Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Znění zákonů, norem, vyhlášek....
| |-+  Diskuze o ČSN
| | |-+  Musí se rychlovarné konvice po použití odpojit ze zásuvky?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Musí se rychlovarné konvice po použití odpojit ze zásuvky?  (Přečteno 18418 krát)
Vladimír Herzig
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 06.12.2006, 09:25 »

Kromě návodu k použití je ještě v nějaké normě uvedeno, že se musí u varné konvice po použití vytáhnout přívodní šnůra ze zásuvky?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Jonáš
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 06.12.2006, 10:07 »

Alespoň já nevím o žádné normě s tímto požadavkem. Návod ke spotřebiči je plně postačující, pro provozovatele - uživatele závazný, a to v organizacích i v domácnostech.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Dolejšek
*
Offline Offline



Důchodce, ale stále ještě příležitostný projektant


« Odpověď #2 kdy: 06.12.2006, 10:28 »

U nás doma i ve firmě jsme zavedli, že pokud se konvice nepoužívá, má se odložit mimo podstavec. Je to určitá forma zabezpečení, kterou žádné předpisy nepožadují. Vzniklo to na základě vyhoření jedné konvice, jejíž příčinu se nepodařilo zjistit. Jediné vysvětlení bylo - i když je to na první pohled nesmysl - že prázdná konvice se samočinně zapnula.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Slabý
*
Offline Offline



OSVČ


WWW
« Odpověď #3 kdy: 06.12.2006, 10:42 »

p. Dolejšek spíš se nabízí možnost, že nevypnula a po navrácení do podstavce vyhořela.
S tím odkládáním mimo pdstavec lze jen souhlasit.
Také záleží na kvalitě, ale i značková se může vykázat závadu, takže odložit mimo=jistota. Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E1B
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #4 kdy: 06.12.2006, 12:25 »

Nevím o žádné normě, která by něco podobného nařizovala, většinou jsou odkazy na doporučení výrobce nebo návod k obsluze. Podstatný bude tedy návod k obsluze.
Na pracovišti by neměl být až takový problém zahrnout podobný požadavek do Místních provozně - bezpečnostních předpisů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 06.12.2006, 13:41 »

Podobný systém máme zaveden i u nás. Konvice se musí vytahovat ze zásuvky nabo odkládat mimo podstavec.
Pokud jde o to, jestli je to zakotveno v nějaké normě - proč?
Pokyny výrobce mají vyšší "váhu" než požadavky "nezávazných" norem.
Seriozní výrobci to doporučují v návodu, tak proč hledat v normě něco, co to změní?
Konvici, kde zůstal "spečený" termostat, vypnul ji "havarijní vypínač",  který ji ale po vychladnutí opět "zapnul",  ale v té době již bez vody, tu už jsem v ruce držel. Trochu se "zbortila" teplem, ale na požár to nebylo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #6 kdy: 06.12.2006, 14:58 »

Vaše odpovědi mě překvapují. Mám přesně opačný názor a i to tak praktikujeme u nás na firmě (doma konvici nepoužívám - plyn je plyn Mrknutí). Tzn. Konvici necháváme na podstavci a zapnutou v zásuvce. Proč?

1) Samozřejmě nejbezpečnější vypnutí je vytažení ze zásuvky,
ale....  tyto spotřebiče, pokud nemají v návodu výslovně uvedeno, že se mají po použití vytáhnout ze zásuvky, musí být k trvalému zapojení do zásuvky již konstruovány! Proto jsou vybaveny vypinačem! To je totéž jako byste raději chtěli vytahovat ze zásuvky všechny lampičky, televizory, pračky atd... Kdo to dělá? A proč tedy to tedy dělat zrovna u konvice, ptám se!

2) Spotřebiče, které se nedají vypnout vypínačem, vypínají se vytažením ze zásuvky - např. žehlička, ale to není ten případ - konvice má vypínač a nesmí u ní dojít k samovolnému zapnutí! Stává se, že nevypne termostat, ale od toho je tam uživatel, když vaří vodu, aby si toho všimnul a vadnou konvici vypnul sám a když by i to selhalo, vytáhnul ji ze zásuvky.

3) Konvice s podstavcem, když je zapojená v zásuvce je bezpečnější na podstavci než mimo něj! Mimo něj máte v kuchyni díky podstavci v podstatě nekrytý živý kontakt proti vodě v podstatě v umývacím prostoru!

