Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Znění zákonů, norem, vyhlášek....
| |-+  Diskuze o ČSN
| | |-+  Jaký máte názor na nový požadavek článku 411.3.4 ČSN 33 2000-4-41 ed.3?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 4 5 6 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaký máte názor na nový požadavek článku 411.3.4 ČSN 33 2000-4-41 ed.3?  (Přečteno 49666 krát)
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 27.12.2017, 21:06 »

Panove panove.
Otevrete si prosim CSN 332130 ed. 3 spolu s CSN 332000-7-718 a tam si prectete, co je mysleno obcanskou vystavbou. Obcas je potreba cist normy (tim spis, ma-li se o nich diskutovat).  Zlej

Dobrý námět po svátcích.
Název "občanská výstavba" je zřejmě hodně zavádějící pro mnoho firem.
Proto v 7-718 ( platnost od 1.4.2014) jsou pro
PROSTORY OBČANSKÉ VÝSTAVBY  A PRACOVIŠTĚ
uvedeny praktické příklady takových prostorů a pracovišť.

Proto například v průmyslové oblasti platí jiná pravidla, než pro
vnitřní elektrické rozvody v RD i panelácích podle ČSN 33 2130 ed. 3.
Mnoho firem to nemůže pochopit, že se poněkud změnily pravidla.

A nemusí to být jen průmyslová oblast. Stačí rekonstrukce státního úřadu, kde mají sál pro vlastní potřebu. A investor bude požadovat vyjádření TIČRu....a bude se předělávat projekt a firma se bude hodně a hodně učit a přitom propotí hodně trička, když přijde pán inspektor.
A mohu potvrdit, že inspektor si dává hodně záležet i v detailech. Kdo se pouští na tento tenký led, měl by dobře nastudovat článek 718.1 a zvážit, zdá ta jeho montáž pod 718 nespadá. Rovněž by měli být opatrní RT při výchozí revizi a trvat na splnění požadavků 718. Co s tím chcete dělat při periodické revizi?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #19 kdy: 28.12.2017, 07:21 »

Doctes se tam, ze jeden proudovycchran ic nesmi chranit vice svetelnych obvodu V PROSTORACH OBCANSKE VYSTAVBY A PRACOVIST. Prostory bytu ypravidla nejsou ani obcanskou vystavbou (nevyskytuje se tam verejnost),  ani pracovistem (nevyskytuji se tam zamestnanci). Takze na byty se tento zakaz nevztahuje.

Ale ano, já tu normu četl a také jsem se k ní ve svém příspěvku dost jasně vyjádřil. Psal jsem o "PROSTORECH BYTOVÝCH DOMŮ". O prostorech občanské výstavby a pracovištích v mém příspěvku nepadlo ani slovo. Vím co znamená termín občanská výstavba  Mrknutí
A pokud se nepletu a zrak mě nešálí, je v odstavci 5.2.9 jasně uvedeno "Je-li v prostorech bytových domů........."  A bytová jednotka není součástí bytových domů?  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Miloslav Chramosta
*
Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 28.12.2017, 09:20 »

Souběžně s ČSN 33 2000-4-41 ed.3 vyšla ČSN 33 2130 ed.3 Z1 kde se mimo jiné uvádí:

ČSN 33 2130 ed. 3 Elektrické instalace nízkého napětí - Vnitřní elektrické rozvody z prosince 2014 se mění takto:

Do článku 5.2.9 se jako poslední doplňuje tento odstavec:
Každý koncový světelný obvod v bytech a obdobných prostorech pro ubytování se vybaví doplňkovou ochranou pomocí proudového chrániče (RCD),  jehož jmenovitý reziduální proud nepřekračuje 30 mA.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #21 kdy: 28.12.2017, 12:12 »

Nebylo by už lepší pro osvětlení bytů a RD např.:
osadit do rozvaděče bezpečnostní transformátor 230V/24V a do svítidel LED světelné zdroje na 24V AC?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #22 kdy: 28.12.2017, 14:45 »

