Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Znění zákonů, norem, vyhlášek....
| |-+  Diskuze o vyhláškách
| | |-+  Musí mít uživatel PC proškolení z vyhlášky č.50?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Musí mít uživatel PC proškolení z vyhlášky č.50?  (Přečteno 22451 krát)
Josef Nosek
RT - E2/A
*
Offline Offline




« Odpověď #18 kdy: 25.11.2006, 19:33 »

Z malého dotazu vznikla velká diskuze s rozdílnými názory. Já se přikláním k názoru J.Moláka. Nechme stranou vyhl.č,50. Pokud někoho poučíme dle vyhl.č.50, souvisí s tím i první pomoc při úrazu el.proudem a další věci, včetně ověřování znalostí a určení termínů dalšího školení a zkoušení. To vše požaduje §4 vyhlášky.
Nevidím problém s poučením obsluhy PC a pod. Každá firma má systém školení bezpečnosti práce. Toto školení musí být dle osnov.Není problém do těchto osnov zapracovat několik řádků z normy 33 1610 o prohlídce spotřebičů.
Domnívám se že o to v té normě jde, poučit jak obsluhovat daný spotřebič a jak provést pravidelnou kontrolu dle této normy. Na to nemusí být počení pracovníci dle vyhl.č.50.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vladimír Herzig
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 25.11.2006, 20:19 »

To pan Šlosárek
Jsem velice rád, že jste uvedl článek od JUDr. Dandové z BOZP info. Já jsem na jejich přednáškách již několikrát byl a vím, že pokud odpoví " školit " má to svoje opodstatnění s ohledem na případné právní řešení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Molák
*
Offline Offline




« Odpověď #20 kdy: 26.11.2006, 06:53 »

Pane Večeřo,
je dobře, že jste se ozval a Vážím si vás.
   Chápejte, že na jednoduchou otázku nemusí být odpověď správná a já musel reagovat tak, aby čtenář se správně orientoval.
Já jsem postarší člověk (1949) a babičku už dávno nemám, vnuka ještě nemám, na druhou stranu mám dosti životních zkušeností a znalostí, aproto jsem chtěl  ukázat čtenáři, kde má hledat podstatu věci.
S pozdravem J.M.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Veceřa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 26.11.2006, 08:42 »

Pane Moláku, děkuji a nápodobně.
Já to ale zase neberu nijak osobně, diskuse je diskuse.
Samozřejmě jste měl pravdu, jen jsem prostě pochopil dotaz jinak.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #22 kdy: 06.12.2006, 15:55 »

Ztotožňuji se s panem Molákem. Co se týká paragrafů příslušné vyhlášky (jak dlouho nás ještě bude strašit? A nepřijde místo ní ještě větší strašák??),  pak nám na oné školitelé tloukli do hlavy, že osoba seznámená je v podstatě každá osoba, jež je dospělá, svépravná a má ukončené základní vzdělání! Samozřejmě, že každý zaměstnavatel musí proškolit každého zaměstnance o bezpečnosti páce a v té ho seznámit i o elektrice na co může a na co raději nemá sahat a to pak podepíše. To mi alespoň napovídá selský rozum. :-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Jan Šlosárek
státní zaměstnanec,energetik,revizní technik
*
Offline Offline




« Odpověď #23 kdy: 06.12.2006, 18:15 »

To Fasulis:
Souhlasím s Vámi a to bez výhrad,že 33 1610/05 je paskvil.Bohuže l už nemůžu souhlasit s vaší definicí " osoba seznámená " : vyhl.50/78 :
II. oddíl
Kvalifikace pracovníků
§ 3
Pracovníci seznámení
(1) Pracovníci seznámení jsou ti, kteří byli organizací v rozsahu své činnosti seznámeni s předpisy o zacházení s elektrickými zařízeními3) a upozorněni na možné ohrožení těmito zařízeními.
(2) Seznámení a upozornění podle odstavce 1 provede organizací pověřený pracovník s kvalifikací odpovídající charakteru činnosti a pořídí o tom zápis, který podepíše spolu s pracovníky seznámenými.

Sám říkáte : ...zaměstnavat el je povinnen ...... Potom mi váš příspěvek nedává smysl.Co se týká p.Moláka myslím že to zde bylo dostatečně vysvětleno: babička ne!!! zaměstnanec samozřejmě v tom i já s ním souhlasím. Už v minulém příspěvku jsem myslím dostatečně zdůvodnil nutnost prokazatelného proškolení zaměstnanců o používání el.spotřebičů v závislosti ne jak píšete vyhlášky ale ČSN 33 1610.
Ze všech příspěvků na toto téma je zcela jasné že se zde střetávají dva různé názory na tuto problematiku - názor OSVČ a názor zaměstnanců. Kopu za tu druhou skupinu díky mnoholetým zkušenostem s kontrolními orgány a a jejich závěry z kontrol,které byly založeny na slovíčkách v předkládaných dokladech. A to jsme neměli OIP s jejich pravomocemi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když venku prší, dají se dělat jen dvě věci a já karty nehraji...
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #24 kdy: 07.12.2006, 09:46 »

To Šlosárek: Nemusíte se mnou souhlasit, vyjadřuji své názory a vy zase své, ale musíte se mnou souhlasit minimálně v tom, že paragraf 3 je BLBOST! A nevěřím, že kromě nesmyslně podepsaných a naprosto formálních vstupních školení se někdo někde zabývá tím, že říká např. uklízečce jak má strkat vidlici vysavače do zásuvky, protože by ho přetáhla mokrým špinavým hadrem přes tvář, že si z ní utahuje.
Každý bydlíme ve vysoce elektrifikovan ých domácnostnech, kdyby měl paragraf 3 nějáký smysl, pak by muselo na školení každé 3 roky veškeré obyvatelstvo ve věku od 10 let do 100 let.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Josef Křemen
*
Offline Offline


Revizní technik E2/A, Praha 6.


« Odpověď #25 kdy: 07.12.2006, 13:45 »

Přivsadím si také trochu... Podle sdělení firmy xxx (nechci dělat reklamu),  která se přímo zabívá bezpečností práce, dělá BOZP pro firmy od 1 do 1000 zaměstnanců ktreré nemají vlastního bezpečáka,...... od svého vzniku v roce 1992 specializuje na komplexní služby (outsourcing) bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) a požární ochrany (PO). Jejich odpověď je : obsluha PC, kopírky, varné konvice přezkoušení mít nemusí, ale nesmí toto zařízení odpojit nebo připojit na siť. Toto školení je vždy součástí vstupního bezpečnostního školení. Kontrola spotřebičů při každém uvedení do provozu (kdy je potřebný min. §4) je nutná v okamžiku připojení k síti a ne při stisku vypínače. Z toho důvodu by měl někdo v kanceláři, na patře, ve firmě atd. přezkoušení min. dle § 4 vyhl. 50/1978.
Je mi jasné, že snahou některých firem a jednotlivců je, aby všichni v této republice měli §4 a každé 3 roky museli chodit na přezkoušení, v případě neuposlechnutí odpojit od sítě a vyhnat na samotu bez tranzistoráku a svítilny Nemusí pršet, stačí když kape.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Antonín Bartoš
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 27.12.2006, 16:23 »

ANO - § 4 poučení dle vyhlášky 50/1978 Sb. a podle čl. 7.1 ČSN 33 1610. Školí např. p. Středa - tel.č. 606962080. zdraví Bartoš
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.07 sekund, 21 dotazů.