Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jakou funkci má proudový chránič v případě ochrany svítidla třídy II.?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 [3] 4 5 6 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jakou funkci má proudový chránič v případě ochrany svítidla třídy II.?  (Přečteno 41327 krát)
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #36 kdy: 01.01.2018, 16:00 »

Predovšetkým stále platí, že rozsah a obsah mojich príspevkov vo verejnej sekcii je bez právnej záväznosti prioritne určený anonymnému obecenstvu.
Ak chcú odborníci stručné odpovede, nech použijú súkromnú poštu. Tam ich rád stručne odkážem na články v 33 2000-4-41 a EN 61140. Ak chcú komentovať, nech komentujú obsah a nie rozsah.

Základný princíp ochrany nespočíva v princípe funkcie chrániča, ale už v tejto vete normy 4-41:
Základním pravidlem ochrany před úrazem elektrickým proudem v souladu s EN 61140 je to, že nebezpečné živé části nesmějí být za normálních podmínek přístupné a přístupné vodivé části nesmějí být nebezpečné ani za normálních podmínek ani za podmínek jedné poruchy.   
Ja tam vidím, že živé časti nesmú byť prístupné! Takže aký náhodný dotyk v podmienkach normálnej prevádzky tu furt niekto zažíva? Náhodne sa dotýkam krytov rozvádzačov, spotrebičov, zásuviek, vypínačov, ect. K fáze sa musím prebiť, a ani na spodok objímky pri zapnutom vypínači nestrčím prsty náhodou ak držím v ruke žiarovku.
Bavíme sa stále o normálnej prevádzke a normálnom používaní. Normálne je sa aj o zábradlie maximálne opierať na každom moste, aj na tom Nuselskom.

Takže ok, znova odpoviem každému, ale každému položím v odpovedi na jeho príspevok aj otázku, na ktorú mi dúfam aj verejne a odborne odpovie.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #37 kdy: 01.01.2018, 16:44 »

Pane Kleine, napsal jste spoustu textu, ale abych pravdu řekl, tak stále přesně nechápu co tím vším chcete říct. Zatím mi z toho vychází to samé co panu Kubíkovi. Považujete tedy proudový chránič za zařízení hlídající izolační stav, nebo ne? Nebo jinak, jaký přesný účel tedy dle vás má? Můžete uvést nějaký příklad, kdy podle vás předvede svoji funkci tak, jak to normotvůrce zamýšlel?
Môžem, ale nemajte mi za zlé, ak pôjdem polopatisticky . Uvediem dva príklady.
Existuje niečo ako unikajúci prúd. Je to prúd v nežiaducej vodivej ceste pri normálnych podmienkach. Je to tak v norme. Ten prúd podľa podmienok v tej nežiaducej ceste určite ešte nebude pri ochrane ističom vybavovací, ale veľmi pravdepodobne narastajúci. Je to typický príklad jednej poruchy, kde napríklad cez poškodenú základnú izoláciu živého vodiča dotýkajúceho sa prístupnej vodivej časti narastá prúd maximálne do hodnoty, ktorá je obmedzená práve parametrom chrániča. Bežne sa tomu hovorilo, že spotrebič prebíja, tak sa tento stav prvej poruchy ošetril doplnkovou ochranou chráničom.
Ak sa pri tomto procese tesne pred vybavením, keď tam tečie napríklad 14mA dotknete prístupnej vodivej časti, vyvoláte ďalší prúd cez svoje telo, tzv. dotykový. Jeho veľkosť musí byť pre človeka bezpečná. Zistíte ju najskôr zo zdravotníckych odporúčaní a vypočítate pomocou Kirchoffha, ak do vzorca dosadíte odpor PE a svoj vlastný. Ten rozdiel medzi prúdom v PE a telom bude výrazný.
To, čo vám tu naznačujem je jednoduché. Človekom môže prechádzať dotykový prúd, nie vybavovací.
Samozrejme má do toho ešte čo hovoriť aj ochranná impedancia, ktorá zabezpečuje obmedzenie ustáleného dotykového prúdu na bezpečnú hladinu.

Okrem toho je tu aj stav, kde prúd pri poruche podľa parametrov v sieti prudko stúpa na hodnoty vysoko prevyšujúce jeho vybavovaciu hranicu a vtedy ide o čas. To je ten druhý parameter chrániča, kde už ide o záchranu života v čase.
Už to tu naznačil vo svojom príspevku p. Hugo K. Zabudnite na 30mA.

Otázka: Považujete obmedzenie ustáleného dotykového prúdu na hodnoty vybavovacích prúdov chráničov za dostatočne obmedzené na bezpečnú hladinu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Liskar
*
Offline Offline



« Odpověď #38 kdy: 01.01.2018, 16:48 »

Kolegové,

obdivuji se Vaší trpělivosti, ale řekl bych, že krmíte diskusního trola...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #39 kdy: 01.01.2018, 17:05 »

...
Bavíme sa stále o normálnej prevádzke a normálnom používaní. Normálne je sa aj o zábradlie maximálne opierať na každom moste, aj na tom Nuselskom.
...

Šedivá je teorie, barevný strom života!

 Škleb


* Most.jpg (177.43 KB, 812x689 - prohlédnuto 326 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #40 kdy: 01.01.2018, 17:16 »

Možná se dostáváme správným směrem.
Podotýkám, že nejsem zastáncem chrániče za každou cenu, ani ho nepovažuji za samospásný, ale jeho výhody, je-li udržován ve funkčním stavu uznávám.
A taky vím na vlastní kůži, jaký to je, když zamrzlý chránič nevybavil.
A jako smrad sem i ten hřebík do zásuvky  vrazil, ale neopřel se o zeď.

