Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Existuje dvojitý (nahoře/dole) tlačítkový spínač?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Existuje dvojitý (nahoře/dole) tlačítkový spínač?  (Přečteno 15396 krát)
Petr Č.
« kdy: 28.03.2017, 11:56 »

Do novostavby RD nyní s předstihem rozmýšlím rozmístění svítidel a vypínačů tak, abych měl ucelenou představu pro budoucí oslovení eltechnických firem. Pro řízení osvětlení bych rád využil některý ze systémů domácí automatizace (Loxone apod.),  z tohoto důvodu jsou nevhodné vypínače jako spínač, ale pouze jako tlačítka.

Jednoduché tlačítkové spínače znám (1/0) pro připojení např. na impulzní relé, ale mě by se líbil "dvojitý" tlačítkový spínač, tj. možný stisk v horní i dolní části (pro možnost např. nastavení jasu apod.).

Existuje takovýto typ tlačítkového spínače? Vím, že existuje i spínač typu 6/0, ale nikterak jsem z žádných dokumentů jednoznačně neurčil, zda-li má tuto vlastnost, nebo se chová jinak.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Král Gargula
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 28.03.2017, 12:31 »

Kompletní stmívač: Legrand Céliane KRYT STMÍVAČ UNIV. BÍLÁ 65083 nebo použít žaluziový spínač - dvojitý (půlený) vypínač (levá přidat, pravá ubrat): ABB Ovladač tlačítkového žaluziového spínače studio bílá 1751-0-2756
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 28.03.2017, 13:23 »

Vícetlačítkové přístroje pro elektronická spínání má v katalogu Eaton. Praktickou zkušenost s nimi nemám.
Jinak si neuvědomuji, kdo by to měl.

Kompletní stmívač: Legrand Céliane KRYT STMÍVAČ UNIV. BÍLÁ 65083 nebo použít žaluziový spínač - dvojitý (půlený) vypínač (levá přidat, pravá ubrat): ABB Ovladač tlačítkového žaluziového spínače studio bílá 1751-0-2756
Při vší úctě, mám pocit, že jste lehce mimo mísu.

* Přístroje Xcomfort.pdf (335.53 KB - staženo 312 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jan Palička
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 28.03.2017, 14:00 »

Berker typ 5034 04, čtyřnásobné tlačítko (horní levá, horní pravá, dolní levá, dolní pravá). Klapky půlené, takže 4 tlačítka (se střední polohou),  v případě požadavku lze nepůlenou klapkou spojit, takže dvě tlačítka se střední polohou. Nejsou krátkocestná a jsou  výrobcem určena primárně na ovládání žaluzií 230V, ale spínají bez problémů i proudy a DC napětí na úrovni vstupů PLC (prakticky vyzkoušeno dvěma lety provozu, tlačítka 1/0 od jiné firmy začala být nespolehlivá po měsíci). Nelze ovšem použít LED indikaci
Speciálně na mn DC jsou určeny nejen výše zmiňované od Eatonu, ale i spínače od Giry (2001 100 a 2003 100) a JUNGu (42xx, 52xx) s indikací LED, to ovšem nejsou klasické "klapkové spínače".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 28.03.2017, 14:40 »

Na systémy domácej automatizácie sa často používajú ovládače komunikujúce s centrálnou riadiacou jednotkou po zbernici.
váš dodávateľ by vám mal vedieť ponúknuť ovládače, ktoré vám budú vyhovovať.

Na webe som našiel napr. ovládače Inels, dvojtlačítkový a štvortlačítkov ý (WSB3-20 a WSB3-40). Tiež komunikujú po zbernici.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Jan Palička
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 28.03.2017, 14:51 »

Na systémy domácej automatizácie sa často používajú ovládače komunikujúce s centrálnou riadiacou jednotkou po zbernici.

Na webe som našiel napr. ovládače Inels, dvojtlačítkový a štvortlačítkov ý (WSB3-20 a WSB3-40). Tiež komunikujú po zbernici.