Ale ano, já tu normu četl a také jsem se k ní ve svém příspěvku dost jasně vyjádřil. Psal jsem o "PROSTORECH BYTOVÝCH DOMŮ".
Uznávám, že termín „prostor bytového domu“ je možno vyložit tak, že jde o jakýkoli prostor v domě a pokud autor normy myslel jen společný prostor, měl to napsat. Na druhou stranu mi nepřijde logické, proč by byty v bytových domech, tj. v domech s více než třemi byty, byly zatíženy nějakým normativním požadavkem a byty v jiných domech než bytových by stejným požadavkem zatíženy nebyly.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
J Lhava
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #23 kdy: 28.12.2017, 16:03 »

Na druhou stranu mi nepřijde logické, proč by byty v bytových domech, tj. v domech s více než třemi byty, byly zatíženy nějakým normativním požadavkem a byty v jiných domech než bytových by stejným požadavkem zatíženy nebyly.
Ano, bingo.
Bytový dům s více než třemi byty ...
Ve všech případech je totiž řeč o společných prostorách bytových domů.
Proč? Protože zdůvodnění v normě:
Citace
7.1.2 Vnější vlivy. U bytových domů je nutno vycházet z předpokladu, že nelze jednoznačně stanovit, že v objektu bude v souladu s podmínkami ČSN 33 2000-5-51 ed. 3 „malý počet osob“. Z tohoto důvodu je třeba volit vnější vliv vyšší než BD1.
POZNÁMKA Za bytové domy se považují objekty určené pro bydlení s více než třemi byty.
Řeč je o společných prostorách, kde se může pohybovat blíže neurčený počet osob.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #24 kdy: 29.12.2017, 04:58 »

Kolega Chramosta kápl na správný článek ČSN 33 2130 ed.3, který byl pozměněn, nebo chcete-li doplněn změnou Z1 z ledna 2018. Tady už není sporu o bytech. Zde je to napsáno jasně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #25 kdy: 29.12.2017, 08:36 »

Souběžně s ČSN 33 2000-4-41 ed.3 vyšla ČSN 33 2130 ed.3 Z1 kde se mimo jiné uvádí:

ČSN 33 2130 ed. 3 Elektrické instalace nízkého napětí - Vnitřní elektrické rozvody z prosince 2014 se mění takto:

Do článku 5.2.9 se jako poslední doplňuje tento odstavec:
Každý koncový světelný obvod v bytech a obdobných prostorech pro ubytování se vybaví doplňkovou ochranou pomocí proudového chrániče (RCD),  jehož jmenovitý reziduální proud nepřekračuje 30 mA.


Výborně Palec vzhůru
Tak myslím, že teď je to už všem jasné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
J Lhava
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #26 kdy: 29.12.2017, 09:33 »

Výborně Palec vzhůru
Tak myslím, že teď je to už všem jasné.
Nechci byt kverulant  Jsem v rozpacích ... ale co vsechno budou ty "obdobne prostory"?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #27 kdy: 29.12.2017, 10:04 »

Honzo, když dopíšeš k tvému "obdobné prostory" zbytek věty...."pro ubytování",  pak se musí opět všem udělat minimálně polojasno  Mrknutí Úsměv
Např. ubytovny, koleje, hotelové pokoje. Dá se bydlet v mnoho dalších prostorech než jen v bytech. To je jednoduché jako žebřík  Mrknutí Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
J Lhava
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #28 kdy: 29.12.2017, 10:28 »

 Nerozhodný
No jo, vidíš to ... co já neviděl
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #29 kdy: 30.12.2017, 06:11 »

Ještě mám jeden poznatek. Nová ČSN 33 2000-4-41 ed.3 platí souběžně s ed.2 a samostatně až od roku 2020. Takže ustanovení článku 411.3.4 by mohl někdo chápat tak, že tato povinnost bude uplatňována u nových staveb, ale už staveb jejichž realizace probíhá je vše dle ed.2 v pořádku i bez chráničů na světelných obvodech. Potíž vidím v tom, že změna Z1 ČSN 33 2130 ed.3 nemá nikde v textu uvedeno, od kdy změny budou platit výhradně, tudíž usuzuji, že platí od data vydání změny.
Trochu mi to neštymuje s obvyklým přechodným obdobím. Takže jak se k tomu postavit při revizích od ledna 2018?
Nebo jsem něco někde přehlédl?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Jiří Horák.
*
Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 30.12.2017, 08:44 »

