Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Je navrhnuta elektroinstalacia RD spravna?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je navrhnuta elektroinstalacia RD spravna?  (Přečteno 26570 krát)
Erich Antl
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 12.12.2006, 13:48 »

Chcel by som Vas poprosit o posudenie navrhnutej elektroinstalc ie maleho  RD s beznym vybavenim.
Prizemie:  Hostovska izba, obyvacka, kupelna, kuchyna, dielna
Podkrovie: Spalna, detska izba, kupelna

Pripojka CYKY 4Bx16.
Na hranici pozemku bude elektromerova skrina s elektromerom a istic 3x25A (popripade prudovy chranic). Vodic PEN tu bude rozdeleny na PE a N.
Od elektromera pojde kabel CYKY 5Cx10 do rozbocnej krabice v chodbe domu. Dalej styri kable CYKY 5Cx4 do podruznych rozvodnic.

Prva podruzna rozvodnica bude pre hostovsku izbu, kupelnu na prizemi a obyvacku. Tu sa bude nachadzat zasuvkovy obvod pre prednu izbu (kabel 3x2,5 - 16A istic),  zasuvkovy obvod pre kupelnu (kabel 3x2,5 - 16A istic+prud. chranic),  zasuvkovy obvod pre plyn. kotol (kabel 3x2,5 - 16A istic),  zasuvkovy obvod pre obyvacku (kabel 3x2,5 - 16A istic),  svetelny obvod pre hostovsku a kupelnu (kabel 3x1,5 - 10A istic),  svetelny obvod pre obyvacku (kabel 3x1,5 - 10A istic).

Druha podruzna rozvodnica (v kuchyni) bude pre kuchynu a dielnu. Tu sa bude nachadzat zasuvkovy obvod pre kuchynske zasuvky nad linkou (kabel 3x2,5 - 16A istic+prud. chranic),  zasuvkovy obvod pre chladnicku, mycku, (kabel 3x2,5 - 16A istic),  zasuvkovy obvod pre sklokeramicku dosku + ruru (spolu asi 10kW)  (kabel 5x2,5 – 3x16A istic),  zasuvkovy obvod pre dielnu (kabel 3x2,5 - 16A istic),  Svetelny obvod pre kuchynu a dielnu  (kabel 3x1,5 - 10A istic).

Tretia podruzna rozvodnica (vonku na stene) bude pre vonkajsie svetlo a zasuvky. Zasuvkovy obvod  -kabel 3x2,5 - 16A istic+prud. chranic, Svetelny obvod - kabel 3x1,5 - 16A istic+prud. chranic)

Stvrta podruzna rozvodnica bude na podkrovi ….zatial neriesene (iba v plane do buducna).
Za rady a pripomienky vopred dakujem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Slabý
*
Offline Offline



OSVČ


WWW
« Odpověď #1 kdy: 12.12.2006, 15:25 »

Podle mého názoru by dvě podružné rozvodnice měli stačit. Pro plynový kotel bude určite předepsané jiné jištění než 16A. Také jste zapomněl na kabel pro případné HDO. Tahá se preventivně, aby se potom nemuselo kopat a sekat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E1B
Ondřej Kaller
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 13.12.2006, 01:42 »

Já jakožto neodborník jsem si kdysi taky nechal takhle poradit a místo 5 rozvodnic sem udělal 3... No teď mohu nadávat jen na sebe.
Je moderním a logickým trendem decentralizace a realizace více podružných rozvodnic. Vše se zjednodušší. V konečném důsledku se i ušetří. (při dnešních cenách mědi) Pokud chcete mít moderní a snadno rozšířitelnou instalaci považuji toto řešení za maximálně vhodné.
To co píše pan Slabý o HDO by měl být dle mého názoru dnes již standart.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Bartoš
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 13.12.2006, 02:12 »