Jiná situace bude na rozvodně s rozvaděči IP00 a jiná v rodinném domě, obývaném kutilem, dětmi, přehnaně čistotnou hospodyní a pod.
Na rozvodně je předpoklad, že každý ví co si může dovolit a co nesmí.
Doma si každý může dělat co chce a podle toho to dopadá. O ztrátě respektu k VTZ nemluvě.
A protože je nutno počítat i s těmito vlivy, je vhodným doplňkem mimo krytu atd též chránič.
Vím např o sázce kdy slaboduchý jedinec strčil nasliněný prst do objímky, dopad relativně dobře - zlomená noha po pádu ze židle, ale vyhrál metr piv.
V tomto případě by ani chránič nepomohl, ale naznačuji tím, co někteří jedinci dokážou a proč tedy není neobvyklé ani nereálné vybavení přes tělo a zem i přes snahu zamezit tomu hlavními ochrannými opatřeními.
I ten vybavovací proud je uzpůsoben teoretickým limitům lidského těla, na zkrat L-PE stačí jistič a třeba ochranné pospojení.
Rozdílovému proudu je úplně jedno, přes co poteče.
Úvahy do které části periody T se trefí průchod, no můžem se bavit i o úmrtí od zdroje mn. Je mnoho proměnných a impedance těla není konzistentní, čili není nutně pravidlem, že proud projde přes pumpu. I to zvyšuje šanci na přežití.
Normy v oblasti VZT sú nastavené na obvyklé a určené používanie VTZ.
Slaboduchý jedinec s naslineným prstom nie je, a ak boh dá ani nikdy nebude vonkajším vplyvom s ktorým sa bude počítať v normách.
Je pravdou, že vybavovaciemu rozdielovému prúdu je jedno kadiaľ potečie, ale ja som naozaj rád, že to nie je jedno normám.

Otázka: Tvrdíte, že vybavovací prúd je prispôsobený teoretickým limitom ľudského tela.
Dokážete podložiť normou váš názor, že striedavý prúd v hodnotách od 15 do 30 mA prechádzajúci ľudským telom je v akomkoľvek čase do 0,2s pre človeka dostatočne bezpečný, a spĺňa kedykoľvek normálnu podmienku základnej ochrany pred priamym dotykom živej časti v zmysle úvodu kapitoly 410 v 33 2000-4-41?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #41 kdy: 01.01.2018, 17:52 »

Pane jo, takového textu a úplně zbytečně.
Proudový chránič není jistič a proto má ten benefit, který se vám pane Maroši tady skoro všichni snaží vysvětlit. Nikdo vám netvrdí, že je dobré sahat na živé části, nebo že je snadné si za normálních okolností omylem sáhnout.
Ale proudový chránič je z pohledu ochrany před nebezpečným dotykem naprosto jednoznačně nenahraditelný m přístrojem, právě pro ten v normách neuváděný benefit včasného odpojení proudu procházejícího při neopatrnosti tělem do země, tedy unikající mimo pracovní obvod chrániče, je to pro vás tak nepochopitelné?
Ale asi chápu vaši motivaci k tomuto pisatelskému maratonu.
Nějaký příklad záchrany života chráničem vymyslí každý, kdo opravdu zná princip chrániče.
To ale přece neznamená, že to budeme na sobě zkoušet.
Hezký nový rok všem.
Je skutočne tak ťažké pochopiť, že ja sa tu od začiatku nebavím o princípe funkčnosti chrániča, ale o jeho predpísanom využití?
Ako vidím, ste skalopevne presvedčený o tom, že chránič je naprosto jednoznačne nenahraditeľný prístroj na ochranu pred nebezpečným dotykom. Síce nepoužívate správny pojem „priamy dotyk“,  ale ako chcete.
Vo vašom podaní to chápem tak, že skutočne nebezpečný dotyk živej časti detekujete iba v obvode bez chrániča, a v obvode za chráničom už dotyk so živou časťou za nebezpečný nepovažujete.

Otázka: Nepokúsite sa popísať podrobne z praxe alebo aj teoreticky nejaký priamy (nebezpečný) dotyk živej časti za chráničom, pri ktorom by sa nenašlo porušenie normy alebo iného predpisu či správneho postupu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #42 kdy: 01.01.2018, 18:10 »

Ale on ten vybavovací proud může tělem projít velmi snadno, zvláště v případě zařízení tř. II.
Sekačka elektrická, kovová rukojeť a po ni jde kabel, který zpuchří nebo se prodře, nebo byl vyměměn za dvoulinku co zbyla od reproduktorů z auta. Držadlo je odizolováno od země jak kolečky, tak plastovým šasi. Jediná cesta do země je sekáč ve vietnamkách mokrých od rosy.
U zařízení tř. I. je odvedení poruchového proudu záležitostí PE a samozřejmě chránič zareaguje dříve než jistč. Jenže stačí do obvodu vřadit vietnamskou rozdvojku čínského původu a situace se může diametrálně změnit a PE bude suplovat uživatel.

V ideálním světě se budou všichni k VTZ chovat s respektem a udržovat jej ve stavu, kdy vlastně ani chránič nebude zapotřebí, protože hlavní opatření budou dostatečná. Jenže to se neděje, protože nežijeme v ideálním světě a proto užíváme opatření doplňková,  která mají omezit dobu průchodu tělem a vybavit v co nejkratší době a ideálně před dosažením život ohrožující hodnoty proudu, což samozřejmě není vždy možné a pak hraje roli právě čas.
Ta hodnota není zvolena náhodně. Na včasné odtavení před plným projevem stačí klidně 300mA, ale už ne na ochranu zvířat a osob při náhodném dotyku.

A než jsem dopsal, přišla otázka P. Kleina.
Slaboduchý jedinec je vnějším vlivem BA3.
Norma je kus papíru, který popisuje jak by nám ta fyzika měla ideálně fungovat a že to víme neznamená, že to čte ten uklepaný drát, nebo kutil, co napadl to zařízení.

