Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Jak funguje jednopólová fázovací souprava?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak funguje jednopólová fázovací souprava?  (Přečteno 5941 krát)
Zdeněk Hruška
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 06.01.2007, 13:57 »

Zaujal mě výrobek http://www.elpom.cz/faz_soup.html http://www.elpom.cz/Katalog_E.pdf (strana 9-11) od firmy ELEKTROPOMŮCKY PARDUBICE, s. r. o .
Tak trochu mi nesedí už název jednopólová fázovací souprava-jak lze měřit napětí jednopólově?
A ke všemu porovnávat shodu fáze (fázový posuv) metodou dotknu se jedno drátu ,pak druhého a ono už mi to ukáže.
Kdokoliv by znal princip(popř.praktické použití),prosím odpovězte.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 06.01.2007, 15:17 »

Z technickeho hlediska to neni nic komplikovaneho . V sonde je mikroprocesor s dostatecne stabilni casovou zakladnou, ktery se "chyti" na frekvenci pripojeneho napeti a vytvori si tak referencni "fazi". Nasledne je meren posun pripojene faze vuci teto fazi referencni a LED diody tento posun zobrazuji. Co se tyce te "jednopolovosti",  mam za to, ze v oblasti vn kapacitni proudy vuci vhodne skonstruovane "zemi" pristroje staci jako vstupne napeti pro prevodnik s dostatecnou rezervou.

Sam jsem mel kdysi pred par lety zkonstruovan podobny pripravek na napeti 220V s procesorem ATMEL a krystalem 2 MHz. Pouzival jsem to na urceni spravneho sledu fazi ve velkych objektech z dob, kdy standartni kabely meli barvy zil  3x cerna + zlutozelena. Netere veci v oboru mereni, regulace a prenosu dat funguji lepe kdyz jsou na stejne fazi.

Bylo to v krabicce od logicke sondy, zem jsem tomu delal prstem na sroubek jako u doutnavkove zkusecky a pokud jsem to v hlavni skrini "chytil" na frekvenci faze L1, mohl jsem ve vsech podruznych rozvadecich a krabicich v objektu kontrolovat prostym prilozenim zda se jedna o fazi L1, L2 nebo L3, kdyz se vzdy rozsvitila prislusna LED. Nevyhodou bylo, ze jsem to musel kazdou pul hodinu "chytat" znova, ten krystal nemel zrovna idealni stabilitu...

Pomucka se zjevne nekomu libila, protoze na jedny stavbe "dostala  nohy". A jelikoz slo o bohapusty "bastl" uz nikdy nebyl cas udelat to znovu a lip...  Pokud je tady na portalu nejaky nudici se student, nebo potencialni vyrobce, snad se toho chyti...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Černý
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 06.01.2007, 18:56 »

Pan Hruška si způsob měření v otázce popsal sám, pan Novák doplnil princip. Praktické použití je např. po spojkování nebo přeložce kabelu, který se v jedné z rozvoden fyzicky odpojí a dostatečně oddálí od vypínače nebo šin, uvede se pod napětí z druhé rozvodny  a za použití fázovačky se vyzkouší souhlas fází na sousedních šinách pod napětím. Použití je podobné jako se zkoušečkami napětí 3, 6 a 22 kV.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.031 sekund, 22 dotazů.