Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Proč první půlhodinu vykazuje el. motor ventilátoru vyšší než jmenovitý proud?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč první půlhodinu vykazuje el. motor ventilátoru vyšší než jmenovitý proud?  (Přečteno 18792 krát)
Jan Nevoda
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« kdy: 17.01.2017, 09:22 »

Mám dva 4 roky staré asyn. elektromotory 1,5kW, RPM 1440, proud 3,4A se sotva celkovými motohodinami cca 15 000h. Jsou spojené přímou hřídelí s radiálními ventilátory a zajištují optimální proudění cca 220C teplého vzduchu  a jsou součástí technologie od certifikovanéh o výrobce. Mezi přírubou el. motoru a izolací, přírubou vlastního pouzdra turbíny ventilátoru je vsazen přídavný chladící ventilátor el.motoru.,  takže el. motor má dva závislé chladící ventilátory, každý na jednom ze svých čel. El. motory jsou ovládány pouze stykači, bez reg. otáček fr. měničů. Povrchová  teplota pláště el. motorů i za dlouhodobého chodu dosahuje cca jen 40-45C. Přesto všechno dochází po víkendu či každé ráno po prvním sepnutí studených el. motorů k vzrůstu proudu nad jemnovitý štítkový a to konkrétně na 3,6-3,7A a motorová ochrana nastavená přesně dle jmenovitého proudu, vypadne. Proud el. motorů však postupně v intervalu cca 15-30min od prvního sepnutí setrvale pomalu klesá až na trvalých cca 2,3-2,6A. El. motroy běží trvale cca 17hod deně, po víkendu a každé ráno se ventilátory a el. motory rozbíhají v okolní teplotě cca 20C, čili nejsou přehřáté technologií apod.
Domnívám se, i na základě poslechu "přes šroubovák" zvláště jednoho el. motoru (který vykazuje vyšší počáteční proud první cca půlhodinu),  že postupně odchází ložiska. Mají "najeto" jen cca 15 000 hodin, a přitom mají vydržet až 40 000... vypadá to, že jakmile se el. motor trochu ohřeje, tak i ložiska se "roztáhnou" přirozenou teplotní roztažností ocele a nedochází tak k nadměrnému tření a tím i vzrůstu proudu.
Zaznamenáno
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #1 kdy: 17.01.2017, 11:16 »

Nejsem sice úplný specialista na technologii ventilátorů, ale v rafineriích provozujeme vzduchové chladiče a ty mají významně rozdílné výkonové parametry vlivem teploty vzduchu který "honí". Studený vzduch je daleko těžší a tedy i výkon je potřeba větší, nemůže to být i váš problém? Mi přivíráme klapky, když to jede na studený vzduch, jinak nám ochrany padají taky.
Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Jan Nevoda
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 17.01.2017, 13:40 »

Uvedený problém nastal poslední cca půlrok...předt ím nebyl zaregistrován, respektive motorové ochrany nepadaly.
Je sice realita, že od zhotovitele byly nastaveny mírně nadimenzovaně na cca 3,6-3,7 A (motor má  I jm. = 3,4A)
Ale asi máte i pravdu, že teplota vzduchu  bude hrát jistou roli, i když v tomto případě ne snad určující problém.
Klapky jsou napevno jištěny šrouby a nikdo je nepřestavoval.
Zaznamenáno
Pavel Ryšavý
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 17.01.2017, 13:55 »

Nemáte tam někde ve vysokoteplotní části kluzná ložiska s pórovitou kompozicí, kdy mazivo vystupuje z pórů až po zahřátí?

Neklesají po zahřátí vibrace? (mění se tvar a vyvážení oběžného kola s rostoucí teplotou)
Zaznamenáno

Smysl pro humor - znak ducha bystrého
.45 ACP; 7,62x39; 7,62x54R; 9x19; 12/70
Martin Kurka
*
Offline Offline



Projektant automatizace a strojů


« Odpověď #4 kdy: 17.01.2017, 17:55 »

Tak jak stárnou ložiska, roste nevývaha ventilátorů a zarůstají připečeným prachem vzduchotechnic ká potrubí, lehounce stoupne potřebný příkon motorů.
No a pri rozjezdu ze studeného těžkého do teplého vzduchu už jste nad jmenovitým proudem.

