Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak vytvořit vlastní relé?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak vytvořit vlastní relé?  (Přečteno 10772 krát)
TheFellah
« kdy: 27.10.2017, 01:18 »

Ve škole máme projekt, vytvořit si vlastní relé, netuším jak to udělat, může mi někdo poradit?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #1 kdy: 27.10.2017, 15:25 »


Začal bych tím, že bych nejdříve zjistil princip.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 27.10.2017, 15:51 »

Nejjednodušší legální způsob vytvoření je zajít
do příslušného obchodu a relé si zakoupit.
Tím se stane vaším vlastnictvím a bude vaše vlastní.

 Úsměv

Jestli ho ale máte navrhnout, tak musíte výpočítat cívku, jádro
kontakty a dalších věci.
Jednodušší byste ale měl relé polovodičové, neboli solid state relay.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Online Online



« Odpověď #3 kdy: 27.10.2017, 17:09 »

Závidím, my tu zas projekty furt hledáme tanecek
Ale vážně, ani silně podprůměrné relé v kuchyni dohromady nedáte, spíše bych šel o level vedle a zadávajícímu před vedl relé coby tělo (navíc bude stoprocentně splněna podmínka vlastnictví).
Stačí si na netu najít chování svalů po vzruchu (píchnutí špendlíkem atd),  v ten okamžik v těle sepne tolik kontaktů...... ..,  pozor stále hovořím o napětí a proudu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 27.10.2017, 17:32 »

Ono to sice jde, stačí např. dva dlouhý hřebíky, dva krátký hřebíky, kus pružnýho ocelovýho  plechu a zvonkový drát...
Ale aby byla zajištěna bezpečnost tvůrce i zůčastněných a zadavatelův podivný fetiš byl povznesen na dosud nepoznaný level, bylo by více než vhodné k napájení použít bagdádskou baterii Super!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #5 kdy: 27.10.2017, 20:33 »

Jako fakt zbastlit relé?

Začíná mě to zajímat. Cívku vyrobíme celkem snadno. Kousek železa pár metrů drátu. Ale co potom? V kuchyni? Kontakty? Jak je přitáhnout? Až se prospím, zamyslím se nad tím ... Ale jsem si jistý, že by to moooožná šlo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 27.10.2017, 20:42 »

Ve škole máme projekt, vytvořit si vlastní relé, ( navrhnout vlastní aplikaci s relé) netuším jak to udělat, může mi někdo poradit?

Zajímavé nápady kantorů....ale budíš.
Je to zřejmě určitý způsob motivace k poznání.
Mladí lidé obvykle všechno googlují, tak jsem to zkusil také a výsledek:

Relé je specializované zařízení sloužící ke spínání signálu. Název je odvozen z přepřahací stanice dostavníků. Má své výhody i nevýhody.

Výhody: malý odpor, vysoký počet spínacích cyklů a snadná nahraditelnost .

Nevýhody: cena, spínací a rozpínací rychlost +/- 10Hz, hmotnost a rušení při přepínaní.

Elektromagneti cké relé – nejčastější případ, relé ovládané elektromagneti cky
Solid state relé – čistě elektronický spínací přístroj, náhrada elektromagneti ckého relé
Vakuové relé
Hydraulické relé
Maximální relé
Proudové relé
Napěťové relé
Mechanické relé
Pneumatické relé
Buchholzovo relé (plynové relé)


Na průmyslovce to bylo v předmětu Elektrotechnol ogie a také v Elektrické přístroje.
Najděte si na příklad knihy Příručky radiotechnické praxe od Kamila Donáta, nebo Miroslava Havlíčka

Ale již to zde bylo napsáno.
V obchodech, ale i bazarech jsou v nabídce  desítky relé na malé napětí. Na příklad bych koupil na napětí 12 V DC a navrhl určité zapojení, které by prezentovalo funkcí relé. To znamená malým výkonem řídit velký výkon. Na příklad senzorem s proudem několika miliampéru spínat výkonové žárovky.  V určité době byly vydány příručky pro radiové kroužky mládeže, kde byly stovky nápadů s ilustraci použití relátek. Ti lepší udělají bezdrátové ovládání osvětlení..... vyrábět na koleně opravdu relátko by možná bylo užitečné v oboru elektromechani k-nástrojář, kde je k disposici dílna. Pak bych zase koupil několik relé RP a promyslel výrobu mechanické části. Možná bych přišel na nějakou inovaci pro dřívější ZPA, nebo dokonce na nový patent, kdo ví jaký je záměr.