Takže můj závěr je: Když už necháte v zásuvce, nechte i na hlavě - resp. na podstavci.  Super!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #7 kdy: 06.12.2006, 19:35 »

Připojuji se k názoru pana Fasulise! Naprostý souhlas. Používám doma značkovou konvici již asi 5 let, bez nejmenších potíží.
To vytahování vidlice mě zaneslo o 20 let zpátky do podniku, kde jsem tehdy pracoval, byl tam vypracovaný místní bezpečnostní předpis, který říkal, že každé počítačové pracoviště v každé běžné kanceláři (tehdy stolní 8bit Robotron, předchůdce PC) musí mít na zdi hlavní vypínač - stiskací, který je předřazený zásuvkám 230V, pro počítač, monitor a tiskárnu. Spínače na počítači, monitoru a tiskárně není vhodné používat!  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jiří Sedlmajer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 06.12.2006, 21:08 »

Příklad z praxe:
Voda se mi vaří, termostat ještě nevypnul. Sejmu konvici z podstavce, pospíchám na kafe  Vyplazuji jazyk vodu naleju do šálků (mám ji akorát) a bez vody dám zpět do podstavce (pořád zapnutou),  odejdu pít kafe a .... co se bude dít dál??   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #9 kdy: 06.12.2006, 22:49 »

TO: Sedlmajer> Já nevím? Musíte to vyzkoušet.  dabel
P.S. já tu konvici před sejmutím ze stojanu vypínám vypínačem (je to jedno máčknutí palcem, nic mi to nedělá)  angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Daniel Veceřa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 06.12.2006, 22:56 »

Myslím, že se v návodu dočtete, že ji nemáte sundavat ze stojanu, pokud není vypnutá. Dochází k opalování kontaktů, posléze k nárůstu přechodového odporu a následně ke zničení kontaktů. (Vím, že návod je vždy až poslední možnost, ale někdy fakt neškodí si ho přečíst!)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 07.12.2006, 08:04 »

Mam doma tri konvice, ale ani jedna nezustane zapnuta pokud ji vemu ze stojanu. Pokud nahodou zapomenu konvici vypnout, tak v okamziku kdy ji nadzvednu ze stojanu vypne sama.

Ale u neznackovych konvic Polske nebo Cinske  vyroby je to mozna jinak...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #12 kdy: 07.12.2006, 09:02 »

Je přeci jen rozdíl mezi používám spotřebičů v domácnosti a ve firmách. Už jen z toho důvodu, že domů si většina lidí pořizuje trochu jiné spotřebiče než se pořizují do firem, hlavně v jiné cenové kategorii Mrknutí Jinak řečeno, pro domácí použití většina lidí moc neváhá zakoupit dražší, ale kvalitnější výrobek, při nákupu podobných spotřebičů "do práce" bývá nezřídka hlavní kritériem cena...
Dále také záleží na způsobu používání. Je rozdíl mezi používáním v domácnosti a jiné je to ve víceméně anonymním pracovním kolektivu, nešetrné zacházení není nijak vyjímečné.
Pokud tedy provozovatel, zaměstnavetel apod. dojde k názoru, že je žádoucí některé spotřebice po použití vytahovat ze zásuvky a stanoví to v místních provozně-bezpečnostních předpisech, zaměstnanci to musí respektovat.
Jestli to je nebo není nutné, to záleží na každém konkrétním případu. U různých NoName výrobků Made in China apod. bych si nebyl jistý ničím...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 07.12.2006, 12:48 »

Pokud jde o nektere vyrobky "made in China",  priklonil bych se durazne za vypojeni ze zasuvky jeste pred pouzitim   Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Škach
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 07.12.2006, 17:44 »

Před několika lety se mi do rukou dostala jedna konvice, která ani jinak vypnout nešla. Byl to nějaký "výrobek" rozdávaný na nějaké akci jako dárek. Konvice totiž žádný vypínač neměla (přívod byl napevno). Jestli obsahovala nějakou ochranu, nevím, ale hned po prvním vyzkoušení skončila v popelnici.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Pokoseny
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 07.12.2006, 20:39 »

Já jsem to coby laik vyřešil zapojením konvice do psa s vypínačem a s velkým červeně svítícím výrazným indikátorem. Konvice se pak může i sama zapnout.
Je jednodušší naučit lidi, že to nesmí svítit a je to i dobře vidět.  Dokonce i děti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.035 sekund, 22 dotazů.