Vyjádření pana Ing. Michala Kříže

Máte pravdu, na stánkách ÚNMZ je již zveřejněno nové – třetí vydání ČSN 33 2000-4-41 ed. 3:2018. Na titulní straně této normy je jako datum vydání uveden leden 2018. Jako datum účinnosti této normy je na stránkách ÚNMZ uvedeno od 1. 2. 2018. To znamená, že nové projekty by se měly od uvedeného data provádět již podle této normy. Ovšem předchozí vydání této normy označené jako ČSN 33 2000-4-41 ed. 2 ze srpna 2007, platí souběžně s uvedeným třetím vydáním ČSN 33 2000-4-41 ed. 3 z ledna 2018 až do 7. 7. 2020. Takže elektrické instalace odpovídající ČSN 33 2000-4-41 ed. 2 mohou být podle této normy dokončeny až do 7. 7. 2020.
Nicméně pokud se týká požadavku čl. 411.3.4 ČSN 33 2000-4-41 ed. 3 uvádějícího, že v prostorech určených pro samostatnou domácnost musí být doplňková ochrana pomocí proudového chrániče (RCD),  jehož jmenovitý reziduální pracovní proud nepřekračuje 30 mA, zajištěna pro AC koncové ob-vody napájející svítidla, tak ten, pokud nedojde k nějaké změně této normy, bude platit od 7. 7. 2020 bez výjimky. Takže u staveb – domácností, s jejichž dokončením se počítá počínaje uvedeným datem 7. 7. 2020, bude nutno s vybavením koncových obvodů napájejících svítidla proudovými chrániči 30 mA počítat.
Uvedený požadavek byl do normy zařazen s ohledem na nebezpečí úrazu elektrickým proudem při výměně svítidel v domácnostech prováděné osobami bez elektrotechnic ké kvalifikace.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
J Lhava
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #31 kdy: 30.12.2017, 11:42 »

... Jako datum účinnosti této normy je na stránkách ÚNMZ uvedeno od 1. 2. 2018. To znamená, že nové projekty by se měly od uvedeného data provádět již podle této normy. ...
Ano, toto se obecně neustále tvrdí; mnohokrát jsem se snažil dopátrat, z čeho by to mělo vyplývat, ale nikdy se mi to nepodařilo. Proč by měly být nové projekty už vždy podle nové normy, když obě normy platí současně? Protože to tvrdí Kříž?
Jde mi o nějakou argumentaci - udělám projekt podle nové normy, na světla dám chrániče a nastane vyptávání investora proč to tam je a proč to tam musí být. Co mu mám odpovědět? Protože Kříž říká, že se má už projektovat podle nové normy, i když ještě několik let bude platit norma původní, která něco nepožaduje ...?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #32 kdy: 30.12.2017, 12:01 »

Ano, toto se obecně neustále tvrdí; mnohokrát jsem se snažil dopátrat, z čeho by to mělo vyplývat, ale nikdy se mi to nepodařilo. Proč by měly být nové projekty už vždy podle nové normy, když obě normy platí současně?
Třeba je to proto, že než dojde k realizaci a poté k revizi, nebude už stará norma platná.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #33 kdy: 30.12.2017, 14:06 »

Jsou normy, které:
-mají mezi ed.1 a ed.2 nějakou omezenou dobu souběžné platnosti
-mají mezi ed.1 a ed. 2 neomezenou dobu souběžné platnosti
-nemají mezi ed.1 a ed.2 žádnou dobu souběžné platnosti

Takže žádný systém, žádný pořádek ani žádný významnější smysl v tom nehledejme. Pro přiřazení relevantních norem jsou rozhodující:
-datum posledního platného stavebního povolení
-projektová dokumentace
-dokumentace skutečného provedení
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #34 kdy: 30.12.2017, 14:09 »

Třeba je to proto, že než dojde k realizaci a poté k revizi, nebude už stará norma platná.


Dobře.........
V lednu budu projektovat elektroinstala ci myslivny. Stavba bude realizována a revidována do konce roku 2018.
S tímto vědomím pak mohu postupovat ještě dle ed.2?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #35 kdy: 30.12.2017, 15:51 »

...
-nemají mezi ed.1 a ed.2 žádnou dobu souběžné platnosti
...
Pokud tam není souběžná platnost, není třeba to označovat "edicí",  to bylo např. u "4-41",  kde ed.2 je už "třetí verze normy"
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Stran: 1 [2] 3 4 5 6 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.073 sekund, 23 dotazů.