Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Lze umístit podružný rozvadeč do prostoru"za trám" a vedle vodovodního potrubí?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze umístit podružný rozvadeč do prostoru"za trám" a vedle vodovodního potrubí?  (Přečteno 11082 krát)
PetrKuna
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 07.02.2018, 23:06 »


Jak umístit podružný rozvaděč v podkroví?
Respektive, zda může být umístěn v příčce, když je pod ním trám + vedle vodovodní potrubí, viz foto. Rozvaděč bude přibližně tam, kde je nyní na fotografii provizorní elektrikářská krabice s kabely.
Domnívám se, že ten ležatý trám by neměl být překážkou, protože je před příčkou pouze 50 cm a navíc v jiné výškové hladině. To znamená, že když stoupnu těsně k trámu, tak se do rozvaděče bez potíží dostanu. Pokud by to podle nějakých předpisů vadilo, tak bych ho ale dokázal předsadit do úrovně s trámem. Co ale to vodovodní potrubí. Musí se dodržet nějaká minimální vzdálenost? Nebo mám ty trubky ještě nějak oddělit, třeba ytongovou obezdívkou?


* 1.jpg (133.5 KB, 768x1024 - prohlédnuto 902 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukas55555
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 08.02.2018, 19:29 »

Pred rozvadzačom musi byť volný priestor 80 cm. A taktiež rozvadzač mysi byť v určitej výške...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 08.02.2018, 19:33 »

To jste vyčetl kde?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #3 kdy: 09.02.2018, 08:25 »

Rozvaděč je možné umístit i do SDK příčky před trám. Při montáži je nutné dodržet pravidla pro tuto montáž. Čili použít rozvaděč, který je k tomuto způsobu montáže certifikovaný, dodržet pravidla pro montáž do anebo na hořlavé podklady. Výpočet oteplení rozvaděče a ověření návrhu výrobcem považuji za samozřejmost a nechci se tu o ní rozepisovat.
Vodovodní trubky jsou určené pro rozvod vody nebo zavlažování ve stěně? Pokud platí první případ, použijte při návrhu selský rozum a umístěte je v rozumné vzdálenosti, aby nedošlo k jejich případnému poškození při montáži rozvaděče. Jinak obecně platí, že se posuzuje provozní, nikoliv případný havarijní stav, takže trubky s vodou za předpokladu správného zaizolování vás mohou nechat v klidu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Radim Cienciala
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 09.02.2018, 12:14 »

Před rozvaděčem má být manipulační prostor bez překážek.
Za mně ten vodorovný trám problém je.
Při zakopnutí dávate ruce automaticky před sebe a pokud bude mít nějaký odborník sundaný kryt.......
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 09.02.2018, 16:24 »

Neříkám že rozvaděč nemá být přístupný, ale utkvělé představy že se do něj furt leze jsou na diagnózu.
Pokud bych nebyl poctivka a občas neshodil tlačítkem chrániče tak snad zapomenu kde ho hledat Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #6 kdy: 09.02.2018, 18:22 »

V bytě bych to fakt nehrotil. To byste musel trvat i na trojcedululi Pozor, Nehas, Nedotýkej...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 09.02.2018, 22:09 »

Také bych nebyl takový radikál a nehledal bych v tom nějaký zásadní problém.
A pokud jde o vodu a blízkost elektrického zařízení, paradoxně mám horší zkušenost s "odpadem" než s vodou "s běžným tlakem"   Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 10.02.2018, 21:22 »

Pred rozvadzačom musi byť volný priestor 80 cm. A taktiež rozvadzač mysi byť v určitej výške...

Pokud se nepletu toto platí pro rozvodny... A pak je to taky v PP diustributorů.
Pak lze najít definici, že ovládací prvky musí být přístupné - což bude splněno, sice ne upnlě komfortně, ale vidím to jako Milan Hudec. Po zapojení rozvaděče, se do něj poleze jednou za uherskej rok...
Také lze najít, že ovládací prvky musí být ve výšce 0,2-1,8m.

Za mě. Ty trubky s vodou bych vůbec neřešil, Když bude mít rozvaděč spodek cca v místech, kde je ta škatule.
Co se týče osazení za trámem. Nejspíš bych s tím taky neměl problém. Ale než bych to posvětil musel bych to vidět na vlastní voko, foto někdy klame.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Radim Cienciala
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 12.02.2018, 06:19 »

Také bych nebyl takový radikál a nehledal bych v tom nějaký zásadní problém.
A pokud jde o vodu a blízkost elektrického zařízení, paradoxně mám horší zkušenost s "odpadem" než s vodou "s běžným tlakem"   Mrknutí
Psal jsem tento problém z vlastní zkušenosti.
Kdy jsme s kolegou přidávali chránič do stávajícího rozvaděče. V průběhu odpojování a zjišťování okruhů zakopl o takto instalovaný trám a vložil ruce do rozvaděče.
Je pravda že ten trám byl níže.
Umíte si snad domyslet při setrvačnosti pádu jak ho to asi pokopalo.
Od té doby jsem docela háklivý na takto umístěné rozvaděče.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 12.02.2018, 10:43 »

Si to vypnu nebo dělám pod napětím kdy si musím prostor zabezpečit či/ a se zbytkovým rizikem počítat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #11 kdy: 12.02.2018, 22:04 »

Netřeba z toho dělat kovbojku. Jsou jistá rozumná pravidla, kam řadím i dostatečný prostor před rozvaděčem a hlavně rovnou plochu kvůli bezpečné manipulaci v rozvaděči. Že se to ne vždy dá jednoduše splnit je věc další.

Osobně bych  se soustředil více na další vlastnosti rozvaděče, jako například určitou míru prachotěsnosti kvůli prostředí kam ho chcete naistalovat.

Ale to se jistě dozvíte ze své projektové dokumentace.  Mrknutí včetně dalších podrobností.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 13.02.2018, 08:01 »

V ideálnom prípade sa názor elektrikára v čase prítomnom zhoduje s názorom súdneho znalca v čase budúcom.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
PetrKuna
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 16.02.2018, 14:43 »

Děkuji všem za komentáře,
vodovodní trubky jsou určené pro případný další rozvod vody na nejvyšší půdě. Dle instalatéra jsou dokonce určené i pro vyšší tlak.  Spodek rozvaděč umístím v úrovni až nad ty trubky a co nejdál od nich. 
Popravdě řečeno mi pravděpodobnos t zakopnutí o trám v úrovni pasu přijde stejná, jako kdyby tam ten trám vůbec nebyl.
El.přívod do tohoto podružného rozvaděče lze samozřejmě jednoduše vypnout jističem z 1NP.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #14 kdy: 16.02.2018, 15:52 »

Volný prostor před rozvaděčem, je zavádějící pojem, neboť toto nařizovala norma, ktrá již několik let neplatí, a byla zrušena bez náhrady. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 20.02.2018, 19:42 »

Táto požiadavka má však rozumný a logický základ.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #16 kdy: 20.02.2018, 20:42 »

O víkendu jsem byl vyměnit jistič před elektroměrem v pilíři před domem. Všechno podle norem, prostor před rozvaděčem vyhovoval.

Práci mi trošku komplikovalo to, že byl pilíř do kopečka (trávník, vlhko). Takže když jsem se opřel do šroubováku, ujely mi nohy a já odjel od rozvaděče dolů.

Fakt si radši poradím s prací v lehce stísněném prostoru než v někde, kde se neudržím ve stabilní poloze.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.074 sekund, 23 dotazů.