Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Může pohybové čidlo poškodit proudový chránič?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Může pohybové čidlo poškodit proudový chránič?  (Přečteno 8284 krát)
Jan P
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« kdy: 23.11.2017, 09:17 »

Pořídil jsem si pohybové čidlo Elektrobock LX38 pro osvětlení vstupu do domu.
Před montáží jsem páčkou shodil proudový chránič pro tento okruh světel, namontoval pohybový senzor dle schématu, připojil obyčejnou žárovku, natáhnul chránič a nic v okruhu nefungovalo. Když jsem na chrániči měřil napětí, na přívodu bylo 245V, na výstupu 220V. Elektrika je stará cca. 3 měsíce a elektrikář mi tvrdí, že jsem si chránič poškodil připojením pohybového čidla. Je pravda, že lepší bylo asi shodit jistič, ale na druhou stranu by chánič zřejmě měl vydržet vypnutí páčkou a chtěl jsem to mít odpojené úplně (stej

Otázkou tedy je - je možné, aby např. poškožený/nefunkční, ovšem ne špatně zapojený pohybový snímač poškodil chránič výše popsaným způsobem?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #1 kdy: 23.11.2017, 13:34 »

To se mi nezdá, chránič obsahuje stejný spínací prvek jako jistič.

K úmrtí chrániče mohlo dojít i tím vypnutím, což by se vám dříve nebo později stejně stalo (při testování tlačítkem).

Chránič lze nahodit? Lze ho vypnout zkušebním tlačítkem?

Jaký typ chrániče máte?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan P
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 23.11.2017, 20:24 »

Nahodit jde, ale má rozdíl 25V mezi vstupem a výstupem. Když páčku dotlačím nahoru, napětí se zvedá (přijde mi to jako ko kontakt). Testovací tlačítko také funguje.
Značka je Schteiner, jednofázový.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #3 kdy: 23.11.2017, 20:42 »

S největší pravděpodobnos tí je špatný ten proudový chránič. Že by ho ale poškodilo PIR čidlo je békovina. Leda by dostal pumelenici nějakým zkratem, při jeho chybném zapojení. To si podle mne jen dělá elektrikář alibi protože tuto značku rozhodně nepovažuji za kvalitní. Už jsem měl tu čest při několika revizích.
Kterej elektrikář nakupuje materiál v hobby marketech? No, spíš to bude nějakej "přeškolenej zedník".  Nechcete si pozvat nějakého opravdového elektrikáře?


* bože.jpg (22.03 KB, 342x320 - prohlédnuto 451 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
David Frýba
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 23.11.2017, 21:09 »

Citace
Když jsem na chrániči měřil napětí, na přívodu bylo 245V, na výstupu 220V
220V na výstupu a nic nefunguje? To jste měřil při zatížení nebo bez zatížení?Asi bez zatížení,protože nic nefunguje jak píšete.Proti nule před chráničem nebo za chráničem? Jestli tam máte chránič co je vidět v příloze u pana Fraňka je chránič 3 fázový. To napětí je na všech fázích nebo jenom na jedné? Elektrikářovo tvrzení o poškození chrániče se mi nepozdává.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #5 kdy: 23.11.2017, 21:23 »

To jste měřil při zatížení nebo bez zatížení?

Na rozdíl od laika, odborník víc co a kde měří a také to umí správně vyhodnotit. Ani nepíši o vhodném vybavení. Pokud vezmu levný unipřístroj, naměřím nesmyslné hodnoty pomalu na všem. ALe to odborník ví a chápe. Navíc se to zde už mnohokráte probíralo.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #6 kdy: 23.11.2017, 21:26 »

S největší pravděpodobnos tí je špatný ten proudový chránič. Že by ho ale poškodilo PIR čidlo je békovina. Leda by dostal pumelenici nějakým zkratem, při jeho chybném zapojení.

I kdyby k tomuto Honzo došlo, odejde jako první to čidlo, protože ani Elektrobock není etalon kvality a některé velkoobchody dokonce už Elektrobock ani nezaskladňují z důvodů vysokého procenta reklamací. Každopádně v tom řetězci je čidlo slabý článek a není důvod, aby případný zkrat na čidle poškodil chránič. Navíc by to vyhodilo i jistič, pokud byl zaplý, jak tazatel píše.

Spíš by to tipoval na vadu chrániče.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Jan P
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 23.11.2017, 21:29 »

Je pravda, že rozdíl napětí jsem měřil při vypnutých světlech a obě hroty buď nahoře nebo dole. Když jsem zapnul vypínač, napětí na výstupu padlo na 0V.
Chránič je jednofázový, označení je  něco 25/2

Jinak jedná se o vyučeného elektrikáře, co to dělá 20let. Zřejmě jsou ty součástky levnější asi. Po montáži jsem se na to ptal, jestli je to nějaká jakože napodobenina Schneidera a prý je to ok, používá to přes 5 let a nejsou reklamace. Což mne teď zrovna moc nepřesvědčilo.

Měřící přístroj není levný, jedná se o klešťový multimetr za 5000Kč (samozřejmě s měřícími hroty)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
MrPeter
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 23.11.2017, 21:48 »

1.
Měřit na přívodu chrániče a zapnout světla. Je tam napětí, pokud ano, tak pokračovat na 2. Pokud ne, tak je problém ještě před chráničem (jistič, pojistka). Viděl jsem i "moderní" jistič, který při sice vypadl, ale páčka zůstala nahoře.

