Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  K čemu je oblouková ochrana AFDD a jak funguje?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: K čemu je oblouková ochrana AFDD a jak funguje?  (Přečteno 19797 krát)
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #18 kdy: 19.07.2019, 09:02 »

Rozdíl s ochranou a bez ochrany AFDD. Na kafíčku s OEZ #2
    Každá nová věc je často přijímaná jako narušení dosavadních zvyků a s tradiční pravidelností se objevují absolutní požadavky a odmítání. Pokud se podíváme odkud myšlenka AFDD pramení, možná budeme k použití/nepoužití přistupovat více racionálním přístupem. V době, kdy se objevilo AFDD u nás oficiálně, jsem příběh "zku*vených amerických veverek" znal více než deset let. Když jsem seděl v hledišti odborné konference v Los Angeles a poprvé slyšel o obloukových ochranách, myslel jsem si něco velmi podobného, co slýchávám v lidových názorech elektrikářů ...

    Zdroj: zde...


   


    Co pozitivního a konstruktivníh o byste doplnili k této informaci?
   
Rozdíl s ochranou a bez ochrany AFDD. Na kafíčku s OEZ #2
   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 26.07.2019, 09:39 »

Má niekto doma osadenú oblúkovú ochranu?
Alebo ako sa v praxi hľadá porucha keď táto ochrana vybavuje?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #20 kdy: 26.07.2019, 10:16 »

Muj nazor je, ze v nove a kvalitne provedene instalaci v nasi siti a nasich podminkach AFDD nema smysl. U nas se netahaji draty dutinami v prostorech pro hlodavce, ale zazdivaji. Snad nejaky teoreticky vyznam b to mohlo mit u drevostaveb, ale i to je na delsi debatu. A tam, kde by tyto ochrany mohli pomoct  (stare baraky v hlinniku) je proste nenainstalujet e. Takze za mne v CS pomerech - draha zbytecnost...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #21 kdy: 26.07.2019, 10:38 »

v nasi siti a nasich podminkach AFDD nema smysl.

Asi bych k tomu nepřistupoval tak paušálně.
Viděl bych to případ od případu. Vyhodnotím míru rizika. Zjistím zda stávající uložení a spoje jsou v provedení které použití AFDD klasifikuje jako nadbytečnost, a je to.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #22 kdy: 26.07.2019, 12:09 »

Citace
Snad nejaky teoreticky vyznam b to mohlo mit u drevostaveb,

I u dřevostaveb může být AFDD zbytečným nákladem (ne malým) vzhledem k principu jeho vybavování!
Instalace AFDD musí mít určité náležitosti (třeba procházející proud) aby reagovalo!!
Jasně, pokud bude opodstatněná výpočtem a bude se shodovat s pracovním proudem AFDD bude vše chráněno výborně! tanecek
Nelze AFDD pouze paušalizovat ,  musí být třeba u dřevostaby! Nebo hořlavé podklady a pod...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #23 kdy: 26.07.2019, 12:15 »

... Vyhodnotím míru rizika.
...
Trefa.
A to by mělo platit obecně, že by investor měl být přiměřeně odborně, aby to pochopil, seznámen s riziky, měla by mu být seriozně nabídnuta různá řešení, která nějakým způsobem eliminují nebo minimalizují popsaná rizika...

Můžeme argumentovat tím, že panel nebo cihla nehoří... Ale když si představím kolik se kde válí prodlužovacích kabelů, které různě suplují nedostatečnost pevného rozvodu, kolik je kde v provozu různých zdrojů a nabíječek, u kterých si majitel nedělá starost s tím jak se to hřeje a jestli na tom neleží závěs, záclona, jestli na tom neleží časopisy nebo jiné papíry... úplně bych se nějaké ochraně nebránil
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Komerční sdělení
*
Offline Offline




« Odpověď #24 kdy: 20.08.2019, 08:02 »