K otázce:
Normou udávaných 3,5mA je samozřejmě lepších ale přístroj s takovou citlivostí (ač tedy jednou mi 10mA při zkoušce vybavil na 4,8mA, velmi překvapivé, ale nemám s touto hodnotou PCH zkušenosti) by byl nákladný, náročný na zacházení a údržbu, protože by se podobal laboratornímu měřidlu.
Při oněch 30mA již samozřejmě nastane tetanická křeč, a možná už začne lehčí fibrilace, je ovšem zásadní, jak dlouho bude tento stav trvat a jaká část proudu poteče přes srdeční sval. Tento stav lze přežít, bude li včas odpojen zdroj.
 A nevycházím nyní z norem, ale z anatomie a zkušeností lékařů. 60mA už je hodnota smrtelná pro jedince s vadou 80 pro většinu.
A jak už jsem psal výše, existují případy, kdy zabíjelo i mn.
Každý člověk je fyziologicky rozdílný a stejně jako slaboduchý srčil prst s kůží jak dětskou prdelkou  do zásuvky a skončil se zlomenou nohou, mazák elektrikář s drsnou zrohovatělou kůží na prstech si prst ještě naslinil, aby identifikoval fázový vodič.
Ta hodnota 30mA tedy vychází z poznatků anatomie a je kompromisem mezi náklady na zřízení takové ochrany a poznatky co by průměrný jedinec měl krátkodobě vydržet.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #43 kdy: 01.01.2018, 18:26 »

Maroš Klein:
Už si tu niekto overil aj parametre bezpečného vybavenia chrániča vlastným telom?
Psal o tom zde v diskuzi Milan Hudec, že chránič zkoušel vlastním tělem jeho funkci.... Mrknutí
Ono také stačí na stavbě, nebo doma na zahradě vzít do ruky kabel s porušenou izolací fáze.
Bez chrániče je  vystaráno.....  zle
S chráničem je větší šance přežití.
A opravdu máte mezeru ve znalostech na funci chrániče a jeho použití. Howgh.
To, čo vyskúšal p. Hudec určite nie je overenie ochranného opatrenia podľa normy. Verím, že dostal neindetifikova teľnú šlupku v čase do 0,2s, ktorú ako zdravý chlap rozdýchal. Považujem to za priekopnícky dôkaz "bezpečného" kopanca, a ako vidím, presvedčil dosť odborníkov. Som ale hlboko presvedčený o tom, že práve p. Hudec by tento zážitok neodporúčal kolegom a už vôbec nie napríklad aj ženám či deťom ako všeobecne bezpečný. A normy si takéto experimenty už vôbec nemôžu dovoliť odporučiť.
Ak by aj vás niekedy napadlo vyskúšať ako funguje chránič, skúste to s p. Hudecom spoločne.
On nech vybaví chránič po svojom cez seba (ak ešte raz bude mať chuť),  a vy podľa normy. Môžete na svoje vlastné riziko vyskúšať  postup, ktorý ja považujem za normálny stav pri zafungovaní doplnkovej ochrany chráničom.
- Pripravte si dvoje stopky
- Nasimulujte ako osoba znalá v spotrebiči I. triedy poruchu živej časti so zanedbateľnou impedanciou na vodivú časť prístupnú dotyku pripojenú na PE.
- Zapojte upravený vadný spotrebič do vypnutej zásuvky s chráničom (obdoba laika ktorý o vade nevie).
- Vykonajte na prístupnej vodivej časti spotrebiča dotyk rukou, ktorý je v súlade s návodom výrobcu.
- Stojte pritom na normálnej podlahe v normálnom prostredí normálnej domácnosti ako každý iný normálny človek.
- Dajte si na uši tlmiče a požiadajte vhodnú obsluhu so stopkami o zapnutie chrániča tak, aby ste netušil čas jeho nahodenia.
- Označte na svojich stopkách čas keď vyhodnotíte zásah elektrickým prúdom.
- Porovnajte s časom obsluhy.
- Požiadajte p. Hudeca o pokus na vašom „trenažéri“ nech vyhodnotí na vlastnej koži rozdiel v pokusoch.
   
Na vás nemám otázku ale prosbu: Dajte vedieť.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #44 kdy: 01.01.2018, 18:56 »

Je spousta lidí kteří si ověřili funkci chrániče na vlastní kůži a proto tu ještě jsou.

Původně se chrániče používaly jen na zásuvky v koupelně:
Například v pračce uhnije ochranný vodič,dojde ke svodu a někdo se dotkne pračky a rámu dveří.Nebo probíjí holicí strojek + vlhká podlaha.Nyní už dávám chránič i na světla v koupelně.

Později se doporučoval pro venkovní zásuvky - někdo zde již uvedl krásný příklad s poškozeným kabelem ano to se stát může-nevšimnu si že ho někdo nasekl a je problém.
¨
Nyní se chránič používá pro všechny zásuvky přístupné laikům- sám si pamatuji že jsem jako dítě strkal do dírek hřídelky z Merkura a bylo mi jedno do které...

To je jen několik příkladů kdy chránič pomáhá zachránit život a proto tam je.
Prostě pokud odteče víc jak 30mA jinudy než zpátky do elektrárny vypne a vypne rychle.

