Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Znění zákonů, norem, vyhlášek....
| |-+  Diskuze o ČSN
| | |-+  Jaký máte názor na nový požadavek článku 411.3.4 ČSN 33 2000-4-41 ed.3?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 4 ... 6 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaký máte názor na nový požadavek článku 411.3.4 ČSN 33 2000-4-41 ed.3?  (Přečteno 49673 krát)
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« kdy: 24.12.2017, 09:36 »

Včera jsem si studoval novou edici 4-41. Co mě překvapilo, tak nařízení článku 411.3.4, že na všechny světelné obvody budou předepsány proudové chrániče s rozdílovým proudem nepřesahujícím 30mA.
Z mého pohledu je tento požadavek trochu kontraprodukti vní, protože to zase spousta firem a montérů bude řešit centrálním chráničem aby byly levnější.
Mám informace, že tento požadavek byl do normy zařazen s ohledem na možný úraz el. proudem při výměně světelného zdroje laiky. Mám pocit, že tohle je trochu přehnané a zapomíná se na selský rozum, který svéprávnému člověku s pudem sebezáchovy radí si daný obvod vypnout. Alespoň dříve se toto v dílnách vyučovalo již na základní škole.
Jaký máte na tento nový požadavek názor?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Patrik Dedík
Elektrikár a živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 25.12.2017, 08:06 »

Nastastie na Slovensku to nemame. Posledna oprava bola v 2009. Ked uz sme pri 4-41 tak co sa tyka chranicov, nemame tam take vynimky, ako velke skody, dokonca ani, ze ked je zariadenie urcene len na konkretny spotrebic atd. Iba to, ze chranic sa nemusi pouzit pri osobach znalych. Inak sa musi. Ma to vyhodu nemusim so zakaznikom diskutovat co ked sa rozmrazi mrazak, chladnicka ci je to skoda, alebo nie. Ma byt chranic, tak ho tam dam.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrotechnik na riadenie činnosti, alebo na riadenie prevádzky E1/A
Projektovanie E2/A
El. inštalácie domov a bytov vrátane bleskozvodov

pdedik@centrum.sk
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #2 kdy: 25.12.2017, 09:02 »

Pane kolego, ale já se neptám na názor ohledně chráničů na zásuvkách, ale na světelných obvodech.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #3 kdy: 25.12.2017, 09:19 »

Z mého pohledu je tento požadavek trochu kontraprodukti vní, protože to zase spousta firem a montérů bude řešit centrálním chráničem aby byly levnější.

ČSN 33 2130 ed. 3 toto řešení nedovoluje.


* svetchr.PNG (21.03 KB, 815x146 - prohlédnuto 1602 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Patrik Dedík
Elektrikár a živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 25.12.2017, 10:38 »

Pane kolego, ale já se neptám na názor ohledně chráničů na zásuvkách, ale na světelných obvodech.
Ved som.Vam napisal u nas taky pozadavek neni, v norme 4-41
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrotechnik na riadenie činnosti, alebo na riadenie prevádzky E1/A
Projektovanie E2/A
El. inštalácie domov a bytov vrátane bleskozvodov

pdedik@centrum.sk
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #5 kdy: 25.12.2017, 11:20 »

ČSN 33 2130 ed. 3 toto řešení nedovoluje.

To zase český člověk a třeba i projektant bude mít na jazyku =se jistí=....Ale není tam "musí" tak to tam nedám!!Když tam je slovíčko musí, tak musí být! Jiné slovo asi bude středem tlaku na snížení ceny za rozvaděč!! Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #6 kdy: 25.12.2017, 11:23 »

Ved som.Vam napisal u nas taky pozadavek neni, v norme 4-41
Zatím. Počkejte na další edici...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 25.12.2017, 15:39 »

na všechny světelné obvody budou předepsány proudové chrániče s rozdílovým proudem nepřesahujícím 30mA.
Pokud se nemýlím, týká se to jen domácností.

