Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAKÉ DOKLADY? - živnosti, osvědčení, legislativa
| | |-+  Výroba zesilovačů pro muzikanty, co je potřeba?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Výroba zesilovačů pro muzikanty, co je potřeba?  (Přečteno 6143 krát)
Martin Vítězník
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 19.12.2006, 22:14 »

Čistě teoreticky: jsem "radioamatér",  tudíž pro většinu zde diskujících laik, amatér a diletant; ovšem berme to tak, že se schopností vyrobit zařízení připojitelné do sítě 230V~ splňující podmínky bezpečného provozu (a dejme tomu, schopné projít certifikací).

Chtěl bych vyrábět "na kšeft, legálně, odvádět z toho daně apod." nazvěme to "zesilovače pro muzikanty" - kdo ví, kytarové kombo - bedna s reproduktorem a zesilovačem, do které se připojí elektrická kytara a ono to hraje "nahlas".

Na co ale vystavit ŽL?


Selský rozum říká: živnosti řemeslné, 205: Výroba, instalace a opravy elektronických zařízení. Pokud se nemýlím a dle mě dostupných zdrojů, musím mít §6,8 a praxi. Tzn. převedeno do praxe, učit se na učňáku technicky kreslit, zapojovat zásuvky, počítat impedanční smyčky apod. Takže si jako (skorohotový) gymnazista nebo vysokoškolák zařídím rekvalifikaci v oboru elektro, potom budu vedle studia montovat zásuvky; poté začnu navrhovat, vyrábět výrobky. Samozřejmostí je zkouška EZÚ.

Šmelinářský rozum říká: živnosti volné, 105: Příprava a vypracování technických návrhů. Navrhnu zesilovač, doma v dílně postavím prototyp a doladím 'technický návrh'. Samotnou výrobu si objednám u někoho, kdo má § "dodavatelským způsobem",  ten dostane polotovary, které může vyrobit v podstatě kdokoliv (dřevěná bedna s reproduktorem, plechová krabice, součástky. On akorát připájí transformátor a zasune do patice elektronky, oživí, zašroubuje a přišroubuje). Samozřejmostí je zkouška EZÚ.

A nakonec červík pochybnosti říká: živnosti volné, 57: Výroba hudebních nástrojů,  podbodem podle business.cente r.cz je i "-dílů a příslušenství hudebních nástrojů" - což výše uvedené zařízení pro kytaru JE. Zákon zde nespecifikuje jakých příslušenství. To, že "to je na elektriku" mě nezajímá, hlavní je, když to schválí EZÚ.

Co byste mi poradili? Podle mě je nesmyslnost pro výrobu takovýchto zařízení absolvovat elektro učňák nebo podobné. Je přeci rozdíl mezi výrobou rozvaděče, elektrárny, domovní elektroinstala ce a přístroje velmi specifického použití.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 20.12.2006, 06:55 »

Než se pokusíte "prodat" první přístroj, nezapomeňte se podívat do zákona 22/1997Sb. Tam se dozvíte spoustu zajímavých věcí o požadavcích na "výrobek",  o schvalování, certifikaci,...
Na rozdíl od norem, jejichž platnost není obecně závazná, platnost zákona závazná je.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Šlosárek
státní zaměstnanec,energetik,revizní technik
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 20.12.2006, 14:41 »

To Vítězník:
Vážený pane,to vaše sebehodnocení se mi vůbec nelíbí.Neznám jediný příspěvek,který by hodnotil radioamatéra jako diletanta nebo laika. Ano z hlediska elektro.kvalif ikace jste samozřejmě laik ale proč diletant? /pokud jste ovšem "radioamatér"/ Já se radioamatérský m sportem zabývám od svých 10 let,tj.cca 48 roků.A právě radioamatéřina mi dala základy z elektrotechnik y.Ano vystudoval jsem a jsem kvalifikovaný elektrotechnik ale znovu opakuji nikdo z účastníků tohoto fóra určitě nehodnotil nikoho na základě jeho vzdělání. Vážený pane titul není patent na rozum. Ale zpět k vašemu dotazu. Tam vidím ten kámen úrazu a musím to říci na plno : Takto by se radioamatér nikdy nezeptal a hlavně ten poslední odstavec mně fascinuje: " Podle mně je nesmyslné..... ... Nesmyslné je srovnávat rozvaděč,elektrárnu a další se zesilovačem pro ozvučení hudebního nástroje kde je možnost úrazu el.proudem  velmi vysoká.
A co by jste mi poradili? ....Vzhledem k vašemu přístupu k problému bude pro vás nejlepší věnovat se té radioamatéřině a živit se něčím úplně jiným
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když venku prší, dají se dělat jen dvě věci a já karty nehraji...
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #3 kdy: 20.12.2006, 16:18 »

Milý pane Vítězníku,
docela se nestačím divit tomu co zde píšete. Asi jste nikdy nestál na podiu, po hodině produkce je muzikant totálně vyčerpaný a totálně propocený. Dovedete si představit, co s takovým človíčkem dovede udělat průraz napětí na kostru kytary? Já ano! Už jsem byl svědkem toho, když odvážela záchranka kamaráda, baskytaristu z naší zpřátelené kapely. mohu vám říct, že to byl opravdu otřesný zážitek!
Pokud si myslíte, že je "nesmyslné" vyžadovat po výrobci el. přístrojů elektrotechnic ké vzdělání, no tak potom bůh s vámi.
Jsem rád, že sám kupuji jen aparatury od osvědčených firem a nemusím se spoléhat na podobné české bastlíře, kteří si myslí, že udělají s výrobou jakéhosi komba nebo zesilovače díru do světa.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #4 kdy: 20.12.2006, 19:05 »