Z čeho se skládá a jak zapojíme AFDD. Na kafíčku s OEZ #3
    V tomto díle Ondra popisuje z čeho se ochrana AFDD skládá. Ukazuje klasický standard přeplněných zásuvkových obvodů. Herec Ondra navádí osobu neznalou, jak pracovat na elektrickém zařízení a dopouští se odborné nekorektnosti, kdy říká: "jako, že je stále pod proudem ...". Ale stejně všichni víme, že AFDD není pro laickou montáž. Tedy ještě jednou. Kam se AFDD hodí? Obvody pro AFDD typické. Sestava AFDD s jističem. Sestava AFDD s proudovým chráničem s nadproudovou ochranou. Ukázka složení obloukových ochran AFDD. Zásadní znalostní informace o AFDD ...
    Zdroj: zde...


   


    Co pozitivního a konstruktivníh o byste doplnili k této informaci?
   
Z čeho se skládá a jak zapojíme AFDD. Na kafíčku s OEZ #3
   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 20.08.2019, 16:19 »

V članku je AFDD pre drevostavbu, ktoré spoľahlivo funguje od 1,5A. No dobre.
A na vstupe do drevostavby musí byť chránič 300mA, lebo vyššie unikajúce prúdy by mohli drevostavbu podpáliť, aspoň tak tomu chápem podľa normy.
Na všetky prúdy medzi L a N sa chránič ale vybodne, takže tam to môže začať horieť od tých 300mA až do 1,5A keď má zabrať AFDD.
Tak jak teraz, dačo mi ušlo?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 22.08.2019, 11:33 »

A možno keď sa u nás objaví AFDD v norme jak napríklad ďalšia doplnková ochrana ku chrániču a pospájaniu, tak to dajak doriešia a ja to pochopím  Úsměv
Zatiaľ mi to AFDD príde u nás v inštalácii jak dačo čo ničomu nevadí a kto to chce v nej mať tak nech si to má  tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Behemot
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 26.08.2019, 18:40 »

Hlavně se těším, až to dopadne jako s chráničema, že všichni budou básnit jak je to úplně kouzelný zařízení a všichni musí mít jeden nejlíp na každou zásuvku, aby pak v normě bylo napsaný že to stejně není pro ochranu živé síly (ehm, hlavní argument pro chrániče) a hlavně se po dvaceti letech zjistilo, že to je tak nějak lehce ku hovnu, protože si někdo po 40 letech vzpomněl, že řada zařízení má jednocestný usměrnění a vono to nějak netoto.  Kroutím očima

A pak z jedné strany od revizáků (teoretiků) slyším jak jsou áčkový chrániče povinný a přitom ó hrůza, ani kávéčko to nemá, a z druhé strany letití elektrikáři a praktičtí revizáci pomalu ani neví, že to existuje. Jáj, teorie versus praxe  tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #28 kdy: 26.08.2019, 19:00 »


A pak z jedné strany od revizáků (teoretiků) slyším jak jsou áčkový chrániče povinný a přitom ó hrůza, ani kávéčko to nemá, a z druhé strany letití elektrikáři a praktičtí revizáci pomalu ani neví, že to existuje. Jáj, teorie versus praxe  tanecek

No a co jako?
Apropo, znáš FI, a všechny jejich charakteristik y?
Tak je sem uveď.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #29 kdy: 27.08.2019, 13:41 »

Citace
Hlavně se těším, až to dopadne jako s chráničema, že všichni budou básnit jak je to úplně kouzelný zařízení a všichni musí mít jeden nejlíp na každou zásuvku,

Nevím kde děláte,ale ve zdravotnictví nové instalace tak jsou, co zásuvka to kombi chrániič!!
V jednom rozvaděči je cca 100 chráničů....po slední rozvaděč oddělení-pokoje... tanecek
Fungují dobře, dříve AC nyní jsou všechny A !
Samozdřejmě je odpovídající i cena rozvaděče.....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Behemot
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 08.09.2019, 12:30 »