Jediné na co bych se ještě podíval je na stav filtračních mřížek chladicího ventilátoru potrubí. Jestli do předního namáhanějšího ložiska u ventilátoru neletí prach a chlupy z chladicího ventilátoru. A jestli není pak znečištěný tuk ložiska. To ložisko je poměrně komplexně namáhané - teplo, vibrace, axiální rázové síly. Zvýšený odběr říká: zkuste rukou pasivní odpory oběžného kola za studena a za tepla a při rozdílu si nechte vyměnit tuk a seřídit vůle ložiska, je-li seřizovatelné. A jukněte se do vzduchotechnic kého potrubí, jestli tam není mumifikované ptačí hnízdo a podobné radosti.

Jinak je náprava dvojí cestou. Hodíte na motor ampérmetr a za studena přivřete sací klapku, aby byl proud motoru i při studeném vzduchu jmenovitý.

Když si uděláte z průběhu proudu graf, uvidíte, jestli stoupá plynule, nebo zda tam není zpočátku svislý sloupec studeného vzduchu, kteráý se musí prvotně vytlačit (obdoba jevu letního slunce na komíně a marného zatápění v kamnech). To se stává, třeba když jsou nefunkční zpětné klapky na výdeších.
Nebo mohl někdo postavit u střechy nástavbu či vysokou halu v okolí a zapomněl otočit výdechy jiným směrem.

Pokud snížení průtoku technologi nepovolí, zvážíte riziko požáru a riziko poruchy ventilátoru a přidáte proud na ochraně. Motor je komfortně chlazen a jde jen o hodinové přetížení denně, to zvládne. Přetažená ochrana je lepší typu 10sec - T10.
Ta 1,05 násobný proud udrží a 1,2 násobný proud musí vyhodit.
Také je možné, že někdo instaloval topení pod rozvaděčem a tepelné ochrany startují z teplého a ne ze studeného stavu, nebo že jsou mimo rozsah jejich tepelné kompenzace.

Ideální by bylo se juknout do svorkovnice motoru, jestli motor nemá ve vinutí termistor či klixon. Pak přidáte jedno termistorové nebo pomocné relé a klidně můžete přetěžovat na hodinový 1,3-1,4 násobný proud a při tomto chlazení  možná i více.
Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 17.01.2017, 22:50 »

... vypadá to, že jakmile se el. motor trochu ohřeje, tak i ložiska se "roztáhnou" přirozenou teplotní roztažností ocele a nedochází tak k nadměrnému tření a tím i vzrůstu proudu.
Pokud by se více ohřál "kryt" a z toho se teplo přeneslo na vnější pevnou část ložiska, mohlo by to tak být.
Ale ono to v praxi může být i naopak, že se rychleji ohřeje "vnitřní pohyblivá" část ložiska, a pak by se to "přidřelo" po zahřátí.
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 18.01.2017, 02:54 »

Pokud již ložiska vykazují stopy opotřebení a nepravidelného, hlučného chodu, doporučuji jejich výměnu. U tohoto typu a velikosti motoru do není žádná zásadní potíž ani finanční částka. Dále bych důkladně vyčistil ventilátory.

Jinak doporučuji měřit nejen proud, ale také napětí. Na začátku směny může vznikat podpětí při náběhu ostatních zařízení, třeba topných těles a to bude mít za následek zvýšení proudu vinutím motoru. Zdá se to být nelogické, žárovky a topná tělesa snížením napětí sníží i proud, u zatížených asynchronních motorů se proud naopak zvýší.   
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Kastner Lubomír
*
Offline Offline



Kastner Lubomír - specialista na elektromotory


WWW
« Odpověď #7 kdy: 18.01.2017, 05:19 »

