Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak jinak obnovit potrhaný kabelový svazek "kočky" u mostového jeřábu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak jinak obnovit potrhaný kabelový svazek "kočky" u mostového jeřábu?  (Přečteno 6175 krát)
Jan Pašek
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« kdy: 16.12.2017, 19:10 »

Mám v údržbě mimo jiné mostový jeřáb z roku cca 196x Asi před dvěma lety jsem měl v revizních závadách rozpadlé sešití svazku jednotlivých kabelů které za sebou tahá kočka jeřábu.

(Kabely vycházejí ze středu mostu a na kočku jsou podávány přes dva bubny položené na kolejničkách. Tyto bubny jsou pak rozepřené tyčí zhruba o polovině délky mostu. Celý kabelový svazek je tedy rozdělen na polovinu 3 kabely na buben vlevo od kočky dále do podlahy mostu a 3 kabely na buben vpravo od kočky a dále do podlahy mostu)

No a protože jsem za mlada vyučený spojař a výroba kabelových svazků a hlavně drátových svazků mi není cizí nelenil jsem a revizní závadu jsem odstranil za pomoci provázku z "umělé hmoty". Jenže mi nikdo neřekl že bych si měl dát pozor na utažení opravovaného svazku jeřábu (pokud jsme jako spojaři vyráběli drátový svazek utahovalo se při sešívání co nejvíce aby svazek po vyndání z formy držel svůj tvar a nebortil se)
Takže jsem kabely jeřábu stáhl zřejmě více než je zdrávo a omezil tak nebo zcela znemožnil pohyb žil uvnitř kabelu při ovíjení vodícího bubnu.
Je to zhruba 14 dnů se ozvala první "sešívací" závada. Proražená izolace mezi fázemi "R" a "S" kabelu motoru pojezdu kočky jeřábu. Mám zato že přílišné utažení do svazku zapříčinilo postupné prošoupání izolace žil v kabelu a tak následně došlo ke zkratu.

Ptám se tedy existuje jiný způsob úpravy kabelů do plochého svazku pro výše popsaný konkrétní případ než je sešití?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Je lepší se třikrát blbě zeptat než jednou svou neznalostí někoho zabít!
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 16.12.2017, 22:59 »

Asi bych zkusil oslovit technika z LAPP Kabel. Umějí udělat kabelové svazky dle požadavků zákazníka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 16.12.2017, 23:44 »

Kabelové úvazky na kočky jeřábů už skoro nikdo neumí.
Jsou vyjímky, kdy se s nimi setkám.
Problém je v tom, že to v té době bylo normální a chlapi to uměli opravit...
V dnešní době jsou ploché kabely a shrnovačky optimální řešení, nebo navíjecí bubny.
Jeřáb z roku 196x je rarita. Pravda v hutích jsou i starší jeřáby.
Snad by to šlo pomocí vázacích pásků svazovat jednotlivé kabely v pořadí 1+2, 2+3, 3+4,
po párech za sebou do linie.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #3 kdy: 17.12.2017, 08:07 »

Sice jsem se okolo pár jeřábů motal, přesto nejsem a ani se nepovažuji za odborníka v tomto směru. Ale pár poznatků bych měl.
Řada problémů se vyřešila výměnou kabelového svazku za nový kabel a úpravu jeho " vlečení".  To co stačilo v roce 196..   bohužel bývá nedostačující. Navíc výměna tohoto vedení je předpokládaným pravidelným servisem tohoto zařízení. Jednak kvůli samotnému opotřebení, tak díky stárnutí izolace. Tam kde se izolace neprošoupe, tam může časem popraskat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 17.12.2017, 10:50 »

Mám v údržbě mimo jiné mostový jeřáb z roku cca 196x Asi před dvěma lety jsem měl v revizních závadách rozpadlé sešití svazku jednotlivých kabelů které za sebou tahá kočka jeřábu.

Ptám se tedy existuje jiný způsob úpravy kabelů do plochého svazku pro výše popsaný konkrétní případ než je sešití?

Pokud je již uvedená taková závada, tak to směřuje ke střední nebo generální opravě, kdy se kabely vymění. Dodatečné "sešívání" vytahaných kabelů je velice problematické, jak jste se sám přesvědčil.