Rád bych rozvinul toto téma v části týkající se HDO. Pokud je mi známo, tato zkratka se používá pro hromadné dálkové ovládání. To jest, že já jako odběratel elektřiny jsem součástí hromady lidí, které dodavatel elektřiny vypíná a zapíná "nízký tarif" pro určité spotřebiče (akumulačky, příp. přímotopy - u těch, kdo se nechali svého času zblbnout),  aby byly co možná nejvíce zredukovány výkyvy v odběru elektřiny. Jestli to chápu dobře, předchozí příspěvky vyzněly v tom smyslu, že je dobré si udělat HDO "do foroty". Je to ovšem namístě? Já mám s akumulačkami zkušenost takovou, že dávají teplo, když to člověk moc nepotřebuje, stejně místnost dostatečně nevyhřejou, vysušují vzduch a žerou poměrně drahou elektřinu. Když to srovnám s "vafkama",  tam je to přesně naopak. A zvláště při dnešních nekřesťanských cenách mi to vyznívá docela jednoznačně. Upozorňuji, že mám zkušenosti s oběma druhy spotřebičů, máme v bytě od každého druhu jeden kousek. A to prý centrální vytápění plynovým kotlem je ještě levnější, ta investice (řádově může jít asi o sto tísíc, což není málo) se prý časem vrátí. Můj názor je ten, že každé médium je na něco vhodnější a na něco méně. A pro vytápění je lepší plyn. Podobným příkladem jsou sporáky, kdy existují tři druhy - elektrické, plynové a kombinované. Zkušenost moje i dalších lidí mi říká, že nejlepší je kombinovaný - plyn pro ohřev a elektrická trouba. Elektrické ploténky fungují v podstatě s časovým zpožděním, to znamená, že když to zapnu, tak dlouho trvá, než se to nahřeje, a po vypnutí dlouho trvá, než to vychladne (což znamená plýtvání energií a riziko úrazu). Na druhou stranu s plynovou troubou jsou problémy, špatně se to zapaluje (alespoň u toho našeho stařičkého se musí strkat sirka do docela nepřístupného místa) a výsledek je na nic, zezhora je to většinou nedopečené a zdola spálené.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Bartoš
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 13.12.2006, 02:52 »

Promiňte mi prosím, že se do toho jako laik vměšuju - pokud s mými poznámkami hrubě nesouhlasíte, tak je ignorujte. Tady je těch několik poznámek:

To Antl: Možná na to existují různé pohledy, ale zaráží mě, že chcete dát samostatný jistič pro zásuvky v koupelně (s chráničem) a pak světelný obvod pro pokoj pro hosty a koupelnu. Domnívám se, že pokud není koupelna nějak extrémně veliká, bylo by nejlepší mít jeden jistič s chráničem pro vše, co je v koupelně (nebude-li tam samozřejmě i něco, co vyžaduje samostatný jistič),  tj. jak zásuvky, tak světla. A pokud ke koupelně přiléhá kuchyň, při rozumném (tj. nevelkém) celkovém počtu vývodů bych na ten jistič dal i kuchyň, resp. tu část kuchyně, která je u vody (dřez apod.). P. S. Závidět se nemá, ale trochu vám závidím (budoucí) pokoj pro hosty, taky bych chtěl mít k dispozici jednu místnost navíc jen tak. Úsměv

To Slabý: Mám za to, že za určitých specifických, zdůrazňuji specifických okolností (např. dlouhá trasa od sloupku do domu a příhodné vyústění kabelů v domě),  by možná nebylo od věci vložit přívodní kabel do tlusté chráničky (např. o průměru 10 cm) a kromě kabelu tam dát i protahovací drát. Pokud by v budoucnu vyvstala potřeba tam nacpat i něco jiného (např. to HDO),  dalo by se to řešit bez kopání. Ovšem je třeba uložit chráničku tak, aby neměla oblouky o malém poloměru, nejmenší poloměr bych viděl tak 1 m (kvůli protahování). A taky to předpokládá, že chránička bude v rozumné hloubce (nejlépe v předepsané) a nebudou nad ní projíždět náklaďáky, tanky apod. Smích

To Kaller: Je vidět, že mezi různými instalacemi jsou nebetyčné rozdíly. Tady probíhá debata o vhodném počtu pobočných rozvodnic. A nám se může o nějakých pobočných rozvodnicích jenom zdát. I u té "hlavní" se mi slovo rozvodnice zdá poněkud nadnesené (nicméně svou funkci to zdá se plní).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Bartoš
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 13.12.2006, 02:59 »

Ještě k HDO.

Upřesňuji, že nízký tarif se z "obchodního hlediska" spíná pro všechny spotřebiče (nízký tarif se týká celého odběru, bez ohledu na to, zda se jedná o spotřebič na nízký tarif). V období, kdy není "nízký tarif",  jsou ovšem příslušné spotřebiče (bojlery, akumulačky, ...) odpojeny.

Znám jednoho elektroinženýr a (bydlel jsem v jeho domě na podnájmu),  který si dělal instalaci ve svém domě sám a zapojil si to tak, že "normální" spotřebiče (tj. světla a zásuvky) v době nočního proudu šly na vysoký tarif. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #6 kdy: 13.12.2006, 08:02 »

Znám jednoho elektroinženýr a (bydlel jsem v jeho domě na podnájmu),  který si dělal instalaci ve svém domě sám a zapojil si to tak, že "normální" spotřebiče (tj. světla a zásuvky) v době nočního proudu šly na vysoký tarif.
Z principu zapojení při jednom dvousazbovém elměru netřeba nic vymýšlet. Elměr se prostě přepne na nižší sazbu, relé HDO odblokuje příslušné spotřebiče a vše jede na sazbu nižší. Něco jiného je optická signalizace nižší sazby pro spořivou manželku v kuchyni, aby začala prát velké prádlo (rozumí se v automatické pračce)  Mrknutí
Pokud dotyčný opravdu něco upravoval, tak snad jedině přepínání přívodu od jednosazbového elměru na dvousazbový pomocí stykačů v rámci rozvodnic či rozvaděčů
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 13.12.2006, 08:04 »