Mimochodem jsem si ho taky nechtěně vyzkoušel - nic příjemného to není,ale pořád lepší než se držet pořád....
Viděl jsem krásné tričko:
Pokud tancuju a nehraje hudba vypněte hlavní vypínač!
Pravdepodobne väčšia je hromada ľudí, ktorí dostali kopanec od živej časti aj v TN-C a prežili aj bez vybavenia ističa. Všetky kopance ktoré som v živote dostal boli od dotykov živých častí mojou vinou, a chvalabohu som nikdy nebol taký mešuge aby som namiesto dotyku skúšal rovno uchopenie. Okrem toho to bol rovnako hnusný pocit s chráničom aj bez a bolo mi jedno či som niečo vybavil alebo nie. Hlavne že bolo po dotyku.
Všetky príklady ktoré ste tu uviedol ako nebezpečné už ale majú za sebou prvú poruchu. A ako iste viete, základné pravidlo je, aby vodivé časti neboli nebezpečné za normálnych podmienok, ani za podmienok jednej poruchy.
Ak považujete uhnilý vodič PE v práčke za poruchový stav, potom už jednu poruchu máte a práčka stále ostáva vo funkčnom stave jednej poruchy aj pri dotyku, ale už nie v stave úpne bezpečnom. Ak prebije fáza, už máte druhú. Nemáte s práčkou pospojenú zárubňu vodivo spojenú s potenciálom zeme? Tretia. Norma však považuje za neprípustnú už inštaláciu s prvou poruchou. S druhou či treťou to už nie je inštalácia, ale bodrel s trestnou zodpovednosťou prevádzkovateľ a.
Pozor tiež na deti pri zásuvkách s chráničom. Dierky sú dve, dve môžu byť aj hriadeľky v rukách.
Pokiaľ budete uznávať situácie pri ktorých pri dotyku vždy potečie telom viac ako 30mA do 0,2s za bezpečné pre človeka, nemôžu vám vlastne vadiť ani unikajúce prúdy okolo 15mA, ktoré sú síce pri revíziách spotrebičov neprijateľné, ale ak „pijaňer vyďeržajet“,  chránič časom hádam aj zaberie.

Otázka: Na akú bezpečnú hodnotu odhadujete ustálený dotykový prúd?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #45 kdy: 01.01.2018, 19:22 »

Přiznávám že předlouhé lamentování jsem ani neměl chuť celé důkladně pročítat. Ale pár postřehů z toho asi mám.
Hodnota 30mA a s tím i související doba vybavení proudového chrániče, je podle všeho stanovena jako kompromis bezpečnosti a spolehlivosti/funkčnosti zařízení. Jinak řečeno je to hodnota kdy se mnohonásobně zvyšuje šance na přežití a zároveň nehrozí zbytečné vybavování chráničů a tedy i dostačující spolehlivost celé instalace.

Otázka: Na akú bezpečnú hodnotu odhadujete ustálený dotykový prúd?

Proč by to měl kdokoliv odhadovat? V normách se píše o proudových hodnotách, kde je definován práh bolesti i maximální bezpečný proud pro AC i DC  podivej

Predovšetkým stále platí, že rozsah a obsah mojich príspevkov vo verejnej sekcii je bez právnej záväznosti prioritne určený anonymnému obecenstvu.

Pokud je to určené pro jakoukoliv konkrétní skupinu, prosím aby jste do každého takového příspěvku napsal, aby nedocházelo k nedorozumění, stejně jako to, že si za svým názorem nestojíte a tudíž za jeho správnost neručíte, aby si toho byl vědom každý kdo by se podle toho chtěl zachovat a hrabat se ve VTZ. Osobně se pak mohu podobným příspěvkům mě neurčeným (ani ostatním kolegům) rovnout vyhnout a ušetřím si tak dost času.

Ak chcú odborníci stručné odpovede, nech použijú súkromnú poštu. Tam ich rád stručne odkážem na články v 33 2000-4-41 a EN 61140. Ak chcú komentovať, nech komentujú obsah a nie rozsah.

Nechápu to dělení odpovědí, ale to je jedno. Jen jsem si prošel pár reakcí a všude byl diskutován právě obsah a nikdy rozsah. Jediným komentářem k rozsahu vašich slohových prací je můj poslední příspěvek, kde se přiznávám že nemám chuť číst 6 za sebou jdoucích předlouhých reakcí bez obsahu dávajícího nějaký hlubší smysl. Nějak jsem se nedokázal prokousat ani tím prvním.

Nebete si to osobně. Možná je to únavou z loňského roku. Přeji úspěšnější nový rok
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #46 kdy: 01.01.2018, 19:45 »

Šedivá je teorie, barevný strom života!

 Škleb
Čo už, život je už raz taký.
Má to nejaký súvis s normálnou prevádzkou na ostatných mostoch?


Kolegové,

obdivuji se Vaší trpělivosti, ale řekl bych, že krmíte diskusního trola...
Nevidím nikde váš príspevok k téme.
Pokúste sa zmeniť odborne môj názor na chránič, a nevnucujte mi urobiť si názor na váš spôsob diskusie.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #47 kdy: 01.01.2018, 19:48 »

To p. Jiří_Hrubý.
So všetkými príkladmi z praxe s vami samozrejme súhlasím a vedel by som pridať. Sám mám na cintoríne kamaráta z detstva presne kvôli takejto kosačke. Na to, že ho dostal stav pri jednej poruche ale neverím dodnes. Tie kosačky boli nebezpečné šroty aj ako vypnuté.
Pri tom príklade spotrebiča II. triedy s fázou na povrchu sme už ale zasa cez dvojitú izoláciu v druhej poruche. Chránič tam možno zafunguje, ale možno aj bude II. trieda ešte dlho rôzne nebezpečne brnieť.
Práve tam by som radšej videl zvýšenú ochranu podľa 3.19 EN 61140, než zbytočne čakajúci chránič bez uzatvoreného obvodu cez vodič PE.
BA3 je pri invalidoch v poriadku. V poznámke k vplyvu BA je tiež všeobecne v poznámke požiadavka na zaistenie elektrického zariadenia proti nebezpečnému dotyku.
Skutočne by som nerád polemizoval o tom, že priamy dotyk osoby so zdravotným obmedzením so živou časťou za chráničom je pre ňu normálny.
V prílohe je jeden z mnohých odborných článkov o účinkoch prúdov na organizmus. Beriem tieto hodnoty síce ako priemerné, ale ak začínam spotený brnieť už niekde pri 0,5mA, príde mi 30mA pomaly ako vtip na hrane.
Ak si všimnete, ona tá EN 61140 sa chráničmi ako normálnou ochranou vlastne ani nezaoberá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #48 kdy: 01.01.2018, 19:59 »

Ak si všimnete, ona tá EN 61140 sa chráničmi ako normálnou ochranou vlastne ani nezaoberá.