2.
Měřit za chráničem a zapnout světla. Pokud tam není napětí a na vstupu ano, tak je špatný chránič. Může být poškozen zkratem, zaoxidované kontakty (známka nekvalitní konstrukce, nebo skladování). Teoreticky by mohl jít chránič "procvakat",  ale určitě by se měl co nejdříve vyměnit!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 23.11.2017, 23:04 »

Pokud se k reklamacím staví jako ve vašem případě, tak věřím, že žádné nejsou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 24.11.2017, 10:30 »

Chránič je čínská napadobenina, která se snaží vypadat jako německý výrobek. Už sám nápis (v angličtině!) o testování měsíčně něco napovídá, to se doporučovalo u zažízení před 40 léty. Dobří výrobci dnes doporučují testovat jednou nebo dvakrát ročně, protože to stačí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 24.11.2017, 10:47 »

  Při měření pozor, už jsem párkrát narazil na to, že přestal převádět kontakt N, pak se to při nevhodném způsobu měření jeví jako bez napětí, ale fáze tam je stále.
  Zvlášť "srandovní" situace při této závadě vzniká u 3f chráničů kdy se za chráničem v určité situaci místo 230V může objevit až 400V L proti N a dojde tak k nucené obměně dražší části elektroniky v domácnosti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 24.11.2017, 10:51 »

Pán má snad jednofázový, přesto je třeba dát si pozor, aby nebyla rána. Navíc se "hrabe" ve světle, takže nejspíš ve výšce, tam nejvíc hrozí úraz pádem ze štaflí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 24.11.2017, 12:52 »

...už jsem párkrát narazil na to, že přestal převádět kontakt N, ...
setkal jsem se s tím u 3f K....
--------------------
Jak jednoduché pro "odborníka s potřebným vybavením" a jak dlouze se dá diskutovat...
"nekvalitnímu" kousku může vypnutí a zapnutí stačit k tomu, aby se v něm něco po...(kazilo)

Změřit impedanci L-N před a za chráničem. Pokud to bude "přerušené",  při zatížení se tam nebude objevovat nějaké indukované napětí blížící se okamžitému jmenovitému.
Pokud je nějaký zásadnější rozdíl v impedanci před a za chráničem (nebo se to dokonce při vypnutí a zapnutí mění),  je to šmejd, co patří do SD.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Je možné zapojení pohybového čidla a vypínače zároveň?
 Jak zapojit pohybové čidlo k vypínačům na schodišti?
 Kdo má zkušenost se zahradním světlem s mikrovlným čidlem?
 Existuje jiné čidlo spínání osvětlení než pohybové?
 Je lepší pro ruční ovládání pohybové čidlo přemostit nebo odpojit?
 Možem prepojit snimač pohybu vypinačom č.1?
 Kde sehnat kvalitní, stropní čidlo pohybu 360 stupňů v černé barvě?
 Aké máte skúsenosti so spoľahlivosťou pohybových senzorov?
 Bude funkčné zapojenie dvoch pohybových čidiel na třížilový kábel?
 Jak spínat pohyb. senzorem nízké napětí 12V?
 Existuje pohybové čidlo se stmíváním?
 Znáte "dvoudrátové" pohybové čidlo pro LED žárovky?
 Čím nahradit ptáky rozklovaný kryt venkovního čidla pohybu?
 ABB EPJ: Snímače pohybu Busch-Wächter® BasicLINE
 Existuje senzor pohybu pro snímání těsně nad schodem?
 Dáte tip na pohybové čidlo pro výšku cca 8m?
 Jak připojit LED pásek na pohybové a zvukové čidlo?
 Proč pohybové světelné čidlo po zhasnutí opět rozsvítí?
 Jak zapojit pohybové čidlo při použití LED žárovky?
 Jak snížit citlivost snímače ve sítidle s radarem (Panlux pafoniera S)?
 ENIKA: Nové pohybové spínače - PS1003 a PSBIC3
 Proč kontakty pohybového čidla zůstávají sepnuté i když nejsou spečené?
 Jak zapojit jednotlivé barevné vodiče venkovního pohybového čidla?
 Je možné zapojení dvou pohybových čidel paralelně?
 Neznáte soumrakový spínač na DIN lištu s odděleným čidlem?
 Dáte někdo tip na radarový/mikrovlnný pohybový spínač do podhledu?
 Proč světelné čidlo spíná, aniž by kolem kdokoli prošel?
 Jak částečně zastínit mikrovlnné (MW) čidlo pohybu světla?
 Existuje pohybové čidlo bez světelné citlivosti?
 Využití čidel v osvětlování
 Které pohybové čidlo spíná nespíná bezprostředně po připojení k síti?
 Proč pohybové spínání osvětlení nefunguje správně po přidání další zátěže?
 Bude pohybový senzor v žárovce snímat přes mléčné sklo stropního světla?
 Jaké doporučíte pohybové stropní světlo (společné rozsvícení/zhasínání)?
 Proč pohybové čidlo funguje přesně naopak?
 Dá se uvnitř PIR čidla papírkem vymezit rozsah detekce senzoru?
 Jaký senzor zvolit pro spínání LED pásku napuštěním vody/vstupem osoby do vany?
 Kto vyrába žiarovku so senzorovým spínačom?
 Pomůže výměna pohybového čidla když spíná společně se zapnutím plynového kotle?
 Nemůže mít mikrovlnné čidlo problém s průchodem přes kovovou stěnu?
 Môže okolitá teplota ovplyvniť pohybový senzor?
 Jak zařídit aby světlo vyplo pokud je místnost prázdná?
 Jaké doporučíte robustní čidlo pohybu a soumraku do venkovního prostředí?
 Jaká kritéria pro výběr senzoru pohybu jsou pro vás relevantní?
 Kdy v prostoru ne/doporučíte čidlo přítomnosti?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.053 sekund, 23 dotazů.