Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Existuje řešení pro ovládání spínání & stmívání světel přímo přes Wi-Fi...?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Existuje řešení pro ovládání spínání & stmívání světel přímo přes Wi-Fi...?  (Přečteno 12369 krát)
Falkon Nightsdale
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 20.01.2017, 16:48 »

Žiji v pronajatém bytě, který si tu a tam vylepším pro větší komfort.
Hledám tedy "přijatelné" zvýšení komfortu za spíše nížší náklady, neinvazivní instalací a s možností časem toto řešení již odladěné demontovat a nainstalovat jinde.

Nyní již cca půl roku uvažuji nad tím, zda by bylo možné nějakým ne úplně složitým způsobem ovládat osvětlení na dálku, nejlépe z mobilu přes Wi-Fi, která má v celém bytě silný a stabilní signál i rychlost (dostupné je jak pásmo 2,4 GHz, tak 5 GHz).

Jistě - je zde možnost uvedeného dosáhnout tak, že do Wi-Fi zapojím ještě RF controller (Broadlink RF Pro),  ale to znamená někam nacpat další zařízení, s dalším kabelem, dalším požadavkem na zásuvku a zamořit si prostor dalším vlněním.

Žel, až dosud jsem nenarazil na žádné řešení, které by přímé Wi-Fi ovládání umožňovalo, má někdo nějaký tip ?
(Klidně i "budoucí" - očekávaná realizace je někdy v listopadu 2017)

Citace
Situaci mírně komplikuje i skutečnost, že předchozí nájemník v hale nainstaloval dva vypínače, které ovládají světlo přepnutím relé v pojistkové skříni nad vstupními dveřmi (= VELMI hlučné řešení) - což v tuto chvíli nevím, jak při stmívání řešit ?
Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 20.01.2017, 21:21 »

Nepostačilo by řešení přes Bluetooth? Asi to bude jednodušší než přes wifi. Myslím, že jsem někde viděl, aplikaci/žárovku kde bylo možné ovládat až 6 různých žárovek...

Nicméně. Toto bych řešil nějak komplexně. Aby jste nevyházel tisíce za krámy, který budou k ničemu.

Spíše, než testováním "kravinek",  bych přemýšlel na konceptem a případným provedením tohoto ovládání ve vašem vlastním bytě, domě...
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Patrik Mlynar
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 20.01.2017, 22:27 »

Pouzivam stmievac a spinac v cene okolo 10 - 15 euro pracujuci v RF pasme 433 Mhz. Je tam MOSFET a odsekava casti sinusovky. Dialkove ma 3 tlacidla : on / off, plus a minus. Max 100W na kanal pri 230V. Moznost naucit viac prijimacov na jeden vysielac.
Zaznamenáno

Miestny elektrotaliban zacne citovat svate normy  ....
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 20.01.2017, 23:06 »

Možností je spousta.
Žárovky s dálkovým ovladačem se dají sehnat, cena začíná už někde kolem 150Kč.
Pak jsou "chytřejší řešení",  já se teď právě snažím objevit co vše umí systém LighTiffy od Osramu. Obsahuje gateway, která dokáže komunikovat s více žárovkami v ZigBee, vytvoří si jakýsi "tunel" přes domácí WiFi a žárovky se dají zapínat, měnit jas nebo barvy pomocí aplikace na chytrém mobilu.
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 20.01.2017, 23:29 »

Žel, až dosud jsem nenarazil na žádné řešení, které by přímé Wi-Fi ovládání umožňovalo, má někdo nějaký tip ?
Třeba http://easybulb.com/en/
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Falkon Nightsdale
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 20.01.2017, 23:50 »

Děkuji všem Úsměv

Easybulb vypadá vhodnější pro aktuální účel, LighTiffy pro komplexnější systém do budoucna, nebo na chalupu  tanecek


To vypadá dobře - funkce kterou potřebuji za rozumnou cenu.  tanecek
Máte s tím nějaké zkušenosti ?  Konkrétně jak moc odpovídá tvrzení o 820 lm / 9W

Možností je spousta.
Žárovky s dálkovým ovladačem se dají sehnat, cena začíná už někde kolem 150Kč.
Pak jsou "chytřejší řešení",  já se teď právě snažím objevit co vše umí systém LighTiffy od Osramu. Obsahuje gateway, která dokáže komunikovat s více žárovkami v ZigBee, vytvoří si jakýsi "tunel" přes domácí WiFi a žárovky se dají zapínat, měnit jas nebo barvy pomocí aplikace na chytrém mobilu.