Asi proto, že proudový chránič nepatří mezi základní ochrany  podivej nemyslíte? Tedy pokud jsem váš příspěvek dobře pochopil a správně vydedukoval že normální ochrana je pro vás ta základní. Pokud má úvaha není správná, prosím o vaší definici normální ochrany, abychom si rozuměli. Díkes

V prílohe je jeden z mnohých odborných článkov o účinkoch prúdov na organizmus. Beriem tieto hodnoty síce ako priemerné, ale ak začínam spotený brnieť už niekde pri 0,5mA, príde mi 30mA pomaly ako vtip na hrane.

V praxi se nejčastěji při měření setkávám spíš s hodnotami okolo 20-25mA, ale souhlasím s tím že i to jsou velmi vysoké hodnoty. Svůj názor na tuto hodnotu jsem ale popsal v mém předešlém příspěvku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #49 kdy: 01.01.2018, 20:21 »

Ešte že nie ste sudca ktorému sa nechce čítať spis. Úsměv
Ale vážne.

Hodnota 30mA a s tím i související doba vybavení proudového chrániče, je podle všeho stanovena jako kompromis bezpečnosti a spolehlivosti/funkčnosti zařízení.
Ako odborník mi iste bez problémov doložíte aspoň odbornými článkami keď už nie normami, že „podle čeho všeho“?

Hodnota 30mA ... Jinak řečeno je to hodnota kdy se mnohonásobně zvyšuje šance na přežití
To myslíte vážne, že ak je odhadovaný odpor ľudského tela okolo 2kΩ, tak vám stále vychádza že 230/2000=30mA?

Asi proto, že proudový chránič nepatří mezi základní ochrany...
Presne tak. Prečítajte si vlákno a pochopíte, že sa tu šlupka okolo 115mA do tela podáva ako normálna ochrana pri náhodnom dotyku živej časti.
Inak, a vy si ako vysvetľujete základnú požiadavku 4-41 o tom, že nebezpečná živá časť nesmie byť prístupná?
Rovnako požiadavka na zabezpečenie elektrického zariadenia pri vplyve BA proti nebezpečnému dotyku vám hovorí čo?

Tedy pokud jsem váš příspěvek dobře pochopil a správně vydedukoval že normální ochrana je pro vás ta základní.
Tu vôbec nejde o to čo je podľa mňa.
Ja iba neveriacky krútim hlavou, že som sa do tejto chvíle nedočkal takmer žiadneho kľudného odborného komentára okolo základného pravidla ochrany a jeho dopadu na tvrdenia, že dotyk fázy za chráničom je normálny.



P.S. Do odpovede pre p. Hrubého pridávam spomínaný odborný článok.

P.S.2: Skutočne by som vás na východe niekedy rád videl Úsměv Úsměv Úsměv

* 3_Huna-Macalak_27-42CD.pdf (1315.74 KB - staženo 585 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #50 kdy: 01.01.2018, 20:27 »


Pri tom príklade spotrebiča II. triedy s fázou na povrchu sme už ale zasa cez dvojitú izoláciu v druhej poruche. Chránič tam možno zafunguje, ale možno aj bude II. trieda ešte dlho rôzne nebezpečne brnieť.

U třídy II. je to trochu problém a když zůstanu u té sekačky, pak budu muset považovat poškození izolace za první poruchu, ale protože nemusí a v podstatě bez kontroly nemá jak být zjištěna, dojde rovnou k zásahu. Druhá porucha ani nemusí vzniknout. Ano, ta rukojeť s prodřeným kabelem brní, nebo taky rovnou zabíjí.  Jediná spolehlivá prevence O.T.,  nebo doplňkový PCH, který při troše štěstí odvrátí nejhorší.
Jo, ješe s výbava pro PPN Úsměv

Skutočne by som nerád polemizoval o tom, že priamy dotyk osoby so zdravotným obmedzením so živou časťou za chráničom je pre ňu normálny.

Norma uvádí invalidní nejen coby fyzické, ale i duševní postižení a nemám v úmyslu tyto lidi nějak snižovat, pouze jsem naznačil, že i za branami ústavů se vyskytují jedinci, kteří ač přesvědčeni o své inteligenci páchají hovadiny.

Jinak ona zvýšená ochrana ani není nutná, jen stačí používat rozum. Chránič je prostě jen doplněk, který zvyšuje šance na přežití a za normálního stavu při normálním používání instalace a připojování bezvadných zařízení do ni nemusí vybavit jinak než unikajícím proudem do země celou svou životnost. Ale jednou se může objevit někdo, kdo vleze do rozvaděče, bude samodomo měnit zásuvky, vypínače, světla a pak bude rád za těch 30mA.
Už jsem několikrát uvedl, že chránič nepovažuji za spásu (to ostatně ani norma) ale stejně jako norma ho vnímám jako rozumný doplněk pro zvýšení bezpečnosti.
A když budu důsledný, pak netestovaný, zatuhlý chránič vybaví klidně až na 400mA, pak není o čem se bavit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #51 kdy: 01.01.2018, 20:53 »

