Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Opravdu rozvodná síť v Srbsku a Kosovu zpozdila kmitočet mnoha zemí?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Opravdu rozvodná síť v Srbsku a Kosovu zpozdila kmitočet mnoha zemí?  (Přečteno 13761 krát)
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 09.03.2018, 22:55 »

...Bývalo ale dobrým zvykem to v průběhu 24 hodin dorovnat. ...

Já jsem to tady zmiňoval.
Pokud se pamatuji tak tenkrát byl pro soustavu RVHP jeden dispečink v Praze.
Soudruzi se domluvili a na chvíli přiložili pod kotle.
Dneska to asi žádnou centrálu nemá, tak se na to kašle.
Ono o těch pár Hz denně ničemu nevadí a kdyby byly všude hodiny řízené
krystalem, tak se na to ani nepřišlo.

Prý se to nasčítalo za leden a únor.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #19 kdy: 09.03.2018, 23:54 »

Soudruzi se domluvili a na chvíli přiložili pod kotle.
On někdo musí rozhodnout, kdo to dopumpuje, a tomu to někdo musí zaplatit. Možná, že problém zůstal nedořešen v této rovině, tak se to nechalo koňovi, ten má větší hlavu. Ono to asi opravdu ničemu nevadí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Čtvrtý
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 10.03.2018, 08:13 »

"Důležité je podotknout, že soustavě ENTSO-E platí princip solidarity a princip neinetervence.
Tyto principy znamenají, že v případě výpadku velkého bloku nám vypomáhají teoreticky všechny elektrárny připojené do této soustavy a zařazené do primární regulace výkonu a frekvence. Takže třeba i Němci, Rakušané. V prvních vteřinách nám poskytnou výkon v rámci tzv. primární regulace frekvence a výkonu. Tímto se udrží vyrovnaná bilance výkonů v celé soustavě - ukazatelem vyrovnanosti je právě frekvence. Kdy při ideálně vyrovnané bilanci je frekvence právě 50 Hz.
Bloky zařazené do primární regulace výkonu a frekvence mají pro tuto službu zarezervováno myslím od 3 do 10 MW podle velikosti bloku a nasmlouvané hodnotě. Tento výkon je uvolněn během pár vteřin. Pro celou Evropu 3000 MW - primární regulační záloha. Je stanovena podle možnosti současného výpadku dvou velkých jaderných bloků (největší bloky ve Francii mají kolem 1500 MW). V ČR je do této regulace zapojeno několik bloků a pro ČR je stanoven podíl kolem 90 MW, který je určený podle roční výroby el. energie k poměru k výrobě v celé ENTSO-E (bývalé UCTE).
Po uplynutí nějaké doby, která je přesně stanovena v Kodexu PS musí soustava, ve které k výpadku došlo, nahradit odpojený výkon sama pomocí rychlestartují cích záloh (sekundární regulační záloha a záloha dosažitelná do 10 a více minut) - plyn, přečerpávačky.
Takže výpadek velkých bloků je ošetřen velmi dobře"
..............
Takže by bylo zajímavé, co to má znamenat, pokles f kvůli...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Čtvrtý
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 10.03.2018, 08:19 »

Bývalo známo, že do Rakouska jde dodávka elektřiny skrz stejnosměrný proud. Ztráty přepólováním molekul v izolantech při ss proudu nevznikají - výhoda. (Navíc i problém s odlišnými kmitočty obou sítí? Kdo ví)
Odedávna jsme z toho měli výhodu, víc energie jsme v létě dostali z jejich vodních elektráren, když Dunaj měl velký průtok. A naše elektrárny měli v tu dobu možnost generálek. Kdežto v zimě dostávali elektřinu od nás, a ta bývá v zimě dražší.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Čtvrtý
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 11.03.2018, 10:03 »

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž ve čtvrtek ČTK řekl, že podobný stav často nastával v síti před rokem 1989.
...To se po roce 1989 změnilo naším propojením se západoevropsko u soustavou,
kdy jsme museli prokázat, že budeme dodržovat standardy, včetně frekvence.
Před propojením býval často f<50Hz, elektrárny si pomohly, dodaly méně energie.
Jakým způsobem mohl stát zaručit, že už nebude mít málo energie do sítě propojené se Západem? Snad zánikem mnoha čs. továren se snížila spotřeba elektřina v ČR? Možná.
.............. .............
Ještě zkusím popsat souvislost nižší f s dodávkou menší energie:
Pokud by odběratelé měli jen odporovou zátěž - topení, žárovky, pak by f klesal, až by se generátory zastavily. (Ne, něco odběratelů by bylo odpojeno).
Protože však odběratelé mají mnoho střídavých motorů, u kterých otáčky závisí na f, ať synchronní či asynchronní, pak motorům klesnou otáčky při f<50 Hz, takže se zmenší odebíraný výkon ze sítě. Následně se pokles f zastaví např. na 49,5 Hz.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Roger
*
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 11.03.2018, 11:14 »

Je to fake news. Pokud jde zdroj do přetížení, tak klesá frekvence a ochrany přenosové soustavy ho odstřihnou do ostrova. Je totální nesmysl, že by mi to zpozdilo hodiny na mikrovlnce.

a to si zase nemyslím, hodiny mohou být jak řízené krystalem, tak sítí...

ale co mě poměrně se.. je, že v době, kdy tu digitálky mohou fungovat roky na jednu knoflíkovou baterii, tak výrobci současné bílé techniky nedokáží zabezpečit chod hodin ani 15 vteřin při výpadku proudu a hodiny se jednoduše vyresetují!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Švento
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 11.03.2018, 12:51 »

Mne to na displeji v mikrovlnke oneskorilo hodiny o 6 minút. Predtým  nebol s hodinami problém.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #25 kdy: 13.03.2018, 17:02 »

U mne mkrovlnka presna, na sporaku pres 6 minut. Zalezi na vyrobci, jak to vyresil. Hodiny u spotrebni elektroniky se uz dnes synchronizuji pres net nebo televizni signal, mobily se synchronizuji na sit nebo GPS, tak se na to asi zacalo ve vseobecnosti kaslat. Kdysi v devadesatych jsem mel z rakouska radiobudik synchronizovan y frekvenci site. Bezne mi pres tyden nameskal 20 minut a pak o vikendu nadbehl 10...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 13.03.2018, 18:19 »

Je to bída, že i renomovaní výrobci používají ještě hodiny řízené kmitočtem sítě. Mám zkušenost, že i levný radiobudík od číňanů z tržnice má krystal a lze do něho vložit zálohovací baterii, aby při výpadku "nezapoměl počítat čas".