Systém LighTiffy vypadá VELMI zajímavě  tanecek
O protokolu ZigBee čtu prvně, ale rozhodně vypadá zajímavě (hlavně jeho energetická nenáročnost)
Jen co se tak dívám, tak  LighTiffy diodovky jsem našel max v "ekvivalentu" 60W (takže asi 11W ? 600 lm ?) za cenu okolo $25.
Zaznamenáno
Falkon Nightsdale
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 20.01.2017, 23:53 »

Pouzivam stmievac a spinac v cene okolo 10 - 15 euro pracujuci v RF pasme 433 Mhz. Je tam MOSFET a odsekava casti sinusovky. Dialkove ma 3 tlacidla : on / off, plus a minus. Max 100W na kanal pri 230V. Moznost naucit viac prijimacov na jeden vysielac.

Zní to jako jednodušší alternativa k Broadlinku - U něčeho podobného jsem ostatně se svými úvahami začínal...
Nicméně mám obavu, že při nižším komfortu to cenově bude vycházet cca stejně - a navíc to zase znamená "někam" položit ovladač (a nejspíš na něj radši přilepit tracker).

Nepostačilo by řešení přes Bluetooth? Asi to bude jednodušší než přes wifi. Myslím, že jsem někde viděl, aplikaci/žárovku kde bylo možné ovládat až 6 různých žárovek...

Nicméně. Toto bych řešil nějak komplexně. Aby jste nevyházel tisíce za krámy, který budou k ničemu.

Spíše, než testováním "kravinek",  bych přemýšlel na konceptem a případným provedením tohoto ovládání ve vašem vlastním bytě, domě...

Bluetooth by šlo - možná by bylo ještě lepší, protože za běžného provozu mám zapnuté právě bluetooth (čímž je blokována WiFi) kvůli notifikačnímu náramku a handsfree.

Nevidím důvod ke "komplexnosti" - já reálně moc velkou komplexnost nepotřebuji - jediné, co potřebuji ovládat, jsou světla, nejlépe přes mobil, který mám téměř vždy u sebe.
(pokud možno s minimálním množstvím přídatných zařízení)

Mne napadají jen dva přístupy:
1) Řídící jednotka po drátech zapínající konkrétní periferie (což teď u mne nejde)
2) Centrální vysílač vysílající příkazy po RF/WiFi/BT samostatným zařízením

Až jednou budu mít vlastní byt, což ještě nejspíš nějakou chvíli nebude, tak bych tam rád přenesl již nějaké funkční řešení, případně měl nějakou představu, jak to (ne)dělat. Proto tychle "kravinky" chápu jako možnost učit se ze svých (někdy relativně drahých) chyb... Mrknutí

A ani tam nepočítám s nějakou velkou komplexností - ke světlům nejspíše přibude pouze regulace tepla. Možná pár kamer a nějaké senzory - ale jejich integraci má už poměrně dobře zmáklou Xiaomi, od nichž už mám router a jak v základním, tak v rozšířeném nastavení se s ním pracuje skvěle.
Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 21.01.2017, 00:25 »

Easybulb... To vypadá dobře - funkce kterou potřebuji za rozumnou cenu.  tanecek
Máte s tím nějaké zkušenosti ?  Konkrétně jak moc odpovídá tvrzení o 820 lm / 9W
Nemám s tím praktické zkušenosti. Ale ta účinnost je dnes technicky reálná, takže bych byl nakloněn tomu i věřit. Současně její výše nasvědčuje tomu, že to je poměrně mladý výrobek.
Domů si to ale kupovat nebudu - dojít k vypínači mne zase až tak neobtěžuje a pohyb je zdravý.
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 21.01.2017, 12:32 »

Domů si to ale kupovat nebudu - dojít k vypínači mne zase až tak neobtěžuje a pohyb je zdravý.

Pokud jde o zdraví a pohyb, tak toto řešení je mnohem výhodnější. Vypínač je vždy na svém místě a stačí udělat pár kroků, ale při hledání telefonu se člověk leckdy pěkně zapotí.
Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 21.01.2017, 13:54 »

... při hledání telefonu se člověk leckdy pěkně zapotí.
Zvlášť když si vypne zvonění  Smích
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 21.01.2017, 17:38 »

...
Domů si to ale kupovat nebudu - dojít k vypínači mne zase až tak neobtěžuje a pohyb je zdravý.
Když jsem blbej, tam mě okolnosti donutily porušit svoje zásady něco bezdrátového si pořídit... Až když byla začištěná zeď u nové "francouzské kombinace okna a dveří",  vymalováno, tak mě začalo obtěžovat, že vypínač je jen na druhém konci místnosti  Smích
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 21.01.2017, 18:19 »