V praxi, pokud byl mechanický systém v pořádku, stačilo vyměnit kabely. Pro tyto účely jsou ale vyráběny speciální kabely s velkou ohebnosti. Shrnovačky na jeřábech jsou ale specifická technologická kategorie a ne každý to uměl instalovat. Je mnoho systému a způsobu jak to řešit. Vyžaduje to ale precisnost a dodržet technologický postup navržený výrobcem. Kabelové svazky navíjené na buben se ale obvykle nesešívaly.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Pašek
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 17.12.2017, 21:02 »

Dík všem za názory.
 Nový kabel s vysokou pevností v tahu a vhodný  k navíjení je objednán ale bohužel jenom ta jedna délka Nenapadlo mne (doprčic) nechat opravit to pořádně a od specializované firmy.
Já to měl najitý a provizorně spravený za den (Jeden prodlužovák na 400V přišel o koncovky a vyskočil na jeřáb) S tím že sem nahlásil odhadovanou trvanlivost provizorní opravy do 14-ti dnů. Ale zase jsem byl pochválen za poměrně rychlé zprovoznění při šturmu ke konci roku.
No holt mne čeká vbrzku další taková pěkná "špekovka" ale zas na druhou stranu budu v diagnostice závady rychlejší a už nepolezu od rozvaděče přes kontroléry v kabině a do mostové skříně ale vezmu to od motoru a hlavně si rozmyslím jestli to budu spravovat sám.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Je lepší se třikrát blbě zeptat než jednou svou neznalostí někoho zabít!
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Mohu opravit kabel ponorného čerpadla kabelovou zalévací spojkou GPH PSZ0?
 Máte již aktuální katalog kabelových souborů Raychem?
 Jak je trh chráněn před nekvalitními kabely?
 Je bezpečné opravit izolaci kabelu CYKY 5x2,5mm2, kdy je vidět jádro N vodiče?
 Čím nahradit vnější izolaci CYKY kabelu 3x1,5mm2?
 Lze zjistit přerušený kabel veřejného osvětlení bez kopání?
 Jaký má vliv motorový olej na kabel CYKY?
 Spojujeme celoplastové kabely
 Kabelový tester Ideal Industries
 TIP na profesionální tester kabelů CableMaster 800
 Fixovací nástroj pro kabely GaffGun
 Kdo dokáže lokalizovat místo poškození venkovního kabelu?
 Jak opravit poškozený vodič silikonového kabelu SiHf 5x2,5?
 Jak moc je nutná oprava CYKY 3x2,5 kabelu při poškození jeho pláště?
 Jak zaizolovat poškozený kabel ve zdi ?
 Jak provádíte revizi kabelů vybavených průmyslovými konektory typu powerlock?
 Problematika zaměřování poruch na kabelech
 Jak urcit pricinu a lokalizovat poruchu izolace CYKY?
 Jak se může na pevně uloženém kabelu v rozvaděči poškodit izolace?
 Stačí při naříznutí vrchního pláště kabelu pouze oprava izolační páskou?
 Co je to řád preventivní údržby?
 Jak zavést a provádět účelnou preventivní údržbu se zaměřením zejména na elektrotechniku?
 Jaké číslo normy řeší údržbu elektroinstalace v panelových domech?
 Opravdu vyžaduje legislativa pro výměnu žárovky ve výš 2,4m dva pracovníky?
 Jak správně postupovat při drobných oprávách elektroinstalace?
 Jaké máte zkušenosti s udržbou bytových domů?
 Jak často se provádí údržba v nemocnicích?
 Existuje norma podle které by se dala provádět údržba a kontroly rozvoden?
 Která norma řeší ostranění prachu z rozvaděče?
 EXKLUZIVNĚ o ABB Ability Smart Sensor
 Přivítali byste také ve vaší údržbě strojového parku nový prediktivní systém?
 Je poviností vlastníka nemovitosti udržovat elektroinstalaci v bytech ?
 Je modifikace výrobních linek v průmyslu legální?
 Jak provádíte diagnostiku elektromotoru?
 Jaké jsou podmínky k provozování vlastní elektroúdržby v podniku?
 Kontrolní časovač údržby
 Lze zamáčknuté tlačítko v termostatu Euroster 2029 opravit?
 Jak BY se měla provozovat a revidovat privátní instalace z minulého tisíciletí?
 Jak donutit vlastníka bytu uvést společnou elektroinstalaci do původního stavu?
 Jak eliminovat cvaknutí v jističi při zapnutí LED osvětlení?
 ABB repasuje nejen roboty, ale i kontroléry a ovládací panely
 Jak se využije digitální dvojče v údržbě?
 Čím promazat venkovní 230V zásuvku?
 Čím mazat plastové mechanické převody elektrických strojů a přístrojů?
 Co by měl vědět údržbář neelektrikář, než se pustí do výměny zásuvky?
 Kde najdete uplatnění pro vysokorychlostní monitoring ve své praxi?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.07 sekund, 24 dotazů.