Můžeme argumentovat tím, že panel nebo cihla nehoří... Ale když si představím kolik se kde válí prodlužovacích kabelů, které různě suplují nedostatečnost pevného rozvodu, kolik je kde v provozu různých zdrojů a nabíječek, u kterých si majitel nedělá starost s tím jak se to hřeje a jestli na tom neleží závěs, záclona, jestli na tom neleží časopisy nebo jiné papíry... úplně bych se nějaké ochraně nebránil
Proto je řešením při rekonstrukci dát místo jedné zásuvky tři dvojzásuvky apod.,  a ne to dohánět prodlužovačkov ým Saigonem, žejo.

A jinak - nebráním se doporučení. Zásadně špatně je to srát do normy jako povinnost, protože to jak to dneska vypadá, každej soudnej vidí, že to je jenom obrovskej prolobovanej kšeft výrobců a distributorů.

František Šohajda: no a samozřejmě to platíme my všichni, teda vlastně pardon, stád, takže když se příště do normy dostane, že to má být postříbřený, tak se to dá radši rovnou i pozlacený, stád má prachů dost, že? Taky sem viděl jak se na stádních zakázkách dělá, tempo tak třetinový, vo dvě hodiny dřív dom (ale hodiny napsaný jsou) a pak na soukromo člověka s bičem honí, že eště furt dělá pomalu a má být rychlejší eště víc jak třikrát jak tady na těch (polo)stádních stavbách.

Miroš Jan: no moje řeč, no a co, v praxi o nic nejde, většina to pak stejně nějak omrdá, proč teda blázniví teoretici dělají normy čímdálvětší peklo? Lafferova křivka platí i tady!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Tatarkovič
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 29.03.2020, 19:45 »

Zaujal mě systém AFDD, dost se řeší problém na elektroinstala ci:
např. https://elektrika.cz/data/clanky/oez-k-cemu-je-obloukova-ochrana-afdd-a-jak-funguje

ale umí to zachytit poruchu přímo ve spotřebiči?

Slyšel jsem třeba o případu, kdy si pustil někdo gramofon, po určité době smrad po bytě a gramofon začal chytat plamen, přitom si vesele hrál dál, naštěstí včas přiběhl a uhasil to.
Nebo mě se před lety stalo, že koukám na klasickou CRT TV a najednou chrčení a tenký pramínek kouře stoupal ze zadní části TV. Letmým pohledem zezadu do žebrovaného krytu jsem viděl do ruda rozžhavený kondenzátor. TV jsem vypnul, kondenzátor vyměnil a TV jela několik let vesele dál...

Umí to chytit podobné poruchy?

Jak tu někdo na fóru poznamenal, problémem by mohly moderní LED a jejich spínané zdroje, které představují potencionální zdroj problému z hlediska požáru. Kdyby AFDD umělo detekovat poruchy ve spotřebiči tak pro LED stějně nepoužitelní, protože funguje až od 1,5/2,5 A.

Po rekonstrukci elektřiny mně dal elektřikář na zásuvky 16 A a na světla 10 A jištiče a to na každou místnost. Vím, že se sice jistí především daný kabel, ale přijde mi to z hlediska světel trochu paradox, dřív bylo 6A na několik místností a žárovky měly spotřebu zcela jinde než LED...

Vzhledem k tomu, že mám dřevěné stropy napadlo mě, zda by pro předcházení možných problémů nestálo za to vyměnit jističe na světla za 2A. Při poruše by mohlo dojít ke zvýšení odebíraného proudu a jistič vyhodí a kdyby proud nevzrostl tak proud do 2A by neměl zpúsobit požár.
Myslím, že 2A jistič je na LED až, až. A i kdybych dal do lustru obyčejné žárovky, tak 2A představuje 460 W děleno 5 je 92W, tj. 5x75W žárovku to v pohodě udrží.

váš odborný názor?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 29.03.2020, 22:03 »