Ale tak jistě, chybička se vloudí. Já mám zase dvě místnosti mající společnou lodžii, každá má svůj vchod na lodžii. Ovšem světlo v lodžii má vypínač jen u jednoho vchodu, uvnitř místnosti. Prudce geniální. Tam šel bezdrát už před 13 lety.
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Aleš Dobrovolný
zaměstnanec - projektant, ve volném čase ... V současné době JE Dukovany
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 23.01.2017, 15:19 »

LIFX
http://www.lifx.com/

dražší, ale lze plně ovládat jas, barevnou teplotu, barvu, žárovky řadit do skupin spousta efektů a blbostí vč. "barevné hudnby"
Ovládání aplikací v mobilu (android, ios, windows mobile).
Nemám ověřeno, ale lze žárovky ovládat a rozsvěcet i na dálku.

Montáž do patice E27, E26, bajonet.

Instalace pouze vyžaduje zapnout žárovku, spárovat s mobilem skrzevá wifi a pojmenovat ji.
Ovládání kromě mobilu umožňuje třeba Amazon Alexa, hodinky Pebble (ověřeno) atp.

Při případném vypnutí žárovky nedojde ke smazání nastavení.
Zaznamenáno

Na twitter.com jako alesd -  můžete mě sledovat... .
Falkon Nightsdale
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 09.02.2017, 23:07 »

Děkuji, zatím asi za současných podmínek nejlepší varianta - především s ohledem na hodnotu lm a zároveň barvičky Úsměv
Co do lm to zhruba odpovídá současnému stavu - což je mírné příšeří.

Jinak mezitím jsem objevil ještě toto.
Výhodou by byla možnost buď nechat stávající LED (3x1100lm),  nebo dát ke stropu něco pořádného (ideálně tak 3x1600lm+) a stmívat.
Nevýhodou je to, že bych to musel buď přibastlit k vypínači, což by vypadalo dost hnusně, nebo vypínač odstranit a namontovat to do vzniklé dutiny.

