Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Od čeho může být černý usazený film usazený na vnitřním povrchu rozvaděče?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Od čeho může být černý usazený film usazený na vnitřním povrchu rozvaděče?  (Přečteno 9141 krát)
Martin Marada
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« kdy: 14.11.2006, 06:36 »

Při náhodném otevření dvířek plastového rozvaděče v kancelářských prostorech jsem si všiml, že na vnitřní straně dvířek a na povrchu jističů je usazený černý prachový film.

S takovýmto usazeným prachem z kouře jsem se setkal např. u vyhořelých kontaktů vypínače, ale u rozvaděče to vidím poprvé.

Pro jistotu jsem zkontroloval všechny šroubové spoje, byli řádně dotaženy.

Zaměstnanci, kteří pracují v kanceláři mě potvrdili že nikdy žádný jistič nevypadl (taky to jde poznat na tom černém prachu na jističích že není nikde setřený).

Takže nevím od čeho to je, prosím pokud jste se s tímto někdo setkal, poraďte prosím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Šedivý
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 14.11.2006, 19:06 »

Setkal jsem se s podobnou situací. Kabely do hlavního rozvaděče byly zatahány v trubkách, které končilly v podružném rozvaděči RD v kotelně, kde se vyskytoval uhelný prach. Cirkulací vzduchu docházelo k nasávání prachu do trubek a k jeho následnému roznášení do rozvaděčů / rozvodnic/ v dalších patrech. Jednalo se o starší RD. Nebude to asi tento případ. Snad nějaká statická elektřina přitahující prach ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 14.11.2006, 19:40 »

Montér byl silný kuřák.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Šedivý
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 14.11.2006, 19:45 »

Kubánských doutníků...... ....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #4 kdy: 18.11.2006, 13:32 »

a nehořelo tam něco? Nemyslím jen od elektriky, třeba úplně něco jiného...
Viděl jsem pár instalací po požárech, v rozvaděčích byl taky takový černý film. Zakouřené stěny se umyjí a vymalují, ale do rozvaděčů se nikdo nedívá..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Martin Marada
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 20.11.2006, 09:21 »

určitě tam nic nehořelo (ptal sem se provozovatele),  provedl sem druhou prohlídku a vše se mi jeví v porádku až na ten černý film. Navíc izolace a imp. smyčky v instalaci z tohoto rozvaděče taky v pořádku.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav ŠEBEŇ
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 26.11.2006, 11:36 »

Byvam v bytovke postavenej v r. 2001, styri poschodia a na plastovej rozvodnici umiestnenej na chodbe to mam tiez zvnutra cierne. Uz som to 2x cistil a casom to ocernie znova. Bude to asi len virenie pracu /hmm, ale akeho a z coho??/. Ci to maju aj susedia - neviem. Nikdy som nemal vypadnuty istic, dokonca vo vnut. rozvodoch bytu mam zacernale uz aj niektore vypinace. U nich som prave zistil akesi male prudenie vzduchu..... Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Veceřa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 26.11.2006, 14:15 »

Napadá mě jedině opalování vodče ve svorce, ale toho byste si asi všimli, nebo nějaké výpary z izolace? Vzpomeňte na Škodu 120, jaký se tam dělal povlak na čelním skle z výparů plastů na palubní desce. Snad by to mohlo být ono?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Onderka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 28.11.2006, 09:14 »

Je to obyčejný, ale velice jemný prach - plasty se staticky nabíjejí a rozdíly tlaků vzduchu nasávají do rozvaděče vzduch s prachem, většinou podál přívodních kabelů. Totéž lze vidět u výdechu klimatizace, nad radiátory apod.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jindřich Drška
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 04.12.2006, 16:20 »

Souhlasil bych s Petrem Onderkou, ten film nemusí být vůbec způsoben nějakými poruchovými stavy, ale nejspíš se jedná o to již zmiňované mírné proudění vzduchu, které s sebou nese jemné prachové častice stejně jako teplý vzduch nad radiátory, nebo proud vzduchu z klimatizace. Pro jistotu bych ale udělal mírnou údržbu rozvaděče Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Čeřovský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 05.12.2006, 23:20 »

Občas je takový jemný prach usazen i na vypínačích a v jejich těsném okolí.  Řešení jak tomu předejít neznám, ale třeba by pomohl kus holého drátu či fólie, svádějící náboj z plastu do země.
Kdyby tam něco vyhořelo, tak by ten povlak nešel tak dobře setřít.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.043 sekund, 22 dotazů.