Jenže pokud pán uvažuje o Loxone, tak mu sběrnicová tlačítka Inels3 problém neřeší.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Mareš 2
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 28.03.2017, 15:23 »

Třeba Schneider Unica? Tam je snad všechno... Třeba MGU3.107T.18, MGU3.207.18, nebo 2x MGU3.106.18
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 28.03.2017, 17:23 »

Otázka je, nakolik jsou tyto vhodná pro elektronická spínání.

Jinak Loxone si myslím, že nedisponuje možností integrovat ovladače na sběrnici.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 28.03.2017, 17:55 »

Pán napísal "Loxone a pod."
To znamená, že sa ešte nerozhodol, aký systém uprednostní. A navyše mu ani nebude vykonávať údržbu a opravy, to bude robiť dodávateľ.
Čo znamená, že ho bude iba užívať a tak sa môže stať, že ani nebude vedieť a bude tam mať zbernicu CIB.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Martin H.
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 28.03.2017, 18:06 »

Otázka je, nakolik jsou tyto vhodná pro elektronická spínání.

Domov pre vlastnú potrebu by som sa nebál. Mám viacročnú pozitívnu praktickú skúsenosť s bežnými ABB spínačmi a signalizáciou 24V na digitálny vstup. Musia to byť nové spínače s kontaktami neopálenými od nn.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 28.03.2017, 18:22 »

Domov pre vlastnú potrebu by som sa nebál. Mám viacročnú pozitívnu praktickú skúsenosť s bežnými ABB spínačmi a signalizáciou 24V na digitálny vstup. Musia to byť nové spínače s kontaktami neopálenými od nn.

To je právě to, k sobě domů bych se taky nebál, ale zákazníkovi pár desítek kilometrů daleko už docela jo....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 28.03.2017, 20:36 »

Unicu mam s Foxtrotem v provozu 3 roky zcela bez problemu. Ovsem zrovna ta poptavana zaluziova tlacitka stoji kvuli mechanickemu provedeni za starou backoru. Schrack ma take neco takoveho v nabidce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdeněk Pikhart
OSVČ - Tábor
*
Offline Offline



revizní technik-E2/A , elektromontáže


WWW
« Odpověď #12 kdy: 28.03.2017, 21:37 »

Pokud chcete Loxone, tak mají sběrnicové tlačítka Touch Tree, kde jedno tlačítko má 5 spínacích bodů. Většinou si ale vystačíte jen s jedním tlačítkem.
Hlavně si ale uvědomte, že domácí automatizace má sloužit vám a ne naopak. Ovládání má být co nejjednodušší.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

revize, montáže a opravy převážně v občanské výstavbě a průmyslových provozech
Tomáš Martinek
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 15.04.2019, 21:59 »

Pokud chcete Loxone, tak mají sběrnicové tlačítka Touch Tree, kde jedno tlačítko má 5 spínacích bodů.

Jsem rád, že zmiňujete Loxone Touch... Já plánuji použít Tecomat Foxtrot, ale nějak nemohu najít podobné kapacitní tlačítko na CIB.
Líbí se mi velká plocha hlavního tlačítka na světlo, pro snadné rozsvícení i rozespalým uživatelem. Další čtyři tlačítka jsou malá a utopená a jejich použití již předpokládá plné vědomí.  Úsměv

Nevíte o něčem podobném na CIB? Tedy alespoň propojitelném na CIB např. pomocí C-IT-0908S?? Základním požadavkem je opravdu velká plocha hlavního tlačítka - ne ty malé kružnice, které jsou teď tak v módě...  zle

Děkuji


* loxone-touch_white-2.png (67.98 KB, 600x400 - prohlédnuto 436 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Konstruktér strojní a technik automatizace.
Buďte shovívaví, učení jste z nebe také nespadli. Tedy až na výjimky, že? ;-)
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #14 kdy: 16.04.2019, 13:43 »

Pro řízení osvětlení bych rád využil některý ze systémů domácí automatizace (Loxone apod.),  z tohoto důvodu jsou nevhodné vypínače jako spínač, ale pouze jako tlačítka.

ale mě by se líbil "dvojitý" tlačítkový spínač, tj. možný stisk v horní i dolní části (pro možnost např. nastavení jasu apod.).