Na druhou stranu bychom nezjistili, že se něco děje mezi Kosovem a Srbskem a jak je naše energetická síť spojená se západní křehká.

Za dob totalitních se kmitočet sítě během dne snižoval a v noci zase zvyšoval a byla snaha dohánět průměr k 50,0 Hz za 24 hod. Většinou se to úplně nedařilo, nějaká chyba bývala, ale nebylo to 0,5 Hz, protože to by představovalo zpoždění hodin řízených kmitočtem sítě o14 min. 24 sec. za 24 hod. Obvyklé denní zpoždění bývalo kolem pěti minut, což byl průměr kmitočtu sítě zhruba 49,8 Hz.

Dokonce vyšel někdy kolem r. 1980 v Amatérské rádiu příspěvek pojednávající o stavbě doplňku pro digitální hodiny tohoto typu, který měl za úkol vyrábět přesný kmitočet 50Hz, který se pak přivedl na příslušný vstup řídícího IO.

P.S Jako perličku dodám, že na chalupě mám nástěnné hodiny se synchronním motorkem  vyrobené zřejmě za první republiky a ty pochopitelně mají s nižším kmitočtem také problém. Největší legrace je, že se po výpadku sítě někdy rozeběhnou opačným směrem, mají totiž šňůrku, kterou se vytvoří prvotní impuls k rozeběhnutí po připojení napájení a pokud se to neudělá, tak se většinou po chvilce rozeběhnou samy, ovšem občas i opačně. Co pamatuji, tak jsem je nikdy nepoužívali, právě proto, že se zpožďovaly, ale měl bych je zkusit, jak se budou chovat dnes.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #27 kdy: 13.03.2018, 22:23 »

Je to bída, že i renomovaní výrobci používají ještě hodiny řízené kmitočtem sítě.
Já bych to tak negativně nehodnotil. Docela oceňuji, že u sporáku nemusím řešit životnost zálohovacích baterek či akumulátorů (či ultrakapacitor ů, které jsou také založeny na elektrochemii).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 14.03.2018, 09:00 »

Já se teda přiznám, že nejsem vůbec zastánce hodin s reálným časem ve sporácích a mikrovlnkách. V mikrovlnce stačí klasická minutka (a je šikovnější, je rychleji nastavená) a v troubě jsem ženu neviděl péct podle hodin za celý život, co jsme spolu,  ani jednou. Přitom peče několikrát týdně všechno možné. Má ale úplně jiná kriteria, kdy je dopečeno, než čas. Takže pro mě jsou v těchto přístrojích hodiny jen zbytečný žrout elektriky. A pokud nedodržují alespoň nějakou rozumnou přesnost, tak mě budou štvát.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #29 kdy: 14.03.2018, 11:10 »

Jestli jsem to správně pochopil, tak pokud na dispečinku napočítají za 24 h 4.320.010 period, poštelují generátory (vydají pokyn) tak, aby jich druhý den bylo 4.319.990. Pak by mohlo být řízení hodin frekvencí sítě docela přesné.

Přiznám se, že jsem o tom slyšel poprvé a to se okolo pár generátorů motám už jedenáct let. U každého je velký displej s otáčkami. Občas je tam místo 3.000 třeba 2.999 a mě opravdu nenapadlo, proč.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Hugo K.
*
Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 14.03.2018, 11:25 »

Já se teda přiznám, že nejsem vůbec zastánce hodin s reálným časem ve sporácích a mikrovlnkách. V mikrovlnce stačí klasická minutka (a je šikovnější, je rychleji nastavená) a v troubě jsem ženu neviděl péct podle hodin za celý život, co jsme spolu,  ani jednou. Přitom peče několikrát týdně všechno možné. Má ale úplně jiná kriteria, kdy je dopečeno, než čas. Takže pro mě jsou v těchto přístrojích hodiny jen zbytečný žrout elektriky. A pokud nedodržují alespoň nějakou rozumnou přesnost, tak mě budou štvát.
Když modulky s hodinama pečou číňani ve velkým.Ale zkuste sehnat  někoho kdo umí udělat ozubené kolečko do minutky. Škleb Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #31 kdy: 14.03.2018, 12:59 »

... poštelují generátory (vydají pokyn) ...
Přesněji řečeno napumpují do sítě o něco víc energie, než se odebere, aby se celý ten obrovský distribuovaný setrvačník roztočil o chlup rychleji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 14.03.2018, 13:21 »

Když modulky s hodinama pečou číňani ve velkým.Ale zkuste sehnat  někoho kdo umí udělat ozubené kolečko do minutky. Škleb Škleb

Číňan umí i to ozubené kolečko nebo celou minutku, je to pouze o tom, co si zadavatel objedná. A je to levnější než levné, protože je stejně celá minutka na vstřikolisu vyrobena z umělé hmoty, jedině ty dva kontakty a miska zvonku s paličkou jsou z kovu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.062 sekund, 23 dotazů.