Znám jednoho elektroinženýr a (bydlel jsem v jeho domě na podnájmu),  který si dělal instalaci ve svém domě sám a zapojil si to tak, že "normální" spotřebiče (tj. světla a zásuvky) v době nočního proudu šly na vysoký tarif. Mrknutí


??  To jakoze mel extra elektromer na nizky tarif a extra na vysoky? Protoze v jinem pripade si realizaci popsaneho neumim dost dobre predstavit...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Slabý
*
Offline Offline



OSVČ


WWW
« Odpověď #8 kdy: 13.12.2006, 08:09 »

To: Bartoš
K Vaší poslední poznámce. Není možné, aby při sepnuté levné sazbě zároveň byla účtovaná i sazba základní. Jestli tam byly hodiny staršího typu, pak by se musela točit obě kolečka- což je špatně. U dnešních digitálů by musel narůstat odběr v obou sazbách- to je taky špatně. Podle mého názoru samotnou montáží, situace, kterou popisujete nelze dosáhnout. Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E1B
Viktor Klemon
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 13.12.2006, 10:22 »

V dobách dávno minulých sa niekedy používali dva jednosadzbové elektromery, hodiny a stykač. Osobne som takúto ištaláciu rekonštruoval v roku 1997, projektované to bolo v 1962. Bola to však verejná budova. Od starších kolegov viem, že sa toto riešenie niekedy skôr používalo aj v RD, pri akumulačnom ohreve vody. Skúsenejší možno upresnia.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Švábik
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 13.12.2006, 12:43 »

pre novy rodinny dom mojho syna som navrhol a idem zapojit elektroinstala ciu takto:
od elektromerovej skrine privod do nasteneho rozvadzaca c.1, / tu rozdelujem PEN na N + PE/ ci vlastne rozvodnice cyky 4bx16mm2 + cyky 3x1,5mm2  /pre pivnice, dielnu, garaz a kotolnu/. ta 16m2 preto, lebo este stale nevie aky kotol pouzije.
do vykopu od elektrm. skrine davam paskovy fezn zemnic /dlzka vykopu asi 30 m/,  ktrory prepojim v krabici pod rozvodnicou c.1 s PEN.

privod z rozvodnice c.1 do rozvodnice c.2 na poschodi cyky 5cx6mm2 /kupelna,kuchyna,2xizba/
privod z rozvodnice c.2 do rozvodnice c.3 v podkrovi cyky 5cx4mm2 /kupelna,3xizba/
od rozvodnice c.1 miesta prepojenia paskoveho zemnica s PEN  taham v rurke cyx4mm2 zelenozlty do ostatnych rozvodnic a do kupelni.

zasuvky kupelni 2x16a cez 2xprudove chranice.

to je zatial ale len naplanovane, ak niekto poradi nieco lepsie budem realizovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Bartoš
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 13.12.2006, 20:32 »

To Doležal, Novák, Slabý: Nemůžu sloužit, podrobnosti neznám Neřeknu. Vím, že se o tom onehdá dotyčný přede mnou bavil s manželkou, která zemřela asi před sedmi lety (avšak bez souvislosti s elektřinou Kroutím očima) - ona mu říkala, že je to blbost, že správně je to tak, že v době "nočního proudu" běží vše na nízký tarif, takže se tím ošidili. Ten dům je v Plzni a byl podle mého velmi hrubého odhadu postaven v 80. letech minulého století (dokončen však asi po 20 letech od zahájení výstavby).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #12 kdy: 13.12.2006, 23:41 »

I když nevím ,  čí to byla manželka, dej ji pánbůh věčnou slávu, že pochopila pravdu v tom, že " je to blbost, že správně je to tak, že v době "nočního proudu" běží vše na nízký tarif " . Neměla však pravdu v tom "takže se tím ošidili". Ba právě naopak, pomohli si.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jiří Bartoš
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 14.12.2006, 01:44 »

Vidíte, snažím se, abych technické věci popsal jednoznačně, ale uniklo mi, že jsem jednoznačně neuvedl, čí to byla manželka. Takže upřesňuji, že to byla manželka toho elektroinženýr a.