TO: Vítězník > živnostenský list je věc jedna a uvádění výrobku na trh je věc druhá. Jak píše kolega Schwarz nastudujte zák. 22/97 Sb. a související nař. vlády. ,  pokud vaše výrobky budou splňovat všechny stanovené podmínky, můžete mít ŽL třeba i na výrobu hudebních nástrojů, nebo i další potřebné. Můžete si také najmout zaměstnance, který bude splňovat potřebné vzdělání atp. a vše můžete jen ředitelovat, záleží jestli chcete rozjet výrobu, nebo si uplichtit 5 ks ročně pro známé.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Martin Vítězník
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 20.12.2006, 19:19 »

Nechci rozdmýchávat ohně, hned na začátku jsem psal, že je to čistě hypotetická otázka; krom toho je to spíš právničina než elektrikařina.

Citace: Pavel Horský
Dovedete si představit, co s takovým človíčkem dovede udělat průraz napětí na kostru kytary?
Ano.

Citace
Pokud si myslíte, že je "nesmyslné" vyžadovat po výrobci el. přístrojů elektrotechnic ké vzdělání, no tak potom bůh s vámi.
Ne, nemyslím. Ale - chtěl jsem podotknout to, že není elektrikařina jako elektrikařina. A pro úřady je rozhodující škola. Abych mohl být odborně způsobilý, musím X let studovat školu. Pokud jsem zdatný, že zvládnu samostudium příslušné problematiky a chci si, lidově řečeno, "udělat tu padesátku",  mám smůlu. Ano, mohu si zaplatit rekvalifikační kurz, to je pravda. Říkám - když chce někdo vyrábět el. přístroj, jenž 'projde' certifikací EZÚ...

Krom toho - myslím si, že třeba smyšlený pan Hung Xing Yang vlastnící fabriku na počítačové zdroje asi nemá elektrotechnic ké vzdělání. A přeci je to výrobce, na zdroji je "Výrobce: Hung Xing Yang, Čína".

Citace: Jan Šlosárek
Vážený pane,to vaše sebehodnocení se mi vůbec nelíbí.Neznám jediný příspěvek,který by hodnotil radioamatéra jako diletanta nebo laika
Měla to být narážka na slova některých zde diskutujících (na tomto portále) stylu "nemáš 'padesátku',  tak si na výměnu žárovky v lustru pozvi elektrikáře".
-----
Díky Milanovi Karvánkovi, přesně v tom jsem se chtěl ujistit. Když 'to' bude dávat dohromady pracovník odborně způsobilý pro samostatnou činnost....etc . a dostane 'to' certifikaci EZÚ, nevidím tam rozpor.

p.s. <ironie>Asi se na to vybodnu a začnu vyrábět a opravovat zdroje ionizujícího záření, to je živnost volná a nepotřebuji na to ani učňák, natož třeba FJFI [Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT]</ironie>
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #6 kdy: 20.12.2006, 20:34 »

Osobně si myslím, že ty naše české ŽL jsou ve své současné podobě tak trochu přežité. Řada lidí stejně podniká na "pomocné stavební práce" nebo "drobné dokončovací práce". Ten kdo nějaký konkrétní ŽL opravdu potřebuje vždy si ho dokáže opatřit. Kontroly ze strany státu jsou minimální, řeší se až konkrétní udání. O smysluplnosti zařazení některých živností a stanovení některých podmínek si aktivní OSVČ - praktik už dávno udělal úsudek dle vlastních zkušeností.
Opravdu jinou otázkou je profesní úroveň a to v jakémkoli oboru - v ČR nefungují žádná profesní společenstva hodná toho jména. A pak už zbývá jen uvádění výrobků na trh dle zák. 22/97 to by fungovat mohlo, kdyby se to opravdu kontrolovalo. Nebýt laických podnětů na ČOI tak ani nevíme, že nějaká inspekce existuje.
Přiznejme si to, žijeme v "banánové republice",  kde se řeší zejména politicky jiná a důležitěší témata, třeba boj o korýtka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 21.12.2006, 07:44 »

To Karvanek:

Nezbyva, nez souhlasit.  Jen jeste jedna drobna poznamka. Za stupiditu hranicici s umyslem povazuji situaci, kdy Cesky elektrikar potrebuje pro vyrobu a uvedeni vyrobku na trh XXY vselijakych povoleni, glejtu a kontrol a zaroven jsou na pultech ruznych marketu a dokonce trznic vyrobky ktere v zivote nevideli zkusebnu a jejich provedeni je v prikrem rozporu nejen s platnymi CSN, ale i se zdravym rozumem a pudem sebazachovy. To se pak hodne blbe konkuruje, kdyz nase zakony znevyhodnuji domaci vyrobu vuci dovozu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.042 sekund, 22 dotazů.