Taková tlačítka přímo s mikrospínači a na připojení na sběrnici CIB nabízí Teco k systému Foxtrot. A nabízí je v různých designech, včetně programovateln é ledky.

Další možnost je použití přímo skleněných ovladačů, které je možné na přání potisknout i ve vlastním designu a jsou určeny k zapojení přímo na sběrnici CIB k systému Foxtrot. Zde si můžete nakonfigurovat potisk tlačítek dle libosti a nejste limitován jedno či dvojtlačítkem nahoru a dolů. https://www.smart-touch.cz/

Jinak systémovka je hlavně o konfortu, tak to s tlačítky zase nepřehánějte, ať na zdi nemáte piáno a bez popisných štítků nebudete vědět, co vlastně spínáte. Tlačítko by mělo být jednoduché a intuitivní a vše ostatní ovládat graficky, například z displeje.

Jinak by měl Vaše požadavky zapracovat do návrhu projektant, který má patřičné zkušenosti se systémovou instalací. Pokud se vyžaduje aktuální a platná dokumentace u elektrických zařízení obecně po dobu životnosti, u systémovek to platí dvojnásob. Předejdete tak mnoha pozdějším nedorozuměním nejenom u realizace, ale ušetříte zejména u následného servisu, který bude podstatně efektivnější.

Jsem rád, že zmiňujete Loxone Touch... Já plánuji použít Tecomat Foxtrot, ale nějak nemohu najít podobné kapacitní tlačítko na CIB.
Líbí se mi velká plocha hlavního tlačítka na světlo, pro snadné rozsvícení i rozespalým uživatelem. Další čtyři tlačítka jsou malá a utopená a jejich použití již předpokládá plné vědomí.  Úsměv

Nevíte o něčem podobném na CIB? Tedy alespoň propojitelném na CIB např. pomocí C-IT-0908S?? Základním požadavkem je opravdu velká plocha hlavního tlačítka - ne ty malé kružnice, které jsou teď tak v módě...  zle




Právě pro intuitivní rozsvícení ve tmě považuji dodnes za nepřekonané klasické obyčejné mechanické tlačítko, které mi dá zpětnou vazbu na pohmat ve tmě tmoucí. Ty kapacitní hračky jsou jen na efekt a ve tmě je to docela sranda je ovládat. Na vše ostatní je u systémovky webové rozhraní.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
HAGER podpora
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



Technická podpora HAGER


« Odpověď #15 kdy: 16.04.2019, 16:08 »

Můžete zkusit naše tlačítka, která jsou k tomuto účelu často využívána a dát jim libovolný vzhled dle výběru z naších designových řad.

Dvojité čtyřtlačítko, se středovou nulovou polohou a dvěma tlačítky nahoře, nebo dvěma tlačítky dole, pod objednacím číslem 503404 . V případě potřeby lze tento strojek osadit jednoduchou klapkou a vyrobit z něj dvojtlačítko  Mrknutí

https://www.hager.de/gebaeudesteuerung/jalousiesteuerung/jalousie-schalter-taster/503404/23370.htm

Pro lepší představu vkládám obrázek. Lze samozřejmě objednat klapku bez potisku.



* 503404.jpg (276.54 KB, 500x500 - prohlédnuto 326 krát.)

* 16448989.jpg (41.08 KB, 250x250 - prohlédnuto 507 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomáš Jančo
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 17.04.2019, 07:55 »

Toto som riešil pred rokom tu: https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,39629.msg309937.html
a z ponuky výrobcov som si nevybral. Nakoniec som upravil tlačítka UNICA vložením mikrospínačov.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 17.04.2019, 13:07 »

Toto som riešil pred rokom tu: https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,39629.msg309937.html
a z ponuky výrobcov som si nevybral. Nakoniec som upravil tlačítka UNICA vložením mikrospínačov.

Můžete trochu podrobněji popsat jak jste to udělal? Kdysi jsem o něčem takovém uvažoval, ale pak jsem to pro přílišnou složitost zavrhnul a použil tlačítka bez úpravy. Funguje to několik let bez problémů. Ovšem s výjimkou žaluziových tlačítek, která jsou mechanicky příšerná. Tak o tom znovu začínám uvažovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.06 sekund, 22 dotazů.