Já si také trochu ohřeji polívečku. Z dotazu je zcela patrné, že provozovatel porušil hned několik základních povinností při provozu elektromotorů, které předepisuje výrobce. Na ochranách je nastavený jmenovitý proud?? Štítkový jmenovitý proud je uváděn pro 400V. A jaké tam máte napětí ve fázích? Intervaly pro kontrolu elektromotorů stanovuje výrobce podle provozních hodin nebo času, ale je to okolo 1/2 roku dle výrobce motoru. Výrobce předepisuje i minimální rozsah kontroly a mimo jiného i kontrolu ložisek a vibrací. Na kontrolu ložisek i vibrací je již měřící technika, kdy se elektromotor nemusí demontovat ani odstavovat. Vše se kontroluje za provozu. Rovněž je i měřící technika na měření a záznam napětí a proudů ve fázích v čase. Zkušený diagnostik by vám závadu a její příčinu jistě našel. A jistě i navrhl opatření pro budoucí provoz.
Zaznamenáno

Servisní technik specialista v oblasti elektromotorů, jejich zkoušení, defektoskopie, vibrací, navíjení, vyvažování. usazení apod.
Jan Nevoda
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 18.01.2017, 10:16 »

Sací klapku ventilátory nemají, nasávají prázdným středem turbínky oběžného kola.
Speciální ložiska s porovitou kompozicí ne, neobtěžovali se ani dát motor s tzv. maznicemi na přimazání ložisek.
Jak jsem psal zhotovitel sám nastavil proudové ochrany na cca 3,7A...zřejmě jim ty ventilátory padaly už při zkušebním provozu...tak na ochrany daly místo cca 3,5A,  až 3,7A. V dokumentaci jsou motory vedeny jako 1,5kW 3,6A, ve skutečnosti na štítku mají 3,4A 1,5kW.
Vibrace na počátku chodu "za studena" se zdají být stejné jako za tepla, neznatelné, stejně jako není slyšet nějaký hluk ložisek, pouze při poslechu "přes šroubovák" je jeden motor trochu hlučnější při porovnání navzájem.
Turbínky oběžných kol ventilátorů jsou čisté, stejně jako závislé ventilátory chladící motory, jsou prosté nahromaděného  prachu.
VZT potrubí je taktéž čisté, nemá šanci se tam ani něco většího dostat.
Rozvaděč s ochranami stojí v rozvodně na zemi, nevytápěný prostor. Motor neobsahuje teplotní čidla.
Ano na počátku prac. dne může vznikat podpětí, ale tyto ventilátory startují na časový automat  nastavený v PLC, tzv. předehřev v 5hod. ráno, aby technologie byla za hodinu nahřátá a připravená, tzn. podpětí v 5hod ráno rozhodně není.
Opoměl jsem napsat, že je navíc použito na každý motor tzv. hlídací relé účiníku motoru cos. fí. - G2CM400V10AL20, hlídá všechny tři fáze na motor. Zhotovitel tvrdil, že je schopno registrovat nevyvážené kolo turbínky ventilátoru vlivem jeho zanešení prachem a motor poté vypne. Proto také při pravidelné údržbě dochází k čištění turbínek ventilátorů, ale technologie je téměř bezprašná a žádné chuchvalce prachu se na turbínkách ventilátorů doposud  nenašly.
Zaznamenáno
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #9 kdy: 18.01.2017, 13:38 »

To skoro vypadá, že motory jsou navrženy na "hraně" máte tam někoho kdo dokáže spočítat mechanickou práci toho ventilátoru, objem vzduchu a jeho tlak (nebo jak se to počítá) podle toho by se dalo říci jestli je vše v pořádku (motory jsou na hraně) a nebo mají nějaký mech problém. Teď jsme podobně hledali problém u čerpadel, nakonec jsme zjistili, že motory jsou špatně vyrobeny a nemají hodnoty, které měli mít. Práce na médiu byla cca 2,5kW a motor 4kW padal. takže potom co se všechno rozebralo a zkontrolovalo už nezbylo nic jiného než zkonstatovat, že věc kterou by nikdo nepodezíral (AS motor) je prostě na ... . Vyměnil se za motor cca 3kW (jiný nebyl) a jelo to v pohodě.
Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 18.01.2017, 14:43 »


Jinak je náprava dvojí cestou. Hodíte na motor ampérmetr a za studena přivřete sací klapku, aby byl proud motoru i při studeném vzduchu jmenovitý.

Když si uděláte z průběhu proudu graf, uvidíte, jestli stoupá plynule, nebo zda tam není zpočátku svislý sloupec studeného vzduchu, který se musí prvotně vytlačit (obdoba jevu letního slunce na komíně a marného zatápění v kamnech). To se stává, třeba když jsou nefunkční zpětné klapky na výdeších.