Pročetl jsem onen odborný článek. V podstatě nic objevného, jen slušné shrnutí faktů o chráničích a uzemnění.
K jedné z vašich podotázek: Dotek na fázi není normální, je buď cílený při práci, nebo nahodilý při nedovolené činnosti, nehodě, poruše či obyčejné nerozvážnosti. Druhý případ v instalacích s chráničem má vyšší procento přeživších bez následků, než ten samý na nechráněných, nebo s nefunkčním chráničem.
Jinak doporučuji knihu HRAZDIRA, MORNSTEIN - Lékařská biofyzika a přístrojová technika.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #52 kdy: 01.01.2018, 20:58 »

Kábel ktorý kope vnímam ako druhú poruchu práve z dôvodu jeho zloženia (základná izolácia žily + vonkajšia prídavná izolácia). Poškodenie vonkajšej vrstvy je práve tá prvá porucha, a základná izolácia vodiča vnútri musí zabezpečiť bezpečnosť v podmienkach jednej poruchy.
Že tie poškodenie v praxi na záhrade idú jedným vrzom cez kábel a bez povšimnutia sú riziká, ktoré požiadavky noriem bohužiaľ nezmenia.

To, čo mi ide proti srsti a zároveň celý čas nejde zum zum na rozum je práve tá záchrana prúseru chráničom takým kopancom, ktorý nikto nevie odhadnúť.
Na mokrej záhrade na boso to môže byť pre niekoho aj šupa 500mA, na sucho v rozvádzači to zas bez problémov ostane pri brnení.
Osobne už mám dosť že vôbec má dôjsť k nejakému kontaktu so živou časťou, a nie že ešte to má zachrániť chránič s neistými podmienkami na vybavenie.

Áno, ja dobre viem už od začiatku že chránič môže vybaviť, ale za normálnu ochranu vybavovací prúd cez telo človeka jednoducho akceptovať nemôžem.
Asi nemám gule na to, aby som pripustil hoci aj 30mA do dieťaťa alebo tehotnej ženy. Aj keď je to možno posledná inštancia relatívnej záchrany, ale tak sa predsa bezpečná inštalácia nezriaďuje.




V tom článku vidím ako odporúčajúco zaujímavú tabuľku ku grafu na strane 10.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #53 kdy: 01.01.2018, 21:24 »

Ešte že nie ste sudca ktorému sa nechce čítať spis. Úsměv

Plete si pojmy a dojmy. Soudce se s obsahem seznámit musí, je to jeho práce. Oproti němu mám v tomto případě tu výhodu, že já vaše předlouhé příspěvky číst nemusím  Mrknutí

Ako odborník mi iste bez problémov doložíte aspoň odbornými článkami keď už nie normami, že „podle čeho všeho“?

Ne, nemúžu. Tuto "hranici" stanovili jiní odborníci z mnoha zemí a protrože jsem u toho nebyl, jen používám selský rozum a předpokládám i používám zkušenosti z praxe. Když jsem někde měřil kvůli častému vybavování proudového chrániče, tak se občas stalo že nebyl problém v instalaci, ale v chrániči který vybavoval už okolo 12-15mA. Nebyl problém s množstvím elektroniky, nebo tepelných spotřebičů, této hranice dosáhnout. V příspěvku jsem psal že podle všeho, ne že přesně vím proč a jak to bylo stanoveno.

Když se vrátím z5 k půvopdnímu dotazu, konstatuji že v podstatě bylo vše už řečeno. Tedy že máme povinnost použít plný počet vodičů i ke světlům třídy II, protože krom jiného nevíte zda si tam za 5 let někdo nenamontuje jiné světlo, už ve tříde I.  Nezanedbatelná je i ochrana před požárem, nebo proti náhodnému dotyku při revizích, servisech a jiných úpravách.
To samé platí u zásuvek, ze kterých jsou zapojovány třeba zahradní sekačky. Zde se často používá i prodlužovacích přívodu bez ochranného kolíku a proudový chránič přesto může při proseknutí nebo jiném poškození kabelu, zachránit uživateli život. To i bez vodiče PE. To je prostě chránič, který zareaguje vždy pokud proud "unikající" mimo uzavřený okruh pracovních vodičů, překročí nastavenou hranici

Prečítajte si vlákno a pochopíte, že sa tu šlupka okolo 115mA do tela podáva ako normálna ochrana pri náhodnom dotyku živej časti.

Hledám to marně. Můžete mne navést?

Asi nemám gule na to, aby som pripustil hoci aj 30mA do dieťaťa alebo tehotnej ženy. Aj keď je to možno posledná inštancia relatívnej záchrany, ale tak sa predsa bezpečná inštalácia nezriaďuje.