ČSN 33 2130 ed. 3 toto řešení nedovoluje.
Domácnost není prostor bytového domu, takže centrálním chráničům v bytech stále nic nebrání.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #8 kdy: 26.12.2017, 08:18 »

Mám informace, že tento požadavek byl do normy zařazen s ohledem na možný úraz el. proudem při výměně světelného zdroje laiky. Mám pocit, že tohle je trochu přehnané a zapomíná se na selský rozum, který svéprávnému člověku s pudem sebezáchovy radí si daný obvod vypnout.

Mám Jirko podobný názor. V honbě za dokonale bezpečnou instalací, trochu zapomínáme na to, že když se to zcela přežene, zmizí přirozený respekt a navzdory všem snahám se v tom začne vrtat káždý. NAvíc mnoho příkazů a bezpečnostních prvků znamená i nišší spolehlivost, více poruch, což opět vede ke snahám to nějak obcházet ve snaze ušetřit, nebo obejít nespolehlivou (padající) ochranu. Vždyť překlemovaných proudových chráničů jsem už potkal nespočet.
Takže se brzo dočkáme toho, že instalace se budou provádět bezpečným napětím a proti požáru nás budou chránit omezovače proudu a elektronické pojistky. Auta budou mít povinné autopiloty, nebo řadu bezpečnostních prvků, které vám "sáhnou" do řízení vždy když budou mít pocit že provádíte nestandardní krok. atd. atd.
Osobně doufám že se toho nedožiji. Byť jsem poměrně technický člověk a technika mě zajímá a vlastně i živí, chci si zachovat poslední zbytky rozumu a především svobody v rozhodování  o vlastním životě a nést si i odpovědnost za svoje činy.

Když se podívám zpět, tak jsem velmi uvítal změnu v instalacích a rozdělení vodiče PEN, na PE a N. Byl to velký krok blíže k bezpečné instalaci. Instalace proudového chrániče opět zvedla bezpečnost na další úroveň a s tímto krokem jsem velmi souznil. Jen jsem díky vzniku několika do té doby neznámých problémů, pochopil, že centrální chránič je v některých aplikacích spíš zlem, než pomocníkem a začal používat více chráničů a některé obvody z nich úplně vyjmul.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #9 kdy: 26.12.2017, 12:46 »

Vzhledem k tomu, že se výroba RCB od roku 2020 v Evropě prakticky zdvojnásobí, předpokládám i snížení jejich ceny. Takže to snad tak velký problém nebude.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 26.12.2017, 15:54 »

Mnozí uživatelé dodnes netuší, k čemu že je to tlačítko na chrániči. Ale vědomí, že je někde v rozvaděči v nich vzbuzuje falešný pocit bezpečí.
Ten kopanec než dojde k vybavení ke shození z hliníkových schůdků bude stejně stačit.
Další věc je vliv na světla někde ve vlhkém sklepě, když už dojde ke kondenzaci, bude neosvětlené schodiště bezpečné elektricky, ale nic to nemění na faktu, že si domácí nejspíš po tmě nabije tlamu.
Chránič je doplňková ochrana, ne hlavní pilíř bezpečnosti instalace.
V dobách kdy ESČ vydával osvětové plakáty, měli lidé nějaký respekt před VTZ, je zvláštní, že dnes u mnohých respekt supluje "já mám todleto fíčko, já to mám bezpečný".


* ESČ č3 (1926).jpg (255.03 KB, 568x800 - prohlédnuto 1021 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 27.12.2017, 04:05 »


  Tak nějak nevidím důvod proč by měl být chránič na všem. Jak napsali kol. Franěk a Hrubý, lidé by si měli uvědomovat nebezpečí a nespoléhat jen na technická řešení.

Chránič vyhozený vlastním tělem dává stejnou ránu, jako bez něj, jen trvá kratší dobu, ovšem na spadnutí ze židle nebo štaflí stačí a tímto způsobem si lze zlámat i vaz.

 Každému zarytému osazovači chráničů všude a na vše bych dal za úkol, ať si sahne, aby věděl, že to není až taková bezpečná záležitost, natož příjemná. Lidé by se měli chovat tak a mít instalaci v takovém stavu, aby rány nedostávali - a to je o tom respektu a včasných opravách závad.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #12 kdy: 27.12.2017, 09:45 »

 ............lidé by si měli uvědomovat nebezpečí a nespoléhat jen na technická řešení.