Ale pokud jde o tu záležitost s ošizením, tak tomu nějak nerozumím. Soudím, že když za období s nočním proudem propálím např. 15 kWh na spotřebičích pro nízký tarif a 2 kWh na ostatních spotřebičích, tak při ceně 1 Kč/kWh za nízký tarif a 3 Kč/kWh za vysoký tarif zaplatím

a) při správném počítání: (15 + 2) * 1 = 17 Kč
b) při špatném počítání: (15 * 1) + (2 * 3) =  21 Kč

Z toho dedukuji, že se ošidili, protože zaplatili 21 Kč namísto 17 Kč. Pokud uvažuju špatně, klidně mi oponujte.

To jsem nějak odbočil od tématu, co?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Slabý
*
Offline Offline



OSVČ


WWW
« Odpověď #14 kdy: 14.12.2006, 08:13 »

To: Bartoš přečtěte si znovu a líp odpověď pana Doležala. V době nočního proudu jde vše na nízký tarif, takže Vaše počítání je za a).  Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E1B
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 14.12.2006, 21:18 »

To: pan Bartoš   Elektrické ploténky fungují v podstatě s časovým zpožděním, to znamená, že když to zapnu, tak dlouho trvá, než se to nahřeje, a po vypnutí dlouho trvá, než to vychladne (což znamená plýtvání energií a riziko úrazu).
Tak s tímto nesouhlasím . Protože existuje indukční ohřev a to je pěkný fofr na ohřátí vody ,  riziko úrazu taktéž nehrozí, asi stejně jako u plynového popálením o hrnec... Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Jiří Bartoš
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 15.12.2006, 00:48 »

To Slabý: Přečetl jsem si znovu odpověď pana Doležala, ale asi se mi nepodařilo jí přečíst líp. Trochu z toho mám dojem, že se diskuse trochu posunula k "hádání o slovíčka".

V době nočního proudu jde vše na nízký tarif, takže Vaše počítání je za a).  Smutek

To, co uvádíte, je obvyklý, zamýšlený, normální stav. Funguje to tak, že výsledek se počítá způsobem za a).

To, co jsem popisoval, že k tomu došlo u dotyčného člověka, je stav nesprávný, neodpovídající obvyklému stavu. Výsledek je dán způsobem počítání sub b).

Čili pokud to má někdo špatně [počítání sub b)],  zaplatí víc, než kdyby to měl zapojeno standardním způsobem [počítání sub a)]. Čili se dle mého skromného názoru ošidí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Bartoš
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 15.12.2006, 01:11 »

To Hejčl: Vycházel jsem z vlastní zkušenosti.

Protože existuje indukční ohřev a to je pěkný fofr na ohřátí vody ,  riziko úrazu taktéž nehrozí, asi stejně jako u plynového popálením o hrnec... Mrknutí

Termín "indukční ohřev" neznám. Takže jsem zapátral a google mi vyhodil hned jako první položku stránku http://www.najdiservis.cz/cojeto.htm?clid=2408&strana=1, kde se mimo jiné uvádí:
"Průmyslový indukční ohřev je znám již více než sedmdesát let, avšak jeho využití pro vaření se začíná ve větší míře rozšiřovat až nyní." Z toho jsem pochopil, že to, co znám já, není indukční ohřev. Omlouvám se těm, kdo jdou s dobou, ale já prostě technickými vymoženostmi jako video, myčka, sklokeramická deska apod. nedisponuji, i když třeba u některých takových elektrospotřeb ičů lze v současné době říci, že již patří ke standardnímu vybavení. (Mikrovlnku máme, ale moc si s ní nerozumím.)
"U indukčního vaření jsou pod sklokeramickou deskou zabudovány cívky, které napájí měnič napětím o frekvenci 25 až 35 kHz. Při položení hrnce nad cívku se ve dně kovové nádoby indukují vířívé proudy a ohřívají přímo dno hrnce." Z toho jsem pochopil, že princip indukčního ohřevu je použit u výrobku zvaného sklokeramická deska.
"Nevýhodou tohoto způsobu vaření je nutnost použít pro vaření jen nádobí z vodivého a zmagnetizovate lného materiálu. Vhodné je nádobí ze smaltovaného plechu, litiny a oceli, naopak u nádobí ze skla, keramiky a dalších podobných materiálů k ohřevu nedojde."

Čili pokud jste zmínil indukční ohřev, máte evidentně pravdu. Má to tedy i své nevýhody, jak je uvedeno výše, nicméně záleží na každém, co mu vyhovuje a zda mu ty nevýhody nevadí. Celkově mám dojem, že k vaření se obvykle používají nádoby, které se dají s využitím indukčního ohřevu ohřát. U nádobí ze skla jsem si vzpomněl akorát na čajovou konvici (alespoň mám dojem, že se to dá ohřívat, zde se snad používá pojem "varné sklo",  ne?),  příklad nádobí z keramiky, které by se ohřívalo na plotně, mě nenapadá.

Hrozně jsem odbočil, omlouvám se. Možná jsem na odstřel (ale abych neříkal dvakrát, že). Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.048 sekund, 22 dotazů.