Ten "problém" je ve dvou oblastech.

1. Je oblast celé kinematiky pohonů. Píšete, že  ustálení proudu na 2,6 A je za 15-30 minut.
    To je dlouhý a tak zvaně těžký rozjezd ventilátoru. Z měření je opravdu vhodné
      vyhodnotit časový průběh rozjezdu a graficky jej nakreslit.
     Chce to také nakreslit podrobné kinematické schéma a zkontrolovat výpočty.
   
2.  Je to oblast elektriky a řešení ochrany proti přetížení. Bimetalová ochrana má svoji charku.
     Jaká je doba odezvy při přetížení u běžných bimetalových ochran? Na příklad při Inx1,5
     je doba vypnutí za 2 minuty a při Inx4 je doba vypnutí 20 sec. To znamená, že ochranu   
     máte nastavenou na 3,7A x 1,5 je 5,5A a nevypadne do 2 minut. Rozjezd se zvládl. Ale je
     je to na hraně, prootže  nastavíte 3,4A x 1,5 je 5,1 A a ochrana vybaví.

3.  Při těžkém rozjezdu ventilátoru jsme obvykle používali dvě ochrany. Jednu pro rozjezd a
     druhou pro běh. Přepnutí zajistilo časové relé. Ale vy tam máte multifunkční Power relé
     G2CM od TELE Haase. To umožňuje elektronicky snímat velice přesně proudy. Nastudujte
     katalogový list a možná, že je využijete pro překlenutí rozjezdu.

4.  Pokud je kinematika a velikost motoru v pořádku, je nutné změnit elektrické zapojení.
     Pro takové těžké rozjezdy se používají jiné prostředky a jiné elektronické jisticí prvky.
     Vždy k tomu přistupujeme, pokud se jedná o vysokou spolehlivost danou heslem
     Zabuduj a zapomeň.
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 18.01.2017, 15:00 »

Ale asi máte i pravdu, že teplota vzduchu  bude hrát jistou roli, i když v tomto případě ne snad určující problém.
Jen pro Vaši informaci, vzduch teplý 220 ºC je 1,7x lehčí (řidší),  než při teplotě 20 ºC. To docela pasuje k Vašim odběrům 3,7 / 2,4 A.
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 18.01.2017, 20:40 »

Jen pro Vaši informaci, vzduch teplý 220 ºC je 1,7x lehčí (řidší),  než při teplotě 20 ºC. To docela pasuje k Vašim odběrům 3,7 / 2,4 A.

 Palec vzhůru

Zajímavá myšlenka, která normálního elektrikáře nenapadne.  S tím i související ta doba 30 minut k poklesu proudu na ustálenou hodnotu.
Viděl bych výkon motoru vynásobit odmocninou ze tří....anebo podstatně zkrátit dobu, kdy tam bude již teplý vzduch. Možná, že i v zadání byla podmínka navrhnout ventilátor pro horký vzduch 220 stupnů Celsia

Nakonec přece jen ten vzduch bude určujícím problémem. Bude hrát hlavní roli.
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Martin Kurka
*
Offline Offline



Projektant automatizace a strojů


« Odpověď #13 kdy: 19.01.2017, 00:08 »

Opoměl jsem napsat, že je navíc použito na každý motor tzv. hlídací relé účiníku motoru cos. fí. - G2CM400V10AL20, hlídá všechny tři fáze na motor. Zhotovitel tvrdil, že je schopno registrovat nevyvážené kolo turbínky ventilátoru vlivem jeho zanešení prachem a motor poté vypne.
Tohle jsem se nikde nedočetl a upřímně řečeno mi to nejde pod fousy.
Charakteristik a průběhu cosfí v oblasti kolem plného výkonu je již značně plochá a daleko větší vliv na cosfí v této oblasti má napájecí napětí motoru.

Jo, kdyby se měřil proud, nebo příkon, to je jiná, tam to možná bude vidět, i když vliv vibrací je spíše věc sledování rychlých změn během jedné otáčky..