Při pohledu na chování mnohých lidí bych radši na jejich inteligenci vůbec nespoléhal.

Pravdou je, že jsem tak nějak nezaznamenal, že by s nástupem proudových chráničů nějak rapidně klesla četnost úrazů el. proudem. Ono se o úrazech el. proudem nikdy nějak zvlášť nemluvilo. Asi to nikdy při četnosti úrazů nebylo potřeba.

Já tedy každopádně budu vyžadovat samostatné chrániče na jednotlivé světelné okruhy s podporou citace výše uvedené ČSN 33 2130 ed.3 a nově zavedené ČSN 33 2000-4-41 ed.3.
Rozhodně nebudu polemizovat a diskutovat se zákazníkem, zda byt patří či nepatří do prostorů bytového domu. To už mi přijde jako naprostá zhovadilost. Po takové diskusi mezi elektrikářem a laikem se pak nedivím, že laik řekne, že jsme my elektrikáři poněkud divní. Takové diskuse velice rádi rozpoutávali pražští revizní technici, když přijeli revidovat elektroměrový rozvaděč v rajonu PRE. Mnozí byli opravdu na zabití.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 27.12.2017, 10:39 »

Vzhledem k tomu, že se výroba RCB od roku 2020 v Evropě prakticky zdvojnásobí,  předpokládám i snížení jejich ceny. Takže to snad tak velký problém nebude.
Pletu se, když se domnívám, že podíl RCB na celkovém prodeji proudových chráničů je mizivý?
(Dvakrát nic je pořád nic.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
J Lhava
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 27.12.2017, 17:03 »

Já tedy každopádně budu vyžadovat samostatné chrániče na jednotlivé světelné okruhy s podporou citace výše uvedené ČSN 33 2130 ed.3 a nově zavedené ČSN 33 2000-4-41 ed.3.
Rozhodně nebudu polemizovat a diskutovat se zákazníkem, zda byt patří či nepatří do prostorů bytového domu.
Pavle, prvni si ty normy prosim otevri, a precti.
Doctes se tam, ze jeden proudovycchran ic nesmi chranit vice svetelnych obvodu V PROSTORACH OBCANSKE VYSTAVBY A PRACOVIST. Prostory bytu ypravidla nejsou ani obcanskou vystavbou (nevyskytuje se tam verejnost),  ani pracovistem (nevyskytuji se tam zamestnanci). Takze na byty se tento zakaz nevztahuje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #15 kdy: 27.12.2017, 18:56 »

Každý si to vykládá po svém!
Ještě přesnou definici co je to občanská výstavba!!Pak už bude jasno!
Já jako laik v oblasti práva, jsem se také domníval že občanská výstavba zahrnuje i RD a byty pro bydlení občanů!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
J Lhava
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 27.12.2017, 19:02 »

Panove panove.
Otevrete si prosim CSN 332130 ed. 3 spolu s CSN 332000-7-718 a tam si prectete, co je mysleno obcanskou vystavbou. Obcas je potreba cist normy (tim spis, ma-li se o nich diskutovat).  Zlej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 27.12.2017, 19:55 »

Jaký máte na tento nový požadavek názor?
V 4-41 ho vnímam ako zavedenie základnej bezpečnostnej požiadavky, ktorú doteraz upravovali (sprísňovali) rôzne nadstavbové normy, napr. sedmičkovej rady.
Dôvody môžu byť rôzne, osvetlenie už dávno nie je majoritne o závite E27. Jedným z dôvodov by mohli byť aj štatisticky zaznamenané zvýšené požiarne riziká z moderných svetelných zdrojov, ku ktorým sa tu asi ťažko dostaneme.
Časové zmeny v ich vývoji sú dnes podstatne kratšie ako nejaká rozumná doba, v ktorej by sa stihli prejaviť ich skryté dlhodobejšie riziká.

Já jako laik v oblasti práva, jsem se také domníval že občanská výstavba zahrnuje i RD a byty pro bydlení občanů!!
V takom prípade by boli v jednom spoločnom balíku, a teda aj v odbornom prístupe k nim, priestory určené na bývanie na rovnakej pozícii spoločne s oblasťou služieb.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 4 ... 6 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.066 sekund, 22 dotazů.