Netuším jak to udělat.....sed něte a máte za pět. Jste lenivý studovat a hledat?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 27.10.2017, 20:57 »

Také jsem zkusil poptat se googlu a co jsem nenašel...
Kdyžtak ať to admin smázne, nazná-li, že by to mohlo někoho navést k pitomosti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 27.10.2017, 20:58 »

Jde udělat elektronické relé ze součástek, jako jsou odpory, kondenzátory, tranzistory... . Mrknutí
Nejjednodušší bylo z odporu a tyristoru. Kdysi jsem to dělal mladé do nočníku s LED.
Když se vyčůrala, tak bylo světlo a byla pochválena.... ..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 27.10.2017, 22:24 »

Nejlépe jde zhotovit relé jazýčkové. (viz. foto).
Kontakty ve skleněné ampulce spínají v téměř v každém trochu silnějším
ss magnetickém poli cívky, nebo permanentního magnetu.
Jako cívka stačí pár závitů.
A pokud chcete zazářit, můžete vyrobit klasickým způsobem
relé polarizované, které má dvě vinutí.
Jedním spíná a druhým vypíná.

 Úsměv


* Relé 01.JPG (118.13 KB, 750x472 - prohlédnuto 458 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 27.10.2017, 22:28 »

PS
Jazýčkové kontakty se dají běžně koupit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 28.10.2017, 07:31 »

Nejlépe jde zhotovit relé jazýčkové. (viz. foto).
... můžete vyrobit klasickým způsobem
relé polarizované, které má dvě vinutí.
Jedním spíná a druhým vypíná.

PS2
 Kecám - to je relé paměťové, jako třeba tohle. (viz.obr.)
Polarizované spíná různé kontakty při opačné polaritě.




* Relé 02.JPG (169.09 KB, 850x651 - prohlédnuto 521 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
raj
« Odpověď #12 kdy: 28.10.2017, 13:35 »

Vezmi ocelový šroub - tam M6-M8 a namotej na něho trochu drátu (motej, dokud Tě to nepřestane bavit)
Dvěma matkami to k něčemu nemagnetickému přišroubuj.
Pak vezmi kousek tenkého ocelového plechu, udělej do něho dílu a přišroubuj ho tak, aby jeho rovina byla rovnoběžná s rovinou šroubu. Vzdálenost - cca 1mm.
A je to.
Jeden pól kontaktu je šroub s cívkou sám, druhý onen plech.
Jakmile "relé" přitáhne, dotkne se plech šroubu a proud může procházet.
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 28.10.2017, 13:45 »

....a uděláme z toho zvonek. Je to vlastně také relé.....pokus y v sedmé třídě z fyziky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Vladimír Štemberg
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 28.10.2017, 21:46 »

Jako kluk jsem s oblibou bastlil podle knížky Zdeňka Škody S tranzistorem a baterií ze 60. let. Byla tam popsaná i výroba relé. Jako základ byla použita mechanika ze starého bakelitového jističe. Stačilo přemotat cívku a doplnit kontakty. Dělal jsem to doma na koleně a podařilo se. Zcela bez výpočtů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 30.10.2017, 22:53 »

Ve škole máme projekt, vytvořit si vlastní relé, netuším jak to udělat, může mi někdo poradit?

Asi bych zacal zakladnimi informacemi. V jake skole, ve kterym rocniku?? Ma to byt ako skolsky pokus, alebo treba referat? Pak jaky to ma byt rele, na kolik voltu a tak dale...   A jak tak koukam na ten nick, doufam ze to rele nema odpalit batoh s plastelinou nekde v Sazka arene... 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Antonín Sládek
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 02.11.2017, 20:26 »

Nostalgicky se přidám k příspěvku Vladimíra Štemberga. Já jsem relé vyráběl (s pomocí táty) podle knížky Pavla Šraita Modely a hračky s tranzistory z r.1967. Mimochodem, právě tato kniha mě přivedla k zájmu o elektrotechnik u a elektroniku.


* rele-skoda.jpg (52.79 KB, 800x472 - prohlédnuto 492 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 02.11.2017, 21:52 »

Zdenek Škoda a Pavel Šrait

tak na ně jsem zapomněl a přitom na jejich nápadech se léta stavělo v radiotechnický ch kroužcích a na tom byla založená i celorepublikov á soutěž v elektronice. Organizoval to tehdejší Svazarm. Na těch soutěžích jsem ale od roku 1970 do 1990 neviděl vlastnoručně vyrobené relé. Funkce relé a elektro magnetismus se demonstroval ve fyzice v 7. třídě ( nebo v 8. třídě?).

Obě knihy se mohou najít v antikvariatu. Viděl jsem je také na aukru....
Začíná být tradici, že mnozí zde na Elektrice podají dotaz, ale na doplňující otázky již neodpovídají. A tak se aspoň vracíme do klukovských let ( na chvíli). První hrající krystalka, barevná hudba, nebo dokonce hodiny. Často v těch soutěžích byly i unikátní výrobky....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.048 sekund, 23 dotazů.