednoho BD po mě chtěli (distribuce),  abych jako RT vyměnil všechny jednofázové jističe u bytů, které měli hodnotu 15-20A ! To bylo dopisování a volání na distributora ,  že já jako RT nemám schválení od vlastníků bytů na výměnu a následné papírování.... .dohadoval jsem se s ditributorem snad  3 měsíce!! zle
Asi jsem toměl zaplatit ze svých peněz? Když to SBD nechtělo řešit, jističe byli OK - ale měli malou proudovou hodnotu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #15 kdy: 21.03.2018, 13:09 »

Měření v přípojkové skříni, v rozvaděči sklepů, rozvaděčích RE a rozvaděčích společných prostorů + vizuální prohlídka svorkovnic s měřením stavu vodičů mezi odvodem hlavních jističů a odvodní svorkovnicí ve směru k bytovým jednotkám.
Pak zjistím stavy svítidel a spínačů. U případných zásuvek měřím impedanci nebo stav FI.

Pak přichází to nejhorší z nejhoršího.... sestavení RZ.
U desáté závady si říkám...."Horác, zase budeš všude za potížistu". Když pak ale slyším, že byl do mé návštěvy revizní technik elektro jen virtuální postavou ne náhodou podobnou s postavou paní Colombové, říkám si, že mohou být rádi, že se jim o stav elektroinstala ce a její údržbu právě někdo postaral.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #16 kdy: 21.03.2018, 15:42 »

Myslím, že pan Horský to shrnul velice dobře a shodně s tím, co a jak reviduji i já, a věřím, že i většiny ostatních RT.

Smutné je, že v reálu mnohých revizních techniků je přístup naprosto odlišný. Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 21.03.2018, 18:09 »

Měření v přípojkové skříni, v rozvaděči sklepů, rozvaděčích RE a rozvaděčích společných prostorů + vizuální prohlídka svorkovnic s měřením stavu vodičů mezi odvodem hlavních jističů a odvodní svorkovnicí ve směru k bytovým jednotkám.
Pak zjistím stavy svítidel a spínačů. U případných zásuvek měřím impedanci nebo stav FI.

Pak přichází to nejhorší z nejhoršího.... sestavení RZ.
U desáté závady si říkám...."Horác, zase budeš všude za potížistu". Když pak ale slyším, že byl do mé návštěvy revizní technik elektro jen virtuální postavou ne náhodou podobnou s postavou paní Colombové, říkám si, že mohou být rádi, že se jim o stav elektroinstala ce a její údržbu právě někdo postaral.

Pohled z druhé strany.
Když vyloučím bytové jednotky, tak je toho na revidování hodně. Prostě všechnoostatní .
Ještě bych přidal kapitolu uzemnění a ochrana proti blesku a přepětí

Ten závěr je realita dneška. Je to smutné, ale rozšířilo se to v posledních 20 létech nejen v oblasti bytové sféry, ale i průmyslu. Myslel jsem si, že "falešní" revizní technici budou fungovat jen krátké pětileté období, jakopolitici. Ale velmi jsem se mýlil.....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.065 sekund, 23 dotazů.