Já to vidím takto:
poslední pořádná zima byla 2009/2010 a od té doby neprošly ventilátory pracovním cyklem s tak nízkými teplotami vzduchu.
Dodavatel výkon motoru podcenil a ať se pan Nevoda bude snažit dělat cokoliv (a on tak pečlivě a zodpovědně činí),  dostává se v zimním období k potřebnému snížení příkonu motoru (přiškrtit v zimě sání),  nebo ke zvýšení jeho výkonu (motor stejné osové výšky, ale s delší osou).
Nebo motor lehce přetížit, jak to udělal výrobce. Osobně bych se přetížení motoru jen na zimní období nebál, ale musel bych znát místní podmínky.

Pak je tu jedna možnost, jestli máte vlastního programátora PLC.
Tepelná ochrana by měla 10sec chod udržet. Možná i 15sec. Pak musí vychladnout, deme tomu 15-30minut.
Nechal bych naprogramovat, aby ráno ve 4hod zapnul motor ventilátoru na 10sec. A v 4:30 znova.
Tím se v potrubí částečně vymění prochladlý vzduch za teplejší z haly. Pak už motor při rozběhu nebude lomcovat s plnou masou studeného vzduchu, ale jen s jeho částí.


* Char_motoru.gif (96.32 KB, 541x830 - prohlédnuto 751 krát.)
Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 19.01.2017, 00:42 »

A nepomohlo by nechat ty motory cca 1/4 hodiny, resp. do ohřátí vzduchu na 100 ºC, běžet do hvězdy?
Nejsem motorář, jen se ptám.
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #15 kdy: 19.01.2017, 07:36 »

Podle toho, co psal pan Fuk ohledně teploty a hustoty vzduchu, bych sázel na to, že projektant co to navrhoval to spočítal na pracovní bod, ale zapomněl na starty Úsměv. Občas se to stane, u nás se toto podařilo při návrhu "bečky" a napojovacího potrubí (byla na lehkou frakci až plynou fázi) na to bylo spočítané kotvení zatížení atd. Jenže před najížděním se dělá "tlakovka" vodou, naštěstí si toho všimli v čas, takže se průser nekonal, ale i tak bylo veselo. Zkuste jen tak z recese zavolat dodavateli (pokud to máte od konstruktérů a ne od překupníka) jestli při návrhu počítaly s hustotou startovacího vzduchu. Pokud budou co k čemu, tak se nad tím aspoň zamyslí a projektant se klepne do hlavy, i kdyby nepřiznali chybu, tak další zákazník už dostane silnější motory :-) a nebo lepší ochrany. Pokud jsou to slušní konstruktéři. Škleb
Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 19.01.2017, 07:39 »

to kol. Fuk:

Motory budou zapojeny do hvězdy stále, 1,5kW se (pokud to není nějaký atyp) vyrábí D/Y 230/400V.
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 19.01.2017, 08:42 »