Když bude hořet na straně mn, tedy na sekundáru zdroje, AFDD to nepozná.
Jištění LED 2A minimálně char. C, protože když se trefíte se zapnutím špatně, nabíjení kondíků ve zdroji ho s velkou pravděpodobnos tí vybaví.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Vodehnal
Automatizace, to je moje hobby, bez parazitů a jejich lobby
*
Offline Offline




« Odpověď #33 kdy: 29.03.2020, 22:59 »

Já myslím, že to je nová věc. Jen jsem od představitelů výrobců/prodejců zatím neslyšel odborné vysvětlení jak to přesně funguje.
Jen paralelní a seriové jiskření a že to AFFD pozná ... Ale také jsem se konkrétně neptal, četl jsem to jen Netu.
Jeden ks jsem nedávno koupil a trochu jsem si s tím pohrál, protože se mě na to moji elektrikáři ptali. Mohu říct, že to fungovalo, ale zkoušel jsem jen seriové "jiskření".

Dle mého názoru to funguje tak, že přístroj vyhodnocuje okamžité hodnoty proudu po celý průběh sinusovky a ppři hodnotách blížící se nule (oblouk zhasne) dojde k  její deformaci a tím k vyhodnocení. Toto udělá několikrát a pak to vyhodnotí jako chybu a vybaví.

Pro instalaci to dle mého názoru nemá příliš smysl, ta by měla být provedena pořádně, ale problémem jsou připojené spotřebiče, viz. komerční elektronika, kde by to poruchu tohoto typuvyhodnit určitě mělo.

Až budu mít čas a náladu, tak to vyzkouším znovu, a ověřím si to.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Průmyslová automatizace
Projektování MaR
Revize nn a strojních zařízení
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Kde sehnat AFCI?
 Také se vám líbilo školení EATONu o AFDD?
 Budete nahrazovat AFDD 2A jističi?
 Pro jaké typy objektů je AFDD vhodná?
 Jak se bude AFDD chovat při připojení svářečky?
 Bude AFDD snímat i poruchy vznikající před ní?
 Dokáže AFDD pracovat i v síti zarušené harmonickými frekvencemi?
 Podívejte se na simulátor funkce obloukové ochrany AFDD
 Lze použít obloukovou ochranu AFDD za UPSkou?
 Budou obloukové ochrany AFDD i v třífázovém provedení?
 PŘEDNÁŠKA SCHRACK: Detektory proruchového elektrického proudu AFDD v sítích nn
 Musí být před přístrojem AFDD ještě přepěťová ochrana?
 Co se stane, pokud je test přístroje AFDD vyhodnocen chybně?
 Proč není vhodné AFDD nasadit na všechny vývody rozvaděče?
 Co se v přístroji AFDD odehrává při jeho testování?
 Jak se chová oblouková ochrana AFDD při zapínání počítačové sítě?
 Proč nelze použít obloukovou ochranu AFDD ve staré síti tvořenou nulováním?
 Proč jsou jističe OEZ vhodné jako hlavní jističe před elektroměrem?
 Lze použít AFDD i v DC obvodech?
 Lze za obloukovou ochranu zařadit více samostatných okruhů?
 Znáte AFDD EATON s proudových chráničem?
 Obloukové ochrany AFDD GE
 REPRÍZA EATON: AFDD – kde má smysl a kde ne?
 IP007# LIVE EATON: AFDD – kde má smysl a kde ne?
 Minia Aplikační příručka Obloukové ochrany AFDD
 Může být menší počet AFDD a RCD než je počet světelných obvodů?
 LIVE EATON: Základy k obloukovým ochranám (AFDD)
 Jaký může být důsledek špatně přitáhnutého vodiče v rozbocovaci krabici?
 Testovali jste sami AFDD?
 Jak ne/testovat obloukové ochrany AFDD?
 Je lepší kombinace jističochránič nebo jističoAFDDochrana?
 Kdo uvede superhrdinu DAFDD od Doepke na český trh?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.082 sekund, 23 dotazů.