Pořád moc nechápu. Jasně píšeme, včetně mne, že použitím proudového chrániče 30mA se velmi znatelně zvedá šance na přežití, ne že jde o 100% ochranu. Nikde nevidím že by zde někdo psal něco jiného. Možná v tom je důvod neporozumnění.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Stran: 1 2 [3] 4 5 6 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Mohu mít jednofázový přívod a třífázový proudový chránič?
 Mohu využít u třífázového chrániče pouze jednu fázi?
 Kdy musí být použit chránič typu S?
 Jaké zapojení FI resp. jeho propojení v rozvaděči?
 Jaky zvolit proudovy chranic pri rekonstrukci el. v byte.?
 Jak funguje 4 - pólový proudový chránič?
 Je mozne vyuzit prudovy chranic pre ochranu 3F miesacky?
 Funguje mi správně proudový chránič když nevybaví po stisku tlačítka T?
 Co to je pětipólový chránič?
 Jaké je správné zapojení proudového chrániče?
 Proč došlo k zásahu proudem a chránič nereagoval?
 Opravdu musí mít každá zásuvka samostatný chránič?
 Je zapojení tohoto proudového chrániče správně?
 Ověřte prosím mou znalost zapojení proudového chrániče ...
 Jaký proudový chránič navrhujete do koupelny?
 Je možné na proudový chránič připojit pět okruhů?
 Proč světelný okruh vyhazuje nepochopitelně proudový chránič?
 Mám prosím chránič na obrázku správně zapojený?
 Lze použít chranic 16A a pred nim 16A istic?
 Aké je zapojenie prúdového chrániča v zásuvkovej rozvodnici?
 Co znamená údaj na proudovém chrániči 30mA?
 Neznáte prúdový chránič HESS RXL 10000?
 Od kdy platí , že musí být v koupelně proudový chránič?
 Mohou být náhodné výpadky proudového chrániče zapříčiněny špatným zemničem?
 Je lepší samostatný jistič a chránič nebo jeden chráničojistič?
 Použiť jeden prúdový chránič alebo ku každému obvodu zvlášť chránič?
 Jak zapojit čtyřpólový chránič jako jednopólový?
 Instalovat najskôr prúdový chránič, alebo istič?
 Potřebuji k revizi proudový jistič do koupelny na světla?
 Proč při připojení zářivky proudový chránič odpojí obvod?
 Můzete mi nekdo vysvětlit princip chrániče a jističe?
 Jsou nutné samostatné FI okruhy pro venkovní zásuvky, koupelnu atd.?
 Kolik pořebuji proudových chráničů pro malou chatu?
 Mohu použít "hlavní"3-fázový proudový chránič, místo 4 samostatných okruhů?
 Je možné zapojit 3f proudový chránič dočasně na jednu fázi?
 Co se stane když se na proudový chranič na svorku N zapojí F1?
 Je možné použít jeden proudový chránič pro celý dům?
 Lze použít jeden proudový chránič na celý dům?
 Jaká má být hodnota centrálního proudového chrániče, když hlavní jistič je 20A?
 Lze použít jeden chránič pro dvě rozvodnice?
 Je vhodná kombinace centrálního chrániče 300mA a vývodových chráničů 30mA ?
 Je přerušení vodiče N za chráničem nebezpečné ?
 Jak správně naprojektovat proudové chrániče pro rodinný dům?
 Mohu použít zásuvkový proudový chránič v soustavě TN-C?
 Je možné doplnit síť TNC přenosnými proudovými chrániči?
 Je už proudový chránič povinný pro celou elektroinstalaci?
 Prečo sa nesmie použít prúdový chránič použiť v sieti TN-C ?
 Je možný chránič v panelákovom byte na starom rozvode TN-C?
 Může být nová instalace bez chrániče?
 Aký je rozdiel medz pr. chraničom OFI40 a OFE40?
 Jaký zvolit proudový chránič pro síť TN-C?
 Není chránič špatně zapojen, pokud se dotknu fáze a on nevybaví?
 Jak volit efektivní počet chráničů v rodinném domě?
 Funguje proudový chránič zároveň jako jistič?
 Dá se zapojit za hlavní proudový chránič další podružný?
 Kde je vstup u dvoupólového proudového chrániče OEZ?
 Jak se dá vyzkoušet chránič, když po stisknuti tlačítka test nespadne?
 Niesú dva chrániče zbytočne predražený rozvádzač v dome?
 Může být za jističem 3f x 20A v podr. rozvaděči proudový chránič 1fx25A (30mA)?
 Ochrání 30mA chránič před požárem?
 Jaký reziduální proud chrániče pro sporák?
 Mohu použít stávající chránič 25/2/003 pro pračku i pro ostatní zásuvky?
 Instaluje se proudový chranič i na světelné okruhy?
 Aký je najmenší možný počet prúdových chráničov v rodinnom dome?
 Jak zapojit proudový chránič a jistič v zahradní chatce?
 Bude fungovat 3f chránič pokud na něj zapojím pouze jeden jeden 1f obvod?
 Jaký typ proudového chrániče použít a jak ho zapojit?
 Je proudový chránič typu A vhodný pro koupelnu?
 Může se 4p chránič 0,30mA rozfázovat na 3 zásuvkové obvody?
 Musí být ve staré instalaci při instalaci nového čerpadla proudový chránič?
 Na akých okruhoch je nutné mať prúdový chránič?
 Chápem správne ako funguje prúdový chránič?
 Jak pravidelně revidovat správnou funkci proudového chrániče ?
 Bude fungovat chránič, pokud bude zároveň instalován dvoutarif (HDO)?
 Musí být další samostatný proudový chránič pro koupelnu?
 Co vybaví dříve, jistič nebo proudový chránič?
 Kde se používá chránič s reziduálním proudem 100mA?
 Jak zapojit proudový chránič a zapojení PE, N a PEN?
  Je nutné mít proudovým chráničem chráněny všechny zásuvky v bytě?
 Je povinost instalovat centrální 3f proudový chránič na dřevěnou chatku?
 Proč nemusí být proudový chránič na elektrickou troubu?
 Může chránič vybavovat vlivem připojení spotřebiče na jiném okruhu?
 Lze použít proudový chránič v síti TN-C?
 Je kopanec od živé části obvodu, chráněného proudovým chráničem, smrtelný?
 Jaký zvolit proudový chránič pro venkovní zásuvku 400V?
 Mohu použít do zásuvek mobilní chrániče i v síti nulováním?