Přesto všechno dochází po víkendu či každé ráno po prvním sepnutí studených el. motorů k vzrůstu proudu nad jemnovitý štítkový a to konkrétně na 3,6-3,7A a motorová ochrana nastavená přesně dle jmenovitého proudu, vypadne.
Vypadávajú obe ochrany rovnako? Hneď na začiatku a iba raz, či viackrát a rôzne do 30minút?
Nebude možné, že prúd v skutočnosti až tak nevzrastie, ale ochrany si to „myslia“? Skúste prípadne jednu vymeniť.
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jak opravit jednofázový motor 1,1kW, 230V?
 Neviete ako mozem spojaznit elektro motor MEZ K4S05?
 Co může být příčinou nižšíhou poudu komutátorového motoru?
 Jaký je jmenovitý proud motoru ZTE V.TIRNOVO 2412-6?
 Je lepší rekonstrukce spouštění motoru, nebo použití modernějšího zařízení?
 Prečo asi nefunguje 1-fazovy asynchronny motor s kotvou na krátko?
 Může elektomotor fungovat s poškozeným vinutím?
 POZVÁNKA: 22. ledna ŽIVĚ o motorech s Lubomírem Kastnerem
 Jaké časté chyby v zapojení motorů řešíte vy?
 Proč klesají otáčky motoru při přepnutí z Y do D?
 Proč se u motoru přehřívá pouze rotor a ne stator?
 Jaké poruchy motorů řešíte vy?
 Proč vznikají mezizávitové zkraty motorů?
 Co lze na motorech měřit obyčejným multimetrem?
 Jak diagnostikujeme přetížení motoru dané nevhodnou zátěží?
 Proč se motor čerpadla po startu za chvíli zastaví a bez vibrací pouze hřeje?
 Zvládne někdo opravu soustruhu SV 18 RB?
 Proč provádět diagnostiku poruchy motoru na místě?
 Jak si vybrat správný motorový spouštěč?
 Kdy a jak volit třídy nadproudových relé?
 Na co si dát pozor při návrhu napojení motoru?
 Jaký vliv má připojení vodiče N na uzel ve hvězdě?
 Kdy se u motoru jedná o lehký a těžký rozběh?
 Ako diagnostikovať problémy na trojfázových asynchrónnych motorch?
 Jaké účinky mají vířivé proudy na ložiska motorů?
 Jaký vliv má frekvenční měnič na funkci a životnost motoru?
 Jak určit začátky a konce vinutí a přitom nezničit motor?
 Co si mohu dovolit k asynchronnímu motoru?
 Jaké mohou být účinky okamžité reverzace za běhu motoru?
 EATON: Ochrana motorů s vysokou účinností: Eaton je „IE3 ready“
 O motorech #20: Co je to ustavení motoru?
 O motorech #21: Jaký vliv má vyvážení motoru na jeho chod a spolehlivost?
 O motorech #22: Kdy mažeme motor?
 O motorech #23: Kdy je dobré zkontrolovat motor?
 Musím pro kontrolu motoru rozpůlit stolní brusku?
 Jak zjistit jestli je elektrovřeteno funkční?
 Jak zapojit motor k pásové pile P320 (230V)?
 TIP: Ochrany EMOTRON spolehlivě chrání pracovní stroje
 Nezná někdo dodavatele dílů elektromotorů Spaggiari v ČR?
 Akú podložku použiť medzi hliníkové telo motora a káblové oko?
 Neznáte nejaký typ otočnej napájacej zbernice 400V pre motor?
 Co mohlo být příčinou poškození asynchronního motoru s frekvenčím měničem?
 Proč klesnou otáčky u 3f motoru při přepnutí z Y na D?
 Jaký je proud 3f motoru v zapojení D/YY po převinu z 220V na 400V?
 Jaká může být příčina změny skluzové charakteristiky asynchronního motoru?
 Je možné motor chrániť proti spáleniu kondenzátorom?
 Je možné chrániť el.motor kondenzátorom?
 Co může "bzučet" v motorovém chrániči?
 #EH: Elektrické motory pohledem roku 1950
 Prečo uhlová brúska stratila otáčky po výmene uhlíkov a nereaguje na reguláciu?
 Jak s může projevit u pohonu vadné tepelné relé?
 Jak se dopídit, že 3f motor spálil zákazník?
 Proč asi vypadává jistič při zastavení motoru?
 Tlakový spínač funguje, proč se nerozjede motor?
 Proč motor při spouštění do Y hučí a při přepnuti do D se rozběhne?
 Jaký zvolit postup při identifikaci poruchy neznámého zařízení?
 Jak stanovit otáčky elektromotoru MEZ když nejsou na štítku uvedeny??
 Proč AS motor vyhazuje přívodní jištění, když je Riso OK?
 Co může být příčinou trvale nízkých otáček 3F motoru?
 Kdo dodavatelsky vyhodnocuje kvalitu AC motoru?
 Může se nový elektromotor zadrhávat při ručním otáčení?
 Jak vybrat pneumatický motor určený k náhradě elektromotoru?
 LIVE EATON: Ochrana a řízení motorů
 Stále řešíte časté chyby motorů?
 Jak v ČR uvádíte do provozu zařízení CHINA EXPORT?
 TeSys GV5 / GV6 Motorové jističe a manuální motorové chrániče
 Jak odstranit cinkání v asynchronním elektromotoru?
 Může nižší kapacita způsobovat problémy s během oběhového čerpadla?
 Jaký vliv může mít proud kompresoru na jeho hluk?
 Co se u motoru označovalo za "kollektor"?
 Jak zjistit mezizávitový zkrat na jedné cívce asynchronního motoru?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.06 sekund, 23 dotazů.