V každém případě to plánuji odzkoušet na stojací lampě....
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jaký je váš názor na bezpečný způsob ovládání strojů?
 Kdo vyrábí nášlapné pedály?
 Existuje zařízení, které by pomocí pevné nebo mobilní linky dokázalo zapnout?
 Jaké známe typy dvouručního ovládání strojů?
 Poradíte s centrálním spouštěním linky?
 Znáte někdo DO ve vysokém krytí pro ovládání osvětlení?
 Nemáte někdo zkušenosti s ovládaním předokenních rolet SML VELUX?
 Kdo vyrábí ovládací hlavice o průměru 30mm?
 Co bezdrátového použít pro spínání kotle a čerpadla mezi sebou?
 Nemáte někdo zkušenost se zapojením garážových vrat Hermann A85?
 Jak řešit vypínání vývěvy 400V na manipulátoru?
 Lze vyvést z krabice kabelem vypínač světla?
 Ako si instalovat doma centralne zhasinanie (central stop)?
 Jaké ČSN a pravidla platí pro ruční ovládání servopohonů ventilů na armaturách?
 Jakým vodičem se připojuje ovládací obvod 0/1-10 V
 Akým stykačom ovladať elektromagnetickú cievku na hydro rozvadzači?
 Jak zapojím dvě světla s čidly, aby reagovala najednou?
 Můžete doporučit neoriginální náhradní ovladač ke garáž. vratům Hoermann?
 Jak převést trvalé sepnutí/vypnutí na impuls (dálkové ovládání)?
 OS-KOM: Spolehlivá dálková ovládání Cavotec
 Jak vyřešit ovládání výtahu schéma pomocí relé?
 Jak ovládat topné rohože v celém domě?
 Dálkové řízení může být nebezpečné
 OS-KOM: Jednoduché a bezpečné rádiové ovladače Seidl
 Od kolika ovládacích bodů se vyplatí řešení s relé než kombinace 6+6 ?
 OS-KOM: Kompaktní dálkové ovládání Cavotec Micro-Control se zpětnou vazbou
 Může být pohon spouštěn samovolně např. dešťovým senzorem?
 Kto vyrába alebo dodáva krížový ovládač (joystick) ?
 Jak řídit cirkulační čerpadlo bezdrátově?
 Ovládání vjezdové brány prozvoněním
 Lze sehnat dálkové ovl. světla skrze běžné domovní rozvody 230 V?
 Víte již o nové řadě signalizačních a ovládacích prvků Schrack?
 Jaká velikost jmenovitého střídavého ovládacího napětí se používá u pomocných a řídících obvodů vyso
 Jaká velikost jmenovitého stejnosměrného ovládacího napětí se používá u pomocných a řídících obvodů
 Čím dálkově ovládat obvody v rozvaděči?
 Jaké zvolit řídící relé k ovládání tří skupin osvětlení?
 Máte zkušenosti s provozem Touch&Dimm Philips?
 Dáte tip na ovládací skříňku osvětlení v krytí IP55?
 ENIKA: S Martinem Formánkem o novinkách v systému Poseidon
 Jak spínat světla aplikací v telefonu a odkudkoliv?
 Je možne hlídat na dálku Novar RQ5?
 RITTAL: Systém nosných ramen CP 60/120/180 pro rozhraní člověk-stroj
 RITTAL: Systém nosných ramen CP 60/120/180 pro rozhraní člověk-stroj
 Máte zkušenosti s 3 polohovým nožním spínačem ?
 ENIKA: Jednoosé miniaturní joysticky řady HR
 Jak externě ovládat bojler ve sklepě?
 Jakou zvolit otočnou rukojeť pro řízení rychlosti elelektromotoru?
 Jak zapojit 2F ohřívač přes triakový regulátor s 1 výstupem?
 Čím ovládat serva a ventilátory vzduchotechniky?
 STIEBEL ELTRON: Ovladač skupiny ZSE 4
 Ako vyriešiť chaotické spínanie a vypínanie stmievaných svietidiel?
 Jak ovládat svítidlo pomocí sepnutí jiných svítidel?
 Jak realizovat ovládání natápění dvou bojlerů?
 TIP na jeřábové ovladače
 Ako ovladat zaluzie skupinovo pomocou jedneho spinaca?
 Jak ovládat zásuvku aplikací mobilního telefonu
 Jaký zvolit prvek pro řízení ventilátoru ze dvou míst?
 Existují nějaká normativní doporučení pro dálková ovládání strojů?
 Ovládací pult pro výrobní linku
 I ohřívače vody lze ovládat mobilním telefonem
 Je v ČR nějaký systém ovládání podlahovky který podporuje Apple HomeKit?
 Existuje bezdrátový vypínač bez potřeby vodiče N pro napájení?
 Ako bezpečne ovládať 3-f motor v mokrom prostredí pomocu nožného vypínača?
 Poslat nulu z PIR čidla do rozvaděče k relé nebo vzít nulu k relé v rozvaděči?
 První chodecké tlačítko budoucnosti v ČR
 Kto vyrába tlačidlo "hore-dolu"?
 Umísťování vypínačů ovládání svítidel
 LOVATO: Kovové skříňky pro ovladače
 EATON: Frekvenční měniče PowerXL lze nyní ovládat mobilním zařízením!
 Jak dálkově ovládát akumulační kamna?
 Čím dálkově ovládat (GSM) spínání spotřebiče 400V/9kW?
 Jaká má vliv osvětlení na sepnutí funkce sklokeramické desky?
 Jak zapojit elektromotor hvězda/trojúhelník na dálkove ovládáni?
 Katalog: Ovládací skříňky s lištovými držadly
 Katalog jeřábových ovladačů Lexel Amperie
 Jaká je správná výška umístění tlačítka a tahového tlačítka se šňůrkou?
 Dají se vypnout obvody pokoje pomocí RFID čipu, bez systémové instalace?
 Čím řešit samostatné postupné rozsvěcení a stmívání osvětlení?
 Dotykové panely WAGO 600
 Ovládejte své topení pohodlně termostatem
 xC FAQ#8 Lze u xComfortu využít stávajících vypínačů původní elektroinstalace?
 K čemu se používala Skříň ovládací OS-101 T (OS101)?
 LIVE EATON: Ovládací a signalizační přístroje RMQ
 Znáte robustní řadu tlačítek EAO s osvětlenými symboly?
 Jak byste doporučili ovládat dálkově akumulační kamna v Rakousku na np?
 Jak se nazývá ovládací uzamykatelné dvojtlačítko drobných strojů?
 Existuje nějaké zařízení, které zastupuje funkci emai/sms serveru v plc ?
 Mohu napájet ovládání stykače z jedné fáze motorového spínače?
 Jak a čím řídíte zastínění vy?
 Lze směrově omezit dálkový ovladač ?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.047 sekund, 23 dotazů.