 Může porucha kompresoru klimatizace zlikvidovat proudový chránič?
 Je toto správné zapojení proudového chrániče?
 Lze použít proudový chránič v "dvoužilové" elektroinstalaci?
 Je nutné předjistit proudový chránič?
 Co je to fíčko a proč se používá?
 Proč proudový chránič vybavuje při zapnutí cirkulárky?
 Je v současné době povinnost použít proudový chránič u novostavby domu?
 Môžu byť zapojene seriovo 2 fička za sebou ?
 Kolika amperový mám zvolit proudový chránič pro další koupelnu?
 Je vhodné použít proudový chránič 30mA do zásuvky každé sítě?
 Vydrží proudový chránič časté ruční vypínání?
 Ako istiť 3 3-fázové obvody jedným prúdovým chráničom?
 Jakou koupit zásuvku s proudovým chráničem?
 Jsou klasické proudové chrániče i včetně jištění?
 Je 300mA dostatečně nízká hodnota pro dřevostavbu?
 Mohu na chatu použít chránič 300mA jako centrální?
 Proč nevybaví proudový chránič když dostanu ránu?
 Musím používat proudový chránič do 300 mA u zděných RD?
 Je u dřevostaveb nutné zapojit chránič 300mA jako centrální?
 Musí být elektroinstalace v garáži chráněna proudovým chráničem?
 Lze kuchyňskou zásuvku připojit na chraničojistič 25A ?
 Musí se použít proudový chránič ve výrobní zámečnické hale?
 Stačí 2pol. 25A proudový chránič na dva okruhy?
 Musí vybavit 3F chránič při spojení PE a N?
 Doporučují normy pro bojler použít proudový chránič?
 Jak zapojit proudový chrániče pro celokovové ponorné čerpadlo na 400V?
 Je potrebný prúdový chránič na svetlo v kuchyni?
 Dá se zapojit proudový chránič bez jističe?
 Bude dělat problém chránič při náhlém poklesu napětí?
 Kde koupit proudový chránič 2P 40A typ A s charakteristikou G?
 Kdy má proudový chránič chránit?
 Jaký typ chrániče zvolit pro čerpadlo do studny vzdálené 180m od rozvaděče?
 Je testovacie tlačítko na 3F prud. chráničoch spoľahlivé?
 Použiť alebo nepoužiť prúdový chránič na napájanie brány v plote?
 Jakou hodnotu proudového chrániče zvolit pro stodolu?
 Je v koupelně výměna proudového chrániče 20mA za 16mA opravdu nutná?
 Je u proudového chraniče jedno, jestli má přivod shora nebo zdola?
 Prečo testovacie tlačítko prúdový chránič nevypne?
 Je treba dodatočne uzemňovať 3f miešačku zapojenú cez prúdový chranič?
 Lze zapojit jeden chránič jako centrální ochranu?
 Je nutný nebo doporučený centrální proudový chránič pro kotel biomasy?
 Musí být proudový chránič pro pračku nutně v rozvaděči?
 Jaký proudový chránič zvolit pro koupelnový rozvaděč?
 Je nutné instalovat proudový chránič u vířivé vany?
 Potřebuji proudový chránič?
 Bude proudový chránič správně fungovat s prohozením fáze a vodičem N?
 Jak zapojit 1F chranic?
 Je třeba samostatný chránič pro sporák?
 Jak má být správně zapojený vývod z proudového chrániče ke svorkovnici?
 Proč nevybavil jistič když mi natekla voda do prodlužovačky?
 Jaká je praxe při dodatečné montáži proudového chrániče?
 Musí byť chránič 100 (300)mA pred hlavným vypínačom?
 Může být proudový chránič jediná ochrana před nebezpečným dotykem?
 Jaký použít doplňkový proudový chránič pro 1f zahradní čerpadlo?
 Proč do hlavního chrániče vede PEN a v podružném je jen N vodič?
 Je možné za 32A hlavní jistič připojit paralelně dva 25A proudové chrániče?
 Co vše je nutné připojit přes chránič?
 Co se stane, pokud zapojím proudový chránič obráceně?
 Je nutné mít samostatný proudový chránič pro koupelnu pokud již jeden existuje?
 Kolik světelných obvodů mohu dát na jeden proudový chránič?
 Princip funkce proudového chrániče
 Lze v dílně nahradit proudový chránič místo 30mA za 100mA?
 Je nutné v RD použít prudový chranič-typ A alebo AC?
 Může být proudový chránič automaticky s funkcí jističe 3x40A?
 Je přenosný proudový chránič od Mountfieldu bezpečný výrobek?
 Je lepší rozdělit zásuvkové a světelné obvody samostatnými chrániči?
 Mohu užít zásuvku s proudovým chráničem v síti TN-C?
 Je důležité kam u dvoupólového chrániče připojíme L a N?
 BASTL: Aký vybrať správný typ prúdového chrániča?
 Jakou normou obhájit nepoužití jediného centrálního chrániče?
 Proč je do elektroinstalací vnucováno více proudových chráničů?
 Uvádí ČSN pro průtokový ohřívač vody vypínač a proudový chránič?
 Musí mít každý světelný obvod svůj proudový chránič?
 Jakým typem proudového chrániče se osazují podružné rozvaděče na patrech?
 Jak poznám, jaký proudový chránič mám zapojený v bytě?
 Jaký je rozdíl mezi dražším a levnějším proudovým chráničem?
 Je vhodnější než 1 centrální 3f chránič použít 3 1f chrániče?
 Mozu sa chranice AC pouzit v celom dome?
 Lze použít jeden proudový chránič pro pračku a a bojler najednou?
 Jaký doporučujete chránič Fí pro jistič 25A?
 Vybaví proudový chránič se spotřebičem TN-C tj. bez vodiče N?
 Vybavi proudovy chranic pri toku vetsi energie vodicem N?
 Ochrani prudovy chranic pred poruchou na vodici N "pred" chranicom?
 Před jakým typem závady chrání proudový chránič dřevostavbu?
 Musí mít zvukař na place svůj osobní proudový chránič nebo to má řešit někdo ji?
 Kde je u prudoveho chranica Legrand 079 65 svorka N?
 Jaký zvolit chránič v pohyblivém vozu?
 Je nutný u světelného obvodu samostatný chráničojistič nebo stačí centrální?
 Lze v souladu s normou za PCH instalovat 3 - 4 jističe pro světelné přívody?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.065 sekund, 22 dotazů.